Noul Honda Civic Hatchback 2011 [facelift 1] 2014 [facelift 2] 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Azi, am degustat noul civic, greseala mea a fost sa combor din L200, iar cand am COBORAT in civic am reusit sa deformez o tzara stalpul...
    Am incercat sa ma asez in scaun dar nu am reusit sa l mai cobor, era deja la maxim, am incercat sa imping sa trag de el, de volan ... nimic ... fiind in apropiere si facelift ul de la accord am sarit rapid in el; nu vreau sa va povestesc despre accord fiind in alt thread pot doar sa remarc diferente majore intre cele 2 "clase"!
    Ce mi a placut la noul civic e felul in care au rearanjat bordul si o nota in + pentru materialele folosite.
    Referitor la discutia mai sus, cred ca toti producatorii au gatuit masinile la maxim pentru economie nu doar honda, am incercat mazda cx5- 2.0 benzen a/t, dci din ea nu am reusit sa scot absolut nik! era parca pe moarte motorul ala...
    Am programare pe maine la DT in Cluj dar nu am sa reusesc sa ajung, (probleme la job reorganizare) astfel partea tehnica sper sa fie peste asteptari.
    Una peste alta pentru cine conduce accord nu cred ca este o alternativa, drept urmare parerea mea e mai mult decat subiectiva!
    Rav
    Last nick: bastircar
    Last edited by Rav; 24-03-12, 06:16. Reason: trimis de pe trompete de astea smardoaie!
    pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

    Comment


    • Azi am fost si eu sa vad noul Civic, doar in showroom, pentru ca timpul nu mi-a permis sa fac si un test-drive (dar l-am programat). Ce sa zic, eu unul am ramas surprins intr-un mod placut! Eu am avut probleme cu spatele...dar dupa ce stai un pic si te uiti la el, te chiar obisnuiesti cu el. In interior plasticurile is in gama de pret la care se invarte masina deci nu prea ai ce comenta, mi-a placut schimbatorul de viteze (era manual). Ca si minusuri: stergatorul spate nu are nici o legatura cu luneta (ii din alt film), si pozitia soferului: am 1.92 si eram cu capul in plafon, plus ca volanul pentru inaltimea mea era prea jos, eram cu volanul intre picioare. La inaltimea mea pe bancheta spate trebuie sa stau aplecat in fata ca sa nu dau capul. In rest are nevoie de promovare...
      Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

      Comment


      • sebip, nu cred ca ai ce cauta in masina asta la inaltimea ta... Ai nevoie de ceva mai mare si cu un scaun mai jos, asta e clar! Si mi se pare totusi ciudat cum de un om totusi peste 1.90, care nu este nemaintalnit, sa nu aiba loc in ea... Din grupul meu de prieteni apropiati din copilarie, de 5 persoane, 3 dintre ei au peste 1.90
        2.0i 2005

        Comment


        • pai, dio, intreab-i pe japonezi, ca ei au gandit masina... eu nu am decat 1.85 si tot nu am incaput in executive, decat cu greu, plafonul statea amenintator la 1-2 cm deasupra capului. m-am ridicat putin sa ma aranjez in scaun si ghici ce? m-am lovit de sus. presupun ca daca as fi incercat o pozitie de cocalar clasica, trantit pe spate in scaun si chinuindu-ma sa ajung cu o mana la volan, ar fi fost ok, dar nu e stilul meu. in schimb, in varianta sport, era ok, data fiind lipsa plafonului panoramic.
          in concluzie, daca, per ansamblu, noul civic imi place si l-as lua in detrimentul celui vechi, faptul ca n-am loc in ea ma taie clar de pe lista clientilor, desi eu n-as vrea.
          civic 2.2 5D FK3
          CR-V 2.2 AT RE6

          Comment


          • Originally posted by dio View Post
            sebip, nu cred ca ai ce cauta in masina asta la inaltimea ta... Ai nevoie de ceva mai mare si cu un scaun mai jos, asta e clar! ...
            In Golf V sau Civicul 5D nu am problema asta! Probabil etalon de inaltime au fost japonezii si de aici dimensiunile astea interioare!
            Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

            Comment


            • Au mai scazut intre timp japonezii ... si noi crestem
              ex-FN2 owner
              Loved it every second!

              Comment


              • Motivul este amplasarea rezervorului de benzina sub scaunele fata.
                ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                Comment


                • ok, dar si cel vechi avea rezervorul tot acolo. chiar nu puteau gasi o solutie sa intre si oameni de petse 1.90m? mi se pare o gafa asta, sincer
                  Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                  Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                  ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                  Comment


                  • Are Honda masini mult mai mari decat Civic5D in care nu incap oameni cu inaltimea peste 1.90. O sa va mirati, dar o persoana de 1.98 isi da cu genunchi in gura pana si in CR-V.

                    Montajul rezervorului sub scaunele din fata a fost o problema si la vechiul model, pentru ca scaunele nu mai erau "lipite" de sasiu, dar in noul model sunt mult mai sus decat in vechiul 5D. Daca vrei sa faci loc in masina pui scaunele pe sasiu, nu pe suporti inalti, dar cei de la Honda nu fac masini luand in calcul oameni cu inaltimi extreme pentru ei.

                    In Olanda vezi foarte putine Honda, extrem de putine. Oare sa fie legat de faptul ca olandezii sunt cei mai inalti oameni de pe planeta (media de inaltime)???
                    sigpic
                    Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                    Comment


                    • In Olanda se circula mai mult cu bicicleta si probabil ca ei se orienteaza catre masini mici (smart, polo, etc) din cauza lipsei de spatiu in orase.
                      '08 Civic 5D MT\AT Milano Red

                      Comment


                      • masson, e drept ca prefera masinile mic, si ca sunt mega-biciclisti... dar cand vine vorba de masini mari... nemtoaicele sunt pe primul lor, dupa care frantzusestile.

