Cumpar Honda NX 250 Dominator

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cumpar Honda NX 250 Dominator

    Salut fani Honda,

    Ma intereseaza o Honda Dominator NX 250. Pana in prezent nu am reusit sa gasesc una care sa fie si intretinuta si la un pret decent. Poate am noroc si gasesc printre cei prezenti pe acest forum cativa posesori sau cunoscuti ai unor posesori ai unui astfel de motor care vor sa treaca la ceva mai mare si vor sa vanda NX-ul de 250.

    Va multumesc anticipat.

  • #2
    http://www.crazymotors.ro/motoad.php...%23227%3Butare
    Vezi poate o mai are...
    If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

    2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
    ex - 1986 Honda MT5
    ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
    ex - 2001 Honda Civic Type-R
    ex - 2007 Honda Jazz

    Comment


    • #3
      Salut Spider.

      Multumesc pentru link. Am vorbit cu proprietarul in urma cu vreo 2 saptamani si din pacate nu ma convins. Asta poate si pentru ca nu intelegea foarte bine romana (cel putin asta mi-a dat de inteles). Eu il rugam sa imi dea detalii tehnice (daca a schimbat CDI-ul, starea lantului, distributiei s.a.m.d) si tot ce am putut scoate ca motorul merge foarte bine. Daca cumva este totusi cineva din zona si cunoaste proprietarul si motorul in cauza si poate confirma starea lui atunci dau o fuga pana acolo.

      Intre timp astept sa vad daca reusesc sa gasesc si alte variante printre fanii Honda.

      Multumesc inca o data si asfalt uscat!

      Comment


      • #4
        Salutare din nou.

        Chiar nu e nimeni din zona (Miercurea Ciuc) care sa poata sa imi confirme si mie starea in care se afla motorul de mai sus? Sau sa stie un alt NX 250 de vanzare?
        Se subintelege ca daca gasesc ceva si il si iau trebuie sa il ud.

        Multumesc anticipat.

        Comment


        • #5
          Valabil

          Inca mai este valabil !

          Comment


          • #6
            De ce vrei tu neaparat de 250? Cel de 600 sau 650 ce are? Daca iti e frica de cuplu la turatii mici, ia-ti bicilindru ca al meu Kawasaki KLE500. Ca sa beneficiezi de intreaga putere trebuie sa te urci pe la un 5000 si ceva ture...
            "I would rather die of thirst than drink from the cup of mediocrity"
            Civic Type-S, deep bronze B-64-ZUC- is no mediocrity
            Kawasaki KLE500, albastru B-56-ETO
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/prafuit/Ea/

            Comment


            • #7
              Salut,

              Ce am observat ca nu am mentionat este faptul ca sunt incepator. Adica pe 20 sau 27 iulie sustin examenul de permis moto. (cel de B il am de ceva ani, dar nu se compara).
              De aceea m-ar interesa un motor de cilindree mica. In primul rand consuma putin, si la inceput o sa vreau sa merg cat mai mult, eventual si in somn (banuiesc ca stiti sentimentul) si destul de mult in oras. Daca consuma cat o masina nu am facut nimic altceva decat sa ma rezum la a conduce noaptea si in weekenduri.
              Un alt aspect ar fi al Kilogramelor. Ma intereseaza sa fie o motocicleta usoara, pentu a o putea manevra si eventual sa reusesc sa corectez diversele erori care or sa apara. De la 120 cam cat are NX-ul cu plinul facut la aproape 200 cat are KLE-ul, sau oricare alt motor de la 500 cc in sus, din categoria asta e cam mare diferenta.
              Nu de greutate imi fac probleme, dar sunt constient ca sunt incepator si nu am reflexele formate si cu atat mai mult in Bucuresti, unde stiti foarte bine cum se circula. Nu mi-e frica de ce greseli pot face eu ci mai mult de ce tampenii pot face "bizonii din trafic". Si imi sare vreunu in fata ... neavand nici experienta una este sa opresti 200 kg si alta 120 ... cel putin asa cred eu.

              De aceea ma intereseaza in mod special NX 250-ul.

