Navigatie Romania - by Honda

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ady_uaic View Post
    uite ca in UK pe jaguar navigatia e ff ok, actualizata cu ultimele harti. Comparat cu google maps/igo vs jag system. Nu am incercat inafara uk momentan intrucat nu am iesit inca din tara. Dar da, in general sunt de-acord cu ce spui tu in principiu, pe telefon poti avea ce soft vrei fara prea mari batai de cap, pe cand la masina ai doar unul care poate da rateuri sau poate nu.
    am mers cu jaguar xf 2017 in belgia , cam o saptamana. Toti zurgalaii pe masina aia......navigatia era tot timpul pe langa.....orice ai face navigatia este produsa de aceeasi furnizori cu navigatiile de 50 de euro din magazine.....diferenta pana la cateva mii de euro, pe care o taxeaza producatorii de masini este taxa pe moft ca nu vreau sa zic altceva.....la ultima masina cu care am mers, acum 2 saptamani in italia, un ford kuga tot nou, am oprit la cucoana care imi predase masina si i-am zis ei sa maniPULEze ea tastatura ca pe mine ma dor degetele.....am stat cu femeia in masina minimum 10 minute, veneau colegii ei si faceau poante cu ea ca o sa-i faca poze si-i trimit lui barba-su ca o freaca cu un client in masina...etc.....transpirase de cat apasa pe ecran si nu se prelua comanda...apoi a luat un creion si si-a bagat p.....ushca in el de ecran si lovea cu sete in display.....un jeg absolut de display....nu jeg ci bataie de joc....si daca te uiti pe lista cu accesorii , bataia aia de joc costa minimum 1500 eur....si apoi, platesti periodic update-uri...adica nu ajunge ca si-au batut joc de tine o data ci te injosesc periodic....ca doar ai dovedit ca-ti place...si mai dai pe cate un update sute de euro si constati ca nu face nici doi bani si ca, de-a doua zi deja este obsolete....fara vreo exagerare dar, treziti-va mai, oameni buni !..daca vine gratis ca pe dacie, ok, no problem dar sa dai bani pe ea ????....si culmea ca aia de pe dacie e chiar cat de cat acceptabila, macar merge usor, chiar daca te duce in balarii

    Comment


    • aia cu treziti-va nu prea-si are rostul . Poti folosi ce navigatie vrei, eu unul ti-am inteles punctul de vedere (si 90% sunt de-acord), insa nu inseamna ca trebuie sa "incondeiezi" atata text pentru asa ceva. Sunt absolut convins ca majoritatea stiu despre ce-i vorba, si nu se bazeaza nimeni de pe forumul asta 100% pe navigatia masinii (as fi si eu curios daca nu am dreptate).
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • Originally posted by ady_uaic View Post
        nu se bazeaza nimeni de pe forumul asta 100% pe navigatia masinii (as fi si eu curios daca nu am dreptate).
        Eu ma bazez. Am noua navigatie pe CR-V model 2016 si mi se pare foarte decenta, de buna calitate, am mers prin Europa peste 10 k km cu ea si e la nivelul unei unitati Garmin independente. Si update-ul se face de pe net, o placere.

        Dar am o intrebare... am vazut un soft cu o harta grozava, pe Android, Sygic Car Navigation... are si camere radar... si harta arata superb... zice ca merge pe Honda cu Hondalink... a reusit cineva sa foloseasca Hondalink?
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • Originally posted by cerevelu View Post
          Eu ma bazez. Am noua navigatie pe CR-V model 2016 si mi se pare foarte decenta, de buna calitate, am mers prin Europa peste 10 k km cu ea si e la nivelul unei unitati Garmin independente. Si update-ul se face de pe net, o placere.

          Dar am o intrebare... am vazut un soft cu o harta grozava, pe Android, Sygic Car Navigation... are si camere radar... si harta arata superb... zice ca merge pe Honda cu Hondalink... a reusit cineva sa foloseasca Hondalink?
          Am si eu Sygic World Premium+ Traffic, am luat mai multe chestii, inclusiv hud display ....dupa experienta practica am ajuns sa folosesc urmatoarea combinatie: Google Maps impreuna cu Speed Cameras by Sygic. Si umblu la mine cu un dispozitiv de pus telefonul in grila de ventilatie, un cablu si un telefon bunicel. Navigatia masinii o deschid doar cand sunt posomorat si vreau sa ma distrez. Uneori fac poze si trimit amicilor .Navigatia de la Sygic este inferioara lui Google Maps. Singurul semi-avantaj este ca are harti offline. Dar problema traficului de date scump a disparut in Europa si " chiar si-asa" (ca sa citez din Las Fierbinti) poti descarca harti offline si in Google Maps. In practica, daca mergi de la Bucuresti la Pitesti, pe Autostrada A1 sau de la Bratislava la Viena si trasee de genul asta, orice navigatie merge struna. Diferenta o descoperi cand ai trasee complicate. Waze este si el parte din Google. Nu are niciun soft cum sa faca fata unui gigant ca si Google si care primeste in timp real mesaje si actualizari de la utilizatorii online. Ati vazut vreodata masinile care filmeaza pt Street View ? Eu m-am intersectat de 2 ori cu un grup de masini . Parerea mea e ca , incetisor, toate companiile care produc navigatii vor incepe sa produca fie camere de bord fie floricele sau altceva pt ca deznodamantul este inevitabil. Eventual , consortiul care a cumparat Nokia Maps sa poata face fata sistemului Google & Waze

          Comment


          • Dar nu e imposibil ca, la fel cum ceasurile de mana au continuat sa existe, intr-o era in care nimeni nu le mai ia in seama, probabil ca, la fel, navigatiile pe masini vor continua sa existe, pentru ca, nu-i asa, " arata masina cu totul altfel ", dupa cum mi-a spus mie un dealer de Lexus....

