Noul Honda Civic Hatchback 2011 [facelift 1] 2014 [facelift 2] 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dio , +1

    exact parerea asta o am si eu despre noul civic, cum am scris si acum cateva pagini cand am facut drive-test.

    No offence, dar din pacate si eu am aceeasi impresie legata de posesorii de civic vechi. Imi place masina mea, se muleaza foarte bine pe ce vreau eu de la o masina, nu mi-as cumpara noul civic pentru ca nu sunt in target. Dar, oricum as da-o, e o evolutie, clara!

    Nu stiu cum ati mers voi cu masina, mie mi se pare ca trage aproape identic. Incercati sa luati putin la periat treaba asta, senzatia de "incetineala" este data de antifonarea mult mai buna si de suspensiile mai moi.

    Originally posted by mhh39 View Post
    are aceeasi punte spate antica
    Aceeasi punte spate antica, indrodusa defapt la modelul 2006. Ultimele 3 generatii de civic, inaintea celui din 2006, au avut independenta pe spate.

    Puntea aia spate face ca masina sa aiba cel mai mare spatiu din clasa ei, in portabagaj si pe locurile din spate.

    Nu neg ca e vorba si de costuri, insa puntea aia nu a fost aruncata acolo aiurea. Are un scop.
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

    Comment


    • Salutare,

      Fac si eu un mic rezumat al impresiilor cu Noul CIvic. Eu il voi compara mai degraba cu Acoordul meu CL7 ceea ce nu stiu daca e foarte corect dar asta e situatie. Vechiul Civic l-am condus doar ocazional.
      Concluzii:
      - motorul de 1,8 nu mi se pare atat de lenes incat sa fie de specriat cum lasa de inteles mare parte a posesorilor de Civic. EU unul fata de CL7 il consider decent pt un mod de utilizare preponderent urban si nu vad de ce nu mi-as face treaba cu el la fel ca si cu Accordul si la un consum considerabil mai mic
      - suspensia spate mult imbunatatita fata de vechea suspensia de Civic care troncanea la orice denivelare si sub cea de Accord care e independenta pe spate
      - pozitie inalta de condus la Noul Civic comparativ cu Accordul, si destul de asemanatoare dupa mine cu vechiul Civic.
      - volanul arata urat dar are o priza si niste dimensiuni perfecte peste vechiul volan de Civic peste volanul meu dela CL7
      - design exterior care poate placea sau nu, e pur subiectiv....nu mai e asa radical adica iti place ori nu si cred ca va prinde destul de bine pt a atrage clienti noi fiind mai cuminte....eu unul cel mai mult duc dorul esapamentelor triunghiulare
      - materiale la interior mai bune fata de Vechiul Civic
      - cotierea centrala prea in spate plasata la modelul sport pt mine
      - suportul de cot de pe usa soferului prea jos pt mine pt a sta 100 comod

      In concluzie pt mine o masina care se adreseaza unei noi categorii care nu s-a aflat printre clientii fostei generatii. M-as obisnui destul de usor cu Noul Civic fara a fi dezamagit de el chiar si comparativ cu CL7 meu. EU cred ca va fi atragator pt oamenii acre nu s-au indreptat spre Honda pan acum.

      As duce lipsa Accordului pt 20% din timp atunci plec din Bucuresti la niste drumuri mai lungi care imi plac si sa ma bucur de masina. In rest este mai mult decat ok Civicul pt mine si pt nevoile mele curente.

      Intotdeauna s-ar fi putut mai bine asta e clar, pe de alta parte eu cred ca asta s-a urmarit sa se adreseze unei alt public tinta si nu celui existent.
      2014 Civic Tourer 1.8 MT Sport, White Orchid Metallic
      Ex Accord 2.0 M/T SSE Dark Mocha

      Comment


      • Originally posted by stefan_zzz View Post
        1- motorul de 1,8 nu mi se pare atat de lenes incat sa fie de specriat cum lasa de inteles mare parte a posesorilor de Civic. EU unul fata de CL7 il consider decent pt un mod de utilizare preponderent urban si nu vad de ce nu mi-as face treaba cu el la fel ca si cu Accordul si la un consum considerabil mai mic
        2- pozitie inalta de condus la Noul Civic comparativ cu Accordul, si destul de asemanatoare dupa mine cu vechiul Civic.
        3- volanul arata urat dar are o priza si niste dimensiuni perfecte peste vechiul volan de Civic peste volanul meu dela CL7
        1 in specificatii noul CIvic are acceleratia pana la 100 mai lenta decat vechiul Civic. In realitate e diferenta mare intre ele daca ai condus asa ceva zi de zi . La partea de consum nu lua de bune cifrele oficiale sigur nu o sa o ai diferenta cosiderabila (asta daca nu te refereai la considerabil de mica )
        2. POzitia de condus relgata la minim este sensibil mai inalta decat la vechiul CIvic
        3. Volanul vechiului Civic e in top 10 ever actualul e doar mai gros si mult mai urat
        ....

