ANTAEUS: '02 Honda Jazz 1.3 i-DSI M/T, Silver Metalic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ANTAEUS: '02 Honda Jazz 1.3 i-DSI M/T, Silver Metalic

    Salutare !
    Dupa lungi cautari, am ajuns la decizia finala si am achizitionat o Honda Jazz. Masinuta ne-a fost prezentata de un amic, care a adus-o din Germania cu 100k km la bord. Cum am vazut-o, si eu si sotia ne-am indragostit de ea si am luat-o.
    Masina o avem deja de 5 zile, am facut un drum Bucuresti-Tulcea si retur. La dus, am cam mers cu viteza (130 km/h, uneori si 160), iar consumul per total a fost de 7.6. La intoarcere, in schimb, am mers mai moderat (100 - 110 km/h), iar consumul a fost 6. Aerul conditionat a fost folosit mai putin. Nu stiu daca e normal, dar la 100 km/h aveam aprox. 3000 ture, la 110 km/h aveam aprox. 3200 ture.
    Ne place masinuta foarte mult si ne bucuram de ea pe zi ce trece.
    Noi am cumparat-o cu jante de aliaj de 17 inch si din cate am inteles are si suspensii sport. La viraje, in curbe, abia se inclina, iar la viteze mai mari parca se lipeste de drum, in schimb gropile sau denivelarile se cam simt.

  • #2
    Sa va bucurati de ea!

    Ref la jante ar fi indicat sa iei un set de tabla pe 16 sau 15 (vezi ce dimeniune ai permisa in talon) cu anvelope de iarna.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Avem si un set jenti de tabla cu anvelope de iarna (au fost incluse in pretul masinii). Stiu ca trebuie sa fiu atent la gropile de pe strazile din tara noastra.
      La R.A.R. nu am avut nici o problema, jentile de aliaj erau trecute in talonul din Germania si asta ne-a scapat (+ clasica spaga ca sa nu iti gaseasca alte bube) .

      Comment


      • #4
        S-o stapaniti sanatosi si sa va poarte mult si bine de acum incolo, dar nu va sfiiti sa puneti si poze :]
        '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

        Comment


        • #5
          Felicitari pt achizitie! sa va bucurati din plin ,)

          Comment


          • #6
            Sa o stapaniti sanatosi si la cat mai multi km
            h o n d a c i v i c satin silver ep 1

            Comment


            • #7
              Multumesc frumos pentru urari. Sper sa ne bucuram de ea cat mai mult posibil .
              Vin si cu poze :



              antaeus
              Junior Member
              Last edited by antaeus; 21-09-11, 12:41.

              Comment


              • #8
                Să o stăpâniţi sănătoşi şi să vă bucuraţi de ea cât mai mult! Eu la CVT ca să ajung la 4000 trebuie să merg la 140-150 kmh. Consumul creşte semnificativ la peste 110 kmh, aşa că ... atenţie la pedală! Verifică totuşi consumabilele să nu ai surprize. Şi fă ceva la poze să se vadă.
                Dacian
                Senior Member
                Last edited by Dacian; 27-09-11, 20:39.
                Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

                Comment


                • #9
                  Multumesc frumos @Dacian.
                  In cartea service are trecuta ultima revizie facuta, cand a fost adusa din Germania. Din cate am inteles, ii voi face schimbul de ulei peste 10000 km.
                  De o saptamana conduc prin Bucuresti, iar consumul s-a stabilizat la 9.
                  Din pacate, nu prea stiu limba germana, iar cartea masinii este toata in germana . Se poate descarca de undeva cartea tehnica pentru modelul meu, in orice alta limba in afara de germana si rusa ?
                  Si inca o intrebare: in partea laterala superioara a scaunului sofer, exista o clapeta, care spre rusinea mea nu stiu la ce foloseste. Daca o actionez, scaunul culiseaza inainte-inapoi. Dar, acelasi efect il obtin si cu maneta de sub scaun.

                  Click image for larger version

Name:	29092011478r.JPG
Views:	1
Size:	87.6 KB
ID:	709641Click image for larger version

Name:	29092011481r.JPG
Views:	1
Size:	91.0 KB
ID:	709642Click image for larger version

Name:	29092011479r.JPG
Views:	1
Size:	96.7 KB
ID:	709643Click image for larger version

Name:	29092011484r.JPG
Views:	1
Size:	100.5 KB
ID:	709644Click image for larger version

Name:	29092011483r.JPG
Views:	1
Size:	79.7 KB
ID:	709645Click image for larger version

Name:	29092011480r.JPG
Views:	1
Size:	94.7 KB
ID:	709646Click image for larger version

Name:	29092011482r.JPG
Views:	1
Size:	89.9 KB
ID:	709647

                  Comment


                  • #10
                    nu se rabateaza scaunul de la clapeta?
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                    Comment


                    • #11
                      Probabil s-au gandit ca persoana din spate sa poata modifica pozitia scaunului ?

                      Este vorba despre aceasta clapeta :
                      Click image for larger version

Name:	IMAG0070.jpg
Views:	1
Size:	23.5 KB
ID:	709648
                      Pentru inaltare scaun (rotita) si rabatare (clapeta) :
                      Click image for larger version

Name:	IMAG0071.jpg
Views:	1
Size:	42.5 KB
ID:	709650
                      Pentru culisare :
                      Click image for larger version

Name:	IMAG0072.jpg
Views:	1
Size:	50.4 KB
ID:	709649
                      antaeus
                      Junior Member
                      Last edited by antaeus; 29-09-11, 12:28.

                      Comment


                      • #12
                        e doar pentru culisare. ajută dacă vrei să rabatezi scaunele spate - atunci trebuie să duci scaunul de tot în față - și nu mai e nevoie să te apleci sau să te urci în scaun și să-l miști. așadar, culisezi în față, cobori banchetele din spate, culisezi înapoi și te urci în mașină și pleci. practic scapi de două aplecări și trasul de scaun din poziții incomode :P
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/demonicum/civic_sedan/

                        Comment


                        • #13
                          Sa o stapanesti sanatos , si la cat mai multi km. fara probleme!
                          Cu manualul te pot ajuta eu , este in engleza nu am gasit in romana , daca te intereseaza da-mi un PM .

                          Comment


                          • #14
                            Ce frumoase sunt jantele
                            Raspund la 0743.10.80.80 California Scents ORIGINAL BLVScents

                            Comment


                            • #15
                              Felicitari pt achizitie !
                              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                              Comment

                              Working...
                              X