              Comment


              • #8

                As putea sa stau sa argumentez punctual tot ce ai scris tu mai sus cu privire la greutate si franare, dar nu o voi face pentru ca imi dau seama ca ai temerile tale si psihologic te vei simti mai bine pe un NX250.

                Ca sa te ajut exact - NX 250 gasesti foarte greu si odata cu asta si problemele de rigoare (piese de schimb). Cred ca mai lejer ai putea sa incerci cam aceeasi manacre de peste - Varadero de 125.

                Bafta in cautari!
                "I would rather die of thirst than drink from the cup of mediocrity"
                Civic Type-S, deep bronze B-64-ZUC- is no mediocrity
                Kawasaki KLE500, albastru B-56-ETO
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/prafuit/Ea/

                Comment


                • #9
                  Salut,

                  Daca consideri ca este important ceea ce ai avea de argumentat punctual, chiar te rog sa o faci. Poate ideea care mi-am format-o este gresita si atunci corectez niste greseli pe care le fac.

                  Oricum cel mai mult ma intereseaza consumul. Cat despre NX vs Varadero ... ar fi fost perfect ca Varadero sa aiba si o versiune de 250 ... Dar cum nu au NX-ul ramane in continuare prima varianta (si aproape singura). Zic asta pentru ca o alta varianta ar fi un DR de 350 ...
                  Din ce am gasit eu la vanzare Varadero depaseste destul de mult ca pret de achizitie NX-ul ... bugetul meu fiind undeva la 1200 euro.
                  Nu stiu ce sa zic de NX-ul de 250 ca parere personala, dar stiu de la fosti posesori cam la ce sa ma astept si nu am auzit prea multe de rele ... cu o singura referire ... sa nu aiba deja probleme la motor.

                  Multumesc oricum pentru sugestii si sfaturi si ... asfalt uscat!

                  Comment


                  • #10
                    1 - o motocileta de 200kg nu este o motocicleta grea. O pers de peste 1,80 o tine chiar foarte lejer pe loc. Pentru ca pe motocicleta greutatea o simti doar pe loc, odata pusa in miscare totul tine de echilibru. O motocileta mai greuta nu se comporta ca o frunza toamna cand trece un tir sau o masina mai mare pe contrasens.
                    2 - manevrabilitatea unei Honda NX, este aceeasi fie ca este de 250 sau de 650: unghiul de bracare este acelasi, dimensiunile motocicletei sunt aceleasi, dimensiunile rotilor sunt aceleasi, etc. Repet este vorba de atunci cand te afli in miscare, ca ridici mai usor de jos 130 kg decat 200kg, dar presupunem ca nu e nevoie sa ridici motocicleta
                    3 - consumul unui monocilindru de 650 in Buc este de undeva la 5% - fata de o masina Honda = la jumatate
                    4 - strict comercial, in maxim 1000km iti vei da seama ca motocicleta este destul de mica si vrei vrea sa o schimbi - asa cum te chinui sa gasesti, asa te vei chinui sa o dai.

                    Eu cand m-am apucat de moto in 2006 imi propusesem exact aceeasi treaba o moto de 250 pentru oras si vreo 2-3 drumuri in afara Buc. Si prima motocicleta a fost KLE-ul - am dato jos in primi 500 m, dar pentru ca nu am facut cateva exercitii de acomodare cu motrul inainte.

                    Din nous spun ca factorul psihologic este mult mai important decat ce am scris eu mai sus. Trebuie sa existe o combinatie de frica si incredere ca sa fie totul ok

                    Bafta!
                    "I would rather die of thirst than drink from the cup of mediocrity"
                    Civic Type-S, deep bronze B-64-ZUC- is no mediocrity
                    Kawasaki KLE500, albastru B-56-ETO
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/prafuit/Ea/

