STIMHCRV: '07 Honda CR-V 2.2 i-CTDI, Executive, Sparkle Grey Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Am un coleg cu ASX si unul proaspat posesor de Kia Sportage, cea noua, frumusica foc,....le-am studiat pe amandoua.....raman cu Zambilica mea, e mult mai simpatica la toate capitolele !!
    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

    Comment


    • #32
      CRV-ul ar trebui comparat cu Outlander. Nu stiu pretul ASX-ului, dar si aici cred ca sunt ceva diferente. Pe de alta parte ASX-ul are o presa foarte buna. Intr-adevar, calitatea fabricatiei la Mitshubishi lasa de dorit, dar tehnic sunt ok. Am un prieten care a renuntat la un CRV-ul pe benzina(din cauza consumului, lipsei de vigoare a motorului, etc.) si si-a luat un ASX full diesel si este foarte multumit de alegere

      Comment


      • #33
        Outlander a fost o optiune serioasa, am facut un drive test la Tiriac auto, vis-a-vis de aeroportul Otopeni, varianta cutie automata, echipare full, tehnic jos palaria, forta, off-road....dar inauntru ieftin rau, parca neterminat, am stat cu sotia, am analizat mai multe aspecte (facusem 2 drive teste cu CR-V plus analiza interior)...concluzia-hai la Asko sa platim si sa terminam aventura...trecusera aproape trei luni de drive teste si comparatii intre toate SUV-urile din tara asta, toate sunt interesante in felul lor, dar noua ne-a ramas sufletul la CR-V....au trecut anii, masina se comporta ca in momentul achizitionarii, adica exemplar si ne e la fel de draga ca atunci, asta inseamna mult, cel putin pt noi !!...am mai spus-o: cea mai buna masina din lume e cea pe care ti-o permiti la un moment dat si daca nici nu te dezamageste in timp, chiar ai un motiv serios sa fii foarte multumit !!
        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

        Comment


        • #34
          SUnt niste discutii suculente despte mitsu pe forumul 4x4, de genul
          "
          Parti proaste:
          1. garda la sol
          2. unghiurile
          3. 'suprafetele moi' de sub el (de ex are un rezervor parca pentru aditiv de motorina din PLASTIC linga bratul de la bascula roata stinga spate, ceea ce e inadmisibiul pentru o masina care teoretic ar trebui sa meaga si pe macadam, soft offroad (ca de asta ai dat banii pe 4x4)
          4. nu are reductor, iar ambreiajul incepe sa miroase la orice bordura sau zapada mai mare; eu le-am evitat aproape complet, dar iarasi nu e ok la o masina 4x4 sa nu 'te dai' nici macar la o bordura moderata"

          Si e plin pe forumul mitsu de discutii de genul:

          http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=5483

          http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=3946

          si tot asa.

          Eu am un foarte bun amic, s-a luat Outlender si isi blestema decizia in fiecare zi. Nu intru in detalii ca se plictiseste lumea pe aici.
          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

          Comment


          • #35
            Totusi, cateva detalii se poate?
            Sorry STIMHCRV ca ti-am poluat topicul...
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #36
              O sa-l intreb sa ne faca o prezentare in 10 puncte... si o sa o pun aici, ca nu vad unde s-ao pun... mii de scuze...
              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

              Comment


              • #37
                Sunteti bineveniti pe topicul meu! Am citit si eu cateva posturi si printre probleme ar fi
                1. cresterea nivelului motorina in ulei datorita regenerarii DPF-ului
                2. cresterea turatiei motorului la schimbarea vitezei (cu toate ca eu nu am experimentat asa ceva)

                Prezenta motorinei in ulei mi se pare o problema cu adevarat. In cazul asta trebuie schimbat uleiul; ori sa faci asta de cateva ori/an sunt cateva sute de lei bune...
                "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                Comment


                • #38
                  Asta cu uleiul in motorina a fost parca si la Honda, daca nu ma insel, nu? Si-au avut un buletin de service prin care rechemasera anumite serii, le-au facut update de soft si le-au schimbat gratuit uleiul si filtrele. Deci asta pare ca ar avea rezolvare SW, fara prea mari batai de cap...
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • #39
                    Am vorbit cu prietenul cu mitsu, care e un impatimit al drumurilor mai grele, si mi-a spus:

