Noul Honda Civic Hatchback 2011 [facelift 1] 2014 [facelift 2] 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Rares View Post
    Hai ca nici type R-ul nu scoate 12 nici la vale. Motorul de 1.8 scoate usor peste 12 daca-i dai talpa...
    Type-r scoate 12 in bucuresti daca mergi normal, nu melc, dar nici senna

    Eu cu 1.8, exclusiv in bucuresti, mers normal, cu unele scapari la 7000rpm(2-3/zi), si la ore de varf, dar si seara cand e mai liber, am 9.5-10. N-am trecut niciodata de 11 in bucuresti.

    1.8 in "blana orbitoare" scoate si 16, fara probleme. Recordul meu e de 17.5 pe 15 km
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

    Comment


    • off-topic: domnule GUR, grupul VAG, cum am spus, sunt 10-12 marci in grup ( daca stii nr exact este ok, nu ma intereseaza sa stiu asta ), a vandut pe plan mondial anul trecut ( cu tot cu utilitare ), 8.160.000 buc

      HONDA+ACURA ( nu luam in calcul motociclete / avioane / utilaje / scule .... ) = cred ca au vandut in jur de 3.800.000-4.000.000 buc ( din cate stiu anul fiscal la EI, in Japonia se incheie pe 31 martie, deci, in arpilie o sa avem datele exacte )

      daca VW ca firma-mama a vandut sa zicem jumatate = ~ 4.080.000 buc - utilitare - - - = s-ar putea sa iasa sub nr de HONDA autoturisme vandute.
      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

      Comment


      • GUR cred ca a gresit forumul, dar nu e de blamat. Sunt multi care fac astfel de comparatii VW-Honda. De obicei acest lucru se intampla in cazul celor care au crescut cu VW si s-au uitat lung la Honda vecinului... Am vazut eu S3-uri din care curgea ulei in Cluj-Napoca si se uita proprietarul ca prostu la ea... pentru ca n-a lovit nimic si masina pur si simplu a crapat... la 2000 de km dupa "cipuire", si vorbim de o masina cumparata noua un 2010... ghinionul e ghinion, n-ai ce-i face.

        Eu din principiu nu cumpar masinile celor de la VW, desi le-am condus aproape toate masinile, chiar si utilitarele, si cand spun condus nu ma refer la test-drive de 20 de km, pentru a nu ajungi sa cunosti o masina in 20 de kilometrii, nici macar nu apuci sa te obisnuiesti cu interiorul intr-un timp atat de scurt. Cat despre 1.4 cu 160 de cai... pe mine ma fac sa rad toate experimentele astea cu motoare de 1.4 care se cred in WRC. Prefer motorul aspirat... care nu te face de rusine si te scoate din multe situatii... chiar si in varianta Stock. Sincer... oricand as alege o Honda aspirata in dauna unui VW (sau din grup) turbo propulsat...

        Mie imi place noul Civic, e drept ca masina nu mai e la fel de "turbata" precum cel vazut prima data in 2005, dar nici nu poti spune ca ti-ar fi rusine sa te vada cineva la volanul ei. Eu cel putin, dupa ce am vazut-o doar prin poze... as cumpara-o. Mai ramane sa o vad in realitate si sa o simt pe sosea. Ma declar un sofer normal, dar care are pitici pe creier de cand a dat de Honda pentru ca, cel putin in cazul meu, Honda a reprezentat singura masina (si am avut/condus destule) cu care mi-am permis orice... i-am dat blana CIVIC-ului pe A1 cand masina avea zero kilometri, adica 30 :P pentru ca am facut si drumul din showroom pana la A1 si n-a avut nici pe dracu, am franat brusc, am accelerat brusc inca de la inceput, fara menajamente, desi chiar si in cartea masinii spunea ca nu e indicat (notta bene: nu e indicat... nu interzis :P) am dus CR-V, Accord, HR-V, CIVIC cat de la extrema am putut pe drumul serpuit dintre Brasov si Tg-Mures... si n-am facut alte pagube decat mustele lipite pe radiator, etc.etc.