                    Comment


                    • #11
                      Colegul Prafuit aduna km si experienta...asa ca Raveman....asculta-l
                      Este foarte corect ceea ce a spus. 250 cmc nu sunt facute pt incepatori, ci pentru piete cu anumite interdictii majore...cum ar fi Taiwan unde nu ai voie sa detii motociclete mai mari de 250 cmc, sau Vietnam unde nu ai voie mai mult de 200 cmc.
                      Adevaratele moto pt incepatori sunt cele de 125...si acolo sunt si alte cerinte de permis moto. Plus ca 250 fiind in principal vandut pe piata japoneza, mai putin in Europa, piese nu gasesti nici sa dai cu tunul. 650-ul este intr-adevar ceva mai greu pe loc, insa nu tresa-l tii sprijinit tot timpul. Odata ce ai suit pe mobra, se tine unul sau ambele picioare jos si in mod miraculos o sa stea si bestia de sub tine. Greutatea nu o simti decat cand o manevrezi cu mana in parcare (mai ales cand o impingi cu spatele si are bagaje pe ea) si cand cade si tre sa o ridici.
                      Ia-ti 650-ul...e mai fun, mai rezistent, mai fiabil si cu piese pe toate drumurile...
                      If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

                      2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
                      ex - 1986 Honda MT5
                      ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
                      ex - 2001 Honda Civic Type-R
                      ex - 2007 Honda Jazz

                      Comment


                      • #12
                        Salut,

                        In weekend am avut ocazia sa merg cu un Dominator de 650 si un XR de 125 in cadrul scolii moto. Totul s-a desfasurat pe un traseu sa-i zicem putin mai accidentat, ca sa nu il numesc enduro ca poate ii supar pe cei care fac cu adevarat enduro.

                        In urma acestei experiente m-am decis. Astfel, cu siguranta primul motor NU VA FI de 650 cc. Nu zic ca e un motor rau, sau ca e greu. Chiar nu l-am simtit. M-am jucat cu el destul de frumos, dar personal mi se pare mult prea puternic pentru a-mi incepe cariera (daca pot sa o numesc asa) de motociclist pe el.
                        Ca plusuri sunt destule si va dau dreptate cand ziceati ca greutatea nu o sa se simta. Totodata fiind mai greu mi s-a parut si ceva mai stabil si ca se aseza mai bine pe drum decat XR-ul de 125. Singurul lucru care m-a determinat sa raman la ideea de la care am plecat si anume sa nu sar de 350 cc cu primul motor a fost (si este in continuarea) puterea (cuplu) foarte mare pe care acel motor o poate dezvolata. Si mai ales de la ture joase. (Si inca nu e un motor extrem de puternic).

                        Fiind la inceput vreau sa incerc cate putin din fiecare. Adica si drumuri putin mai lungi (drumetii sau plimbari) si forestier si enduro si cam ce se mai poate, dupa care o sa decid exact ce motor mi se potriveste cel mai bine.

                        Deci, ca sa concluzionez fara a mai intra in foarte multe detalii, va dau dreptate in legatura cu afirmatiile facute de voi, dar psihologic ma simt mai confortabil pe un motor mai putin puternic.

                        In concluzie, revin cu rugamintea de a ma ajuta sa gasesc un NX 250 in stare buna, sau cel putin daca e cineva din zona Miercurea Ciuc (sau cel putin sa stie ungureste, vanzatorul neintelegand foarte bine sau poate n-a vrut sa vorbeasca romaneste) sa ma ajute cu o parere vizavi de motorul prezentat putin mai sus.

                        Va multumesc anticipat si promit ca dupa ce il iau incerc pe cat posibil sa va dau cate o bere (celor care m-au ajutat, in orice fel).

                        Comment


                        • #13
                          Nu zice un "nu" categoric, mai incearca si un bicilindru Transalp sau KLE, ca acolo nu ai cuplu atat de jos ca la monocilindrice Inca un plus la modelele mentionate este faptul ca te apara putin de vant cand mergi pe un drum asfaltat.
                          "I would rather die of thirst than drink from the cup of mediocrity"
                          Civic Type-S, deep bronze B-64-ZUC- is no mediocrity
                          Kawasaki KLE500, albastru B-56-ETO
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/prafuit/Ea/

