CEREVELU: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    @cerevelu: Domnule, chiar sunteti Dinu Lazar, fotograful??? Pai se poate sa mergeti incognito pe aici, sunt un fan al Dvs pe facebook, faceti niste poze de senzatie. Ma bucur ca v-ati dotat cu 'onda, sper sa nu va dezamageasca pe viitor.

    Comment


    • #32
      Nu nu, sunt doar cerevelu... atat... asta e viata.
      cerevelu
      Senior Member
      Last edited by cerevelu; 05-09-11, 18:42.
      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

      Comment


      • #33
        Mers 200 Km prin oras, media consum: cam 14. Cu AC si faruri. Mers usor, stopuri infinite, media: 12 Km /ora! E un cosmar Bucurestiul. Transmisia automata e dementiala.
        Am reglat si alarmele, sa sune la 50 Km/h si la 90 km/h, foarte utile... am remarcat cu surprindere ca atunci cand pun pe R levierul de viteze (marsarier) oglinda din dreapta se inclina ca sa vezi mai bine in spate... foarte tare.
        Trapa e utila sa vezi stopurile atarnate sus, daca esti primul la semafor, ca stopuri la nivelul soferului mucles, inca nu s-au inventat pe la noi, sunt rara avis.
        Altfel ziua te cam bate soarele in cap, mai ales pe caldura asta.
        Niste lumini de zi care sa nu fie faza mica ar fi grozave, ceva cu leduri, sau doua leduri de mare putere puse in locul lampilor de pozitie. Cu cele de ceata nu e voie sa mergi, cu xenoanele cam complicat ziua, nu stiu ce viata au.
        Faza mare e cu lampa cu halogen. De ce nu or fi pus si acolo xenon, mister. Nu e rau, mie imi place lumina halogenului, e mai calda, dar la banu` asta, orisicat.
        Butonul de avarie noaptea este usor iluminat dar cand merge avaria nu ilumineaza de loc. Nu stiu daca e normal sau nu.
        Ramane vesnica discutie daca sa pui levierul de viteze pe N la stopurile lungi sau nu. Cred ca totusi consumul este maricel daca e lasat mereu pe D...
        Sistemul de rabatere al scaunelor lasa un spatiu excelent in spate. Am facut si incercarea sa rabat complet scaunele din fata si sa fac pat; daca se pune o saltea pneumatica dubla bine umflata se poate dormi boiereste, este extrem de comod. Fara saltea, e de somn iepuresc de o ora , bun si ala pe autostrada dupa 12 ore de mers.
        Ma mai imprietenesc cu masina si va mai povestesc.
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • #34
          Intr-adevar nu se stie niciodata, dar nici cu britanicii nu mi-i rusine; nu mai stiu la ce marca, au avut reclamatii in service pentru un lot de masini, care culmea erau toate produse numai Lunea; si de fapt era o chestie de genul ca lunea veneau aia obositi la munca de dupa week-end, si nu-si dadeau prea mare interes, si tot greseau aceeasi chestie la toate masinile
          Deci, se poate [/QUOTE]

          Vorba aceea: Lunea nici iarba nu creste!
          "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

          Comment


          • #35
            Referitor la xenon pe faza lunga, nu se pune decat daca se pune separat o alta faza lunga pe halogen.

            Asta ca atunci cand se dau flashuri sa nu se uzeze prematur xenonul

            Si oricum dureaza vreo 2-3 secunde pana se incalzeste becul cu xenon... de asta n-ar fi bun de flash-uri.