        Nu o sa ma dezic niciodata de Honda, chiar daca in Romania e importata de "we now who", dar asta e cu totul alta poveste, si indiferent de cate ori vad cate una, fie ea din 93 sau din 2010... zambesc si ma uit lung dupa ea. Asta e efectul Honda... cine nu-l intelege n-are nicio treaba cu marca asta si poate linistit sa venereze VW... promit sa nu ma supar.
        sigpic
        Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

        Comment


        • De curiozitate, acum o saptamana am spionat forumul vw in cautarea unor review-uri despre motorizarile 1.4TSi si noile cutii DSG 7 viteze. Ma asteptam sa gasesc numai cuvinte de lauda la adresa supermotoarelor sau ingenioaselor DSG, dar nu a fost asa. De fapt, m-am intrezit intr-o mare de topicuri cu probleme. Unii ziceau ca limita de km pentru 1.4TSi este 100.000km apoi crapa, alti ca DSG-ul dupa 5000-10000km incepe sa schimbe cu smucituri si zgomote. Unii isi faceau griji ca dupa ce au schimbat 1-2 motoare si cutii in garantie, ce vor face dupa ce ies din garantie.

          Curiozitatea mea avea un temei. Vroiam sa cumpar o masina sh cu motor turbo benzina, economic, cu ceva resurse de putere si cutie automata. M-am descurajat instant cand am citit despre cele facute de grupul VW. Ar mai trebui sa caut motoare turbo benzina la grupul Alfa-Fiat, dar dupa experienta VW parca este mai bine sa astept.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • Originally posted by Quicker View Post
            Nu o sa ma dezic niciodata de Honda, chiar daca in Romania e importata de "we now who", dar asta e cu totul alta poveste, si indiferent de cate ori vad cate una, fie ea din 93 sau din 2010... zambesc si ma uit lung dupa ea. Asta e efectul Honda... cine nu-l intelege n-are nicio treaba cu marca asta si poate linistit sa venereze VW... promit sa nu ma supar.
            SENSEI, asta nu intelege lumea despre SINDROMUL HONDETTE NU EXISTA TRATAMENT !!!
            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

            Comment


            • am si eu o rugaminte catre moderatorul topicului(trebuie sa recunosc ca nu stiu cine e, ca i-as fi trimis un pm): sa stearga tot off-topicul din ultimele 2-3 pagini(eventual sa il mute in alta parte) si sa discutam despre civic 2011, pareri pro si contra, sunt binevenite.
              civic 2.2 5D FK3
              CR-V 2.2 AT RE6

              Comment


              • Pai asta e problema aici, cum spui ceva negativ repede iti sare lumea in cap, asta e boala acestui forum...

                Quicker, si eu simt "efectul Honda", dar vezi, diferenta este ca pe mine ma doare cand vad anumite lucruri care nu sunt tocmai asa cum ar trebui ele sa fie, si nu ma feresc a spune asta.
                Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                1000 Locuri de vizitat in Romania

                Comment


                • Den1grator... mi-au trecut prin mana Subaru WRX simplu, WRX STI cu 380 CP la roata !!! si m-am dat cu ea pe Transfagarasean si culmea m-a lasat acel prieten si la volan, Honda S2000 tot la volan Brasov - Poiana Brasov - Rasnov plus alte locatii (iar prietenul e pe forum, masina a fost vanduta asa ca poti verifica cat e abureala si cat nu), S3-ul pe care l-am condus si pot merge cu el la orice ora doresc, nu trebuie decat sa-l cer prietenului respectiv, Touareg V10 TDI, Phaeton W12, 330 d si benzina, inclusiv CTR si lista ar putea continua... nu asta e esenta. Carnet am de peste 10 ani, nu sunt sofer de uichend, fac in medie cam 2500 km pe luna... asta ca sa-ti faci o idee cam din ce "auzite" vorbesc. Incearca si nu jigni daca nu cunosti.

