Navigatie Romania - by Honda

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Navigatie Romania - by Honda

    A durat mult dar a ajuns, navigatia pe automobilele Honda.
    Dar fiindca aceasta noutate imparte spiritele cum putine noutati Honda au facut-o vreodata in ultimii ani in tara noastra dar si pentru evitarea transformarii topicul dealerului ASKO intr-o discutie de talcioc cauzata de aceasta noutate, v-as ruga sa postati aici tot ce tine de acest subiect si cred ca merita un topic al lunii.
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

  • #2
    Da, ai dreptate ! Pt mine asta e un subiect al ultimilor ani, nu al lunii. La achizitionare, a fost singurul lucru care m-a deranjat, l-am abordat obsesiv, nu mi-a promis nimeni nimic ferm (am fost fazan ca n-am facut un contract scris), dar parea ca se va rezolva firesc intr-un orizont de timp rezonabil. Atunci m-am gandit ca e vorba totusi de HTR, de Honda, marca celebra, japonezi, seriozitate fabuloasa, in general cam asa si e, veneam din zona Renault si diferenta exista, dar timpul trecea si nimic, doar amabilitate ! Primul semn de intrebare a fost la inmatricularea masinii, HTR a semnat hartiile de la politie pt a pastra numerele masinii, iar la politie surpriza, oamenii aia mi-au precizat ca ei mi le-ar lasa cu placere, fiindca HTR a semnat, insa are numerele rezervate in continuare. Tot politia m-a rezolvat in doua ore cu alte numere preferentiale, iar HTR-ul......nu era chiar ala pe care mi-l imaginam. Comportamentul exemplar al masinii si al dealerului Asko mi-au lasat in continuare o imagine foarte buna, dar...nu era meritul HTR ! Timpul a trecut si, in sfarsit, a aparut Navi cu Romanica, pret fabulos, posesorii de asa ceva nu conteaza....o mare teapa !!
    Ieri am discutat telefonic, cred ca peste o ora, cu un reprezentant al HTR. In afara de amabilitatea proverbiala, care nu rezolva nimic, ar fi vorba de cateva concluzii, nu voi afisa toata discutia: trebuie sa fim multumiti ca exista acest pret, deoarece, din toamna va fi mult mai mare, au fost purtate multe negocieri si vis-a-vis de posesorii de Navi (o eventuala gratuitate), dar nu a fost posibil (de ce oare nu-i cred?)...sau macar un pret modic-la fel. Am dreptate in tot ce spun, inclusiv ca nu poate exista update la nimic, dar atat poate HTR acum, si, oricum, profitul lor e mic (iar nu-i cred) si va fi mai bine in viitor, vor mai veni surprize placute, ca si pana acum ?!?!?!?! bla, bla, bla. Concluzie personala-cei care avem asa ceva, daca n-am incheiat contracte scrise, am luat teapa, iar Asko si dealerii in general chiar n-au nicio vina ! Pt mine subiectul e incheiat, masina e superba, Asko la fel, dar HTR-ul e penibil si strica imaginea/alunga clientii si-asa nu foarte multi. Chiar daca voi trece la alta marca, Dumnezeu stie, amintirile frumoase raman, e trist insa ca imaginea unei masini atat de reusite e umbrita complet aiurea ! Cred ca si miliardar fiind si avand 20 de masini, printre care si o Honda cu Navi, e pacat sa le faci jocul, in conditiile in care respectul lor tinde catre zero (ma raportez strict la problema Navi). Game over !
    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

