HONDAFAN la IAA Frankfurt 16-25.09.2011

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Am fost plecat in creierii muntilor pe week-end, fara acces la net, maine studiez toate posibilitatile si iau o decizie, multumesc foarte mult Hondatu pentru ajutor, aproape sigur o sa apelez la tine.
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

    Comment


    • #17
      Cum s-a deschis acest topic si stau langa FFM, este evident ca voi merge la IAA. Hondanutzzz va veni si el, Hondatu asemenea...O facem de o intalnire Hondafan la FFM.
      Adi, uite si hotelul asta...http://www.herrnbrod-staendecke.de/hotel-preise.html. Este mai scump in perioada expozitiilor, dar ai infrastructura buna pana la Messe.
      Eu stau la 10 min de hotelul asta si am putea merge impreuna. Noi nu o sa luam masinile ca va fi nebunie in oras si nu are sens...Pt transport in comun este recomandat bilet pt grup de 5 persoane care costa 15 EUR...
      Ar fi frumos sa ne si vedem cu totii sa stam la o barfa mica

      Este si "mizeria de Kempinski" la 3 min de mers pe jos de mine, dar camera e de la 199 EUR pe noapte...deh 5*...

      Un site bun de rezervari online...ia si joaca-te putin si da de stire...http://www.booking.com/
      My cars:
      2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
      ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

      Comment


      • #18
        Mai ieftin ca locatia din linkul lui Delphi nu gaseste absolut nimic in tot orasul.
        Am povestit azi cu el si maine va stii mai multe ce si cum, posibil e totul in momentul asta pana isi clarifica niste chestii. Cel mai probabil va urca din Elvetia cu alti amici, la fel de probabil e ca poate vom urca impreuna daca au drum pe la noi (A81), deci il asteptam si in functie de planurile lui il vom indruma sa-i fie cat mai usor.
        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

        Comment


        • #19
          In legatura cu a fi oprit pe Germania... eu n-am patit-o si am facut Romania - Olanda de destule ori, exact pe traseul care include si Frankfurt, si am mers atat cu masina mica cat si cu un Bus plin de cutii care se vedeau prin geam si trecea POLIZEI pe langa mine si nici "da-te mai incolo" nu-mi spuneau.

          Ultima data am fost acum 1-2 luni, cand se lucra la reconditionarea Autobahn-ului pe unele portiuni si am prins cateva cozi, dar nimic de speriat. Avand in vedere ca vorbim de Germania e posibil sa fi terminat pana acum )

          Totusi daca masina ta face scandal mare pe evacuare e posibil sa "derajezi" vre-un neamt pensionar care a iesit la o plimbare in SL-ul convertible si sa te trezesti cu autoritatea rutiera de la ei pe cap, cativa kilometrii mai tarziu. Tu stii ce poate masina ta

          Daca mergi pe varianta Budapesta - Viena - Linz - Passau - Regensburg - Nurnberg drumul e chiar ok si daca n-ai parte de incidente de trafic in fata ta ajungi in 12 ore la Frankfurt, depinde de viteza ta de croaziera

          Vezi ca in granita la noi poti sa-ti iei direct rovignete atat pentru Ungaria cat si pentru Austria, la acelasi pret cu care le cumperi la ei, asta ca salvezi ceva timp sa nu mai faci oprirea pe autobanda si in granita dintre Ung. si Aut. Min pe Ungaria e pe 4 zile si pe Austria pe 10 zile. Amandoua costa in jur de 80 de ron.
          sigpic
          Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

          Comment


          • #20
            Pot sa confirm tot ce a spus Quicker, mai putin partea cu reconditionarea Autobahnului. Vezi ca sunt multe portiuni pe drumu Passau-Regensburg-Nurnberg unde limita e 80 din cauza lucrarilor si iti baga in total vreo 2 ore la durata de condus. Daca mai prinzi si accidente cu cozi de 12/16 km cum am prins eu mai pune inca 2 ore pe drum. Nu vreau sa te sperii dar e bine sa stii ca exista riscuri de genul asta ca sa poti sa-ti planifici bine drumul.
            sigpic
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Enoad/

            Comment


            • #21
              Tot acolo sunt restrictiile!? Ma gandeam ca le-au scos. E vorba de portiuni pe care se circula pe o singura banda pe sens, dar ma gandeam ca le-au terminat in doua luni. Poate au inceput altele.

