Navigatie Romania - by Honda

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Nu am vazut navigatia ca fiind optionala separata la Honda, drept pentru care majoritatea oamenilor care s-au "fraierit" au cumparat pachetul Executive pentru dotarile sale, nu ca sa aiba bordul mai colorat. Ajungem iar la capitolul optionale Honda, care inseamna o alta discutie...
    '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

    Comment


    • #47
      G, nu s-a fraierit nimeni. E adevarat ca lumea a cumparat masina pentru pachetul de optiuni, mai multe decat pachetul Ellegance. Navigatia nu e optionala la Honda pentru ca masinile astea nu se vand drept Standard + adaugare de optionale, se vand pe pachete de echipare, care includ notiuni bine definite ale optiunilor masinii. Lista de optionale la Honda se rezuma la elemente de caroserie (praguri, bull-bar, portbagaj), presuri, lumini ambientale... si cam atat.

      Ii inteleg indignarea lui Willy, pentru ca e frustrant sa ai tot ce-ti trebuie pe masina, iar ecranul navigatiei sa-ti arate un punct mort. In momentul in care prezinti cuiva masina incepi cu: cat de bine merge, cat de confortabila este, cate dotari are, cum trage motorul, ce cutie de viteze bine etajata, si termini cu: mda... nu-mi merge Navi pe Romania

      Willy, daca n-ai avut nimic semnat e cum spui tu, e valabil in ambele sensuri. Daca HTR-ul nu are nimic semnat cu tine cum ca esti de acord sa primesti masina fara harta Romaniei in sistemul de navigatie poti sa spui ca n-ai stiut. Fara un document scris n-au cum sa-ti conteste o eventuala reclamatie la OPC. "Am luat masina si surpriza... nu merge pe Romania!"

      Traim intr-o lume in care banul conteaza, atat pentru noi cat si pentru dealeri sau HTR. Totul ramane la latitudinea celeilalte parti, daca este dispusa sa faca compromisuri pentru a salva o imagine de importator si asa sifonata. Se pare ca nu. Daca ai vorbit cu cine stiu eu... e clara treaba.

      Vorbim totusi de o marca de exeptie, dar care are un defect major: japonezii au creat tot timpul lucruri de exceptie dar niciodata n-au stiut sa-si vanda produsele. Drept exemplu, pe partea de electronice stim de: Sony, Samsung, Panasonic, JVC, si inca alti 2-3. Exista firme care produc electronice de care nu a auzit nimeni niciodata, care au aceiasi calitate si vin tot din Japonia, dar marketingul prost facut le pastreaza inca in anonimat.
      sigpic
      Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

      Comment


      • #48
        Mie in momentul in care am facut receptia masinii (receptia, nu cand am cumparat-o) mi s-a zis ca daca apare harta pentru Romania o s-o rezolvam cumva. Mi s-a zis clar ca vor face niste copii si ni le vor distribui gratis. Sunt singurul caruia i s-a promis asta? Bineinteles ca nu am dovezi, trebuia sa cer in scris..

        Comment


        • #49
          john, si daca erau 100 cei carora li s-a promis, fara un document scris... n-are valoare afirmatia, din pacate.

          Copiile alea nu se fac asa usor CD-urile fiind criptate. Intr-o vreme ma gandeam daca exista vreo posibiltate de a folosi un alt CD de navigatie in cititorul de pe Honda. N-am incercat dar ar putea fi posibil, prin integrarea unor fisiere de securitate care sa fie citite de catre readerul Honda. Nimic nu-i imposibil.
          sigpic
          Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

          Comment


          • #50
            gabrielb, ai mai spus poveşti, minţi cu tupeu legat de ţările menţionate, jigneşti oamenii făcând afirmaţii gratuite, cred că ar trebui să pleci şi să faci nani, tu nu ai o Honda cu Navi deci chiar ai o problemă !!!, nu precizez de care fiindcă schimb atmosfera pe-aici, Quicker ai dreptate..nu mor caii când vor câinii, hondatu....jos pălăria pt înţelepciune, nici Dănuţ nu prea a priceput mesajul,......noi, fraierii din Românica, care am cumpărat, cu inima deschisă, o Honda cu Navi, suntem acum cei din urmă, dar vom ajunge cei dintâi, maşina oricum e superbă, iar micul inconvenient va deveni, în curând, istorie !
            WillyCR-VFAN
            Senior Member
            Last edited by WillyCR-VFAN; 06-07-11, 21:46.
            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

            Comment


            • #51
              Originally posted by gabrielb View Post
              Iar ca sa fim sinceri pana la capat, trebuie sa spunem ca varianta cu GPS a fost cumparata in linii mari de doua categorii de diferite de oameni: cei care aveau cu adevarat nevoie de GPS atunci cand calatoreau in vest si cei carora le placea bordul mai colorat. Tu nu vezi care sunt adevaratele probleme pe aici?Ca bordul fara navigatie arata naspa si rad prietenii de ei.
              Mercic ca m-ai incadrat la tarani, sau unde?
              Daca aveam nevoie de incadrari psihologice ma duceam la psiholog, asa pe gratis de la dumneata nu are haz.
              Originally posted by gabrielb View Post
              Iti garantez ca nu a fost nici macar unul care sa o fi cumparat doar in asteptarea DVD-ului cu Romania. De ce nu a fost si harta Romaniei de la inceput? Din aceleasi motive pentru care nu a fost nici a cehiei nici a poloniei nici a ungariei samd.
              Eu sunt unul care a cumparat in asteptarea DVD-ului cu Romania. Mi-am scris si in jurnal in 2008 la cumparare. Vrei sa vezi?