    Comment


    • #3
      Poate daca ti se spune o poveste o sa iti fie mai clar cum stau lucrurile. Inchipuie-ti masina ca pe o femeie: cand o iei de nevasta poate fi fata mare sau nu, adica poate fi noua sau second hand. Pana aici sper ca nu e complicat. Deasemenea poate avea scoala generala si ceva scoala profesionala- dotarea comfort, poate avea liceul si sa fie ceva mai iesita in lume - adica dotarea sport si in fine poate avea facultatea in dotarea executive + master daca are LKAS, ACC si CMBS. Sa luam cazul fetei cu facultate: pana cand ai luat-o de nevasta parintii au crescut-o, au educat-o, au cheltuit bani cu ea dupa care a incaput pe mainile tale. La inceput a fost buna mai ales ca inainte avusesei o prietena frantuzoaica cam proasta si cu parinti cam nesimtiti(din familia Renault-dupa cum spui). Te-ai plimbat cu ea, ai prezentat-o prietenilor, te-ai mandrit ca e destepata(desi cum spunea Jaroslav Hasek prin gura portarului de hotel care a avea si rol de codos- curvele care erau destepte erau mai ieftine pentru ca erau plictisitoare), nu a fost cheltuitoare - toate bune si frumoase pana cand ai aflat ca nevasta ta ar putea face acum niste cursuri post-universitare care, atunci cand era la parinti, pur si simplu nu existau. In aceste conditii tie ti se pare normal sa iti pui poalele in cap(sau mai bine zis sa-ti dai jos nadragii) in fata socrilor cum ca daca tot le-ai luat proasta de pe batatura sa faca bine sa le plateasca ei si pe astea, ca daca nu, te superi, o lasi si iti iei alta cu parinti mai darnici. In plus mai iesi si in piata si ii faci de tot rahatul cum ca ce neamuri proaste sunt. Si sa nu uitam ca tu nu ai luat-o fata mare asa ca pretentiile eventual le putea avea cel care a tavalit-o prima oara cu conditia ca si lui sa i se fi promis ferm asa ceva(in scris sau oral- nu are importanta). The end.
      ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

      Comment


      • #4
        @gabrielb... asta e cu desavarsire cea mai plastica descriere a realitatii! Subscriu 180% la cele spuse de tine, iar pentru felul in care ai scris ....jos palaria!! :-)))))

        Comment


        • #5
          Domnule gabrielb,
          Frumoasă povestea, cred că te-ai chinuit ceva, dar inexactă pe ici pe colo, n-ai înţeles nişte aspecte sau n-ai ştiut să le transpui în poveste. Fata era fată mare, avusese un prieten care nu i-a făcut nimic, doar a plimbat-o o perioadă scurtă. La momentul ăla, având în vedere oferta, fata avea toate studiile, inclusiv master şi doctorat. Nu ştiu tu ce obiceiuri ai, dar eu nu m-am lăudat cu ea nimanui, cine a cunoscut întâmplător fata, şi-a făcut instant o părere foarte bună, doar e o fată specială. Chestia cu poalele sau nădragii cred că, la fel, ţine de obiceiurile tale. Ca să rămân în povestea ta, când am luat fata, socrii, foarte înstăriţi de altfel, au promis că vor suporta nişte mici probleme medicale, de orientare, ale fetei, dar lucrurile nu erau clare din punctul de vedere al doctorilor, în definitiv era un efort facut pentru fata lor, care a avut şi are, de atunci, o familie frumoasa ce nu i-a dezamăgit nicio secundă. Ştiam problema, iubeam mult fata şi n-am dezvoltat subiectul, doar am monitorizat situaţia. Am avut grijă ca fetei să nu-i lipsească nimic, iar problema cu pricina să n-o afecteze prea tare. Problema e că aceştia şi-au arătat adevărata faţa, au zis, după ceva ani, că nu-i interesează si că să se descurce fata, să plătească că are cu ce, ei au bani doar pt sufleţelul lor, au alte priorităţi. În această situaţie, m-am rezumat în a le arăta că nu e normal ceea ce fac şi la a povesti celor care-i cunoşteau cum se poartă (termenul folosit=penibil), repet, termenii poale, nădragi, rahat, neamuri proaste iţi aparţin, probabil mă confunzi,...... eram curios dacă ai o Honda....cu Navi...nu ai. Sper ca acum să fi înţeles, vreau să te ajut, cu unii semeni trebuie să fim indulgenţi, dacă nu... lasă-te păgubaş şi spune altora poveştile tale !

          PS1: Dănuţ, nici tu nu prea ai înţeles tati ! Ce-o fi aşa greu ?!...sau doar te-a distrat povestea !
          PS2: Renault nu e Honda, există o diferenţă, dar nu în halul în care te-ai exprimat tu !
          PS3: Cel care a plimbat-o înaintea mea era director adjunct HTR, n-avea cine să-i promită ceva, iar un DVD chiar şi-aşa a fost rătăcit !
          PS4: Deasemenea se scrie, de obicei, de asemenea !
          WillyCR-VFAN
          Senior Member
          Last edited by WillyCR-VFAN; 04-07-11, 02:49.
          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

