Noua Honda CR-V Gen 4 - 2012 & Facelift 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • http://www.theautochannel.com/news/2...ry-nutson.html

    2012 Honda CR-V Ride and Review By Larry Nutson

    Yes, it’s still the one. Honda’s CR-V has been redesigned for 2012 and it appears that it will continue to be a leader in the compact SUV segment. All too often vehicle redesigns lead to them becoming bigger. Not in the case of the new CR-V. The old adage, if it ain’t broke don’t fix it, seems to have played out at Honda.

    The fourth-generation CR-V made its debut at the Los Angeles Auto Show in November and went on sale in December 2011. Exterior styling is significantly improved. Fuel economy gets a boost and the all-wheel-drive system is new.

    PHOTO (select to view enlarged photo)

    The 5-passenger CR-V is available in five different equipment levels: LX, EX, EX-L, EX-L with rear entertainment system, and EX-L with Navi. And each of these is offered in (front) 2WD or AWD. Prices run from $22,495 to $29,995. There’s only one power train, a 185 HP 2.4-liter 4-cylinder engine mated to a 5-speed automatic. A new Real Time AWD with Intelligent Control System debuted on the 2012 CR-V and is available to help provide traction in low-grip driving conditions such as snow, rain and unpaved road surfaces.

    EPA ratings are 23 city mpg and 31 highway mpg for the 2wd models, and 22 city mpg and 30 highway mpg for the AWD models. That’s on regular grade fuel. The fuel tank holds 15.3 gallons and that should be good for about 450 miles of highway cruising.

    Living in a snowy-winter region, I would be hard pressed to decide to opt for the AWD vs 2WD with the price increment only $1250 and the fuel economy difference only 1 mpg. Honda certainly hasn’t made this decision easy. However, in a non-snowy region I would stick with the 2WD, especially since the CR-V drives through the front wheels that gives some advantage in slippery road conditions over a RWD vehicle architecture.

    My test-car-for-a-week was a CR-V 2WD EX-L with Navi priced at $28,545 plus $810 for destination and handling. Maneuvering around the streets of the Second City proved relatively easy. With an overall length of slightly over 178 inches parking is not too difficult either. Around town the CR-V is peppy. Highway merging and overtaking needs appropriate forethought, however that’s one of the trade-offs for good fuel economy. The interior is well laid out and user friendly. The large rear hatch makes for easy loading and the cargo cover helps keep things out of sight.

    PHOTO (select to view enlarged photo)

    Two other city-friendly features are the rear view camera and folding outside mirrors. The camera is a boon to parallel parking, and on the narrow streets and alleys of any big city outside mirrors need to be folded in lest a trash collection truck take one off.

    PHOTO (select to view enlarged photo)

    The cargo area is easily accessible through the large rear hatch with its relatively low lift-over. There’s space for slightly more than 37cuft of stuff and if you fold down the rear seat which is split 60/40 the space nearly doubles to about 71cuft. There is no doubt that SUVs whether small or large have certainly made the lives of many folks much easier when it comes to that all to often need to haul something large and bulky.

    PHOTO (select to view enlarged photo)

    The CR-V has no options to choose from. With the three trim levels, and the top EX-L with two additional choices, Honda has pre-packaged equipment and features. Buyers only need to then decide on front or all wheel drive and pick color and trim. Honda tells me the EV is the most popular model. The CR-V is assembled in the U.S. in East Liberty, Ohio, which should make for a relatively short time to get vehicles to dealers and thus buyers. By pre-packaging and reducing the vehicle build combinations the right car for a buyer is probably most often in the right place. It would seem to me there is no need to settle for a CR-V that is not exactly what you want.

    PHOTO (select to view enlarged photo)

    As I was putting the finishing touches on this write-up media reports have it that new car costs have come down from a year ago, primarily because the inventory shortage created by the Japanese earthquake has been erased. Also, Honda has been recognized as the "Brand of the Year" in the "Full Line Automotive" category according to the 2012 Harris Poll EquiTrend® study. Evidence that the Honda brand continues to be well regarded by American consumers. With a vast network of 1045 dealers nationwide, the CR-V purchasing and, more importantly, ownership experience should be pretty good.

    The CR-V is a very viable consideration if you are in the market for a versatile people and cargo hauler that is also comfortable to maneuver in tight confines and helpful to the budget when it comes to fuel. There are other viable contenders in this segment, such as the Ford Escape, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan, Toyota RAV4, Mitsubishi Outlander, Suzuki Grand Vitara, Hyundai Tucson, BMW X3 or Mazda CX-5. New car buyers have great vehicle choices today. You can shop and compare on-line right here on The Auto Channel (Compare CUV’s) and that will save you time and fuel before you head out to visit dealers.

    © Larry Nutson
    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

    Comment


    • Intr-un final apar poze oficiale si cu modelul European.

      http://www.automarket.ro/stiri/honda...tii-45802.html

      Nu ma da peste cap semnalizarea pusa pe interiorul farului...