        Comment


        • Originally posted by dragostan View Post
          Aceeasi punte spate antica, indrodusa defapt la modelul 2006. Ultimele 3 generatii de civic, inaintea celui din 2006, au avut independenta pe spate.

          Puntea aia spate face ca masina sa aiba cel mai mare spatiu din clasa ei, in portabagaj si pe locurile din spate.

          Nu neg ca e vorba si de costuri, insa puntea aia nu a fost aruncata acolo aiurea. Are un scop.
          Am spus ca nu are un scop? Ma asteptam sa o schimbe cu una independenta.
          M-am pus in situatia unuia care doreste sa-si cumpere o masina si are de ales intre Civic/Golf/Astra/Leon/A3/etc. Daca nu ma insel, toate au punte independenta spate (Astra J are suspensia aia ciudata). Dpvd spatiu, Civic este avantajat clar (evident). Dpvd confort, e de preferat o independenta. Dotarile avantajeaza clar Civic-ul, intr-o comparatie de genul asta. Compromisuri, compromisuri.

          Nu mi s-a parut buna miscarea EP3->FN2, din privinta puntii spate. E preferinta personala si lucrul asta ar trebui sa fie de la sine inteles.

          Comment


          • dl. Vtin, masson, imi pare rau daca s-a inteles gresit, mea culpa. Ma refeream in general, nu la unul sau la altul. Impresia mea din ultimele pagini este asta, ca posesorii de Civic au probleme cu masina.

            Si eu aveam niste ghimpi, dar care mi-au disparut in parte, dupa ce am condus-o vreme de 3 zile. Acum nu prea inteleg de unde vin problemele mentionate, dar, cum spuneam, eu nu am avut Civic si nici nu prea vreau Civic, asa ca parerea mea poate nu e atat de relevanta...

            Dar e cert ca cei care au deja modelul vechi nu apreciaza mai deloc pe asta nou, cam asta e concluzia mea din ce citesc pe aici. Poate ma insel?

            In concluzie, maestre Vtin, eu am pastrat un ton moderat si am venit cu argumente, cred eu, pertinente. Tu de ce ma iei in bascalie? Chiar ma mir, nu e niciunul care sa vrea sa isi faca upgrade la masina? E intr-adevar o problema? Sau altele sunt motivele? Voalat sau nu m-ai facut prost, lucru care nu prea imi place, sincer sa fiu

            Imi aduc aminte cand a aparut CU1/2, eu chiar voiam upgrade pe vremea aia, insa la fel ca in cazul Civicului, evolutia de la CL7/9 nu a fost cea asteptata de mine. Asa ca am testat-o, am vazut ca e mai moale, mai cuminte, si am zis pas, asteptand macar o varianta Type-S... Care nu a mai venit, si preturile s-au dus in sus, asa ca nu mi-am mai schimbat masina... Chiar m-am bucurat ca nu a fost chiar ce imi doream, mi-ar fi fost dificil din punct de vedere financiar sa o upgradez, asa e mai bine

            Dar de aici si pana la ce s-a zis pe aici, mi se pare o mica exagerare a partilor negative, atata tot. Adica, o masina nu este numai comportament dinamic, ca aia a cam scazut fata de modelul precedent.

            In fine... o sa incerc sa imi prezint cat mai structurat impresiile personale din astea 3 zile, sa aduc un plus de continut forumului si celor care vor sa isi schimbe masina sau sa isi ia una noua.
            dio
            Administrator
            Last edited by dio; 20-03-12, 17:25.
            2.0i 2005

            Comment


            • @vtin
              nu "apar" nimic, exprim o opinie intr-un fel mai temperat asa... sau cel putin incerc; banuiam ca sunt pemise si luari de pozitie mai putin vehemente vis a vis de noul civic; daca nu, accept si asta numa' schimbati titlul thread-ului in "Frack the new civic!"

              daca vrei sa o dai in "corozisme" ti-ai gresit omul
              destul de mult cacao urat mirositor zboara prin aer pe thread-ul asta; justificat sau nu, nu e problema mea

              drept urmare de acum inainte eu ma tin departe de ventilator
              "Ethics. That's always so inconvenient."
              Cal Lightman