                  Toyboy tocmai a spus un lucru foarte important : mapata vs stock e mare diferenta. Si S3-ul stock manca tot in jur de 15%-17% si asta la 265 CP, dupa... alta treaba. Dar repet, pierzi esenta : discutam de pretul masinii, vs potential de tuning (ca tocmai pomeneai cat te-ai chinuit pentru cei 40 CP in plus) vs consum vs pret achizitie vs tot. Hai sa-l intrebam pe Mirciulik cat ii lua lui Type R-ul cu toate ca stim cu totii ca el e agitat de fel

                  Faptul ca sunt lucruri care nu imi plac la Honda asta nu inseamna sa inghit orice rahat acestei marci. Sunt si lucruri de laudat si de criticat, daca tu nu accepti criticile asta e o alta problema si tine strict de tine. Asta imi aminteste de Clarkson (despre care dealtfel n-am o parere prea buna) care zicea de BMW ca l-ar cumpara lumea si daca ar infige sigla intr-un rahat... Honda tocmai a cam infipt sigla intr-un rahat iar eu nu unul nu vreau sa o cumpar, ce ai tu impotriva mea ?? Accord-ul se chinuie la vanzari, CRZ-ul fiasco total la fel ca si Insight-ul, Jazz-ul la fel palid in vanzari... te-ai intrebat de ce ? Poate pentru ca si fanii impatimiti au aruncat un ochi peste gard la concurenta, dupa care au sarit si gardul.

                  Cu siguranta imi voi pastra Civic-ul actual pt ca imi place foarte mult masina dar asta nu inseamna sa cumpar si sa laud tot ce scoate Honda doar ca sa demonstrez ca respect si iubesc marca...
                  '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                  "Binele o duce rau in Romania"

                  Comment


                  • Iarasi incepem cu contre?

                    Haideti sa discutam strict despre Civic aici si daca vreti alte discutii va rog deschideti un topic nou in aria "La un pahar de vorba".

                    Nu zic ca nu e cineva indreptatit sa acuze sau sa se apere, dar dam in discutii care nu isi au locul aici.

                    Off-topic-ul de aici va fi curatat.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • Pai rares daca nu iti place ceva la o honda risti sa fii "decapitat" si acuzat de nehondarism...ca de honda e cu rozmarin si floare de cuc.Eu ma mir ca nu se da ban cand spui ceva rau de honda..
                      Eu am avut renault si in 130 k km de condus abuziv masina nu a avut nici o problema in afara de o rasturnare...dupa care firesc au aparut unele probleme.
                      Orice masina la ora actuala este buna..si soferul obisnuit vinde masina inainte sa faca 100k problemele tin de utilizator si de grija pe care o poarta fata de masina.Nu cred ca un motor turbo te tine 100k dupa care e gata...poate daca nu ai grija de el.Eu anul trecut am vazut un civic sedan cu 5000 de km cu motorul gripat..dar doar ca a ramas fara ulei..

                      Comment


                      • Originally posted by Rares View Post
                        Pai asta e problema aici, cum spui ceva negativ repede iti sare lumea in cap, asta e boala acestui forum...
                        .
                        Este o mare diferenta intre a spune ceva negativ si a arunca efectiv cu rahat...Si in ultimele pagini s-a facut optiunea a 2-a.
                        Parerea mea e ca unii pe forumul asta ori au mari valente de designeri auto (nedescoperiti inca) ori sunt niste frustrati.
                        Stii care mai este o alta problema: faptul ca imediat dupa ce apare ceva nou (indiferent ca e vb de noul CR-V, Civic Accord, u name it), a inceput vanatoarea de minusuri...si implicit aruncarea cu kkt de genul: "Honda trezeste-te", "Honda unde te duci" etc...Sunt pe forumul HF investitori la Honda si le este frica sa nu primeasca dividendele daca nu isi fac targetul???