          Comment


          • #6
            Domnule gabrielb,

            Aberati rauvoitor. Atat timp cat masina a fost luata NOUA din Romania (adica nu luat un SH adus din Germania sau din alta parte unde sa fi fost prima data inmatriculata si vanduta de Honda si unde navigatia functiona) cu specificatia NAVIGATIE (adica echipare Executive) dar fara a se livra navigatie functionala pe teritoriul Romaniei, importatorul are obligatia, zic eu, nu neaparat legala (pentru ca nu a fost stipulata sub forma scrisa intr-un contract) ci minim morala de a remedia aceasta situatie GRATUIT, pentru ca el nu a livrat produsul pentru care a facturat. Masina nu a fost vanduta cu discount in Romania pentru a compensa lipsa unui serviciu oferit in alte tari, de aceiasi bani iti puteai lua o masina CU NAVIGATIE in vest si o masina FARA NAVIGATIE la noi. Cumparatorul a platit sa spunem un serviciu/feature in avans si cu buna credinta, orice remediere la nefunctionarea serviciului ar trebui facuta gratuit. Nu conteaza ca Willy sau Popescu SRL au cumparat apoi aceste masini sub forma de SH, echiparea superioara a acestei masini se observa si in pretul SH care este mai mare decat la o masina cu echipare inferioara, transferul de proprietate nu sterge din istorie faptul ca acea masina a fost vanduta in bataie de joc si fara discount.
            Trasand o comparatie, este ca si cum te-ai duce la emag, ti-ai lua un televizor color scump si cand ii faci proba acolo constati ca nu ii merge un buton pe telecomanda. Le spui asta vanzatorilor dar ei iti spun ca se apropie ora inchiderii, sa iei totusi televizorul asa si sa te duci cu telecomanda la service ca se remediaza fara probleme. Tu faci ca ei, a doua zi cand te duci la service cei de acolo iti spun ca ei nu pot repara gratuit telecomenzi, ca trebuie sa mai dai 169 de euri pentru o telecomanda noua. In aceasta situatie pe care eu o gasesc identica cu tzeapa legata de navigatia Honda, ai inchide ochii si ai scoate fara scandal banii pentru o telecomanda noua?

            In situatia de fata:
            1. Eu nu dau banii pentru suplimentarea navigatiei pentru ca softul de navigatie mi se pare oricum mizerabil, arata ca grafica pe HC90 de acum 20 de ani. Din ce am citit pe net harta oferita este subtire. De mai putini bani poti obtine un navigator cu iGO cu diagonala mai buna, soft si grafica performante si din secolul acesta, harti extrem de detaliate ale Romaniei si ale intregii Europe, procesor rapid, il poti folosi si la altceva etc etc etc. Eu am preferat aceasta solutie, singurul minor dezavantaj este ventuza in geam. Multumesc, prefer acest dezavantaj.
            2. Cu o ora de cautat pe net se gasesc metode grupa mare de duplicat celebrele discuri de navigatie ale Navteq, iti trebuie minim de rabdare si de abilitati calculatoristice si un cake de discuri inscriptibile Verbatim DVD DL (hint ). Se pot strange 15-20 de doritori care sa puna bani la un loc si sa cumpere una bucata update si sa isi duplice apoi discurile. Evident ca ceea ce spun este pur teoretic si nu indemn si nici nu recomand asta, stim doar ca este ilegal si magaresc sa facem asta.

            Comment


            • #7
              A mai fost vreun caz din acesta in Romania?Intreb din pura curiozitate,referitor la navigatia cu Romania care nu era apoi a aparut si cereau bani pe ea.
              sky is the limit!!!!
              2009 ACCORD 2.0/Executive/Volcano Grey

              Comment


              • #8
                Originally posted by RaduPETRIA View Post
                are obligatia, zic eu, nu neaparat legala (pentru ca nu a fost stipulata sub forma scrisa intr-un contract) ci minim morala de a remedia aceasta situatie GRATUIT
                Acest fenomen nu se intampla doar la HONDA, din cate stiu eu. DVD ul se cumpara separat si costa, chiar daca masina are navigatie.

