Noua Honda CR-V Gen 4 - 2012 & Facelift 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aveam impresia ca e un 4WD mai rapid, n-am studiat bine problema, nu te contrazic pana ma lamuresc la urmatoarea vizita la Asko, probabil ai dreptate !
    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

    Comment


    • Vali, cred ca tu faci o confuzie, 4WD e sistemul mai "evoluat" ca sa zic asa in off-road, AWD e mai slab. toate cr-v-urile au avut AWD pana acum, ceea ce se traduce printr-un diferential central, singura diferenta la cr-v IV e ca diferentialul central nu mai e actionat mecanic, ci electronic.
      defintie AWD, 4WD :http://en.wikipedia.org/wiki/Four-wheel_drive
      explicarea sistemului AWD la Honde : http://www.awdwiki.com/en/honda/
      civic 2.2 5D FK3
      CR-V 2.2 AT RE6

      Comment


      • De-a lungul timpului am primit fel de fel de explicatii, poate n-am inteles eu bine, anul asta promit ca ma lamuresc ! Indiferent de sistem, eu sunt destul de multumit, iar CR-V IV, IV facelift si urmatoarele au venit si vor veni cu un 4x4 din ce in ce mai adevarat ! Personal, ma intereseaza un 4x4 serios in viitor, desi pt unii nu conteaza acest lucru, am un coleg care e la al doilea SUV 4x2 (la ultimul, CX-5, sistemul era gratis, nu l-a vrut)....gusturile nu se discuta !!
        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

        Comment


        • Nu am sa inteles niciodata de ce as cumpara un crossover (CRV si CX5 nu sunt suv-uri) cu tractiune doar fata. Singura chestie care mi se pare interesanta la ele este tocmai tractiunea integrala.

          Comment


          • Linkurile puse de chipson78 sunt foarte bune. In sfarsit m-am luminat si eu si am inteles diferenta intre 4WD si AWD si cum functioneaza AWD-ul la CR-V, modelul vechi, si cel nou.
            Personal, sunt adeptul folosirii cat mai putin a electronicii pe masini, totusi se pare ca sistemul hidraulic de AWD este inferior celui electronic. Ar fi interesant un versus, un test intre 2 CR-V-uri de generatii diferite.
            "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

            '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

            Comment


            • In linkul asta arata cel mai bine cum functioneaza AWD la CR-V. Enjoy the winter...

              http://www.autoblog.com/2014/10/24/h...est/#continued

              Comment


              • Foarte tare filmuletu.
                _________________________
                2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                Comment


                • Am vazut acum că există un topic dedicat testului ăsta. Pe mine răspunsul si reactia Honda m-au dezamăgit. De fapt testul e foarte tricky, pentru ca rolele alea oferă cuplu rezistiv si ABS-ul nu detectează patinare ca să comande cuplarea puntii spate. Lipsa din sistem a unui accelerometru e critică...

                  Comment


                  • Ce inseamna mai exact cuplu rezistiv?
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • Un cuplu care consumă energia din system... cam ca la o instalatie dyno. Nu permite rotilor sa patineze si asa pacaleste awd-ul. Situatia similara reala ar fi puntea fata intrata in nisip sau pietriș. Pe gheata (lipsa cuplu rezistiv...) rotile fata ar patina si imediat ar cupla spatele.
                      PS - mare manareala testul ala comparativ unde "urca" Subaru. Probabil cauciucuri mult mai aderente si atinsă vizibil si frâna pt a bloca pierderile de aderenta.

                      Comment


                      • Pai la Subaru de ce este manareala ?
                        Subaru are Symmetrical AWD, are din start 50:50 (AWD permanent), nu 0:100 front bias , ca la Honda CRV.

                        Comment


                        • Testul 5x panta cu apa: La toate masinile testate s-au vazut ambele punti lucrand corect. La testul ala nu a contat distribuitia fixa 50-50, sistemele AWD-4x4 erau "constiente" de challange si toate rotile patinau controlat. Dar masinile nu puteau sa urce pentru ca forta de tractiune dezvoltata in conditiile unui coeficient de frecare foarte mic nu compensa pur si simplu componenta pe panta a greutatii masinii. Cum se putea rezolva: micsorezi greutatea masinii sau maresti puterea (tractiunea). Tractiunea s-ar putea mari fie din turatie, fie din coeficientul de frecare. Calea cea mai simpla e folosirea de cauciucuri optimizate pt functionare in conditii de carosabil ud, urmeaza apoi usurarea masinii si marirea puterii puse jos prin turare si ajutarea ABS-ului cu frana (AWD-ul saracului cum mai e numita

                          In schimb un sistem 50-50 fix a la Subaru facea testul suedejilor de cacao - spatele impingea in secunda 1 si scotea fata de pe role...

                          Comment


                          • exiata un alt topic dedicat subiectului

                            sent using digital smoke
                            "Ethics. That's always so inconvenient."
                            Cal Lightman

                            Comment


                            • Originally posted by Paulo View Post
                              Nu am sa inteles niciodata de ce as cumpara un crossover (CRV si CX5 nu sunt suv-uri) cu tractiune doar fata. Singura chestie care mi se pare interesanta la ele este tocmai tractiunea integrala.
                              Pentru imagine, spatiu si garda la sol.
                              ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                              Comment


                              • Garda la sol, care la generatia actuala de CR-V abia mai exista: 16.5cm
                                CX5-ul insa are 21cm.
                                Jozsi
                                Senior Member
                                Last edited by Jozsi; 08-01-15, 14:47. Reason: corectare: greseala gramaticala

                                Comment

                                Working...
                                X