Noul Honda Civic Hatchback 2011 [facelift 1] 2014 [facelift 2] 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • daca vin doar cu 12cp in plus din 2.0turbo... o sa se bata cu 2.0dtr de la opel care este un diesel)
    sigpic

    Comment


    • Ce vreti doar trebuie sa fie ECO.
      Acum serios vorbind daca va avea o cutie bine etajata pe reprize o sa fie cu mult in fata FN2 fie si el modificat.Cuplul la motoarele turbo benzina e alta poveste.Iar pentru cei care o sa zica ca e prea putin un cip si l-ai sarit in 260CP.
      2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
      EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

      Comment


      • este ciudat, mai ales ca baietii au aproape gata motorul TURBO de 1.6 l si 160 CP , respectiv 200 CP
        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

        Comment


        • Sunt si ceva zvonuri ca ar lua in considerare sa puna motorul de 1,6 turbo ce l-au facut ptr WTCC, ramane de vazut...eu unul totusi as prefera un 2l 210 cai, posibilitatile de tuning sunt muuult mai mari, cel de 1,6 va fi intins deja mult spre limita.
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

          Comment


          • da posibilitate de tuning... in 2013-14 ca o sa fie scos daca vin cu 2.0turbo benzina si 210cp este... jalnic si cred ca si jignitor pt numele de type r, ma repet puterea aia este pt un diesel, sub 250cp minim nu prea au de sa caute
            sigpic

            Comment


            • Iar apoi va avea multa putere pe care n-o va putea pune jos corespunzator, datorita tractiunii fata... Ar fi interesant un 2L nou.

              Comment


              • Eu sunt de parere ca puterea nu este totul la aceasta masina. Sa ramana un Type-R si restul nu mai conteaza.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • Intrebare: puntea spate de pe noul Civic este aceeasi cu cea de pe generatia anterioara?

                  Multumesc.

                  Comment


                  • @denigrator
                    săptămâna trecută am mers cu maşina asta
                    http://www.topgear.ro/masini/primele...w-m5-5354.html
                    avea start stop
                    l-am oprit, nu m-a deranjat

                    cat despre typeR cam aşa e, toate hot hatch-urile competitiei servesc aproximativ 250CP (Megane RS, Focus ST), 260 (Mazda3 MPS)
                    daca vin cu 210 se cam fac de rusine... in fine depinde ce poate face masina cu totul
                    Turkish
                    Senior Member
                    Last edited by Turkish; 25-07-12, 17:21.
                    "Ethics. That's always so inconvenient."
                    Cal Lightman

                    Comment


                    • Sa vedem si varianta golf 7 GTI (poate toamna anului viitor). Nici ei nu au crescut asa tare puterea masinilor 200CP GTI mk5, 210 GTI mk6. Megane si focus dau mai mult ca sa mai traga din felia GTI-ului.
                      Daca va merge pe 1.6T/200CP cred ca va fi un pas inainte pentru CTR.
                      Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
                      In cautare de altceva

                      Comment


                      • Nici eu nu cred ca vor creste (prea mult) puterea motorului. Honda crede ca nu se justifica multi CP pe tractiune fata, cel putin pentru o masina din clasa CTR-ului (pe Accord, e alta poveste, la americanii prosti prinde). Si daca reusesc sa pun un motor mai mic, aceeasi putere, eventual o curba de cuplu mai buna (deh, turbo...) vor fi fericiti. Sa vedem daca renunta ei la aspirat si la ture inalte pe masina sportiva.
                        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                        Comment


                        • Tare mi-e teama ca se vor face de rusine cu un 1,6 in lumea HH-urilor, de fapt nici nu prea va mai fi HH...
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                          Comment


                          • Mie nu mi-ar fi rusine cu un motor de 1.6i si 200CP, varianta economica din toata punctele de vedere (taxe, consum), daca merge ireprosabil si fara probleme precum motoarele din grupul VAG. Este adevarat, ca nici un 2.0t nu ar sta rau pe o astfel de caroserie. Prefer oricand un model Honda in locul unui Astra OPC, Mazda MPS, VW GTi sau Ford ST. Nu am spus nimic de Renault Megane RS pentru ca ei merg pe setari de fabrica mai sport decat cele enumerate si la un buget de achizitie mult mai mic. In schimb, daca Honda Type-R nu se dezminte si lasa portite deschide pentru tuning, atunci nu ar fi o problema pentru cine doreste mai multa putere sa investesca in motor.

                            Eu nu vreau sa dau prognisticuri acum, prefer sa vad si testez varianta finala si de abia atunci sa-mi dau cu parerea.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • @mhh Are aceeasi punte spate doar ca are bucse umplute cu lichid acum.
                              ticker
                              Administrator
                              Last edited by ticker; 28-07-12, 11:43.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • Aceeasi in sensul ca este tot de tip semi-rigida, si nu independenta cum vrea toata lumea. Identica nu e.

                                Comment

                                Working...
                                X