Noua Honda CR-V Gen 4 - 2012 & Facelift 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Comparatii pot fi facute, nu sunt chiar mere si pere. Daca in Europa Honda nu vinde la fel de mult ca VW sau Renault, nu inseamna ca pe alte continente nu o face.
    2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
    2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
    2000 Honda S2000 Berlina Black
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

    Comment


    • #62
      E ciudat ca fan Honda sa spun asta dar poate ar trebui sa accepti ca Hyundai si Kia au facut avansuri mari in ultimii ani, de la generatie la generatie si nu sunt producatori de ieftinituri. Au design, au fiabilitate (garantie 5-7 ani).

      Se apropie de greii domeniului (VW, Toyota) si Honda cam bate pasul pe loc. Are anume calitati, dar ceilati aduc si ei plus de valoare.

      Revenind la CR_V a fost intotdeauna o masina care fie iti place fie nu. Cand a aparut generatia curenta nu mi-a placut, dar in timp am invatat sa o apreciez si apoi chiar sa imi placa si sa o pun in varful listei pt o masina noua. Iar ca design noul CRV imi place si de asemenea se incadreaza ca prima in optiunea de cumparare.

      Singurul bug ar fi acum sa nu creasca pretul fata de generatia curenta pentru ca altfel ma pierd ca si client.

      Pretul e foarte important pe piata, iar Honda nu e nici BMW, nici Audi si nici Mercedes (a se citi premium) ca sa aiba clienti din categoria premium.

      Nu cred ca Soichiro si-a propus ca Honda sa fie o marca inaccesibila...
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #63
        Originally posted by Turkish View Post
        Nu prea gasesti oferte decente in segmentul premium la banii astia. Daca vrei si dotari nu scapi fara 50k in segm premium - adica x3, q5, ex de la infiniti...
        Dar prin extrapolare, daca un accord facelift 2.0 e 32k probabil ca crv va fi cateva miute peste 40k. Parerea mea e ca nu merita banii astia.
        Mai gasesti. Cu noroc, rabdare, negociere, etc. La Volvo te incadrezi sigur. Dar sunt de acord ca CRV -ul nu ar merita banii astia.

        Comment


        • #64
          @costin_dsm12: Foarte argumentata si la obiect postarea Dvs, mereu apreciez niste argumente solide din seria "Pestele la gratar e mai bun ca mielul la tigaie", "iphone-ul bate androidul", etc. dar mai ales "Honda e Honda, domnule" sau "Honda e altceva" venite de la un vajnic posesor de pejo. Va doresc succes in a strange 40000 de euro pentru a va lua un autoturism "midalpremium" ca Honda CR-V; eu personal imi pastrez dreptul de a aprecia cand vreau, ce vreau, cu sau fara voia unui cititor din revistele de specialitate auto caruia i se pare ca "e clar" ca bat campii, ca "ar mai fi multe de spus dar nu are rost" si asa mai departe. Aveti va rog grija la sarma!!

          Comment


          • #65
            Draga D-le Radu,

            De obicei nu raspund la flame-uri, dar "sarma" a marit debitul gazului.
            Vajnicul posesor de pejo lucreaza in industria auto din 2005 si a i-a trecut multe masini prin maini, inclusiv Kia/Hyundai(chiar nu ai cum sa le compari cu Honda).
            De obicei cand nu ajungi la struguri spui ca sunt acrii... si de asemenea poti sa faci orice fel comparatie vrei, dar nu e frumos sa arunci cu noroi!

            As vrea sa spun ca imi pare rau ca ai luat totul atat de personal, dar...

            O seara minunata!

            PS: incearca sa compari Tampax cu Tuborg, pana la urma urmei tot doua brand-uri sunt.

            Comment


            • #66
              Dragi hondari nu va certati aiurea, acu', pe praful asta, industria auto are o evolutie browniana, este adevarat sunt multe alte marci care par tentante, face fiecare ce doreste, chiar daca a avut o Honda, dar acu' are impresia ca o alta marca e mult mai interesanta/ieftina se duce incet incet spre acea marca, e optiunea lui si trebuie respectata.....in plan personal voi ramane fidel marcii numite Honda, e o experienta mult prea frumoasa ca s-o schimb, daca HTR nu-mi va oferi optiuni atractive, voi schimba dealerul/tara/continentul, dar viitoarea mea masina va fi tot o Honda (CR-V), sa fim sanatosi si s-avem cu ce !!....sincer, mie alta marca nu-mi mai trebuie, insa e vorba de o alegere strict personala....tot respectul pt alegerea altora !!
              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

