CEREVELU: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Deci mersei la Asko. Extrem de curtenitori si de amabili, au preluat-o, au verificat-o. Cam o ora si ceva a durat prima repriza, tocmai un timp grozav sa raspund la mailuri, sa mai citesc - nu ai unde sa pleci simplu de acolo, traficul pe soseaua de centura este ...aaa... tare, ca sa zic asa.
    La compresorul de aer conditionat s-a facut plinul de freon ( nu mai e freon azi dar sa ii spunem tot asa) si s-au resetat pe la computer diverse.
    Am luat masina, si cum tot amanasem ce aveam de facut, hai pe autostrada sa facem un test. Am mers vreo 20 de Km cu 90-110 ( mers cu turatii variate ca sa se rodeze cumatra) si bang, piuie ceva si apare pomul de craciun, adica se aprind toate indicatoarele de pe tabloul de bord. Opresc usurel pe banda de avarie, bag in P si apare iar simbolul de motor, simbolul acela cu o roata dintata si semul mirarii in centru, si D care palpaie, chiar daca e in P. Dau telefon, sa vad daca trebuie platforma sau nu. Nu trebuie, sa o duc usurel inapoi, cu simbolul motor si cel roata dintata concomitent aparand pe multifunctional, ceea ce si fac. Pe drum mai apare bradul de craciun de doua ori si motorul evident merge in regim de avarie, nema depasiri sau viteza.
    Ajung la Service, e preluata imediat, domnii de acolo evident ingrijorati dar foarte curtenitori si politicosi, o atmosfera de genul care sa iti faca incredere.
    Nota 10 plus.
    Am lasat-o si am spus sa vada in liniste ce are si am tirat-o cu un taxi pe care tot ei mi l-au comandat.
    In mod sigur e un cablaj pe undeva care a iesit din priza sau ceva asemanator, cine stie.
    Masina e grozava, echipa de la Asko excelenta, dar am tras eu lozul ala, de care spuneau cei de la Top Gear: "
    Deja m-am plictisit sa vorbesc despre cat de bine sunt construite masinile de la Honda. Daca una se strica, e ca si cum ai castiga la loterie. Dar intr-un sens negativ, bineinteles."
    Va tin la curent cand o iau despre ce si cum.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #17
      Chiar ai tras lozul ala, stim amandoi despre ce masina fiabila vorbim, sunt curios ce dracu' s-a intamplat, o fi vreo consecinta a drumurilor proaste, bine ca e in garantie ! Dincolo de gluma, ar trebui sa incerci un loto intr-o duminica !
      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

      Comment


      • #18
        Pai ce drumuri proaste, a nu a vazut decat asfalt si autostrada si alea usurel de tot, si cu viteza mica, si fara accelerari si fara franari, practic masina nu are o saptamana de cand am luat-o si are doar cateva - putine - sute de Km la bord, si am umblat cu manusi, si la propriu si la figurat.
        Culmea, cu masina anterioara - o Mazda Demio - nu am avut in 130K absolut nici o problema si am dus-o pe niste hartoape inimaginabile si am luat-o pe asta citind ca e fiabila. De fapt nu am avut niciodata nici o problema cu nici o masina... si imi place mult si mecanica si ma descurc cu tehnica peste medie... Poate masinile noi sunt altfel decat cele vechi, in sensul fiabilitatii... cine stie. Si eu sunt curios de rezolvare, masina e la service.
        cerevelu
        Senior Member
        Last edited by cerevelu; 30-08-11, 23:45.
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • #19
          Ma gandeam la sine de tramvai, denivelari, capace de canal, etc, in Bucuresti nu gasesti 50 de metri de drum perfect, iar de-aici, de la o zdruncinatura, sa fi sarit putin vreo mufa, de pilda !!!, imi dau si eu cu parerea...sau poate cele pe motorina sunt mai delicate...de-aia am avut eu toate masinile pe benzina, chiar daca m-a usturat buzunarul de multe ori...... vei afla tu primul ce si cum. Multi merg cu o grija fabuloasa la gropite, sine, canale, asa apar si micile ambuteiaje, eu n-am fost prea milos si, totusi, n-am avut nicio problema, masina e proiectata sa reziste la drumuri romanesti si chiar rezista !
          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