              Comment


              • Cand esti invitat de catre importator pe la lansari, cand primesti masina s-o testezi eu inteleg ca esti tentat sa vezi lucrurile mai in roz si nu poti sa arunci cu rahat. Dar sa te apuci sa-ti jignesti colegii de forum care-si arata dezamagirile fata de noua versiune, apai de aici vine izul de cacao mentionat. N-aveti decat sa va faceti forum pe hondatrading.ro sau pe la dealeri, sa proslaviti si sa aduceti osanale acolo si sa ne lasati pe cei care vrem sa ne exprimam liber, fara a ne pune pumnul in gura, despre bunele si despe relele noului Civic. Din punctul fiecaruia de vedere, fie ca e pasionat, posesor sau potential cumparator.
                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                Comment


                • Mai ce mai aruncati cu noroi in noul civic.
                  Ma indoiesc ca te dai toata ziua pe circuit sa simti diferenta intre o punte independenta si una cu bara de torsiune ca la civic.
                  Ieri m-am dat pe poiana si am avut norocul sa dau peste un A3 1,4 TSI l-am depasit in curba la belveder am oprit si cel cu A3 ma intrebat daca e Typ R i-am zis ca nu e un marat de 1,8 cu punte rigida spate.
                  Si modele ce le-ai enumerat tu cu dotariole unui civic sar cu mult peste pretul hondei.
                  Un A3 la dotarile civicului sare de 32.000 de euro si sincer laf iabilitatea lui nu merita.

                  Originally posted by mhh39 View Post
                  Am spus ca nu are un scop? Ma asteptam sa o schimbe cu una independenta.
                  M-am pus in situatia unuia care doreste sa-si cumpere o masina si are de ales intre Civic/Golf/Astra/Leon/A3/etc. Daca nu ma insel, toate au punte independenta spate (Astra J are suspensia aia ciudata). Dpvd spatiu, Civic este avantajat clar (evident). Dpvd confort, e de preferat o independenta. Dotarile avantajeaza clar Civic-ul, intr-o comparatie de genul asta. Compromisuri, compromisuri.

                  Nu mi s-a parut buna miscarea EP3->FN2, din privinta puntii spate. E preferinta personala si lucrul asta ar trebui sa fie de la sine inteles.
                  2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                  EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                  Comment


                  • Dragos, la fel de bine puteam ramane la 1310, ca doar are ce ii trebuie: 4 roti si un volan. Inchei subiectul aici; vad ca le luati personal si nu respectati opinia altuia.
                    Numai bine.


                    Originally posted by mhh39 View Post
                    E preferinta personala si lucrul asta ar trebui sa fie de la sine inteles.

                    Comment


                    • mhh,

                      scuze... 1.6 MPi sau 1.6 16v... tot acelasi motor infect, lenes care consuma cu draci si doarme in combinatie cu mirobolanta cutie pe 5 viteze.
                      sigpic
                      Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                      Comment


                      • Imi cer scuze daca am suparat pe careva.Era doar o pare personala si a mea ,dar sa facut atata tam tam pe afurista asta de suspensi spate de la civic.
                        Nu e o masina perfecta are si plusuri si minusuri asta e clar dar fata de civicul FK2 e peste.Honda a facut un mare pas inainte cu acest model.E astept sa vad ce o sa ofere Typ r mai ales ca o sa fie in 5 usi.
                        2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                        EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                        Comment


                        • For the record am civic 2008 2.2 executive si daca voi avea posibilitatea, in timp, voi schimba cu cea mai mare placere vechiul civic cu noul civic.
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

                          Comment


                          • Originally posted by octi_b View Post
                            Cand esti invitat de catre importator pe la lansari, cand primesti masina s-o testezi eu inteleg ca esti tentat sa vezi lucrurile mai in roz si nu poti sa arunci cu rahat. Dar sa te apuci sa-ti jignesti colegii de forum care-si arata dezamagirile fata de noua versiune, apai de aici vine izul de cacao mentionat. N-aveti decat sa va faceti forum pe hondatrading.ro sau pe la dealeri, sa proslaviti si sa aduceti osanale acolo si sa ne lasati pe cei care vrem sa ne exprimam liber, fara a ne pune pumnul in gura, despre bunele si despe relele noului Civic. Din punctul fiecaruia de vedere, fie ca e pasionat, posesor sau potential cumparator.
                            Eu unul nu am niciun interes sa testez civicul, decat sa-mi pun opiniile aici. Si cam atat.