              Cehia, Ungaria exista pe harta. De la inceput. Polonia nu stiu, ma uit si revin. A, am uitat, dumneata nu ai Honda cu navi si de aceea nu stii raspunsurile, doar presupui.
              Honda Accord 2009 2.4 MT Executive, Crystal Black Pearl, grey inside
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Schultz/

              Comment


              • #52
                Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
                gabrielb, ai mai spus poveşti, minţi cu tupeu legat de ţările menţionate, jigneşti oamenii făcând afirmaţii gratuite, cred că ar trebui să pleci şi să faci nani, tu nu ai o Honda cu Navi deci chiar ai o problemă !!!, nu precizez de care fiindcă schimb atmosfera pe-aici, Quicker ai dreptate..nu mor caii când vor câinii, hondatu....jos pălăria pt înţelepciune, nici Dănuţ nu prea a priceput mesajul,......noi, fraierii din Românica, care am cumpărat, cu inima deschisă, o Honda cu Navi, suntem acum cei din urmă, dar vom ajunge cei dintâi, maşina oricum e superbă, iar micul inconvenient va deveni, în curând, istorie !

                Draga Willy, dupa ce mi-am batut capul aproape un minut gandindu-ma ce ai vrut sa "precizezi" dar te-ai abtinut- posturile tale le citesc precum cartile lui Kawabata-imaginea pe care trebuie sa mi-o imaginez e intotdeuna mai interesanta decat cea scrisa- cred ca am gasit raspunsul.
                Imi permit sa te citez: "uite-l si pe parlitul asta; nu are Navi(vezi ca am scris cu majuscula in semn de respect) dar e invidios pe mine care am nu numai GPS ci si piele si trapa si cate si mai cate, toate platite cu banisorii mei. Si asa cum ii stiu eu pe romani, dornici sa moara si capra vecinului ce s-a gandit el: pai daca asta a avut atatia bani sa dea pe o masina atat de pricopsita ia sa plateasca si harta romaniei ca are de unde! "
                Daca asta ai vrut sa "precizezi " sunt incantat. Daca nu, inseamna ca ai vrut sa scrii ceva de bine si imi strici seara.
                Acum daca tot am aflat atatea lucruri despre mine as vrea sa-mi impartasesti si tu ceva. Stiu ca e un subiect tabu pentru cei care nu au dar as vrea sa stiu totusi: cum e sa ai navi instalat pe masina? E chiar asa de tare precum am auzit? Chiar iti da senzatia cand te urci la volan ca esti mai barbat, chiar ai observat si tu cum se uita femeile de pe trotuar numai la tine, cum ceilalti soferi pleaca capul rusinat in pamant si te lasa sa treci primul? Este adevarat ca voi, Cei cu Navi va intalniti la un club numai al vostru unde va servesc bauturi cei fara? Te rog spune-mi ca da pentru ca visul meu este sa fiu si eu ca voi intr-o zi si stiu ca daca voi munci din greu(si nu mai dau banii ca prostul la honda pentru orice prostie ci o s-o cer gratis) acest vis va deveni realitate. As fi vrut sa te mai intreb cum te simti atunci cand folosesti navi, cum e sa auzi acea voce senzuala care iti spune tie si numai tie, posesor de GPS pe unde sa o iei(sper ca nu ai setat vocea barbateasca) dar am uitat ca hotii nu ti-au dat harta romaniei si ai fost nevoit sa pui un mileu pe ecran pentru ca in semn de protest nu ai vrut sa iesi cu masina din tara pana televizorasul ala mic din bord nu o sa-ti arate drumul. Sa nu-ti para rau! In ziua in care voi avea si eu o masina cu navigatie, fi sigur ca voi uita tot ce am scris in aceste posturi rautacioase si voi fi 100% de partea ta si a dreptului nostru legitim a avea harta romaniei gratuita! Huo HTR! Traiasca ASKO!(dracu stie poate om mai avea nevoie de el)
                ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                Comment


                • #53
                  willy te rog frumos ignora-l

                  gabrielb am inteles punctul tau de vedere; nu are rost sa o dam in ofense aiurea

                  acu hai sa il lasam naiba de dvd ca tot atat o sa coste
                  "Ethics. That's always so inconvenient."
                  Cal Lightman

                  Comment


                  • #54
                    Nu prea inteleg de ce trebuie sa ne agitam pe toate thread-urile fara motiv si sa existe lume care posteaza doar de dragul postarii si flame-ului, ca alt motiv n-ar avea (situatia neatingandu-i cu nimic). Poate doar o iubire cam dusa la extrem pentru Honda.

                    dinoc, din ce zici tu inteleg ca "strazi principale" se refera si in interiorul oraselor? Adica de exemplu are bulevarde prin orase, dar nu are alei. Asta ar fi bine, ar insemna ca doar bucuresti si timisoara sunt cartografiate "detaliat", restul sunt cartografiate "partial", dar nu inseamna ca de exemplu brasovul pe dn1 e doar un punct, are si el cateva strazi din el (cum lasa sa se inteleaga comunicatul oficial).

