Noua Honda CR-V Gen 4 - 2012 & Facelift 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • este la SAB, ma duc eu maine sa il vad, o sa ii fac si ceva poze.
    civic 2.2 5D FK3
    CR-V 2.2 AT RE6

    Comment


    • pusei niste poze cu noul model la http://www.hondafan.ro/forum/showthr...Bucuresti-2012

      Mie mi-a placut. Multe chestii foarte utile... portbagajul insa mai micut parca... scaunele se rabat extraordinar de inteligent... multe chestii OK. Are o linie aparte si e foarte frumoasa.
      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

      Comment


      • portbagajul, conform cifrelor, e mai mare cu vreo suta si ceva de litri. chiar ma mir cum ati reusit sa prindeti masina cu toate usile inchise in poza, era un du-te vino constant in jurul masinii. portbagajul a fost inchis si deschis de vreo 15 ori cat am stat eu pe acolo, pe unii chiar i-a surprins inchiderea electrica, in sensul ca au ramas pe sub haion cand acesta cobora . de urcat si coborat din masina nu mai vorbesc.
        datorita faptului ca voi fi proprietarul unuia, nu o sa ma apuc sa ii fac un review deocamdata, o sa astept sa o si conduc. un lucru important pe care era sa il uit sa vi-l spun este pretul modelului expus(2.0 executive+navi) - aproximativ 37500 eur. deci un pret destul de maricel fata de modelul anterior, dar parerea mea este ca merita diferenta.
        civic 2.2 5D FK3
        CR-V 2.2 AT RE6

        Comment


        • Mi se pare prea mult, chiar si pentru 2.0 exe + navi, 37.5K eur. La banii astia, exista si alte optiuni...
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • Am fost si eu, am facut si poze.
            Destul de scump, insa cred ca merita daca iei masina sa o folosesti la intregul potential (nu intra aici mersul prin oras la servici sau supermarket sau motivatii de genul "ni s-a marit familia, acum suntem 4 si nu mai incapem in Accord"). E o masina de vacanta excelenta pentru drumuri lungi si offroad usor.
            Cat priveste concurenta, cred ca cel mai aproape e un Volvo XC60 cu echiparea "entry level". Asta datorita notorietatii marcii si a designului deosebit, caci altfel Honda ofera mai mult in aceeasi bani.
            Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

            Comment


            • Fix la aceeasi suma probabil Honda e mai dotata putin, dar cine targeteaza usor o masina de 37k, sigur se poate uita si un pic mai sus, fara mare efort. Iar pentru familii cu > 2 membri, Accord-ul e incapatoare daca e exploatata rational si cum trebuie, iar un Tourer sigur ar fi suficient. Dar clientii de CR-V nu-s musai cei ce vin de pe Accord.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • Originally posted by BlackMagic View Post
                Fix la aceeasi suma probabil Honda e mai dotata putin, dar cine targeteaza usor o masina de 37k, sigur se poate uita si un pic mai sus, fara mare efort.
                nu prea e asa cum zici, depinde de mai multi factori. gandeste-te ca suntem in plina criza si ca banul pe care il castigi astazi nu mai e deloc sigur ca il vei castiga si maine. asa ca lumea e din ce in ce mai precauta. asa ca, orice sare din bugetul propus initial ar putea fi sters de pe lista instant. sa zicem totusi ca te poti uita putin mai sus(la aceleasi dotari putin mai sus inseamna 45k eur). asta ar insemna x3, xc60, q5 si intram deja in sfera marcilor premium, care inseamna costuri de exploatare si de intretinere mai mari. ca sa nu mai zic ca traim in romania si stim cu totii, macar din auzite, ce inseamna o vizita intr-un service cu trafic mare.daca e sa coboram pretul, atunci nu ma pot uita decat la doua lucruri: concurenta directa honda(vw, mitsu, subaru, etc....) sau la una din masinile de mai sus cu dotari spre minim. cum eu prefer sa fiu in "satul meu fruntas"(daca va mai aduceti aminte proverbul), decat sa-mi iau o masina care n-are decat volan si scaune ma voi indrepta spre prima varianta, concurenta honda. unde mie unul nu mi-a placut nimic.
                oricum, varianta de 37k este varianta cea mai bine dotata, unde gasesti keyless entry and start, plafon panoramic, piele integral, memorie scaune, haion electric, navigatie.
                daca cele de mai sus nu sunt un "must have" atunci cred ca te indrepti usor spre un 33k, varianta cu scaune alcantara.
                civic 2.2 5D FK3
                CR-V 2.2 AT RE6

                Comment


                • Preturi comparative de la nemti, cu TVA inclus:

                  S
                  2.0 i-VTEC 4WD 24.990,00 €
                  2.0 i-VTEC 4WD AT 26.890,00 €
                  Comfort
                  2.0 i-VTEC 2WD 24.425,00 €
                  2.0 i-VTEC 4WD 26.425,00 €
                  2.0 i-VTEC 4WD AT 28.325,00 €
                  2.2 i-DTEC 4WD 28.975,00 €
                  2.2 i-DTEC 4WD AT 30.875,00 €
                  Elegance
                  2.0 i-VTEC 2WD 26.830,00 €
                  2.0 i-VTEC 4WD 28.830,00 €
                  2.0 i-VTEC 4WD AT 30.730,00 €
                  2.2 i-DTEC 4WD 31.380,00 €
                  2.2 i-DTEC 4WD AT 33.280,00 €
                  Lifestyle
                  2.0 i-VTEC 4WD 31.830,00 €
                  2.0 i-VTEC 4WD AT 33.730,00 €
                  2.2 i-DTEC 4WD 34.380,00 €
                  2.2 i-DTEC 4WD AT 36.280,00 €
                  Executive
                  2.0 i-VTEC 4WD 34.905,00 €
                  2.0 i-VTEC 4WD AT 36.805,00 €
                  2.2 i-DTEC 4WD 37.455,00 €
                  2.2 i-DTEC 4WD AT 39.355,00 €