            P.S. Referitor la consum tot mi se pare mare. Mi-ar placea sa pun mana o saptamana pe un CRV cu AT ca sa vad daca si mie cu mersul meu un pic mai babesc si pe trasee cu trafic ceva mai lejer mi-ar lua sub 10 (ca sa ma apropii de ce e declarat de producator).
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #36
              Ce ma ingrijoreaza e ca 90% din timp de fapt turatia nu creste peste 2000, si banuiesc - poate ma insel - ca filtrul de particole nu ajunge sa se autocurete... ar trebui mers cu D3 cu suta sa mearga turatia peste 3500 ca sa se curete... cred. O sa mai citesc.
              Se simt schimbarile de viteza, dar nu deranjaza, masina are inertie semnificativa. Mai mult le constientizezi si le auzi ca modificare a turatiei, nu e un shoc sensibil. In depasiri, daca sunt intre 40 si 80 km/h, daca pun pe D3 tasneste fulgerator, daca las automata normal, trebuie totusi sa fiu atent sa am spatiu in fata, parca nu e de o nervozitate remarcabila, dar e o chestie psihica, nu pot inca sa apas la podea acceleratia, pe motiv de rodaj si de consum; cand vezi ca salta la 20 consumul instantaneu parca te linisteste fortzat
              Din cate stiu masinile venite pentru Eu de est nu sunt dotate cu filtru de particule, prin urmare nu are ce sa se infunde. DPF in Romania este o problema la masinile Honda. Unii stiu ca l-au scos pentru a renunta la astfel de neplaceri. Poate ar trebui sa intrebi pe cei de la Asko.
              Referitor la schimbat in D3 in depasiri, nu stiu daca e f OK. Nu ma pricep f bine la automate, dar D3 este mai mult pentru drum de macadam cat de cat ok unde poti sa mergi mai in viteza cu max viteza a3-a. In depasiri mai degraba un kick down la acceleratie si retrogradeaza automat.
              "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

              Comment


              • #37
                Referitor la xenon pe faza lunga, nu se pune decat daca se pune separat o alta faza lunga pe halogen.

                Asta ca atunci cand se dau flashuri sa nu se uzeze prematur xenonul

                Si oricum dureaza vreo 2-3 secunde pana se incalzeste becul cu xenon... de asta n-ar fi bun de flash-uri.
                La mine cand dau flash-uri se aprinde si faza scurta si lunga, prin urmare si xenonul.
                Apropos, stii care e durata de viata la un bec cu xenon? Am auzit ca sunt destul de scumpe...
                "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                Comment


                • #38
                  La alte marci se aprinde doar lunga. O fi o chestie de Honda.

                  Ca durata de viata eu am de 3 ani jumate si merg la fel de bine ca la inceput.

                  Durata de viata e de 2000 de ore fata de 500-1000 pentru un bec de haloen deci nu ar trebui sa-ti faci griji.

                  Si worst case scenario: cred ca unele becuri aftermarket ar fi compatibile si mult mai ieftine (100-150 de ron)
                  ticker
                  Administrator
                  Last edited by ticker; 06-09-11, 17:15.
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    la mine xenoanele merg de 4 ani bine-mersi. asa ca nu va faceti griji. e adevarat, cand am intrebat la asko cat e un bec xenon, am uitat repede pretul
                    civic 2.2 5D FK3
                    CR-V 2.2 AT RE6

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by ticker View Post
                      La alte marci se aprinde doar lunga. O fi o chestie de Honda.
                      Cred ca depinde in mare si de becurile folosite.

                      Intradevar un bec xenon aftermarket din vitan este undeva la 70 RON cu montaj

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by stmihCRV View Post
                        Referitor la schimbat in D3 in depasiri, nu stiu daca e f OK.
                        SI eu cred ca nu e OK, dar... cand vezi ca o ia greu, ca se gandeste, ca trec 2 secunde si ala din fatza tot vine... ce sa fac. O sa ma mai perfectionez, deocamdata mi se pare MULT mai ...aaa... nu zic lenesa, dar ganditoare... la depasiri... adevarul e ca de la o Mazda benzinara extrem de nervoasa, e nevoie de obisnuinta. Poate e si asta nervoasa dar nu am ajuns la rafinamente inca.
                        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by ticker View Post
                          Mi-ar placea sa pun mana o saptamana pe un CRV cu AT ca sa vad daca si mie cu mersul meu un pic mai babesc si pe trasee cu trafic ceva mai lejer mi-ar lua sub 10 (ca sa ma apropii de ce e declarat de producator).
                          Daca va ajunge o dupa masa, va invit eu la o plimbare, sa facem cateva zeci de Km prin Bucuresti, dar garantat sub 10 nici nu poate fi vorba. Cum vad eu treaba, nici sub 12. Poate e motorul nerodat... nu stiu. Era senzational un sistem de oprit motorul la stopuri si o frana electrica, sa incarce un acumulator tampon... poate generatia urmatoare.

