ALECSUS27: 11 Honda Jazz 1,4 M/T Trend, Polish Metal

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    La fel si la al meu cu discurile din spate. Sunt curios daca e un bug general la modelul nostru
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #17
      Stie cineva la Honda Jazz 1.4 pe benzina din 2011 ce tip/marca de ulei ar trebui sa cumpar, idem filtrele? E timpul reviziei si ma gandesc sa mai economisesc, sa n-o duc la reprezentanta...
      De asemenea, de unde e preferabil sa comand pe net (e-piesa e ok)?
      Multumesc.

      Comment


      • #18
        e Ok epiesa - eu am fot multumit de ei, doar ca nu au ulei Eneos si am luat direct del a Szakal metal.

        Filtrul de ulei e acelasi ca pe Civic - Purflux LS350.
        La ulei am mers tot pe Eneos si pt Jazz, dar cate bordeie atatea "obiceie"
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #19
          O sursă bună de piese e şi autokarma.ro, cu recomandarea de a compara totuşi cu epiesa, că uneori sunt mai scumpi.
          Dar au (aduc) şi Eneos şi au magazin şi în Iaşi.
          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

          Comment


          • #20
            Multumesc, deci voi cauta ulei Eneos si filtru ulei Purflux LS350. Vad ca in cartea tehnica recomanda vascozitatea 0w-20, pentru consum cat mai mic.
            Dar filtrele de polen si de aer? Sau de motor - ca nu mai stiu care sunt.
            alecsus27
            Member
            Last edited by alecsus27; 07-11-17, 09:24.

            Comment


            • #21
              Ma simt dator sa retransmit un avertisment vazut pe Fb dintr-o sursa credibila: se pare ca sunt ceva probleme cu LS350, in sensul ca au fost unele exemplare cu ceva defecte de fabricatie, respectiv s-ar rupe nu-stiu-ce garnitura din interiorul filtrului. Deci ar fi de evitat Purflux-ul LS350.
              In ce ma priveste, eu am folosit pana de curand LS350 pret de mai mult de 150.000 de km si nu au fost probleme.

              Comment


              • #22
                Filtrele de aer habitaclu si motor le alegi din lista ca sunt destui producatori. As zice sa iei unul in care ai incredere.

                Cu Purfluxul ciudat... ei produceau si filtrul OEM.
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #23
                  Dupa cate imi amintesc pana acum la Honda puneau filtre Mann - banuiesc ca sunt bune.
                  Am sa le cumpar pe toate de la autokarma din Iasi, daca au si Eneos 0w-20.
                  Deocamdata raman la Purflux LS350.

                  Comment


                  • #24
                    Ba nu, am comandat la Szakal Iasi - mi le aduce pana maine pe toate. Dar nu filtre Mann ca-s prea scumpe, alta marca pe care mi-au recomandat-o ei.

                    Comment


                    • #25
                      Aproape 72 mii km, si totul merge bine, cu exceptia amortizoarelor spate, despre care mi s-a spusin service inca din aug. 2018 ca sunt curse si sa am in vedere schimbarea lor. De atunci am facut vreo 7-8 mii km fara probleme, dar acum 2 saptamani in alt service mi-au zis acelasi lucru: amortizoare spate curse, trebuie schimbate.
                      La verificarea cu serie sasiu reiese ca se potrivesc sigur doar cele originale, care inseamna peste 800 lei bucata. Oare chiar nu se gasesc unele de schimb mai ieftine?

                      Nu am balans vertical suplimentar, doar un f slab sesizabil balans orizontal, la unele denivelari cu viteza mica.
                      In iulie fac o excursie de vreo 1400 km prin tara - rezista inca cele de acum, sau sa schimb amortizoarele inainte de a pleca?

                      Inca ceva: n-am schimbat niciodata (7 ani si 9 luni) lichidul de frana. Ar fi timpul acum? Franeaza fara probleme, cu discuri si placute schmbate (pe spate anul trecut, pe fata acum 10 zile)

                      Multumesc.

                      Comment


                      • #26
                        Salut!

                        E imposibil sa nu existe amortizor after market pentru Jazz, la modelul anterior (Jazz GD) se gaseste pe producator Nipparts - 113 lei/ buc.
                        Poti incerca si o reconditionare a amortizoarelor, sau chiar o pereche din dezmembrari daca nu sunt curse si alea.
                        Cam mult piper in pretul de 800 lei / amortizor OEM, iar daca nu au tinut nici 70 mii km pana sa inceapa sa curga, imi pun semne de intrebare cu privire la fiabilitatea lor.
                        Eu am 168 mii cu Jazz GD si amortizoarele se tin inca bine - sunt cele originale cu care a venit masina.




                        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by alecsus27 View Post

                          Inca ceva: n-am schimbat niciodata (7 ani si 9 luni) lichidul de frana. Ar fi timpul acum? Franeaza fara probleme, cu discuri si placute schmbate (pe spate anul trecut, pe fata acum 10 zile)

                          Multumesc.
                          Pe forumurile de Jazz-mani ( se numeste Fit in SUA) se discuta de necesitatea inlocuirii la 3-4 ani.
                          In acest sens aproape 8 ani este imens.
                          https://www.fitfreak.net/forums/2nd-...fit-sport.html
                          si
                          https://clubjazz.org/forum/index.php?topic=4525.0
                          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                          Comment


                          • #28
                            Am gasit pana la urma cu 350 lei bucata, s-au potrivit.
                            Am fost azi sa schimb lichidul de frana dar la 2 service-uri nu s-a putut pt. ca n-aveau nu stiu ce adaptor. Am sa mai caut.

                            Comment


                            • #29
                              Nici pana azi n-ar reusit sa schimb lichidul de frana - din acelasi motiv, lipsa adaptor in service pentru busonul/garnitura recipientului in care se toarna lichidului de frana. In sept. masina face 9 ani.

                              De asemenea as vrea sa schimb antigelul. Stie cineva ce lichid antigel e compatibil (tipul/culoare), ca sa nu dau o gramada de bani la reprezentanta pe unul original?
                              Multumesc.

                              Tot azi am schimbat si un amortizor la hayon, am sunat mai intai la e-piesa si mi-au spus ca, dupa cautari, n-au gasit nici unul echivalent si ca trebuie sa pun original - 700 lei.
                              Am fost in service si acolo au constatat ca se potriveste un amortizor de la Renault - am gasit apoi la e-piesa tipul respectiv (dupa codul inscriptionat pe el), cu preturi intre 50 si 200 lei (ultimul original Renault).

                              Comment


                              • #30
                                De fapt antigelul original nu costa o gramada de bani la reprezentanta...tot e bine.

                                Comment

                                Working...
                                X