                        Deja suntem offtopic
                        sigpic
                        Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                        Comment


                        • http://www.swindonadvertiser.co.uk/n...und/r/?ref=rss

                          All-new Civic offers finest value around

                          IT’S been with the dealers for less than two months, but the new Swindon-built Honda Civic has already been recognised as the best car for value in the UK.

                          It was the number one in the Parkers Cost of Motoring New Car Awards 2012, coming out on top in the competitive medium hatchback category and it was also named as the overall awards winner.

                          Parkers is regarded as a motorist’s bible and the winning car was the Honda Civic 1.4 i-VTEC SE, which has only been in dealerships since February.

                          Engineers calculate the true “hidden costs” associated with owning and running a new car, including fuel consumption, depreciation, servicing, breakdown cover and road tax over a three year period. In a further boost to the Honda range, the Jazz 1.3 IMA HE Hybrid was awarded the Eco Car category title for the second year running.

                          Kieren Puffett, editor of Parkers, said: “The Medium Hatchback category is a hugely competitive market so to have a winner here is truly a tremendous achievement and that is why we are not only delighted to announce that the Honda Civic Hatchback 1.4 i-VTEC SE five-door wins the Parkers Cost of Motoring New Car Awards for the Medium Hatchback category, but is also the overall winner.

                          “The statistics for the Civic tell us it is great value for money and Honda should feel rightly proud, because the Parkers awards are based on statistical analysis of every new car’s running costs, rather than opinion.

                          “But it doesn’t end there. The icing on the cake is that the Honda Jazz 1.3 IMA HE Hybrid wins for a second year in a row the Parkers Cost of Motoring New Car Awards Eco Car category. It’s an outstanding performance by Honda all round.”

                          Dave Hodgetts, managing director of Honda (UK), said: “This is a fantastic result for the new Civic and the Associates in Swindon.

                          “The Civic has only been in dealerships since February and to have received this accolade so soon is a great achievement.

                          “What makes the award even more special is that it is based on fact.

                          “Thanks to Parkers’ very clever cost of motoring tool, we can officially say that the new Civic is the best value new car out there.”
                          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                          Comment


                          • Si cu asta ai cam spus totul, tokyodream
                            sigpic
                            Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                            Comment


                            • Originally posted by Quicker View Post
                              In Olanda vezi foarte putine Honda, extrem de putine. Oare sa fie legat de faptul ca olandezii sunt cei mai inalti oameni de pe planeta (media de inaltime)???
                              Nici pe departe! Inteleg ca ai fost de cateva ori pe acolo (pe o perioada scurta din cate am dedus din posturile tale) si ca intamplarea a facut sa vezi putine Honde, lucru care-l aud destul de des de la cei din tara care fac iesire scurte, dar asta nu are mult de-a face cu realitatea.
                              Ganditi-va la ce infrastructura exista in acele tari si ca nu e ca la noi, daca plec din Bucuresti pana la Nadlac am exact un drum ca lumea ca restul e si pe ocolite si e vai de ele astfel ca toti cei care fac acel drum, sunt de gasit pe o singura sosea.
                              Beneluxul (idem Elvetia) ca si teren neutru lumii auto, a(u) fost mereu deschise pentru marcile nipone, exemplele nefiind putine, enumar in trecere cate ceva: cand s-a lansat Legendul pentru prima data in Europa, s-a lansat mai intai in UK si Benelux, apoi 2ani mai tarziu si in restul vestului european, idem Integra aniilor ´80 sau fabrica Mitsu, s.a.m.d.
                              Daca mai aruncam si o privire la reteaua lor de dealeri, peste 60 la o populatie de 15-16mil. de locuitori, ne dam seama ca sub nicio forma nu poate fi vorba de "extrem de putine Honda".
                              Si oricum ar fi, nu toti olandezii sunt ca malacii ci mai sunt destui si "normali".
                              Relatiile private care le am cu hondarii olandezi (de la posesori de modele clasice pana la NSX) nu le aduc in discutie fiindca ar fi irelevante intr-o chestie generalista precum cea de fata.
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment


                              • Am facut si eu test-drive cu Noul Civic - e o super masina, mult peste Civicul 5D si chiar modelul precedent sedan.

                                Mi-a placut foarte mult, e si comfortabila si sportiva - dar daca vrei sa fie economica poti apasa butonul dedicat Eco, poti beneficia de sistemul Idle Stop sau urmari indicatiile de schimbare a treptei de viteza. Am fost surprins sa simt ca motorul trage foarte bine si in viteza a 4a prin oras, chiar fara a fi turat!

                                Nu stiu de ce zic cei de mai sus ca nu era spatiu suficient, eu am incaput foarte bine (1.82m), volanul foarte bine gandit este si reglabil, in plus scaunele au o sustinere laterala excelenta. In plus suspensiile sunt ideal reglate, aproape moi pentru oras dar totodata stabile pentru exterior - asta e un mare plus fata de Civicul 5D.
                                Doar 2 puncte ceva mai putin placute: vizibilitatea spate si tapiteria pufoasa din modelul testat.

                                Ma bucur ca Honda Civic a evoluat asa de mult, la capitolul comfort este peste Accordul din 2007 (masina mea de zi cu zi).
                                Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                                Comment

                                Working...
                                X