                        On: Am spus-o si o mai spun: per total, imi place masina si abia astept sa ma dau cu una pe autobahn...
                        Just my 2c
                        My cars:
                        2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                        ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                        Comment


                        • GUR: pana la urma ce vrei sa ne demonstrezi? Ca S3 este mai tare decat 1.8i??? Aici discutam pareri pro si contra noului Civic, vis a vis de alte modele anterioare. Daca tie nu iti place noul Civic pentru ca nu are motor de 2.0turbo 265CP sau ca nu te simti tu bine cu imaginea lui, asta nu inseamna ca este de "rahat". Este opinia ta si o respectam atata timp cat nu arunci cu noroi.

                          Ar trebui sa-mi fie rusine, cand vorbesc de VW la aspect. VW Golf 5 vs Golf 6 nu este nicio diferenta sau eu cel putin il vad ca un facelift. Ai vazut de aproape cele doua modele de Civic? Le-ai comparat in detaliu? Eu nu cred. Ieri cat mi-a permis timpul, am observat diferente intre cele 2 masini. Chiar exista si asta se numeste progres. La GOLF 6 nu am vazut niciun progres, este aceeasi caroserie cu blocuri optice schimbate.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • Originally posted by tokyodream View Post
                            off-topic: domnule GUR, grupul VAG, cum am spus, sunt 10-12 marci in grup ( daca stii nr exact este ok, nu ma intereseaza sa stiu asta ), a vandut pe plan mondial anul trecut ( cu tot cu utilitare ), 8.160.000 buc

                            HONDA+ACURA ( nu luam in calcul motociclete / avioane / utilaje / scule .... ) = cred ca au vandut in jur de 3.800.000-4.000.000 buc ( din cate stiu anul fiscal la EI, in Japonia se incheie pe 31 martie, deci, in arpilie o sa avem datele exacte )

                            daca VW ca firma-mama a vandut sa zicem jumatate = ~ 4.080.000 buc - utilitare - - - = s-ar putea sa iasa sub nr de HONDA autoturisme vandute.
                            Si repet : care e sursa ??? Eu am discutat de APIA macar...
                            '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                            "Binele o duce rau in Romania"

                            Comment


                            • @Doc... cred ca ai pierdut firul discutiei.. da 2 pagini inapoi si il vei afla. Rezumat : am plecat de la noul Civic care nu vine cu nimic la motorizare fata de vw care vine cu un 1.4 tfsi de 160 CP + posibilitatile de tuning, dupa care cineva a zis ca TFSI-urile sunt motoare proaste. Eu am venit cu exemplul S3 si de aici s-a deraiat rau. A fi fanul unei marci nu inseamna a fi orb. Nu i-am vazut pe cei de pe Civinfo sa fie asa inversunati in discutii, oamenii accepta ca cel de langa are o alta parere fie ca e pro sau contra marcii... deh, alte mentalitati, alte culturi. Si in plus de asta unde am zis noul Civic este un rahat ??

                              Promit ca ma opresc cu versusurile. Asa cum am zis si mai sus, important este sa discutam de noul Civic vs cel vechi.
                              '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                              "Binele o duce rau in Romania"

                              Comment


                              • Eu consider ca progresul consta in noi tehnologii nu intr-o caroserie care pe sub e 90% acc lucru.10 cai in plus la un motor 2.2 plus performante mai slabe mi se pare regres..nu progres..dar iar asta e parerea mea.mi-as fi dorit ca noul civic diesel sa aibe 180 de cai...si suta sub 8..ca consuma mai putin cu 1 l asta nu ma intereseaza ca nu vreau sa salvez planeta...Daca vrei sa salvezi planeta ia un yaris diesel si iti consuma 4%

                                Dragos sunt curios cum in blana iti ia asa putin..eu iarna asta am avut 15-16 stand la semafor...

                                Comment

                                Working...
                                X