                    ""Am fost la un inginer care are un atelier de offroad, am pus masina pe rampa si ne-am bagat sub ea.
                    Daca plecam de la ideea ca SUV-ul e o struto-camila e important de stiut daca provine din strut sau din camila si la ce s-a adaptat.
                    Outlander, ca si CRV, este un SUV dezvoltat pe platforma de turism (Lancer) spre deosebire de Freelander sau X-trail care provin din offroadere.
                    Asta are consecinte care se vad si se simt pe teren, adica primele sunt mai sensibile, ating acolo unde ultimele trec, se contorsioneaza mai usor, au cursele suspensiilor mai scurte, raman suspendate si cel mai grav, au puncte sensibile la vedere (de exemplu rezervorul de eolys de la Outlander sau radiorul pozitionat prea jos).
                    Mie mi-ar trebui niste scuturi de metal pe sub masina, care m-ar costa cam 1000 euro, dar coboara garda la sol, deci se cer niste suspensii ceva mai inalte. E un kit la Mitsu care ridica cu 3 cm si costa in jur de 800 euro.
                    Si, binenteles, anvelope de teren, alte 600 de euro. In total, minim 3000 de euro cu alte maruntisuri. Si ca sa obtin ce? Ca oricum nu am reductor, nu pot sa ii montez troliu..."
                    "Pe asfalt nu prea conteaza, pentru ca oricum masinile au niste limite mult superioare limintelor soferilor, plus preocuparea pentru consum, deci nu o sa merga nimeni mai tare cu ceva decat cu altceva...
                    Diferenta pe care am simtit-o eu a fost tot un plus pentru Freelander pentru ca era mai bine antifonat si deci mai silentios.
                    Xtrail nu mi-a placut deloc din cauza suspensiilor excesiv de moi, a cutiei vechi si foarte lente si a interiorului simplu si fad.
                    Outlander imi e ok pe asfalt, dar probabil asa ar fi fost oricare."
                    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                    Comment


                    • #40
                      Draguta sinteza,...vrei off-road bun iei Freelander, Outlander e relativ ok, X-trail e un off-road interesant, lasa-l in garaj, vrei o masina adevarata, care se descurca si intr-un off-road ocazional....ia-ti un CR-V !!
                      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                      Comment


                      • #41
                        As vrea sa va aduc la cunostinta o intamplare interesanta. Saptamana trecuta am mers pana intr-un sat de langa Timisoara cu masina la un eveniment. Fiind un eeveniment mai mare nu am putut gasi un loc de parcare faorte usor asa ca a trebuit sa caut... Era intuneric afara. La un moment dat am vrut sa intorc masina din scurt; in fata sant in spate sant. Am dat cu spatele, m-am uitat in oglinzi si la camera de spate, insa fiind intuneric nu am putut observa in camera diferenta de nivel, asa ca rotile din spate s-au dus in santul de vreo 70cm cu iarba uda. Masina a ramas suspendata pe pragurile din spate. Am incercat de cateva ori sa ies, mai in forta, mai incet, insa rotile din spate nu mai aveau aderenta aproape deloc, si mai ales ca era si iarba uda... patinau rotile dar nimic. In timp ce ma gandeam cum sa ma duc sa-mi adun prietenii sa ma scoata cumva, mi-a venit ideea sa decuplez VSA-ul. Asta am si facut si am apasat mai tare pe acceleratie. Si spre uimirea mea a iesit din prima. Am rasuflat usurat ca nu a mai trebuie sa ma fac de cacao in fata prietenilor. Asadar inca un caz in care e bine de stiut a se decupla VSA-ul. Multumesc Honda pt VSA, multumesc Honda pentru 4x4!
                        "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                        Comment


                        • #42
                          Pai si noi multumim, din astfel de intamplari putem sa stim ce sa facem in situatii similare.
                          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                          Comment


                          • #43
                            Asta inseamna o masina adevarata, nu te lasa la greu.....un Ferrari iti ofera senzatii unice, dar in situatia aia, iesea numai tractat !
                            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                            Comment


                            • #44
                              salut baieti !

                              CR-V 2.2 iCDTi 2006 (septembrie) - 145000 km
                              in afara de revizii + consumabilele aferente, nu i-am facut/schimbat NIMIC niciodata. ATENTIE ; nici distributie nici ambreiaj - NIMIC ! si nici nu se simte nevoia de ceva.
                              nu am intalnit masina mai fiabila ca asta, desi credeti-ma, am avut toate masinile din lume.

                              va salut si multi inainte (km) !
                              Salutari !

                              Comment


                              • #45
                                Deschide un thread separat si povesteste-ne mai multe... plus niste poze...s-o stapanesti sanatos !
                                Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                                "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                                "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                                Comment

                                Working...
                                X