              Comment


              • #67
                Acuma ne imbatam cu apa rece cum ca Honda e middle premium si nu ai cum sa compari Honda cu marcile coreene. Sa fim seriosi, Honda e tot producator de volum, si din pacate trebuie sa spun ca a fost depasit tehnologic de coreeni. Coreenii au motoare diesel mai performante, au motoare pe benzina turbo mai performante, au cutii de viteza automate de ultima generatie pe modelele lor, au sisteme de tractiune integrala excelente, au un sistem de asigurare a calitatii foarte bine pus la punct, au preturi decente si ceea ce e important - nu au ambitii desarte. Coreeni s-au saturat sa rada lumea de designul lor si au angajat designeri europeni de succes, iar Honda a deschis birouri de design in Coreea si China si l-a inchis pe cel din Anglia... Sper sa nu fie un flame, daca treci de stadiul de copil fanatic dupa ce scrie pe prima lui masina si incerci sa gandesti cu capul tau vezi ca magia Honda s-a cam dus si poti argumenta pro sau contra cu respect pentru parerea celorlalti.
                Acum revenind la pretul CR-V ului nou: imi aduc aminte de lansarea Accord-ului actual. Tot middle premium blabla, pret pe configuratia mea de wish 38k nici un ban mai putin... L-or fi luat vreo doi-trei pacalici, suficient de putini sa nu vezi o masina pe strada La un an si ceva vindeau aceiasi masina cu 23k deja in Edition. Asa s-a vandut. Parerea mea e ca ar putea avea succes la 2-3k peste coreeni asa in virtutea inertiei, daca se obraznicesc iar o sa fie rara-avis masina asta.

                Comment


                • #68
                  Willy, eu nu vorbesc de optiuni strict pasionale si individuale, ma refer la vanzari catre mii / zeci de mii de oameni. Daca Honda nu vine in general cu o masina sensibil innoita si macar la acelasi pret - daca nu se poate mai ieftina (dar in niciun caz scumpita), atunci Honda va pierde razboiul in clasa asta cu tigrisorii coreeni care vin in salturi din urma. Kia si Hyundaiul de acum cativa ani s-au dus si au fost inlocuite de masini competitive ca dotari, design si fiabilitate dar sensibil mai ieftine ca japonezele. La fel cum discutam aseara de Sony/Panasonic vs Samsung/LG, cu coreenii dominand vanzarile. Nu poti trai intr-o piata asa de dinamica doar din amintiri si din ce ai fost pe vremuri cand erai de departe mai bun. Per ansamblu sunt multumit de ce imi ofera CR-Vul meu acum dar in mod cert peste 3-4-5 ani cand o fi sa il schimb, Honda nu va fi singura optiune. Vreau tot ce pot obtine mai bun de o anumita suma de bani, sa dau niste mii de euro bune in plus doar pe o sigla nu e visul meu.

                  Comment


                  • #69
                    Radule ai dreptate, in prezent, iti spuneam tot joi, n-as da un Samsung pe un Sony, dar in tacaneala mea, sper ca peste niste ani, CR-V-ul de-atunci-prin pret/calitate/design/dotari/motorizare raportate la ce-mi permit si ce-mi place, sa ma determine sa-l cumpar la fel de hotarat cum am facut-o si cu actualul si care, iata, nu m-a dezamagit nicio secunda !! Vis-a-vis de vanzari pentru foarte multi oameni de pe planeta asta, Dumnezeu stie ce-are Honda in cap, desi vede ce bine se misca altii !! ...vezi coreenii amintiti de tine. Pana una alta sunt curios ce va oferii exact noul CR-V, cum se va vinde si care va fi bilantul la fiabilitate dupa un an, doi, sa fim sanatosi si s-avem putintica rabdare...Honda ne-nvata cu rabdarea, daca ai stat ani buni dupa o Navi destul de modesta, poti sa mai stai niste ani pana apar lucruri interesante...oare cum o fi Navi pe noul CR-V ?!
                    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                    Comment


                    • #70
                      Cu siguranta nu va avea harta detaliata a Romaniei .

                      Honda promite lucruri marete pentru viitor si nu ma refer la mii de cai putere din motoare de 999 cmc. Promite rafinament si calitate la standarde inalte, cel putin asta vad eu din miscarile lor.

