HIGHWRATH: '10 Honda CR-Z 1.5 i-VTEC Hybrid, White Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HIGHWRATH: '10 Honda CR-Z 1.5 i-VTEC Hybrid, White Pearl

    Mi-am luat si eu CR-Z-ul meu, la care am visat de vreo 3-4 luni. Nu am luat-o noua insa pentru ca de la 1 iulie am intrat in Comunitatea de TVA ceea ce inseamna ca pentru masinile noi aduse de afara platesti TVA-ul in Romania, si cu totii stim ca este printre cele mai mari din Europa.
    Cum legea asta zice ca masina noua este cea care are sub 6000km sau mai putin de 6 luni de la prima inmatriculare, am cautat o masina de un an cu ceva peste kilometrajul asta.
    Am gasit una in Germania, White Pearl, full option (navi, piele, acoperis panoramic negru) la 16.000km, 1 an vechime, pe care am dat vreo 20k E si de care, in ziua in care am vazut-o, m-am indragostit iremediabil.
    Cred ca este corecta aprecierea ca masinuta asta, sau iti place enorm in momentul in care o vezi, si nu mai poti dormi fara ea, sau o urasti si punct.
    Am venit cu ea din Germania, (sub 140 km/h n-am lasat-o) ... consum? 5,6l/100km Sa nu va zic despre stabilitatea ei in curbe, si senzatia pe care o ai (aproape de cea de pe o motocicleta)
    Singurul punct relativ negativ in toata experienta mea de pana acum sunt infinitele iritari la adresa autoritatilor din Romanica cu privire la formalitatile de inmatriculare a micutei, imbecilitatea maxima fiind atinsa de solicitarea de a traduce factura )))))
    Off, sper sa reusesc sa o rezolv saptamana care vine, dupa care voi incerca sa rezolv ceva cu DVD-ul/urile pentru navigatie ca e cam aiurea sa ma uit la un ecran blank ), poate aveti sugestii...
    Sigur ca o sa revin si cu poze

    Tavi

  • #2
    Sa ai noroc de ea!

    20k mi se pare nitel cam mult... nu am inteles povestea cu TVA-ul? adica dai 20k+24% TVA?

    Ref la DVD de navigatie a aparut si Ramanica la o acoperire cam slabuta, dar macar existam si il gasesti pe site la Navteq in Store sau la dealeri ceva mai scump.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Multam de urari, masina fara piele, navi si plafon cred, este la noi 26-28k EURO...
      TVA-ul se percepe acum in tara de origine a persoanei ce inmatriculeaza masina. Adica, o iei si platesti (in situatia mea) in Gemania TVA-ul lor (19%), acasa mai dai 24% la valoarea ei bruta, dupa care romanii cer nemtilor sa-ti trimita in cont valoarea TVA-ului platita acolo pentru ca ai definitivat importul.
      Adica, mai avansezi tu inca odata TVA-ul (si ceva in plus din cauza diferentei de procent) dupa care, atunci cand vor procesa ei cererea ta, o sa-ti vina inapoi TVA-ul din Germania in cont

      Apropos, as vrea sa stiu pe unde va mai intalniti in Bucuresti sa vad daca pot ajunge sa v-o prezint pe micuta

      Comment


      • #4
        Aha, am inteles acum...

        Lumea poasteaza de intalniri in Bucuresti aici: http://www.hondafan.ro/forum/forumdi...?115-Bucuresti
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          S-o stăpâneşti sănătos ! Am văzut-o prima dată la Asko, la prezentarea lui ASIMO, de-abia apăruse, mie îmi plac astea mai mari, dar CR-Z e o maşină interesantă, eu nici n-o visez noaptea, nici n-o urăsc...cum spuneai tu, doar îmi place pur şi simplu, chiar mult, dar n-aş cumpăra-o, poate fiu-meu peste câţiva ani...aşteptăm pozele şi distracţie plăcută în continuare !!
          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

          Comment


          • #6
            Cred ca pe tine te-am vazut acum cateva zile pe stefan cel mare, am studiat destul de atent masina, superba! Aveai/ai numere porvizorii de .de nu?
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

            Comment


            • #7
              Aproape sigur, ca am alergat sa o inscriu de mi-a venit rau... si daca va vine sa credeti, m-au pus sa platesc taxa de poluare la hibrid ) Imbecilitatea maxima vine acum : langa ghiseul unde mi-au dat mie decizia de calcul, este un ghiseu unde se primesc cererile de restituire ale aceeasi taxe ) Numai in Romania se poate asta....