          Comment


          • #20
            Absolut, aveti perfectadreptate, mai ales cu o masina noua, pana se rodeaza toate cele, usor poate face figuri un contact sau o mufa.
            Am fost la service la ASKO azi, au incercat de 2 zile toate posibilitatile, mufele, firele, releele, concluzia finala: calculatorul principal trebuie schimbat. S-a facut comanda, vine pe saptamana viitoare, atunci vedem exact ce si cum. M-am uitat si eu pe forumurile colegilor cerevisti din lume, de la hondasuv la crvownersclub, plus cele in franceza, dar absolut nicaieri nu spune cineva ca ar fi patit asa ceva.
            Nesansa.
            Sper, cu asta, sa se sparga buba cu ghinioane si sa mearga bine pe mai departe.
            Sigur, nu e vesel sa dai o palarie de euroi pe o masina si sa stea pe tusha din primele zile, dar au fost foarte amabili si mi-au dat o masina de schimb sa am zilele astea, ceva cu care sa ma misc de colo colo, o Jazz, care mi-a placut foarte tare cum merge si pe care o consider o revelatie, pentru oras este masina perfecta, mica afara, nervoasa, agila si spatioasa inauntru.
            Va tin la curent cu filmu`.
            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

            Comment


            • #21
              Ai avut ghinion, dar probabil cu schimbarea calculatorului se va termina cu acest cosmar si vei avea adevarata Honda CR-V, care ti-am mai spus, pt mine e o masina fantastica,....cu folosirea Jazz-ului de avarie,....cu relatia cu Asko care e un dealer incredibil pt tarisoara asta....vei ramane un indragostit de Honda....sa speram ca, in curand, vom bea un suc si o cafea pe capota si vom barfi, zambind, micile neplaceri oferite de un CR-V, sunt atat de rare ca trebuie sarbatorite !!!
              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

              Comment


              • #22
                A fost rezolvata problema la Asko. Un service foarte bun cu niste oameni jos palaria.
                Am facut vreo 200Km pe drumuri de tot felul ca sa vad daca totul functioneaza, e ca ceasu`.
                Am pus la zero totalizatoarele si am observat ca la 50-60 Km la ora se poate merge super la un consum de sub 5, atingand usor acceleratia. Motorul este extraordinar de elastic si cuplul pare continuu, de la 1000 la 3500, peste care nu am trecut. Consumul pe 200 Km de drumuri si de tara, si de padure, si de autostrada, e de 7,5. Asa mai inteleg si eu ceva din viata. O sa scriu mai mult dupa uichend, vreau sa vad ce poate. Un uichend minunat la toata lumea!
                Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                Comment


                • #23
                  Facut proba de functionale pe la munte, si pe sosea, si pe drumuri mai forestiere, si pe paraie. Merge super bine. O medie pe traseul Bucuresti - Cheia - Brasov - Bran - drumuri forestiere - Rucar - Targoviste - Bucuresti la mers agale, ar fi 7,7l/100, ceea ce mi se pare senzational, pentru ca in zona Pestera - Magura - Zarnesti se merge doar cu a intaia pe niste poteci destul de interesante si la Sirnea pe coclauri la fel. Poate fara zonele alea era 6 si ceva consumul pe vreo 400 si ceva de Km, dar, repet, mers agale.
                  Este evident ca la revizii numarul de placute de frana schimbate va fi semnificativ mai mare decat la masinile cu transmisie manuala, frana de motor practic e doar o teorie, mai ales pe zonele abrupte, chiar pe 1 pus schimbatorul tot trebuie franat serios, si asta se aduna la plata candva. Altfel automata e MULT mai usor de condus pe teren mai greu, o placere, categoric o diferenta majora, pui pe "2" si nu te doare capul, motorul merge ca un tractor si te scoate de oriunde.
                  Pe iarba umeda si pe alunecus, neaparat de scos controlul tractiunii de pe auto si mers cu el catinel pe manual. Un simbol de semn de mirare apare pe tabloul de bord ca atentionare, nu trebuie uitat asa, de mers doar cand e nevoie. Altfel patineaza rotile si te intrebi cum devine cazul.
                  Sigur, nu e o masina de 4x4 dur, dar o transalpina, o plimbare pe forestiere, sunt elemente care nu pun probleme si te mai scot din stressul cotidian. Pe sosea e terenul ei de joaca mai mult, si pe drumuri ca la noi, e regina.
                  Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                  Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                  Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                  Comment