                      Coreenii au facut pasi mari si se vad(si nu-i neaga nimeni, nici macar eu), dar nu cred ca vor ajunge prea curand la standardele Honda. Pasii facuti de Kia/Hyundai se vad datorita faptului ca sunt mari, e ca la fel ca la constructia unei case: cand zidesti peretii vede toata lumea ca a rasarit o casa, dar cand faci finisajele interioare nu le mai vede toata lumea.
                      Ex: Mergeti si faceti test drive cu Hyundai ix35. Cand va reglati scaunul, ajustati si pozitia lombara, o sa aveti marea surpriza ca veti ramane cu levierul in mana.

                      Comment


                      • #71
                        Pe langa ca ramai cu levierul in mana o sa ai surpriza ca cei 200 de cai declarati sunt fooooarte ipotetici, pe dyno nu scoate mai mult de 160-170 (cunosc multe cazuri la Kia, Hyundai, etc), interioarele sunt oricum numai de calitate nu, transmisiile automate sunt de fapt niste copii ale celor foarte performante si nu functioneaza in nici un caz ca si modelul dupa care au fost facute, garantia aceea de 7-10-1000 de ani e de fapt doar o gaselnita de marketing (este o discutie pusa de DIO in care explica cum e de fapt cu acea garantie).
                        Parerea mea ca este ca nu putem compara Kia, Hyundai cu Honda (doar datorita designului exterior, care multora place pentru ca este mai "europenizat", pe cand japonezii au alte idei de design care unora nu le place deloc), cu toate acestea nici eu nu sunt multumit de directia pe care merge in acest moment Honda, dar sunt convins ca situatia nu va ramane asa, fiecare marca mai are si perioade nefaste si modele mai putin reusite la un moment dat.
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by Costin_dsm12 View Post
                          Ex: Mergeti si faceti test drive cu Hyundai ix35. Cand va reglati scaunul, ajustati si pozitia lombara, o sa aveti marea surpriza ca veti ramane cu levierul in mana.
                          m-ai convins cu asta, ce sa zic. cand va parcati honda, nu apasati pe buton in timp ce trageti frana de mana, o sa va gasiti masina in lac...
                          civic 2.2 5D FK3
                          CR-V 2.2 AT RE6

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by RaduPETRIA View Post
                            Nici nu poate fi vorba de o bataie cu Kia / Hyundai, fara suparare dar la aceleasi dotari cu CR-V gasesti noile Sportage/ix35 la aproape 10000 euri mai jos si bataia la asemenea diferenta de pret nu poate fi decat dezavantajoasa pt Honda din care usor-usor nu mai ramane decat renumele. Preturi mari pt japonezi, diferente tehnice si de dotari recuperate puternic de coreeni, design superior zic eu la coreeni. Cred ca orice cresteri de pret fata de generatia actuala nu se poate solda decat cu o catastrofa la vanzari. La 40k Euro deja iti iei fara probleme Sorento care e din alta clasa.
                            Gura pacatosului adevar graieste- echivalentul CRV-ului sunt tocmai Sorento si Santa Fe nicidecum ix35/sportage.
                            ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                            Comment


                            • #74
                              Huh? De unde ai scos-o? CR-V e compact crossover, ca si Sportage si ix35. Pe cand, Sorento sau Santa Fe sunt mid-size SUVs. Nu?
                              "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                              '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by Costin_dsm12 View Post
                                Honda promite lucruri marete pentru viitor ... Promite rafinament si calitate la standarde inalte, cel putin asta vad eu din miscarile lor...
                                Curat rafinamente si calitate in ultimii ani - de exemplu au inlocuit pielea naturala cu un surogat amestec de poliester si poliuretan, vandut bineinteles tot la pret de piele. Sau au inlocuit directiile asistate hidraulic - o adevarata placere pentru sofat prin feedbackul oferit - cu directii asistate electric amorfe si cu feeling de playstation. Au inlocuit pe mainstream motoarele aspirate dohc durabile si turabile cu motoare ieftine sohc - dohc a ramas numai pe Civic typeR si la 2.4. Nu s-au obosit sa foloseasca la dieselachele lor un compresor cu geometrie variabila bineinteles mai scump. Cutia lor automata cu 5 trepte e un fel de bunica lenesa si neslefuita a cutiilor de viteze automate moderne. Ca veni vorba si zicea cineva mai sus ca nu stiu cat de proaste sunt cutiile automate "coreene" - in lumea asta sunt cativa producatori de cutii de viteze automate independenti (vreo doi japonezi, unul german etc) si majoritatea firmelor cumpara cutiile de la ei - dar Honda nu.

                                @gabrielb - sa echivalezi Civicul asta suprainaltat cu masini de teren cu sasiu independent, punti blocabile cu reductoare in trepte etc - ce sa mai zici...

                                Comment

                                Working...
                                X