              GATA : am rezolvat, cu pozele va trebui sa asteptati pana ma intorc si eu din vacanta, max 2 sapt

              Comment


              • #8
                5.6 ? Esti tare. Eu m-am intors acum, de la Brno, 2400 km, 6% . Si am mers cu 130 pe autostrada. Nu ai zis daca ai cutie automata. In Ro nu se vinde varianta automata, dar nu stiu daca in restul Europei se vinde.
                De masinuta te indragostesti, intr-adevar, iremediabil. S-o stapinesti sanatos

                Comment


                • #9
                  Am facut si eu un test drive cu noul CR-Z Am fost invitat de un flacau super de la fosta reprezentanta Braila (acualmente in Galati,la REAL).Masina arata spectaculos. Totusi la cum arata ma gandeam ca i-ar fi trebuit ceva mai mult zvac. Bordul f. spectaculos si el. F. economica (daca mergi batraneste cu ea)..Totusi,dat fiind aspectul f. sportiv, cred ca are prea putini cai. Dupa ce am coborat din ea si am urcat in batranul CL9, hmm...cam mare diferenta de putere. Cred ca daca ar motoriza asa jazzul...ar face treaba mai buna.Concluzia mea este ca-i potrivita pt. o pustoaica mai degraba. Eu n-as da un 2,4 pe jucaria aia. Altminteri,f.f.frumoasa,spectaculoasa chiar.

                  Aaaa..Si sa nu uit. Numai sportiva nu-i. Doar pretul e "sportiv"..Concluzie (sa nu se supere "baietii care o au deja):masina e buna ca premiu pt fetitele care au intrat la facultate (daca-si permit parintii). In rest,orice Accord o face de comanda pe "sportiva". E mai mult "frumusica" decat "sportiva"
                  ticker
                  Administrator
                  Last edited by ticker; 05-09-11, 22:59.

                  Comment


                  • #10
                    GATA : am rezolvat, cu pozele va trebui sa asteptati pana ma intorc si eu din vacanta, max 2 sapt [/QUOTE]

                    Hai cu pozele, a trecut vacanta !!
                    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                    Comment


                    • #11
                      Si eu sunt curios. Pot spune ca am incercat la un drivetest bancheta..."senzatie". Zici ca eram acasa pe canapeaua de 2 locuri intins si sprijinit in cot. Am avut noroc cu soferu care avea 1.5m si a tras scaunu la maxim in fata si astfel am avut si eu loc sa respir.

                      Intalniri de obicei vineri seara la 9-10 la academie sau constitutiei. Si asta seara se prevede ceva, urmareste intalniri nocturne.
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Jeteo/
                      Fugi de tentatii...dar incet sa te poata ajunge!

                      Comment


                      • #12
                        Am pus pozele pe site (facute in vara in Grecia) in albumul meu... le pun si aici, doar ca nu am si dinautru, dar promit sa fac.



                        @ duiu : Nu cred ca ai absolut dreptate. Cand am fost in vacanta in Grecia (de acolo sint pozele) prietenii cu care am plecat, unul are un Mercedes E250 (benzina si automat) si celalalt un BMW 535i. Si desi aveam super multe bagaje si eram si cu nevasta-mea, m-am tinut fara probleme dupa ei. La drum lung, singura problema pe care o gasesc nitel suparatoare este de fapt capacitatea mica a rezervorului (nu o simti in oras), si nu lipsa de putere....

                        Comment


                        • #13
                          apropos de rezervor.

                          cum sta cu consumul real?
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by ticker View Post
                            apropos de rezervor.

                            cum sta cu consumul real?


                            Pai, cred ca am scris mai sus, 5-6 l/100 km afara. In oras depinde mult cum mergi, cred ca o medie corecta este undeva pe la 7 (asta presupunand ca o mai pui si in sport din cand in cand - atunci cand te grabesti). Sincer, nu prea am mers cu ea in modul ECO pentru ca mi se pare prea incet.

                            Am uitat sa zic ca in modul sport NU m-a facut un BMW 325 (nou-nout, benzinar) intr-o seara pe Panduri cand mergeam spre casa, asa ca nu e chiar de fetite masinuta

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by HIGHWRATH View Post
                              Am uitat sa zic ca in modul sport NU m-a facut un BMW 325 (nou-nout, benzinar) intr-o seara pe Panduri cand mergeam spre casa, asa ca nu e chiar de fetite masinuta

                              Hai ca asta-i buna. Ar merge la bancul zilei.
                              325 i nou nout are doar 218 hp si un mic motor de 3000 cm3.

                              Observ ca din ce in ce mai multi pe forum se bucura ca au '' facut'' un Bmw .
                              ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

                              Comment

                              Working...
                              X