Noul Honda Civic Hatchback 2011 [facelift 1] 2014 [facelift 2] 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Per total masina imi place, am ceva emotii cu privire la calitatea materialelor din interior, dar ramane de vazut asta...ce nu imi place sunt: bara spate, dadea foarte bine "fagurele" de pe vechiul model (cu toate ca si la acesta au renuntat odata cu faceliftul asa-zis), volanul care e prea gros si are niste butoane are urate pe el, butoanele de inchidere/deschidere geamuri (prea simple, prea patratoase), stopurile spate care ies inafara prea mult, nu mai are suportul acela la pedalier din aluminiu, butonul de avarii chiar e prea mare....iar ca nota personala mie imi place bara aia fata in 2 culori .
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

    Comment


    • #77
      Originally posted by El_Hakim View Post
      @dragostan: Nu vreau sa fiu carcotas, dar, dupa parerea ta, unde ar fi trebuit sa puna toata consola aia de la clima? Eu nu mai vad loc pe acolo neam...Uita-te cum e la alte modele navigatia. Iti vine sa iti dai palme. Este ceva mai sus decat este clima la noul Civic. Nu vezi nimic decat daca intorci capul si iti iei complet ochii de la drum.
      Dar layout-ul de pe masinile noastre ce avea? Putea fi pastrat foarte bine, cu imbunatatiri. Eu nu vad nicio diferenta intre pozitia navigatiei la noul civic fata de alte modele compacte, tot "un pic mai sus decat este clima la noul civic" este, cu o mica observatie, in golf/ocatvia si focus poti sa reglezi scaunul mult mai jos ca in civic.
      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

      Comment


      • #78
        In final ca sa isi faca loc pe piata va conta si pretul....
        Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

        Comment


        • #79
          Originally posted by maruta View Post
          Vad ca unii deja ii canta parastasu' noului Civic si nici macar nu a iesit pe poarta fabricii prima masina la vanzare.
          maruta, eu unul oricat de critic as fi nu ii cant parastasul si iti zic de ce:

          - stiu ca are alt target demografic de vanzari in care eu nu ma regasesc
          - e foarte posibil sa se vanda excelent si pe mine m-ar bucura sincer
          - au incercat sa imbunatateasca multe lucrui de la Civicul actual fara sa creasca costurile

          dar
          - inca e prea "dinamica ca design" ca sa iasa tata din ea
          - nu imi mai da aceeasi senzatie speciala pe care mi-o da actualul Civic
          - evolutia precedenta de generatie a fost mare si era de asteptat ca asta sa fie mai mica

          Nu contrazic ca "ceva ce merge nu trebuie schimbat" dar restul lumii inoveaza.

          Hyundai aduce pe i30 un 1,5 diesel de 128 CP. Pe cand asa ceva la Honda. Ford scoate un motor in 3 cilindri de 1 litru si 120 de CP pentru Focus.
          Nu ma intelege gresit, imi place foarte mult 2.2-ul, dar ca Taxe, impozit si RCA costa ceva mai mult...
          Iar azi-maine guvernul tarii noastre dragi va pune niste impozite si mai mari pe cilindree de peste 2.0 (vorba aia scot bani de la bogatanii cu Aro)

          Viitorul pana la full electric e downsizing-ul fie benzina sau diesel.

          Ce vreau eu de la Honda - evident in urmatorii 2-3 ani - e sa faca astfel de motoare. Doar motoarele erau specialitatea Honda, nu?
          Si nu e vorba strict de Romania, ci cam in toata Europa se plateste mai mult pe cilindree mare.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #80
            Cu motoarele sunt de acord ca ar fi bune unele de cilindree mai mica. Dar, daca inginerii de la Honda nu sunt in stare sa le scoata inseamna ca...nu sunt in stare . Bila neagra la inovatie, bila alba la fiabilitate.
            Intotdeauna am spus ca nu inteleg de ce Honda nu face si masini accesibile la pret pentru a creste vanzarile si aici s-ar plia foarte bine un diesel de 1.4 sau 1.6. Nu mai vorbim de consum si taxe, care ar scadea mult fata de un 2.2.

            Nici eu nu-l vad pe taica-miu dandu-se jos din noul Civic (de-asta si-a luat Jazz ), dar sunt convins ca noul model va atrage clienti care nici macar nu se uitau la anteriorul.

            Si, da, pretul este cel care va face volumul de vanzari, in Romania, in special. Daca raman tot acolo sus cu preturile, aproape de clasa premium, nicio sansa.
            Aici mai intervine si conceptia celor de la Honda de a vinde masini foarte bine dotate, pe care nu prea mai ai ce sa pui, dar cu preturi destul de ridicate. Eu inteleg asta dpdv al costurilor de fabricatie, logistica, etc., dar nu inseamna ca sunt si de acord.
            CR-V e:HEV
            JAZZ GD1 CVT
            Ex: CR-V RE6

            Ex: RDX TB1
            Ex: Civic FD1

            Ex - JAZZ GD1
            Ex - ACCORD Type-R
            Ex - DEL SOL EH6

            Comment


            • #81
              @ Maruta,

              sunt foarte de acord cu ce scrii mai sus la nr. 72

              si daca seamana cu cel de la ford ce? adicatelea, e un schimbator de viteze; e chiar atat de crucial sa fie unic si nemaivazut?

