HONDAFAN la IAA Frankfurt 16-25.09.2011

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HONDAFAN la IAA Frankfurt 16-25.09.2011

    Fiindca interesul de a vizita Salonul Auto de la Frankfurt din perioada mentionata in titlul topicului e tot mai mare, m-am gandit sa deschid un topic pe tema asta, chiar daca poate nu sunt cel mai in masura sa o fac (eu fiind deja la "doar" 250km de aceasta locatie).
    Pentru inceput ar fi bine sa testam apa cu degetul si sa posteze toti cei ce cred sau stiu ca pot vizita Salonul in week-end.ul 17/18.9.2011.
    Mentionez ca eu unul pot fi prezent numai pe data de 17.09.2011, duminca pe 18.09.2011 trebuind sa fiu acasa.
    Mai exista posibilitatea vizitarii acestui Salon si un week-end mai tarziu, 24-25.9.2011, deci pentru cei ce trebuie sa amane primul week-end, o alternativa buna.

    Informatii oficiale: www.iaa.de (sus drepta buton de limba engleza).

    In rest, pentru orice neclarificari sau info, eu (care am vizitat si ultimele 5 editii) si Hondanutzzz (care a trait 5ani in Frankfurt) va stam la dispozitie.
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

  • #2
    Eu vreau sa ajung anul acesta, ma poate ajuta cineva cu ceva info despre posibilati de cazare? Nu vreau sa fie nici prea scump dar nici cele mai naspa conditii.
    Multumesc anticipat.

    PS: Daca mai vrea careva sa ne cuplam, eu mai sunt cu inca cineva in masina, mai sunt 2 locuri disponibile.
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

    Comment


    • #3
      E cam jale cu locurile de cazare in Frankfurt si imprejurimi in perioada IAA (idem Buchmesse)! Rezervarile la hotele se fac si cu un an inainte, deci nu cred ca-ti va fi foarte usor!
      Incearca prin satele din jurul Frankfurtului, nu sunt cele mai ieftine, sunt insa ceva sanse sa mai gasesti locuri libere!
      Si ca info turistic, evita sa mergi la salon cu masina, pentru ca traficul in oras va fi haos pur; mai bine lasi masina la hotel/pensiune/motel si te duci cu mijloacele de transport in comun (S-Bahn, Tram, Bus) care circula cu punctualitate aproape elvetiana!
      Info turistic 2: Pentru cea mai decenta intrare, cauta si mergi la intrarea principala de la Festhalle, [care este in partea dreapta la cateva zeci de metri de Messe Turm (turnul ala mare in forma de creion)] pentru ca sunt peste 15 porti de intrare si nu risti sa stai prea mult in imbulzeala la coada!

      Comment


      • #4
        Den1Grator, incearca la hotelurile pentru tineri (Jung....bla-bla-bla). Conditii decente, preturi decente (cam de 10 ori mai ieftin), gasesti locuri. Ma rog, acum cativa ani mergea.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #5
          Originally posted by Den1GRator View Post
          Eu vreau sa ajung anul acesta, ma poate ajuta cineva cu ceva info despre posibilati de cazare? Nu vreau sa fie nici prea scump dar nici cele mai naspa conditii.
          Multumesc anticipat.

          PS: Daca mai vrea careva sa ne cuplam, eu mai sunt cu inca cineva in masina, mai sunt 2 locuri disponibile.
          Uite aici a stat maica-mea cand a fost anul trecut la un targ la Frankfurt: http://www.zum-ebbes.de/. Exista o linie de tren (statia este foarte aproape de pensiune) care ajunge direct in gara centrala din Frankfurt , via aeroport, si de acolo poti merge oriunde.
          Trimite-le un e-mail in germana proprietarilor si vei primi raspuns (using Google Translate ). In ian. 2010 o camera costa 76 euro fara mic-dejun si era un pret foarte bun pentru acea zona. In oras nu vei gasi nimic sub 100 eur/noapte doar la hoteluri de genul indicate de Delphi.
          CR-V e:HEV
          JAZZ GD1 CVT
          Ex: CR-V RE6

          Ex: RDX TB1
          Ex: Civic FD1

          Ex - JAZZ GD1
          Ex - ACCORD Type-R
          Ex - DEL SOL EH6

          Comment


          • #6
            Acum ma uit peste ea, multam Maruta, pretul e OK (atat sunt pensiunile la noi la curmatura/paltinis), iar daca am si transport e si mai bine.
            Vreau sa ma mai uit si peste hotelurile de care mi-a zis Delphi (nu stiam de ele) apoi ma hotarasc cum fac.
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

            Comment


            • #7
              Inca ceva va rog: cam cat e pretul biletului la targ (eu am gasit ceva de genul 8.9 eur/zi, da nu sunt sigur ca asa e), si cam ce taxe sunt pe autostrazi prin DE (asa cumulat, aproximativ). Multumesc anticipat.
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