                            Si vreau opinii argumentate pentru ca forumul asta trebuie sa creasca in calitate. Indiferent de subiect nu vom accepta sa pui o opinie subiectiva mai ales intr-o forma defaimatoare, indiferent ca te referi la un om sau la un obiect.

                            Una e sa spui "imi place pentru ca" sau "nu-mi place pentru ca", si alta e sa arunci cu si cu si cu

                            Daca voi nu aveti nevoie de parerile si de eforturile mele, asta e, imi pare rau ca v-am deranjat, dar eu vreau sa contribui in ce forma pot pentru a creste calitatea informatiilor gasite aici.

                            O ora de drivetest nu inlocuieste 3 zile, oricat ai vrea. Si stai linistit ca nu stau eu in invitatiile de la lansari, acolo nici un pahar cu apa nu beau, nu am timp de prostii, ma duc ca sa discut cu oamenii nu sa infulec

                            Si consider ca am dreptul sa cer o calitate a posturilor pe acest forum, atata vreme cat de 5 ani fac eforturi ca treburile sa mearga bine, sa fie updatat, sa aiba un server de calitate, si mai nou ii fac si PR pe oriunde pot, inclusiv la dealeri sau la importator.

                            PS: oricine doreste e invitat atat la drivetest cat si la orice intalnire "oficiala" pe care o organizam. Deci nu trebuie decat sa va implicati, chiar ar fi indicat sa fim cat mai multi.
                            dio
                            Administrator
                            Last edited by dio; 20-03-12, 21:10.
                            2.0i 2005

                            Comment


                            • Mai baieiti.... da voi ati derapat rau de tot ))

                              Sincer mi se pare ca o luati prea personal.... si apropo DIO si TURKISH au un mod mai aparte de a spune lucrurile si chiar nu mi s-a parut ca au sarit calul, ba dimpotriva. DIO are mare dreptate.... una e sa faci un test drive, alta sa "convietuiesti" cu masina o perioada de timp, daraminte sa mai faci si un drum lung de fo 3-5000 km.
                              Raman la parerea mea (fara sa fi testat inca masina din lipsa de timp) ca noul Civic din pct de vedere design este fiasco fata de vechiul. Asta nu inseamna ca nu o avea si plusuri. Prima vizita la showroom ma facea "sa rad la psihiatru"... a doua oara mi s-a parut mai "digerabila" ca design si asa cum am scris cateva pagini mai in spate clar e nevoie de "obisnuinta".

                              Legat de puntea spate rigida vs independenta..... multi viteji mai avem pe forum si unii n-au scos poate nici 50% din ce poate Civicul.... stati linistiti ca ma includ si pe mine, nu ma dau eu mai viteaz decat restul cu toate ca pot veni cu argumente gen 160 (cu un martor de vreo 130 kg in dreapta) pe coborare pe Transfagarasean si Transalpina asa stock cum e ea.... o fi de bine, o fi de rau.... am "indoit" destul fite in cap cu punte independenta si uite ca nu ma plang. Mai cititi caci versusul asta nu inclina asa mult in favoarea independentei... poate pe curbe si asfalt in valuri. Ma uitam zilele trecute la un Bestmotoring cu un FN2 Spoon care a iesit pe 2 intre alte 15 FD-uri... deci poate si FN2-ul .

                              Asa cum spuneau si altii... nici eu nu ma regasesc in targetul acestui Civic nou si nu ma bate gandul la upgrade dar asta nu inseamna sa dau cu el de pereti din toate punctele de vedere.

                              Hai ca m-ati facut curios si ma duc la un drive test sa vorbesc si io in cunostinta de cauza.
                              '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                              "Binele o duce rau in Romania"

                              Comment


                              • Adevarul e la mijloc in legatura cu masina. Fiecare si-a facut o impresie, mai buna....mai putin buna. Pe mine sincer sa va spun, m-ar fi dat pe spate un executive AT.
                                Dar...acea ora de drivetest trebuia sa ma faca sa nu mai dau jos din masina, sa o cumpar pe loc, nu? Sa conteze cat cele 3 zile de teste. Nu a fost sa fie acum, asta e. astept modelul urmator, dar imi pot face o parere comparativ cu modelul pe care il conduc mai ales ca e tot civic.
                                Si din cauza asta mi-am luat Fk2, pentru ca nu se compara cu golf v sa iv, cu A3 sau astra.

                                Si cred ca daca discutia se purta la un suc/bere fara alcool era altceva. Pe forum s-au cam inflamat artificial spiritele
                                ramm
                                omu cu warnu'
                                Last edited by ramm; 21-03-12, 00:09.
                                '08 Civic 5D MT\AT Milano Red

                                Comment

                                Working...
                                X