Intrebari/probleme diverse (care nu necesita topic separat)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu reusesc sa dau jos carcasa de la filtru de aer(aceea de tabla) la un civic eg3 1.3.A dat-o cineva jos?Exista vreun surubu sau ceva ascuns?:|

    Comment


    • #17
      Dupa ce dai in jos clipsurile laterale ce tin capacul de deasupra,desfa si piulitele ce tin sita (poza 2). .
      Iti mai ramane un furtun spre IACV ,in dreapta dedesubt ...acela va iesi usor(poza 3).

      Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	1
Size:	86.4 KB
ID:	709911Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	1
Size:	41.0 KB
ID:	709909Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	1
Size:	76.6 KB
ID:	709910
      rooth
      Senior Member
      Last edited by rooth; 20-11-11, 18:31.
      sigpic

      http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

      Comment


      • #18
        Mersi mult . Maine o sa incerc sa vad daca reusesc. Vreau sa pun filtru de aer sport (In special pt sunet) si nu stiu , oare trebuie sa iau unu mic si pentru IACV?

        Comment


        • #19
          Stie cineva care este grosimea minima a discurilor de frana de pe Accord CN1?
          Ale mele au: 23,5 mm fata si 9,1 mm spate. Pe cele spate parca am vzt ca scrie min th 8 mm. O fi cota minima?
          Multumesc.
          My photo album
          '08 Honda Accord 2.2 i-CTDI Exec.

          Comment


          • #20
            Din grosimea standard a discului scazi 2 mm si aia e limita inferioara a grosimii. Cand ajungi la ea, discurile trebuie schimbate.
            Sau privit invers, cand ai uzura de 2 mm, trebuie schimbate.
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #21
              Merci, insa nu stiu nici ce grosime au discurile cand sunt noi.
              My photo album
              '08 Honda Accord 2.2 i-CTDI Exec.

              Comment


              • #22
                La majoritatea producatorilor apare asa: discuri fata noi 25mm, uzura maxima 23mm, spate noi 10mm uzura maxima 8mm
                Grey
                Senior Member
                Last edited by Grey; 29-11-11, 19:57.
                ACCORD 2.2 I-DTEC 2010 M/T Executive

                Comment


                • #23
                  i s-a intamplat cuiva sa aiba probleme cu un accord diesel 2.2 icdti, cateodata cand o fortez mai tare imi taie alimentarea si reduce turatia la maxim 2000rpm. asta se intampla dupa ce am schimbat filtrul de motorina. (nu am pus original) sa fie asta cauza? totodata imi scoate si fum ca la balamuc, la anumite turatii.
                  cand se intampla asta, imi apare pe display check system, iar la o scanare codul P1237 (pe net am gasit - " fuel pump secondary circuit maflunction")
                  va rog ajutor.

                  Comment


                  • #24
                    ma poate ajuta cineva cu o schema electrica completa de la D14z1 / D14A3 ?
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Rau...00068.JPG.html

                    Comment


                    • #25
                      Ma scuzati daca nu am nimerit topicul, in caz de ceva rog un moderator sa mute intrebarea. Problema este ca la honda mea am o singura cheie, asa am cumparat-o, si as vrea sa mai fac inca una cel putin, precizez ca este simpla, fara butoane pe ea, doar cip. La o scurta vizita pe google, nu am fost prea convins nici de raspunsurile celor care pretind ca s-ar ocupa cu asa ceva si nici de pret, primind oferte de 4-500 de lei care sincer mi se pare cam multicel, as vrea sa stiu daca a mai facut cineva si cam cat l-a costat. Ar mai fi o varianta, nu stiu insa daca e valabila si la modelul meu...un vecin cu o toyota a fost in aceeasi situatie cu mine acum cativa ani, si pe moment a ales sa lase cheia care o mai avea in masina pe sub bord, undeva aproape de contact, dupa care a facut 2 chei dupa cea originala dar fara cip in ele, de functionat functioneaza si in ziua de azi si asa ar costa mai putin...ce parere aveti?

                      Comment


                      • #26
                        Am fost la CORA Alexandriei si contra a 210 lei mi-au clonat cipul, au decupat cheie pentru carcasa tip briceag (fara telecomanda) care functioneaza f.bine.

                        Comment


                        • #27
                          multumesc, asa pare mai aproape de realitate, ai facut cheia pentru civic-ul tau?

                          Comment


                          • #28
                            Cheia clonata a fost pentru masina de tavaleala, un Fiat GP motorina, dar am intrebat si pentru Honda. Au cipuri, lame chei,carcase briceag vreo 2 modele. Nu pot face si partea electronica si trebuie sa te duci cu masina( citeste transponderul de la masina, citeste cipul, cloneaza, copiaza lama. dureaza ca 45 de minute.

                            Comment


                            • #29
                              am inteles, multumesc inca o data

                              Comment


                              • #30
                                Eu am patit la fel la civicul ek3. Am cumparat masina cu o singura cheie,am scos cipul si l-am montat langa butucul de contact pe interior in carcasa de la cochilia volanului. Am facut copie dupa cheia originala fara cip (29 de lei a costat) si am circulat asa fara probleme.
                                Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
                                Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
                                Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
                                Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

                                Comment

                                Working...
                                X