Instalatii auto Hidrogen

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Instalatii auto Hidrogen

    Am tot auzit in ultimul timp diversi amici vorbind despre acest sistem miraculos care functioneaza cu apa distilata, face electroliza, iar hidrogenul il foloseste in motor pentru imbunatatirea procesului de ardere.

    Ce parere aveti despre acest sistem? La prima vedere mi se pare o chinezarie, insa as vrea sa inteleg mai bine despre ce e vorba.
    - poate dauna motorului (cilindri, injectoare..)?
    - exista intr-adevar posibilitatea unui consum mai redus de combustibil? (cum s-ar comporta ECU pentru a rezulta un consum mai mic?)

    Iata un citat de pe un site care comercializeaza asa ceva:

    "Exista acum un sistem care iti permite sa reduci consumul autoturismului tau foarte ieftin. Simplu, folosesti o mixtura de carburant cu hidrogen in motorul tau printr-un proces numit Electroliza - descompunerea apei (H2O) in stare gazoasa, hidrogen (H2) si oxigen (O). Aceste gaze sunt impinse in camera de combustie a motorului, prin admisia de aer, unde se amesteca cu carburantul (benzina, diesel, gpl). Acesta ridica nivelul octanic al raportului aer/combustibil si permite arderea completa, reducand gazele emise la evacuare.

    Este o tehnologie foare simpla care o poti monta chiar tu, fara ajutorul unui mecanic.

    Avantajele tehnologiei HHO:

    1. Reduce pana la 40% din cheltuielile pe carburant. Este valabil pentru consum urban cat si extra-urban. Doar imagineaza-ti cat de mult poti economisi pana la sfarsitul anului!

    2. Mareste puterea si performanta motorului. Cu cat se consuma mai mult carburant, cu atat se strica motorul mai repede. Odata ce se trece pe HHO, ii mareste puterea cat si performanta.

    3. Reduce emisiile de CO2. Elimina poluarea si toate impuritatile care se evacueaza din motor. Nu este nimic gresit in a avea grija si de mediul inconjurator, nu?

    4. Reduce temperatura motorului. Si de asemenea mareste si viata motorului functionand la o temperatura mai rece.

    5. Elimian carbonul din motor si previne depunerea lui.

    6. Reduce zgomotul motorului. Hidrogenul afecteaza consumul de carburant. Motorul va avea un zgomot mai redus decat inainte din cauza consumului mai redus.

    7. Prelungeste viata motorului si a consumabilelor lui."
    '08 Acura RDX

  • #2
    Eu tineam minte ca electroliza consuma mai multa energie decat se poate obtine prin arderea hidrogenului rezultat. Mai multe aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_fuel_enhancement
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #3
      Eu consider ca scaderea temperaturii motorului nu e ok,acesta fiind proiectat sa functioneze la o temperatura de x grade,uzurile pe un motor rece sunt mai mari...vezi daciile fara termostat.
      Civic EP3,Civic FN2
      După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

      Comment


      • #4
        Sincer parerea mea e ca nu merita sunt mai mult povesti acolo.
        In primul rand daca mareste cifra octanica la bezina creste temperatura.
        Zgomotul la motor si depunerile de carbon ma indoiesc ori cum doar nu tii masina o viata.
        Un conbustibil de caliatae face acelasi lucru elimina depunerile de carbon.
        Acum consumul nu stiu cum sa il micsoreze mai mult ca doar computerul a fost setat pentru anumite valori.
        Si mai e un aspect deloc de neglijat hidrogenul explodeaza repede se infunda ceva pe acolo nu merge bine instalatia iti sare capota din balamale.
        2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
        EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

        Comment


        • #5
          Si eu stiam la fel cum zice Delphi. Consumi mai multa energie prin electroliza decat obtii prin recompunere. Asta e motivul pentru care inca n-avem masini care merg cu apa.

          Daca nu gresesc, parca BMW avea un hybrid pe seria 7 care putea face switch pe hidrogen. Dar folosea desigur butelie de hidrogen. Interesant e ca il ardea exact precum benzina. In aceiasi cilindri, injectie, admisie etc. Cat despre instalarea unui kit pe o masina obisnuita, sunt sceptic. Poate doar demonstrativ ca se poate, dar n-as crede vreun randament promitator...

          @Dragos: nu-ti fie frica sa folosesti virgula...
          Accord 2.2 i-CTDi 140hp with steroids. EXEC/NAV 2007, IS-64-CZE
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Pret/

          Comment


          • #6
            Originally posted by Pret View Post
            Daca nu gresesc, parca BMW avea un hybrid pe seria 7 ...
            Asa e, aveau ca au renuntat la el acum ceva vreme dupe vreo 30 de ani de cercetari.
            Sunt curios daca fanii marcii striga toata ziua sus si tare ca au investit atata....degeaba.
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #7
              Inteleg ca parerea generala este ca instalatia de hidrogen pe masina proiectata fara hidrogen este no-go. As vrea insa cateva argumente tehnice sa ma lamuresc; pana acum am strans:
              - consuma mai multa energie decat se poate obtine prin arderea hidrogenului rezultat
              - scaderea temperaturii motorului nu e ok
              - legat de consum, vad ceva legat de setarile computerului, banuiesc ca e vorba despre un A:F ratio constant, dar nu sunt sigur

              Mentionez ca nu am/aveam de gand sa pun asa ceva pe masina mea, insa sunt interesat de modul de functionare si eficienta.
              Eu am impresia ca descrierea de mai sus e parca din manual de marketing, puncteaza exact ce te-ar putea deranja la masina si remediaza; pe principiul one size fits all
              '08 Acura RDX

              Comment


              • #8
                Ati gasit cumva astfel de instalatii vandute pe piata romaneasca? A pus cineva asa ceva pe masina?
                Intreb doar, de curiozitate...