              Stiu ca soseaua asta de la Passau pana pe la Frankfurt e in reabilitare serioasa, dar nu stiu cum mai stau lucrurile.
              sigpic
              Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

              Comment


              • #22
                Ideal ar fi sa NU mergeti pe Passau - Nürnberg - Würzburg - Frankfurt, adica pe A3, ci sa mergeti intai un pic la vale pe A8, adica Bad Reichenhall - München - Ulm si de la Ulm sa mergeti in sus catre Würzburg pe A7, si abia de la Würzburg sa intrati pe A3 catre Frankfurt. Vorbeste lumea ca ar fi cu maxim 30km mai lunga varianta asta, insa cu siguranta e castiga niste ore datorita drumului mai curat de la München la Ulm. Daca nu e asa, injurati-ma pe mine pentru sfat, nu pe El-Hakim ca si eu de la el stiu!

                Comment


                • #23
                  De la Nürnberg pana la Frankfurt este crima si pedeapsa cu lucrarile. Inca nu s-au terminat si mai dureaza. De fiecare data am vazut shtau pe contrasens de minim 10 km. Din cauza benzilor inguste, sunt fff des accidente si/sau camioane defecte...Eu am venit pe traseul pe care i l-am zis lui Dani pe 15.07 - plecare din Neuburg an der Donau pe national spre A7, apoi A7 pana la Wurzburg (unde intri direct in mijlocul santierului) si apoi A3 pana la FFM. Partea nasoala pt tine este ca daca te bagi pe München ocolul va fi cam de 120 km (1 ora in plus de mers fata de ce da Google maps). Faptic ai ajunge mai repede pt ca pe toata lungimea santierelor, limita este de 80. Colegii mei care faceau "naveta" FFM - Ingolstadt ajungeau si la 5-6 ore. Pe partea cealalta pe care mergeam eu, in max 3h30 - 4h eram la FFM cu 3 opriri si in conditiile in care faceam ~100 km pe national, unde limita este 100. Anyway, it's your call...Eu m-as bucura sa ne vedem adunati toti aici la un Cico
                  My cars:
                  2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                  ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                  Comment


                  • #24
                    Inseamna ca au "lungit" santierul. Cand am fost eu erau portiuni in lucru dar mai multe pe drumul intoarcere, pe banda catre Frankfurt era destul de degajat. Eu am facut pana la Haga (cam 1900km) ~18 ore, pana la Frankfurt ~14, bineinteles ca n-am oprit sa dorm doar sa dau cate un refresh, dar dupa cum spuneam, acum 2 luni nu era asa aglomerat, plus ca recuperam unde era loc destul de bine ca dupa portiunea de 80 saream la 180-190, ca mai mult nu-ti permitea starea asfaltului.
                    sigpic
                    Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                    Comment


                    • #25
                      La mine ramane cum a zis Udo, o sa merg in Elvetia la un prieten sa stau vreo saptamana si o sa venim la salon de acolo; am stabilit cu el de principiu deocamdata, detaliile le punem la punct zilele astea (e de 2 zile in RO si alearga si el peste tot sa isi rezove anumite treburi) si le trec aici.

                      LE: In ce zi vreti voi sa mergem incolo, eu pe 16 ajung in Elvetia in principiu.
                      Den1GRator
                      Senior Member
                      Last edited by Den1GRator; 01-09-11, 17:15.
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                      Comment


                      • #26
                        Cum spuneam, NUMAI pe 17.09 pot fi acolo. Si si pentru asta fac niste mega eforturi fiindca chiar nu vreau sa ratez salonul.
                        Ce sa zic, daca ajungi pe 16 in Elvetia e clar ca vrei sa respiri o zi dar pana nu stii cand si cum ajungeti la Frankfurt e totul discutabil.
                        Eu nu vad cum faceti voi 500km pana acolo si sa ajungeti si la prima ora, asta ar insemna sa plecati la 3.00 dimineata, ceea ce ar insemna niste eforturi imense (daca tinem cont ca mai trebuie sa va si intoarceti).
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • #27
                          La mine ar fi cam egal că stau lāngă...Dani zicea că tot pe 17 vine...
                          My cars:
                          2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                          ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                          Comment


                          • #28
                            Deci la noi va fi cam asa:
                            eu vin cu doi colegi de lucru (fani Audi deci sigur nu o sa fim impreuna), frate-meu cu prietena si alti 2 prieteni (sibieni).
                            Denigrator, cand ai ceva definitiv da de stire.
                            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                            Comment


                            • #29
                              Eu nu cred sa ajung pe 17 la salon, e prea din scurt pentru mine, dar daca cumva se intampla am nr tau de telefon si te anunt.
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                              Comment

                              Working...
                              X