                          Ce e drept, constat ca daca pun pe N de fiecare data la stop, motorul e mai putin turat si parca consuma mai putin. Dar... cred ca se strica cutia de viteze urgent... deci nu e o afacere.
                          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by stmihCRV View Post
                            Din cate stiu masinile venite pentru Eu de est nu sunt dotate cu filtru de particule, prin urmare nu are ce sa se infunde. DPF in Romania este o problema la masinile Honda. Unii stiu ca l-au scos pentru a renunta la astfel de neplaceri. Poate ar trebui sa intrebi pe cei de la Asko.
                            Referitor la schimbat in D3 in depasiri, nu stiu daca e f OK. Nu ma pricep f bine la automate, dar D3 este mai mult pentru drum de macadam cat de cat ok unde poti sa mergi mai in viteza cu max viteza a3-a. In depasiri mai degraba un kick down la acceleratie si retrogradeaza automat.
                            Singura chestie care nu e ok la depasiri in D3 e consumul, v max=167km/h, e un fel de S la alte cutii, kick-down-ul e suficient de cele mai multe ori, cel putin la mine, la benzina, dar pt spatii mici si eu trec uneori in D3, se vede imediat ce poate i-VTEC-ul,....poti avea probleme daca intri in zona rosie foarte des, cu levierul pus aiurea !!
                            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
                              ...poti avea probleme daca intri in zona rosie foarte des, cu levierul pus aiurea !!
                              Pai, pana acum, nu am trecut de 110 Km pe ora si turatia nu a depasit niciodata 3000, 99,99% din timp e inte 1500 si 2500. D3 am folosit la depasirile pe comunale, la 80-90 la ora, sau la munte, in urcare, unde trebuia putin mai multa "energie".
                              Cum frana de motor e ca si inexistenta pe pantele lungi de la munte, D3 iar se impune, si atunci turatia nu trece de 2000.
                              COnduc extrem de batraneste, asta e viata.
                              Nici masina nu e un monument de sportivitate care sa te starneasca, e un bampor linistit si calm, cu o maaaareeee inertie, care iti da o senzatie superba de siguranta si de plutire lina.
                              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
                                Singura chestie care nu e ok la depasiri in D3 e consumul, v max=167km/h, e un fel de S la alte cutii, kick-down-ul e suficient de cele mai multe ori, cel putin la mine, la benzina, dar pt spatii mici si eu trec uneori in D3, se vede imediat ce poate i-VTEC-ul,....poti avea probleme daca intri in zona rosie foarte des, cu levierul pus aiurea !!
                                D3 ul nu are nici o legatura cu sportivitatea ! este pus acolo ptr frana de motor, ptr offroad etc .. Intreaba la HONDA ca sa te convingi.


                                Originally posted by cerevelu View Post
                                Daca va ajunge o dupa masa, va invit eu la o plimbare, sa facem cateva zeci de Km prin Bucuresti, dar garantat sub 10 nici nu poate fi vorba. Cum vad eu treaba, nici sub 12. Poate e motorul nerodat... nu stiu. Era senzational un sistem de oprit motorul la stopuri si o frana electrica, sa incarce un acumulator tampon... poate generatia urmatoare.

                                Ce e drept, constat ca daca pun pe N de fiecare data la stop, motorul e mai putin turat si parca consuma mai putin. Dar... cred ca se strica cutia de viteze urgent... deci nu e o afacere.
                                Consumul este destul de mare ptr un diesel ... chiar f mare. Eu la benzina in traficul din bucuresti scot undeva la 12 - 13 fara mare batai de cap. Nu trebuie sa pui pe N de fiecare data cand stationezi cateva minute/secunde este suficient sa ti piciorul pe frana.

                                Comment

                                Working...
                                X