              numai o mica parte din consumatori sunt ghidati in alegerile lor fata de masini de neevoia accentuata de a fi foarte speciali si diferiti de restul lumii

              cat despre drl-uri, nu mi se pare nimic gresit cu faptul ca sunt simple; mi se pare ca se integreaza bine in forma barii fata; plus ca exista niste rigori de plasare a lor si nu pot fi puse prea central; apoi, daca erau cu forme mai atipice semanau cu vw sau audi sau mai stiu eu cine;
              Turkish
              Senior Member
              Last edited by Turkish; 13-09-11, 17:02.
              "Ethics. That's always so inconvenient."
              Cal Lightman

              Comment


              • #82
                Am gasit niste poze si cu Civic-ul pe albastru. Arata mult mai bine decat verdele ala gretos...http://www.netcarshow.com/honda/2012-civic_eu-version/

                Vis-a-vis de categoriile tinta...Zona Frankfurtului geme de Honda. Am vazut toate categoriile de varsta la volan...de la tineri cu Type S sau R pana la batranei plini de riduri cu 5D. Daca in .ro, masinuta asta a dat super bine la tineri pana in 35 ani, aici nu se aplica aceeasi regula.

                Abia astept sa vina ziua de Sambata sa ma duc sa o vad, dar mai presus de toate abia astept sa vad preturile. Daca este nesimtit de scumpa, o mai tin pe asta cam 2 ani si apoi facem innoirea
                BogdanHCT
                Senior Member
                Last edited by BogdanHCT; 13-09-11, 16:49.
                My cars:
                2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                Comment


                • #83
                  Parca pe albastru, si vazand intai poza mica, am zis ca e Insight facelift )
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                  Comment


                  • #84
                    Acum 10 minute am vazut pozele cu noul Civic 5D si daca tot isi da lumea cu parerea (pro si contra), o sa imi exprim si eu punctul de vedere (e o parere personala, deci as vrea sa o respectati cat puteti si sa nu sariti pe mine)...

                    Dezamagirea mea fata de marca Honda continua sa creasca, cand credeam ca nu se poate sa ajunga si mai rau, tocmai au reusit...Cred ca totul a inceput din momentul in care au renuntat la realizarea NSX-ului, care ar fi putut relansa Honda in materie de supercars, si axarea pe realizarea de masini hybrid cu motoare cu capacitate cilindrica mica, fara a oferi acele superbe motoare aspirate Honda (VTI-ul este suficient de amintit). In fine, sa revenim la modelul analizat...

                    Masina este total nereusita, imi faceam planuri ca poate la anul sau in maxim doi ani voi opta pentru noul Civic, dar e cat se poate de clar ca nici nu se pune problema. Mi se pare ca au pastrat forma generala, dar cumva (habar n-am cum, ca precedentul era de-a dreptul reusit) au reusit sa urateasca rau modelul, antena tip BMW e de-a dreptul kitsch, si trebuiau sa puna si led-uri deasupra proiectoarelor, ca doar acum are toata lumea...

                    La interior, iar un pas inapoi. Volanul, schimbatorul, butonul pentru avarii...toate mi se par urate, iar butonul de start e pozitionat aiurea. Singurul lucru de apreciat sunt cele 3 cadrane centrale, dar overall arata rau fata de modelul precedent.

                    Am zis ok, e sub modelul precent ca design interior si exterior, dar poate are motorizari bune. Da de unde, aceleasi motorizari ca si la precedentul, mai putin diesel-ul, care nu e un pas extraordinar...Dezamagitor per total, va trebui sa ma axez pe alta marca pentru viitoarea masina, pentru ca Civic-ul actual nu ma multumeste din nici un punct de vedere...Pacat de ceea ce insemna Honda in trecut.

                    Comment


                    • #85
                      Originally posted by marianxb View Post
                      ... au reusit sa urateasca rau modelul, antena tip BMW e de-a dreptul kitsch, si trebuiau sa puna si led-uri deasupra proiectoarelor, ca doar acum are toata lumea ...
                      LED-urile se pare ca o sa le vedem de acum pe toate masinile. DRL cred ca sunt demult obligatorii in cateva tari (Scandinavia) si am inteles ca asta se va generaliza.
                      Sunt intr-adevar dizgratioase.
                      Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                      Comment


                      • #86
                        DRL-urile sunt/o sa fie obligatorii .... deci nu aveau de ales
                        Poate doar ca pozitionare
                        ex-FN2 owner
                        Loved it every second!

                        Comment


                        • #87
                          Zicea cineva ca au introdus becurile cu lupa.

                          Corect doar pentru varianta pe Xenon. Pe halogen e fara lupa.

                          Click image for larger version

Name:	honda-civic-live-7.jpg
Views:	1
Size:	38.0 KB
ID:	709494

                          Revenind la "problema" pusa de Marian, eu unul sincer as pastra Civicul actual pt sotie si pentru mine mi-as lua CRV. Sa vedem daca nu strica si CRV-ul...
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #88
                            Pe forumul civic din Anglia toti spun ca nu va mai exista type R la noul civic... voi de unde ati auzit ca ar iesi un type R de 230 HP aspirat?
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

                            Comment


                            • #89
                              Pe 4tuning se zicea!
                              Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by sebip View Post
                                Pe 4tuning se zicea!
                                Iata ce spun cei de la Asko:

                                "Honda prezinta noul model Civic la Salonul Auto de la Frankfurt. Proiectat special pentru piata europeana, modelul Civic va fi comercializat exclusiv in versiune hatchback in 5 usi si va concura in segmentul C. La inceputul anului 2012 va fi disponibil in showroom-urile din Europa."
                                Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                                Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                                1000 Locuri de vizitat in Romania

                                Comment

                                Working...
                                X