              Comment


              • #8
                In DE nu sunt taxe pe autostrazi.
                CR-V e:HEV
                JAZZ GD1 CVT
                Ex: CR-V RE6

                Ex: RDX TB1
                Ex: Civic FD1

                Ex - JAZZ GD1
                Ex - ACCORD Type-R
                Ex - DEL SOL EH6

                Comment


                • #9
                  Probleme cu modificarile masinii sunt pe acolo (nu am catalizatorul, admisie sport, cam suna tare)?
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                  Comment


                  • #10
                    Cu modificarile s-ar putea sa ai probleme ... pentru ca aici sunt n! norme de poluare, inclusiv poluarea fonica daca depasesti un prag de X* dB.
                    * = nu stiu cat!

                    Comment


                    • #11
                      Da intr-adevar sunt, dar tinand cont ca mergi pe autobahn sunt sanse mici sa fii oprit din cauza asta. In cel mai rau caz te opresc pentru un control de rutina, dar cel putin mie nu mi s-a intamplat niciodata sa vad sau sa fiu oprit de echivalentul nemtesc al RAR-ului ca sa-mi verifice noxele si etc. (eu traversand Germania de 5 ori pana acum cu Honda)
                      sigpic
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Enoad/

                      Comment


                      • #12
                        Da Enoad, tu ai numere de Olanda,! Si nu e deloc exclus, avand numere romanesti Sa fie oprit! Oricat am da-o cotita, nemtii sunt inca circumspecti in ceea ce priveste masinile cu numar romanesc. Am un amic aici, care si-a adus iarna trecuta masina din tara (GL) si il opreste politia de cel putin 2 ori pe saptamana, pe mine in 25 de luni m-au oprit de 2 ori! :P Deci, nu as miza pe Autobahn ca fiind oaza de fericire auto! Acum, cu noxele nu cred ca-i asa bai cat ii cu numarul de dB, mai ales ca acum stau cu aparatele de masurat dB pe sosele din cauza (sau datorita :P ) motociclistilor care isi mai scot jucariile din tobe si o ard ca bezmeticii pe sosele! Altfel spus, cu noxele nu ar fi asa mare pericolu sa fii verificat pe cat e de mare sansa sa fii "ascultat" cu urechea!

                        Comment


                        • #13
                          @Denigrator: pretul biletului la chermeza e 12€ (cel putin ultima data), dar pentru ultimele stiri vezi info de pe site, oricum daca trec de 15 (cat a ajuns la Geneva) e grav dar tot n-ai ce face.
                          Nu te cauta nimeni de nimic dar nici nu poti sa nu iei in calcul ca nu poti pica la un control de rutina, MAI ALES in zona vamii, in rest daca nu esti implicat in vreo balacaraie n-are nimeni treaba cu tine.
                          Oricum ai face si oriunde va fi sa fie, fa ca cel tarziu vineri seara sa fi in zona ca sambata sa ataci problema cat mai devreme la fata locului fiindca va fi nebunie.
                          NU te baza ca nebunia la show va fi doar peste week-end ca nu e asa, ea e si in timpul saptamanii.
                          La ceea ce se refera Delphi se numeste Jugendherberge si de obicei au usile deschise celor cu rucsaci in spate si morti de calatorie (eventual parchezi masina mai departe si te schimbi in off-roader ).
                          Daca in cazul acestei calatorii nu drumul in sine e tinta ci chiar showul si va fi sa ramaneti in 2, faceti-va si un Plan B pentru avion si eu unul va voi sta la dispozitie, cel putin acolo unde se poate.
                          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                          Comment


                          • #14
                            Da, multumesc Udo, asa se cheama . Uite aici: http://www.jugendherberge-frankfurt.....php?id=55&L=1
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #15
                              Daca ieri am fost mai mult in trecere pe aici azi sunt mai lejer si mai bine onformat:

                              Pretul biletului la week-end: 15€ (http://www.iaa.de/en/visitors/)

                              Am sunat cu cei din linkul lui Delphi si treaba sta cam asa:

                              - momentan ar mai avea locuri libere pentru intervalul de timp 16-18.09.2011 dar trebuie graba fiindca incet, incet se vor ocupa.

                              - nu puteti merge acolo asa de capul vostru, trebúie totul rezervat, eu unul va aranjez totul dar trebuie sa-mi da-ti de stire cat mai repede posibil.

                              - fiindca nu aveti legitimatie de gen, cazarea costa 26€/noapte (cu mic dejun inclus) si alti 5€/masa.


                              Pentru mine nu e nicio problema daca veniti in celalalt week-end sau daca nu vreti sa va ajut, doar sa-mi spuneti sa stiu sa nu vorbesc de unu singur pe aici.
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment

                              Working...
                              X