            Comment


            • Waze e mult peste Hărțile de la Google, privind rutarea și indicațiile de ghidare.
              Ca să răspund întrebării dacă mai folosește cineva navigația mașinii și o găsește folositoare, pot să spun că în Germania, navigaţia de pe Accord m-a scos din bucla în care mă băgase Waze-ul, care nu avea informațiile privind ruta închisă pe care mă aflam.
              Doar în Germania navigaţia OEM mi se pare peste waze, având în vedere că nemții au sistemul de TMC extrem de bine pus la punct și care chiar transmite rapid toate informațiile referitoare la trafic.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • eu am folosit navigatia CU2 fara probleme UK-ROmania . Aveam si igo in paralel (sau maps), dar era inutil. s-a comportat excelent. In Romania am avut probleme cu navi ca deh, prea multe drumuri destinate upgrade-urilor )
                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                Comment


                • Originally posted by BlackMagic View Post
                  Waze e mult peste Hărțile de la Google, privind rutarea și indicațiile de ghidare.
                  Ca să răspund întrebării dacă mai folosește cineva navigația mașinii și o găsește folositoare, pot să spun că în Germania, navigaţia de pe Accord m-a scos din bucla în care mă băgase Waze-ul, care nu avea informațiile privind ruta închisă pe care mă aflam.
                  Doar în Germania navigaţia OEM mi se pare peste waze, având în vedere că nemții au sistemul de TMC extrem de bine pus la punct și care chiar transmite rapid toate informațiile referitoare la trafic.
                  si eu intrat intr-o bucla cu Waze in Ungaria...noaptea....mi se facuse pielea de gaina....am bagat din nou Google si am iesit cu fata curata. Intr-adevar TMC ajuta mult. Am citit ca, anual, in America mor cam 1000 de cetateni care se bazeaza exclusiv pe navigatie....merg in zone izolate, intra in cate o bucla de recalculare, raman fara benzina si , din cauza izolarii n-au nici semnal la telefon. Ideea e ca si eu ma descopar ca urmez navigatia uneori fara discernamant si-mi vine sa-mi dau palme

                  Comment


                  • dar, cel putin teoretic Waze si Google ar trebui sa foloseasca impreuna informatiile colectate, mai ales in privinta traficului. Habar n-am daca fac asta. E si o chestie de preferinte si obisnuinte, mie-mi place Waze pt ca are comenzi vocale senzationale dar nu-mi plac unele sunete si interfata. Mi se pare mai blanda si mai putin isterica cea de la Google. Uneori le folosesc pe ambele ca sa fiu 101% sigur

                    Comment


                    • Eu zic ca si Google Maps este foarte bun, inclusiv la rutare bazata pe trafic
                      http://www.greenbot.com/article/3188...o-map-app.html

                      In plus Google Maps are si rutare in mod pieton, bicicleta sau transport public, Waze nu are asa ceva.
                      Pe de alta parte in Waze este mai bun pe partea de Driving, poti raporta si obtine alerte in timp real (de traffic, accidente, politie, speedcams, etc).
                      In concluzie ambele sunt f. bune in continuare depinde pentru ce ai nevoie

                      Si una peste alta, am facut update cu succes la navigatia de pe Accord, la versiunea Honda DVD Navigation MY15 - APF Europe - 2017 3B0
                      dinoc
                      Senior Member
                      Last edited by dinoc; 16-06-17, 00:47.

                      Comment


                      • Waze all the way!
                        Navigația OE e bună doar ca hartă, pentru orientare la fața locului. Și pentru pierdut timpul prin aglomerație. :-))
                        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                        Comment


                        • Waze e ok, insa interfata nu e deloc intuitiva (grafica gen joc, sageata prea mica => uneori e dificil de intuit o intersectie mai dificila) Plus ca e greu de planificat un traseu mai lung cu puncte intermediare.
                          iGO Primo Nextgen este cel mai bun pt navigatie. Dezavantajul este ca necesita mai mult timp pt configurarea initiala si trebuiesc descarcate fisiere aditionale si facut update manual la harti. Insa are avantajul ca poti folosi mapchanger si poti testa diferite harti (Here, TomTom, etc). Mai nou merge si TMC.
                          2008 Honda Civic 5d i-shift

                          Comment


                          • Si mie mi se pare Waze prea intruziva si incarcata. O prefer pe Google Maps, pentru ca este mai umila si mai simpla si nu sare-n sus, la fiecare cateva minute cum face Waze. Cand am eu nevoie de ea o.."ating" si se supune. Waze e cam bagacioasa si ma irita uneori. Dar are si Waze partile ei bune. Cred ca e o chestie de preferinte, pana la urma. Uneori vrei liniste, alteori vrei balamuc ....

                            Comment


                            • Honda DVD Navigation MY15 - APF Europe - 2017 3B0
                              http://gpsunderground.com/forum/foru...urope-2017-3b0

                              Testat pe Honda Civic FK2 - 2006. Harta Romaniei mi se pare destul de actualizata.

                              Comment


                              • Honda DVD Navigation MY15 - APF Europe - 2017 3B0 West/East:
                                https://mega.nz/#!pd5VWbhI!V3qBJV6QJ...vHOn0CTky1Pihg
                                https://mega.nz/#!lUQy3T4b!2ykFoDDiA...XYqStRjGtwGZtU

                                Pentru mai multe detalii, puteti accesa:
                                http://www.accordklubpolska.pl/index...rope-2017-3b0/

                                Comment

                                Working...
                                X