                Comment


                • #9
                  Originally posted by LoDRpR View Post
                  Mentionez ca nu am/aveam de gand sa pun asa ceva pe masina mea, insa sunt interesat de modul de functionare si eficienta.
                  Eu am impresia ca descrierea de mai sus e parca din manual de marketing, puncteaza exact ce te-ar putea deranja la masina si remediaza; pe principiul one size fits all
                  Da, cred ca ai pus punctul pe "i". Probabil ca mai reduce scartaitul pedalei de ambreiaj, rezolva bug-ul cu ridicarea geamului la civicul 4D, indreapta flansele indoite de la amortizor si reduce colesterolul soferului.
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by mandrei83 View Post
                    Ati gasit cumva astfel de instalatii vandute pe piata romaneasca?
                    Sunt cateva firme la noi care fac instalari de astfel de sisteme, nu voi pune link aici, insa o cautare simpla pe google ti le afiseaza imediat.

                    Preturile sunt f mici, in comparatie cu buchetul de avantaje oferit
                    '08 Acura RDX

                    Comment


                    • #11
                      Intrebare: astfel de instalatii se vand... dar a pus careva asa ceva pe masina lui? Eu nu am auzit de vreun individ care sa scrie pe forumuri ca si-a pus pe masina o astfel de instalatie. Asta, poate si pt. faptul ca nu am studiat problema.

                      In continuare, ma declar comod la cautari pt. ca nu sunt interesat de modificarea asta. Cred doar ca, cel mai tare mood pe care i l-as mai putea face masinii ar fi sa-i adaug si pedale...

                      Btw, daca ai ceva link-uri cu astfel de firme/instalatii etc, da-ne si noua.

                      Comment


                      • #12
                        Acum un sfert de oră am primit un telefon de la al meu cumnat care era extrem de entuziasmat că se întâlnise cu un amic, care are montat sistemul ăsta pe un 530d, și e extrem de mulțumit.

                        Cică i-ar fi scăzut consumul de la 10 la 7, asta în oraș. Eu nu prea cred în poveștile gen ”am auzit de la cineva” așa că am zis să mă documentez despre sistem. Având în vedere că motoarele sunt proiectate să meargă cu combustibilul X, Y sau Z, eu sunt sceptic când vine vorba despre improvizații de genul.
                        Mai aprofundez.

                        Comment


                        • #13
                          Testat, probat pe dyno efectul scontat nu-si face aparitia.
                          Probabil cu o instalatie mult mai complexa ar fi ceva rezultate insa cu cateva molecule de Hidrogen motorul a reusit sa piarda vreo doi cai.
                          Instalatia consuma mult curent electric si este grea astea asa ca bomboanele de pe coliva.
                          Suna bine dar e sut ratat.
                          dyno / chiptuning / dpf off / engineering
                          sebastian@racingcode.ro

                          Comment


                          • #14
                            http://www.instalatiihidrogen.ro/
                            http://www.hidrogen-auto.ro/
                            Doua adrese cu site-uri ce ne promit o economie mare de combustibil, si performante pe care nu le aveati inainte de a va monta acest sistem. La prima vedere pare ok , mai avem nevoie de cineva care chiar are sistemul si care sa ne convinga sa il punem pe masini.

                            Comment


                            • #15
                              Eu nu cred ca o instalatie bine pusa la punct (lamele din inox chirurgical sau titan de o grosime si forma anume etc) consuma mai mult curent decat gazul pe care il produce.
                              Nu uitati ca politica petrolului e la baza si "baga bete in roate" oricarei alte tehnologii mai rentabile. Spre exemplu vizionati documentarul Thrive
                              Acum 2 ani in urma am deschis si eu un thread pe tema asta in care m-am pus umpic pe experimentat.

                              http://www.youtube.com/watch?v=JzeCs...eature=related
                              http://www.hho4free.com/
                              http://www.hho-plus.com/?gclid=CNjfq...FQcx3wodfXnz2Q
                              http://www.snowperformance.de/SP_CATALOGUE2010.pdf
                              http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=...8&feature=fvwp

                              Apropo de temperatura motorului, se poate regla printr-un simplu termostat, iar cu niste buji speciale pe plasma se poate reduce consumu cu 60%.
                              Attached Files
                              Laux_LauX_LauX
                              Senior Member
                              Last edited by Laux_LauX_LauX; 07-02-12, 18:56.
                              sigpic
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

                              Comment

                              Working...
                              X