Noul Honda Civic Hatchback 2011 [facelift 1] 2014 [facelift 2] 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Off-topic: cat optimism pe tine, Claudiu Ti-e dor dor de noi, nu?
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • mie imi place al dracu de mult civic-ul asta nou... iar pe albastru e ideal, cand o sa iasa pe piata noul 1.6 o sa fie foarte greu sa decid intre el si crz ...

      Comment


      • Originally posted by AdiC View Post
        A mers cineva cu noul civic cu motor de 1.4? Cum se comporta vs 1.8? Citesc de pe la pagina ~50 si nu am gasit nimic edificator. Merci!
        Am fost astazi intr-un drive test cu Civic, 1.4 100CP. De motor nu am ce zice; motor mic pe masina mare, ok pentru oras si pentru oameni linistiti. Consumul mediu 8,8%.

        Masina merge frumos, filtreaza bine gropile/denivelarile, atmosfera interioara e placuta, masina pare spatioasa. Per total m-am simtit bine in ea.

        Ce nu mi-a placut deloc: tapiteria. Parca ar fi un plush (nu am diacritice) ieftin. Plastic! Ca sa-l citez pe vanzator: "N-o sa gasiti asemenea material la concurenta"; dar in sensul rau. La ~16k ma astept la mai mult. Am fost dupa la Ford. Comparativ cu Civic-ul pare mai inghesuita si o tapiterie mai de plastic ca la Civic Stiti pantalonii scurti ieftini care au un fel de chilot interior, ca un fel de plasa? E, ala e! Incredibil unde s-a ajuns cu cutting cost-ul

        A da, inca 2 chestii placute: servodirectia (usoara si cu feedback bun) si garantia de 3 ani din bara-n bara (cuprinsa in carnetul de garantie - spusele vanzatorului, binenteles).

        O sa ma mai uit si pe la altii.

        Comment


        • @Adic:Cred ca si la altii o sa fii la fel de dezamagit. Daca de la Honda, care are unul dintre cele mai bune interioare dpdv calitativ...si o spun fara niciun fel de subiectivism(si eu am fost la toti inainte sa imi cumpar Civic-ul)ai ramas dezamagit...nu stiu ce gasesti pana in 17K mai ok.
          Cred totusi ca ai asteptari cam mari la o masina compacta care nu e premium...doar nu vrei acum insertii de lemn la pretul asta . Daca asta cauti..orienteaza-te pe segmentul premium dar o sa vezi ca la o compacta premium pretul nu mai incepe cu 1...ci cu 2 sau 3.
          Oricum multa bafta in cautarile tale si sper sa iti gasesti masina care sa implineasca toate preferintele !!
          '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

          Comment


          • daca tapiseria e problema ta o schimbi dupa ce iei masina
            cu 2k eur pui piele+alcantara peste tot

            dpdv calitate interior - adica materiale si imbinari, dar nu design - noul golf e foarte bun (o spun fara pasiune pentru ca nu sunt un fan al marcii)
            "Ethics. That's always so inconvenient."
            Cal Lightman

            Comment


            • Adic: incearca si un model 1.8i cu o echipare superioara. Sa vezi ca numai sunt aceleasi materiale. Oricum, per total, Honda sta mult bine la interior pe langa concurenta vizitata si de mine: Focus, Seat, Renault, Toyota.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • Plusul ala parerea mea face toti banii.Plus din ala mai geseti la Audi din ce am vazut eu si e foarte ok.
                Eu initial credeam ca se toceste repede dar dupa 6 ani se tine foarte bine.
                2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                Comment


                • e urat imprimeul de pe plus...ca senzatie la atingere si mie imi place.La audi e de alta calitate plusul.In afara gamei premium si mie mi se interiorul de la civic cel mai reusit...fata de hyundai, kia, toyota..

                  Comment


                  • toyota,mitsubishi,subaru,mazda au plastic mult mai prost calitativ fata de honda (am fost la toti dealerii si "am pus mana" pe toate ) mai ales cand vad rotitele alea ptr climatizare imi amintesc de logan si nu ma dau pe spate
                    din celelalte branduri ca interior mi-au placut ford(ca si material dar horror ca si ergonomie),reno(calitate ok mai ales ca e f ieftin), WV(calit buna , ergonomie ok...fantezie zero),seat/octavia (naspa cu totul)
                    '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

                    Comment


                    • Ceva ce mi-ar imbunatati considerabil dorinta de a-mi lua Civic nou ar fi:



                      Vedem live la Geneva cum va fi.
                      ticker
                      Administrator
                      Last edited by ticker; 06-02-13, 11:06.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by ticker View Post
                        Ceva ce mi-ar imbunatati considerabil dorinta de a-mi lua Civic nou ar fi:



                        Vedem live la Geneva cum va fi.
                        Dream on...
                        '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

                        Comment


                        • pana la Geneva visez
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • Seamana mai mult a Accord.

                            Pana acum au ramas in cursa Civic 1.4 si Elantra. Mai mult ca sigur va fi Civic. Ideea este ca pana acum n-am intalnit masina care sa ma faca sa zic: "Asta!" Poate cu 1.8 dar pretul este prea mare.

                            Comment


                            • Oricum, breakul de la Geneva ramane totusi un concept. Pana la productia de serie, mai e ceva.
                              "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                              '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                              Comment


                              • Originally posted by AdiC View Post
                                Seamana mai mult a Accord.

                                Pana acum au ramas in cursa Civic 1.4 si Elantra. Mai mult ca sigur va fi Civic. Ideea este ca pana acum n-am intalnit masina care sa ma faca sa zic: "Asta!" Poate cu 1.8 dar pretul este prea mare.
                                Asa ziceam si eu .....1.4 in sus..in jos...pana am condus 1.8...CASE CLOSED !! (du-te la dealer si o sa vezi ca o sa scoti 1.8 la pret de catalog de 1.4 )
                                '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Black (a.k.a. Vader)

                                Comment

                                Working...
                                X