                Ei nu au nici un fel de obligatie fata de tine ... singurul lor obiectiv este sa scoata cat mai multi bani din buzunarele noastre, si asta fac.
                Daniel.
                Senior Member
                Last edited by Daniel.; 04-07-11, 16:14.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Stefan G View Post
                  A mai fost vreun caz din acesta in Romania?Intreb din pura curiozitate,referitor la navigatia cu Romania care nu era apoi a aparut si cereau bani pe ea.
                  Cred ca intrebarea are relevanta in ceea ce priveste importul masinilor japoneze pe piata din Romania. Ma refer la politica producatorilor japonezi de configurare a masinilor in maximum 2-3 nivele de echipare. La majoritatea producatorilor navigatia e optionala si atunci discutiile de genul asta nu exista. Acum se poate discuta de ce nu au fost importate in Romania unele modele Honda cu un nivel de echipare intermediar .
                  Oricum, parerea mea e ca discutia pe subiect ''s-a aprins'' prea tare, iar atitudinea fiecaruia ar trebui sa aiba in vedere ''greutatea'' prezentei/lipsei navigatiei la alegerea masinii/nivelului de echipare.

                  Comment


                  • #10
                    @boris: Cred ca majoritatea covarsitoare au luat la pachet navigatia bagata pe gat (si taxata la buzunar) cu interiorul de piele, acoperisul panoramic, camera de marche arriere si inca vreo cateva optionale care au facut diferenta de confort pentru care au considerat necesar sa pluseze peste modelele inferioare. Nu cred ca a luat cineva masina pentru navigatie bazandu-se pe promisiunea ca aceasta va functiona, adica nu cred ca navigatia a fost un factor diferentiator intre alegerea versiunilor. Dar pentru ca navigatia a fost inclusa in pret mi se pare absolut normal sa functioneze sau sa fie facuta sa functioneze in mod gratuit, lipsa softwareului pentru ea pe piata de desfacere a produsului mi se pare la fel de pana ca si o pana hardware. E ca si cand ti s-ar livra masina cu software dar cu navigatia defecta fizic, faptul ca tie nu iti merge produsul platit (fie dintr-o problema hardware fie dintr-o problema software) trebuie remediat indiferent de sursa defectiunii.

                    Comment


                    • #11
                      Eu unul am primit un DVD cu harta Europei cand am cumparat Accordul. Mi-a fost inutil pentru ca nu ies din tara cu masina... Parerea mea e ca pretentiile de a primi harta Romaniei pe gratis sunt exagerate. E ca si cum ai avea pretentia sa ti se dea Windows 8 in romana (cand o aparea el) pentru un PC cumparat acum 3 ani, doar pentru ca atunci cand l-ai luat nu exista Windows-ul in romana si ti s-a dat Vista in engleza.

                      Mi se pare totusi ciudat ca DVD-ul cu harta Romaniei contine doar 2 orase, din ce am citit pe forum. Navteq este detinut de Nokia si este furnizorul de harti pentru Ovi Maps, unde sunt mult mai multe orase din Romania acoperite.

                      Comment


                      • #12
                        @bogdanm:

                        Trebuia să primeşti 2 DVD-uri ! Comparaţia cu Windows nu se potriveşte, nu ai nimerit-o !!
                        hondatu
                        Administrator
                        Last edited by hondatu; 05-07-11, 08:37.
                        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                        Comment


                        • #13
                          Astazi am fost la Honda Braila si mi-au spus clar: 169 E DVD-ul ,in cateva zile mi-l aduce, are DOAR Timisoara si Bucurestiul detaliate,pretul valabil doar pana in august inclusiv, din sept. pretul e 250 E. Mi se pare absolut exagerat. Cred ca ma voi ocupa de problema. Sunt sanse mari ca in maxim 20 zile cineva apropiat mie sa dea 169 E pe DVD-ul original. Legal sau nu, voi incerca sa-l reproduc si voi oferi la un pret mai mult decat simbolic doritorilor copii ( cu accent pe "O").

                          ))..Suna ca dracu' formularea mea anterioara pe final. DECI: Voi oferi copii, la un pret simbolic, celor interesati. PS1.: accentul ramame pe O
                          ramm
                          omu cu warnu'
                          Last edited by ramm; 05-07-11, 11:58.

                          Comment


                          • #14
                            Am si eu o nelamurire: daca cineva cumpara acum o Honda cu navigatie, primeste DVD-ul asta cu Romania gratuit, sau plateste pentru el?
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #15
                              Asta am întrebat şi eu în discuţia cu HTR, chiar era interesant răspunsul,...cică acum există Navi doar opţional, HTR e un vis....urât, au dat un pas în spate pt un pumn de arginţi, deci trebuie plătit tot, nu mai înţeleg nimic, dar nu mai are importanţă !
                              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                              Comment

                              Working...
                              X