                    Uite anuntul asko apropo de detalierea incompleta:

                    http://hondaauto.ro/#0-go-soft-navig...harta-romaniei
                    ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                    Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                    Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                    Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                    Comment


                    • #55
                      Da cred ca-i cum spui tu, n-am apucat sa-l testez decat f. putin, oricum am fost placut surprins sa vad ca mi-a calculat corect rutele Bucuresti-Baia-Mare(mi-a gasit si strada) si Bucuresti-Nessebar, la fel ca si iGO

                      Io am impresia (nu sunt sigur) ca-i exact aceeasi harta cu cea pe care o gasesti online pe site-ul Navteq, deci ai putea testa intai acolo ca sa-ti faci o idee : http://www.navteq.com/
                      dinoc
                      Senior Member
                      Last edited by dinoc; 06-07-11, 23:15.

                      Comment


                      • #56
                        gabrielb, tot ce spui sunt numai invenţiile tale, presupuneri, aberaţii, iar jigneşti gratuit, începi să mă enervezi şi mă enervez destul de rar. Mai bine te ignor (Turkish ai mare dreptate), decât să primesc avertismente de la moderatori, te bagi tu în seamă singur destul ! Tu nici acum n-ai înţeles nimic din subiectul ăsta şi baţi câmpii. Nu te cunosc personal, aşa cum cunosc deja mulţi hondari, cu Navi sau fără, toţi, fără excepţie, nişte oameni deosebiţi,..... dar se pare că sunt norocos, n-am pierdut nimic !
                        PS: Pt ceilalţi hondari...am vorbit cu un prieten vechi, nu intră pe-aici pe forum, treaba lui....ideea e că a pus mâna pe DVD-uri, a zis că nu e cea mai pricopsită Navi din lume, design-ul e cam subţire, dar e mulţumit, sunt informaţii multe, exacte, care chiar te ajută, zilele astea mă voi plimba cu el ca să văd mai concret, una peste alta....veşti bune !
                        WillyCR-VFAN
                        Senior Member
                        Last edited by WillyCR-VFAN; 06-07-11, 23:23.
                        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                        Comment


                        • #57
                          gabrielb: Nu are rost sa le explici nimic, nu merita . Nu te mai consuma , pur si simplu ei nu inteleg nimic.

                          Bucuresti si Timisoara sunt orasele unde harta trebuie sa fie detaliata, adica pur si simplu un angajat a unei firme de software ,s-a invartit prin tot orasul bucuresti pentru a vedea precis strada, precis sensurile unice, chiar daca din satelit se observa doar drumul, este irelevant petru un oras ca bucuresti care este in continua evolutie, maine este sensul unic ,poimaine nu mai este! Iar restu tarii ,pur si simplu ei au editat harta din satelit, strazile care se vad numai din satelit si au editat harta si cu update-urile deja existente in baza lor de date .

                          Toata aceasta operatiune costa bani spre uimirea mea ca honda sa indurat sa faca acest DVD! cand nici nu era inca cazul sa il faca!
                          Last edited by rossy; 07-07-11, 00:34.

                          Comment


                          • #58
                            Am cumparat celor doua DVD-uri, m-am plimbat azi prin Bucuresti si sunt foarte multumit! Harta este foarte detaliata din punct de vedere al punctelor de interes si foarte exacta: benzinarii, restaurante, banci, spitale, cumparaturi, etc. Grafica slaba, dar sincer nici nu ma intereseaza asta, atat timp cat ma duce unde vreau. Pentru cine a dat banii pe masina, eu zic ca merita sa mai scoti cativa din buzunar, pentru a beneficia de toate functiile.
                            Am incercat sa citesc posturile de mai sus, dar m-a luat durerea de cap. Eternul stil romanesc: hai sa batem campii, ca doar de aia e forum.....
                            Succese tuturor!
                            Honda Accord 2010 2.4 MT, Volcano Grey
                            ---------------------------------------------------
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Ady_gixxer/

                            ---------------------------------------------------
                            http://www.newagephotography.ro

                            Comment


                            • #59
                              Atentie la cuvintele pe care le folositi. Nu suntem aici ca sa ne jignim unii pe altii!
                              Daca nu va potoliti, inchid threadul si dau warn-uri.
                              Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                              2 roti

                              Comment


                              • #60
                                Si ce se va intampla cand va iesi versiunea cu toate orasele complete?
                                2.0i 2005

                                Comment

                                Working...
                                X