Instalatii auto Hidrogen

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Laux_LauX_LauX View Post
    Eu nu cred ca o instalatie bine pusa la punct (lamele din inox chirurgical sau titan de o grosime si forma anume etc) consuma mai mult curent decat gazul pe care il produce.
    Experimentele facute de Faraday , Tesla si a altor savanti de-a lungul timpului contrazic treaba asta. Pana nu demult inca se credea ca pamantul este plat .
    Sunt destule variante facute pe intreg mapamondul care merg numai pe apa sau orice lichid dar ori sunt bagate in anonimat ( vezi zona asiei) ori distruse.

    Problema momentan este la benzinare , in primul rand daca se baga direct HHO trebuie controlat raportul aer/combustibil ( senzorul de oxigen in special , map etc) prin diverse aparate ceea ce nu mi-se pare ok. La honda este mai usor avand aparate precum cel de la Apexi : VAFC . A doua problema este ca efienta combustibiluli scade dramatic odata cu inlaurarea calaminei din motor, mai ales la motoarele honda .Daca se baga hidrogen direct se renunta la toata aparatura dar trebuie un volum destul de mare pentru a fi eficienta. La diesel este mult mai simplu iar economia de combustibil este constanta.

    uite un mic experiment facut in australia




    Originally posted by Laux_LauX_LauX View Post
    Apropo de temperatura motorului, se poate regla printr-un simplu termostat, iar cu niste buji speciale pe plasma se poate reduce consumu cu 60%.
    Bujii speciale pe plasma nu am vazut. Cred ca sunt doar niste simple bujii non-rezistor cu un amplificator de fecventa/putere precum cel de la aquapulser de mai jos. Momentan nu am vazut ceva mai bun si ma batea gandul sa imi cumpar unul dar in primavara anului trecut au blocat activitatea si nu mai erau de vanzare. Singurele probleme erau schimbul mai des al bujiilor ( dar sunt mult mai ieftine decat cele rezistoare) si protejarea electromagnetica a aparatelor( in special ECU)

    aici este modelul vechi



    aici modelul nou http://www.aquapulser.com/performance_ignition/
    Vali_lj
    Tech Geek
    Last edited by Vali_lj; 08-02-12, 13:08.
    Touge is what we live for

    Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

    Comment


    • #17
      Se pare ca nici un hondar nu si-a echipat inca masina cu un astfel de sistem , era interesant sa ne spuna si noua ceva impresii legate de o astfel de instalatie . Personal mi se pare mult mai avantajoasa decat un GPL , care prin dezavantajul ca iti ocupa si mult spatiu, iti mai ia si din puterea motorului , care si asa e lesinat la Jazz-ul meu (83 de ponei).
      Asa din impresiile afisate pe site-ule care le-am mentionat anterior , sunt destui care spun ca au consumuri rezonabile dupa ce si-au montat instalatia . Un impediment al acesteia ar fi faptul ca trebuie sa o urmaresti la fiecare 1000 de km parcursi sa nu uiti sa-i completezi apa in rezervor , sa-i verifici concentratia , sau eventual sa schimbi toata solutia , ma rog cam complicat pentru ...o doamna sa zicem. Pentru ca in momentul de fata nici nu au o retea de ateliere in tara si sa zici ca te duci la ei si iti fac intretinerea , cum au cei de la GPL-uri . Personal am luat legatura cu ei si mi-au spus costurile instalatiei 1250 roni , iar pentru montaj au spus ca au un Service cu care colaboreaza si ca montajul ar fi cam 500 de roni. Asa cum mentionau si colegii de forum ma gandesc la consecintele in timp ale motorului , temperatura la care lucreaza daca nu vor fi afectate supapele , segmentii , de bujii nu ar fi asa dureros daca se deterioreaza (chiar daca la Jazz sunt 8 buc.) la altele mai costisitoare ma gandesc.

      Comment


      • #18
        salutare, daca mai intereseaza pe cineva, desi nu prea vad, am facut eu ceva experimente, dar nu pe honda, ci pe o mazda cu o instalatie de tip dry-cell, pe scurt ca sa nu stau sa bat campii pe aici, va spun concluziile la care am ajuns dupa vreo 2 ani si peste 40k km, consumul nu am reusit sa il scad cu mai mult de 1%(asta in cel mai bun caz, cand nu nimeresc concentratia electrolitului eficienta scade), trebuie asa cum zicea un coleg mai sus sa verifici din cand in cand vasul cu apa iar odata pe an trebuie curatat generatorul, desi folosesc apa distilata cu mr muscle, nu e chiar 100% pur si ceva ceva se depunde pe placi, ca urmare nu mai fac treaba cum trebuie, acum 2 ani cand l-am pus cap la cap producea in jur de 2-3 lpm, acum el stie...ca idee nu s-a stricat nimic la motor, tot ce se spunea mai sus sunt ceva aberatii, singura problema am avut-o cand nu montasem filtru pentru gaz si se depundea pe electrozii la bujii un praf alb de la soda, in rest totul ok, a, si am uitat sa va spun, ecu l-am ,,pacalit" oarecum cu un distantier pentru sonda lambda, se gasesc mai multe detalii pe google...poze cu instalatia am la topicul masinii ( My car, alta decat honda)

        Comment

        Working...
        X