                  Pentru a aduce o masina de acolo trebuie un efort financiar de aprox 1000 Euro.
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • @Ticker, deci sa inteleg ca una noua e mai ieftina in Germania cu 2-3.000 euro? (ma refer la cea Executive care la noi ar fi 37.xxx). Cat despre adus, nici daca te duci cu masina personala si vii cu ambele nu cred ca cheltui atat (doar sa o iei de prin Hamburg sau mai stiu eu ce colt indepartat din Germania, dar nu e cazul fiind masina noua, reprezentante se gasesc si in SUD). Singurul inconvenient care a fost si va fi tot timpul cu masinile luate din alte tari este finantarea, daca vrei un leasing s-a cam taiat treaba.
                    '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                    Fosta:
                    '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                    Javascript motherfucker in Iasi?
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                    Comment


                    • Costul pus de mine e din experienta proprie, luandu-le alor mei un CRV nou acu o luna.

                      Mers dupa masina cu avion + tren + acte, taxe si numere + cazari + mese + benzina.

                      Oricum e viabil daca iei masina pe firma ca sa platesti facutra fara 19% TVA german. Pe PF nu stiu cum merge, dar foarte probabil il poti recupera ulterior, dupa ce il platesti initial.

                      Totusi o diferenta in plus pentru masinile noi (mai putin de 6 luni vechime de la prima inmatriculare si mai putin de 6000 de km) e si de la TVA, la noi pe PF platind 24%

                      Deci 34905/1.19*1.24=36371
                      +1000 cheltuieli ~=37300 (adica exact cat la noi)

                      DAR in DE mai poti incerca sa obtii un discount de la dealer de 5-7% din pretul oficial si aici ar fi castigul efectiv (1600-2500 Eur) - mai ales la masinile luate de dealer in sistem de Tageszulassung.

                      Leasing oferea Banca Transilvania la un momendtdat cand m-am interesat eu acu cativa ani.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • trebuie sa tineti cont ca in germania tva este 19%, nu 24% si ca la nemti executive vine fara navi. mai e o problema, e vina mea, masina de la SAB este at, deci pretul la nemti este 36805, diferenta fiind de fapt de 700 de euro. bineinteles, in functie de fiecare situatie in parte poate fi mai avantajos la nemti, dar in cazul de fata nu e. de fapt, pretul la nemti e mai mare(30900 fara tva la ei, 30300 fara tva la noi, preturi aproximative). basca navigatia lipsa
                        civic 2.2 5D FK3
                        CR-V 2.2 AT RE6

                        Comment


                        • da, trebuie analizate bine ofertele. Fara discount de la pretul oficial la nemti nu prea merita bataia de cap
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by chipson78 View Post
                            ...gandeste-te ca suntem in plina criza si ca banul pe care il castigi astazi nu mai e deloc sigur ca il vei castiga si maine. asa ca lumea e din ce in ce mai precauta.
                            In cazul asta, nu cred ca se poate numi "precauta" o persoana care cheltuie 37k EUR pe o masina noua in conditiile date. Cine nu e sigur de stabilitatea financiara a familiei pe termen scurt si mediu, nu cred ca va mai face pasul de a cumpara o masina noua de aproape 40k EUR.
                            Iar cine vrea si poate sa dea 37k, nu cred ca are vreo problema majora de a urca mai sus spre 40k si peste...

                            Originally posted by chipson78 View Post
                            oricum, varianta de 37k este varianta cea mai bine dotata, unde gasesti keyless entry and start, plafon panoramic, piele integral, memorie scaune, haion electric, navigatie.
                            daca cele de mai sus nu sunt un "must have" atunci cred ca te indrepti usor spre un 33k, varianta cu scaune alcantara.
                            Personal nu vad utilitatea sistemelor keyless entry & start si chiar sunt impotriva lor, dar asta e doar parerea mea, nu e locul aici de o discutie despre asta. Iar piele integral...ok, pentru cine n-a avut niciodata piele. Iarasi, personal nu as mai opta pentru piele, chiar cu toate sistemele de racire&incalzire disponibile, sau cel putin nu pentru pielea pe care o vinde Honda. Degeaba vara faci frig de 16 grade in masina, cand spatele ti-e incins si transpiri fara oprire
                            Din punctul asta de vedere, alcantara/textilul clasic cred ca sunt optiuni mai bune.

                            Memoria scaunelor, navigatia, da, sunt lucruri bune si cu adevarat utile
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • discutia despre preturi e prea lunga ca sa fie discutata aici, am prea multe de scris ca sa intelegi ce vreau sa zic o continuam la o bere cand ne intalnim, sunt multe aspecte:cash/leasing/credit, etc....

                              daca piele nu, plafon panoramic nu, keyless nu, atunci un lifestyle e alegerea corecta. navi o rezolvi cum vrei, cea mai scumpa fiind rezolvarea oem vreo 2000 de euro. o sa ajungi undeva la 32k-33k plus banii pentru navi. tot scumpa ti se pare?
                              civic 2.2 5D FK3
                              CR-V 2.2 AT RE6

                              Comment


                              • Originally posted by ticker View Post
                                Pe PF nu stiu cum merge, dar foarte probabil il poti recupera ulterior, dupa ce il platesti initial.
                                Off-topic: daca iau masina pe PF (numele meu) de la dealer (PJ), zici ca sunt sanse sa recuperez TVA-ul?
                                '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                                Fosta:
                                '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                                Javascript motherfucker in Iasi?
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                                Comment

                                Working...
                                X