                  • #24
                    Ma bucur ca s-a rezolvat bine pana la urma situatia neplacuta. Ciudat totusi sa pice calculatorul la o masina nou nouta. Si nu cred ca a fost vreun roman pe linia de asamblare... Cu toate ca din cate stiu, masina e facuta in UK, deci totusi e posibil. Si consumul pare mai omenesc. Eu, cu manuala pe un traseu mixt de 4500 km, de oras-afara in Romania si un drum Tm - Grecia - Tm (mers pe autostrada cu 140-150 km/h, 2 persoane + copil+ bagaje) am un consum afisat de 7,8 l/100 km. In oras merg batraneste cu un cosnum de 8,5 - 9 l/100 km, in functie de trafic. In afara orasului, in Ro, merg mai sportiv si scot un consum de 7,5 l/100. Deci consumul cu automata mi se pare ok acum la tine. Si probabil ca va deveni si mai mic dupa ce vei fi facut un rodaj de 5000 km. Si eu am tanjit mult dupa automata, dar un minus mi s-a parut 5 viteze numai in D. La mers pe autostrada cred ca e cam turata la 130 km/h. Cum ti se pare tie? Sunt curios la urmaoarea iesire sa imi zici ce rpm ai la 130 km/h. Simti ceva cand schimba vitezele? Se simte perioada aceea scurta cand schimba? Cum e in depasiri?
                    Sper ca de acum inainte sa te bucuri de adevaratul CRV pe care altii il stiu mai bine decat noi, novicii.
                    "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by cerevelu View Post
                      Facut proba de functionale pe la munte, si pe sosea, si pe drumuri mai forestiere, si pe paraie. Merge super bine. O medie pe traseul Bucuresti - Cheia - Brasov - Bran - drumuri forestiere - Rucar - Targoviste - Bucuresti la mers agale, ar fi 7,7l/100, ceea ce mi se pare senzational, pentru ca in zona Pestera - Magura - Zarnesti se merge doar cu a intaia pe niste poteci destul de interesante si la Sirnea pe coclauri la fel. Poate fara zonele alea era 6 si ceva consumul pe vreo 400 si ceva de Km, dar, repet, mers agale.
                      Este evident ca la revizii numarul de placute de frana schimbate va fi semnificativ mai mare decat la masinile cu transmisie manuala, frana de motor practic e doar o teorie, mai ales pe zonele abrupte, chiar pe 1 pus schimbatorul tot trebuie franat serios, si asta se aduna la plata candva. Altfel automata e MULT mai usor de condus pe teren mai greu, o placere, categoric o diferenta majora, pui pe "2" si nu te doare capul, motorul merge ca un tractor si te scoate de oriunde.
                      Pe iarba umeda si pe alunecus, neaparat de scos controlul tractiunii de pe auto si mers cu el catinel pe manual. Un simbol de semn de mirare apare pe tabloul de bord ca atentionare, nu trebuie uitat asa, de mers doar cand e nevoie. Altfel patineaza rotile si te intrebi cum devine cazul.
                      Sigur, nu e o masina de 4x4 dur, dar o transalpina, o plimbare pe forestiere, sunt elemente care nu pun probleme si te mai scot din stressul cotidian. Pe sosea e terenul ei de joaca mai mult, si pe drumuri ca la noi, e regina.
                      Ai ajuns la ce ti-am spus eu, masina e o bijuterie, ghinionul tau s-a terminat, se intampla si la case mai mari, sa te bucuri de ea in continuare......daca mai vorbesti cu mine la persoana a doua plural te caut si te "bat", aici nu conteaza varsta, gradul, functia,...conteaza doar pasiunea comuna pt o masina fantastica !!...seara placuta !
                      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by stmihCRV View Post
                        Si eu am tanjit mult dupa automata, dar un minus mi s-a parut 5 viteze numai in D. La mers pe autostrada cred ca e cam turata la 130 km/h. Cum ti se pare tie? Sunt curios la urmaoarea iesire sa imi zici ce rpm ai la 130 km/h. Simti ceva cand schimba vitezele? Se simte perioada aceea scurta cand schimba? Cum e in depasiri?
                        Sper ca de acum inainte sa te bucuri de adevaratul CRV pe care altii il stiu mai bine decat noi, novicii.
                        Cred ca - nu am citit exact din lipsa de timp - rapoartele la cutie sunt modificate si diferite pentru manuala sau automata benzinara sau diesel. Banuiesc eu ca la automata la diesel a 5-a e mai lunga, la 130 nu am ajuns inca, dar la 100, 110, turatia e in jur de 2000, si cuplul inca e semnificativ. Ce ma ingrijoreaza e ca 90% din timp de fapt turatia nu creste peste 2000, si banuiesc - poate ma insel - ca filtrul de particole nu ajunge sa se autocurete... ar trebui mers cu D3 cu suta sa mearga turatia peste 3500 ca sa se curete... cred. O sa mai citesc.
                        Se simt schimbarile de viteza, dar nu deranjaza, masina are inertie semnificativa. Mai mult le constientizezi si le auzi ca modificare a turatiei, nu e un shoc sensibil. In depasiri, daca sunt intre 40 si 80 km/h, daca pun pe D3 tasneste fulgerator, daca las automata normal, trebuie totusi sa fiu atent sa am spatiu in fata, parca nu e de o nervozitate remarcabila, dar e o chestie psihica, nu pot inca sa apas la podea acceleratia, pe motiv de rodaj si de consum; cand vezi ca salta la 20 consumul instantaneu parca te linisteste fortzat. Adevarul e ca am mers batraneste pana acum si la mers domol parca esti intr-un vehicol ciudat, intre bampor si avion linistit, suspensia este grozava si e o senzatie de moliciune ferma, nu stiu cum sa explic.
                        Directia nu pare sa aiba o sensibilitate progresiva legata de viteza, sau nu m-am prins eu sa aiba.
                        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by stmihCRV View Post
                          Ciudat totusi sa pice calculatorul la o masina nou nouta. Si nu cred ca a fost vreun roman pe linia de asamblare... Cu toate ca din cate stiu, masina e facuta in UK, deci totusi e posibil.
                          Da... pana la urma nu a fost calculatorul, ci o intreaga poveste, un fir vopsit care prin vopsea pierdea curent si calculatorul interpreta asta ca o eroare fundamentala... ceea ce si era. Multa munca s-a depus sa se gaseasca motivul comportarii haotice a calculatorului... dar au reusit. Nota 10 pentru Asko, din nou.
                          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by cerevelu View Post
                            Da... pana la urma nu a fost calculatorul, ci o intreaga poveste, un fir vopsit care prin vopsea pierdea curent si calculatorul interpreta asta ca o eroare fundamentala... ceea ce si era. Multa munca s-a depus sa se gaseasca motivul comportarii haotice a calculatorului... dar au reusit. Nota 10 pentru Asko, din nou.
                            Interesant ! O poveste foarte asemanatoare a fost la o alta marca de masina tot cu motorul, fiind in garantie; s-au schimbat si paraschimbat N piese si chestii la motorul ala, ba chiar si pe banii proprietarului unele, de vreo 2000 de EUR, care innebunea ca nu reuseste sa i-o faca nimeni ! Si a fost de fapt un papuc la o sonda care era indoit si nu mai facea contact bine, si dadea erori in bord !
                            Eh, reprezentanta a recunoscut ca nu poate sa-i dea de cap, iar problema a fost rezolvata de un tip intr-un service de cartier, no-name (nu-i cazul aici, era doar o paranteza...)

