Lichid de frana

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Lichid Motul RBF600 pot sa va ofer si eu la 40 de lei bidonasul.
    sigpic

    http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

    Comment


    • #17
      doar DOT4, există mobiloil pt treburi de-astea !
      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

      Comment


      • #18
        Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
        doar DOT4, există mobiloil pt treburi de-astea !
        Oricum nu castigam nimic Willy, ajutam comunitatea...
        sigpic

        http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

        Comment


        • #19
          http://www.amsoil.com/storefront/bf3.aspx
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #20
            Originally posted by rooth View Post
            Oricum nu castigam nimic Willy, ajutam comunitatea...
            Nu mă înjura, am dat un exemplu, scuze dacă te-am deranjat,....şi eu sunt un potenţial client, poate chiar al tău....oricum de-aici, din club, am luat numai marfă de calitate !!
            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

            Comment


            • #21
              Nu te-am injurat man ,stai linistit , nu-mi sta in caracter, mai jos am facut doar o afirmatie , nu reclama .
              Consider doar ca ne ajutam unii pe altii , am primit si eu sprijin de aici si vreau sa fiu recunoscator multora .
              Numai bine !
              Scuze de off-topic .
              sigpic

              http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

              Comment


              • #22
                Bun; am verificat si eu cartea masinii, si, cel putin la civicul sedan, circuitul de ambreiaj este separat de cel de frana, deci, teoretic, s-ar putea folosi si lichid de frana care, chiar daca este DOT4, este specificat special sa nu fie folosit in sistemele ce au circuit comun cu circuitul de ambreiaj (exemplu: AP Racing Super 600). Cu toate acestea, o sa ma abtin sa le adaug in lista, poate ca totusi afecteaza garniturile, chiar daca teoria spune altfel (sau poate se trezeste cineva, doamne fereste, sa le utilizeze si in circuitul de ambreiaj)
                De asemenea, se specifica DOT3 sau DOT4, deci nu doar DOT4, prin urmare si variantele cu DOT 5.1 sunt foarte bune (cum era si de asteptat, au acceasi compozitie).
                Deci lista ramane la fel, o updatez cu ce ati mai pus voi aici, plus preturile insirate.

                Ce informatii mai aveti, faceti update
                Plus de asta, ar fi interesante si pareri comparative intre lichidele din lista (daca, de exemplu, are sens sa investesti in Motul fata de ATE, etc )
                Attached Files
                LittleM@n
                Senior Member
                Last edited by LittleM@n; 12-07-11, 02:07.

                Comment


                • #23
                  ATE Super Blue: pe langa faptul ca e albastru, si vezi foarte bine cand vine lichidul nou, am constatat ca in tot sistemul de franare al civic-ului FD1 intra doar jumatate de litru de lichid de frana.
                  Pedala acum se simte ceva mai ferma, si parca simt franele ceva mai prompte cand abuzez mai tare de ele.

                  Comment


                  • #24
                    cine poate sa imi ofere si mie un cod de original pentru lichidul de frana?
                    piese ieftine original http://www.hondaoriginalparts.com

                    Comment


                    • #25
                      Am 3 ani si un pic cu masinuta civic 5d diesel si vreo 130 de mii km. Cred ca a venit momentul sa schimb lichidul de frana nu ? Raman la DOT 3/4 conform manual (habar n-am care este diferenta intre ele). Ceva recomandari?
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

                      Comment


                      • #26
                        Eu am un DOT 4 in masina permanent !
                        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                        Comment


                        • #27
                          @Nomercu: MOTUL RBF 600 sau 660 (de la rooth sau de la 4turbo) ar putea fi cele mai bune alegeri. Poti ramane la DOT4 sau la DOT5.1.

                          PS: nu ar fi trebuit schimbat la trei ani? Mai ales luand in considerare numarul foarte mare de km? Stiu colegi de forum care au aproape tot cat tine si cam acelasi timp, si au schimbat de cel putin doua ori lichidul de frana pana acum.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #28
                            Sa inteleg ca dot 5.1 e inlocuitor la dot 4?Stiu ca dot 5 nu e compatibil cu nu stiu ce garnituri..nu e valabil si pentru 5.1 nu ?

                            Comment


                            • #29
                              Ramaneti la DOT4 si nu treceti la 5.1 pt ca nu e ok pt masinile noastre. Ataca garniturile si in timp va crea probleme.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • #30
                                Si eu stiam ca 5.1 e ok daca in manual scrie 4.
                                DOT 5 nu e bun dar 5.1 da
                                ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                                ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                                Comment

                                Working...
                                X