                          Comment


                          • #14
                            Salut,

                            Pe Transalp am mers ca pasager destul de mult. E un motor foarte bun, numai ca este foarte masiv. Din cate am vazut, nu prea este facut pentru oras, te strecori destul de greu cu el printre masini, ci mai degraba pentru ture lungi-foarte lungi unde intr-adevar nu ai treaba. E foarte comod la drum lung. Problema este ca la inceput mai mult o sa merg prin oras (acasa - servici dus-intors) si posibil ceva forestier si coclauri din jurul Bucurestiului. Nu stiu cat as rezista, fara sa fiu obisnuit, sa merg cateva sute de kilometri pe motor. La inceput va fi foarte obositor si de aceea as prefera ceva micut de strecurat prin oras si eventual niste ture de 100-200 de km pe zi pana ma obisnuiesc.

                            O alta varianta ar fi DR-ul de 350 de la Suzuki. Inca o chestie este ca nu stiu foarte bine ce mi-ar place mai mult: enduro sau touring. De aceea as merge pe ceva intre ca sa le pot testa cat de cat in ambele situatii. Dupa ce vad in care ma simt mai bine si capat si ceva experienta trec la ceva mai mare specializat pe una din cele 2.
                            E greu sa zici de la inceput ce iti place mai mult, sau cel putin eu unu nu imi pot da seama.

                            De KLE nu stiu mai nimic. Nu am mers pe niciunul pana in prezent. Stiu doar ca are un motor bicilindru => vibratii reduse si ca arata destul de bine ... atat. In schimb am cautat cateva si am vazut un top speed de 200 km/h ... ceea ce nu as vrea. Nu ca nu mi-ar place... dar am constatat ca si mana o am la fel de grea ca si piciorul. Am un stil al meu de a conduce ... ceva mai agresiv si daca vad ca e liber drumul o mai calc. Nu ca nebunu (adica blana) ... dar suficient cat sa pot face una buna in caz de ceva.
                            Din cate am vazut tu ai (sau ai avut) un KLE 500. Poti sa imi zici ceva mai multe despre ea? Ma intereseaza consum oras/mixt, preturi consumabile sau macar cam cat ar fi cu aproximatie o revizie, daca se preteaza la drumuri forestiere si eventual si putin mai mult de atat (dupa ce mai acumulez experienta) si fiabilitate. Ce probleme cunoscute au (gen la Honda Dominator e CDI-ul) si ce alte informatii utile ai putea sa imi mai oferi.

                            Multumesc anticipat.

                            Comment


                            • #15
                              Daca imi arati mie KLE-ul care ajunge la 200 km/h eu il halesc pana la ultimul surub.

                              Eu am un KLE din 2006, prima mea motocicleta. Am luato din aceleasi considerente ca si tine, si ne intelegem bine in continuare, e adevarat ca mi-a ramas cam mica, dar pe "praful" asta este mai mult decat suficient. Consumul nu sare peste 5.5% in orice situatie (oras, afara, mixt). Afara daca merg cu o viteza de croaziera de 110-120 am un consum de 4%. Daca am si pasager si sunt plin de bagaje ajung la 5%. Probleme specifice, nu are motocicleta, daca ai grija de ea. Motorul este fiabil fiind acelasi motor si pe GPZ, si pe EN si pe EL si pe ER, adica cei de la Kawa au folosit acelasi motor pentru toate motocicletele de 500 cmc, au schimbat doar putin rapoartele in cutie. Viteza maxima la care am ajuns eu cu motocicleta mea a fost 170 km/h, iar eu am pe ea filtru DNA sport si evacuare Geanelli. In plus, ca sa ajung la viteza aceea a trebuit sa nu am topcaseul si nici macar maruntis in buzunare . In ceea ce priveste revizia, te costa consumabilele ca la orice mototcicleta, nimic deosebit.

                              Despre KLE, mai multe gasesti aici http://kle500.myforum.ro/

                              sau despre al meu in special http://www.hondafan.ro/forum/showthr...E-500-albastru

                              Sa auzim de bine!
                              "I would rather die of thirst than drink from the cup of mediocrity"
                              Civic Type-S, deep bronze B-64-ZUC- is no mediocrity
                              Kawasaki KLE500, albastru B-56-ETO
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/prafuit/Ea/

                              Comment

                              Working...
                              X