                            Originally posted by stmihCRV View Post
                            ...Si nu cred ca a fost vreun roman pe linia de asamblare... Cu toate ca din cate stiu, masina e facuta in UK, deci totusi e posibil.
                            Intr-adevar nu se stie niciodata, dar nici cu britanicii nu mi-i rusine; nu mai stiu la ce marca, au avut reclamatii in service pentru un lot de masini, care culmea erau toate produse numai Lunea; si de fapt era o chestie de genul ca lunea veneau aia obositi la munca de dupa week-end, si nu-si dadeau prea mare interes, si tot greseau aceeasi chestie la toate masinile
                            Deci, se poate
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • #29
                              Poze de uichend cu CR-V.


                              Din pacate este evident ca e o problema cu forumul, nu se vad pozele puse la discutii.
                              Am pus imaginile pe un server pentru ca sa se vada totusi ceva:

                              http://tinyurl.com/3jj96sv
                              cerevelu
                              Senior Member
                              Last edited by cerevelu; 05-09-11, 07:57.
                              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                              Comment


                              • #30
                                Superbe imagini, cred ca merg si la calendarul Hondafan, la discutii nu merg, ai dreptate, si eu cred ca e o problema cu forumul.....distractie placuta in continuare cu masinuta !
                                Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                                "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                                "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                                Comment

                                Working...
                                X