      Prefer varianta JDM

      Click image for larger version

Name:	2012-Honda-CR-V-JDM-front-view.jpg
Views:	2
Size:	39.3 KB
ID:	712244
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • Me like!
        2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
        2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
        2000 Honda S2000 Berlina Black
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

        Comment


        • Originally posted by ticker View Post
          Nu ma da peste cap semnalizarea pusa pe interiorul farului...
          Asa e si la Civicul sedan FD
          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

          Comment


          • Mi tu

            Legat de far, sa inteleg ca va fi cu ambele faze pe acelasi bec? Cutia de viteze este schimbata fata de generatia veche care nu avea S insa avea D3, 2, 1. Ahh si vad ca nu lipseste butonul de ECON, oare si la NSX o sa fie prezent?
            '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
            Fosta:
            '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
            Javascript motherfucker in Iasi?
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

            Comment


            • http://www.automarket.ro/stiri/honda...tii-45802.html

              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

              Comment


              • continuare :



                Honda a prezentat primele fotografii şi detalii legate de noua generaţie a SUV-ului său compact. Noul CR-V se modernizează şi le oferă clienţilor un nou design exterior şi interior.

                După ce a fost prezentat în premieră mondială anul trecut în cadrul Salonului Auto de la Los Angeles în versiunea pentru piaţa americană, noul Honda CR-V va ajunge în această toamnă şi pe Bătrânul Continent, acolo unde va fi prezentat în premieră în luna sptembrie în cadrul Salonul de la Paris. Prezentat astăzi printr-o serie de fotografii oficiale, noul model preia în mare liniile prezentate pe conceptul de pre-serie cu acelaşi nume în cadrul Salonului de la Geneva din luna martie.

                DESIGN

                Noul Honda CR-V, ajuns în 2012 la a patra generaţie, îşi schimbă aspectul şi devine un model ceva mai masiv şi mai agresiv, afişând însă în acelaşi timp linii care amintesc de generaţia precedentă a SUV-ului nipon. Evident, s-au schimbat complet partea frontală şi cea posterioară, noul look al lui CR-V fiind modernizat şi ceva mai "tânăr" decât cel pe care îl înlocuieşte. Apar lumini LED pe faţă, în timp ce blocurile optice posterioare primesc aceeaşi formă generală verticală, dar sunt uşor modificate faţă de cele vechi.

                Newsletter Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
                Foarte interesant şi complet contra curentului din industrie, Honda CR-V este mai mic în dimensiuni decât generaţia care până la toamnă va mai rămâne în showroom-uri. Diferenţele nu sunt mari, dar sunt interesante. Astfel, dacă în lungime pierde o jumătate de centimetru, înălţimea este mai mică cu 3 centimetri, element care contribuie la un aspect ceva mai dinamic al SUV-ului japonez. Cu toate acestea, portbagajul promite să ofere 589 de litri şi nu mai puţin de 1648 de litri cu bancheta rabatată, un plus de aproape 10% faţă de modelul actual.

                INTERIOR


                La interior, Honda CR-V este acum împărţit în două zone distincte: spaţiul pentru şofer şi spaţiul pentru informaţie. Japonezii încearcă astfel să aranjeze simplu habitaclul, fără a impune elemente inutile sau neclare. Tot la capitolul interior trebuie menţionat faptul că materialele utilizate în interior sunt de calitate mult mai bună decât cele din versiunea americană a modelului, zonele moi la atingere şi inserţiile de culoare înlocuind plasticul sec şi zonele monocrome. În centrul bordului se află un display de 5 inch de pe care sunt comandate sistemul de navigaţie, telefonul şi navigaţia.
                MOTOARE



                Sub capotă, viitorii clienţi ai lui Honda CR-V vor putea miza pe două motoare, unul diesel şi unul pe benzină. Primul este clasicul i-DTEC de 2.2 litri care dezvoltă 150 de cai putere, acesta fiind însă mult îmbunătăţit faţă de generaţia anterioară la capitolul consum şi emisii. Pe benzină vorbim de un 2.0 i-VTEC de 155 CP. Marea noutate la nivelul transmisiei este faptul că Honda va aşeza ca opţiuni în cazul motorului pe benzină un sistem 2x4 sau unul 4x4, în funcţie de dorinţele celor care calcă showroom-urile Honda.

                Honda CR-V de generaţie 4 va fi prezentat oficial în faţa jurnaliştilor la Salonul de la Paris şi va fi prezent în gama de modele oferite de Hpnda în Europa până la finalul acestui an.
                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                Comment


                • Am pus-o de un upgrade! Nu imi vine sa cred! Ia uitati-va cu atentie ce se iteste in spatele volanului, in stanga si in dreapta: http://s1.aecdn.com/images/news/gall...gallery_10.jpg Doua padele cu plus si minus! Adica poti sa schimbi cand vrea muschiuletul tau vitezele pe o cutie automata! La Honda! Astia chiar ne-au ascultat!
                  Sint cum nu se poate mai fericit!

                  @ andrei_r: Si crezi ca sportul ala e diferit fata de d3 la vechea cutie? Si oricum nu credeam pana nu vedeam, am avut cateva dezamagiri pana acum (cel putin referitor la design) iar la transmisie si motoare Honda a devenit fooooooooooarte conservatoare. Insa acum chiar mi s-a indeplinit cea mai mare dorinta. Ma simt de parca l-am prins pe Mos Craciun si tot sacul lui. Un singur lucru mai lipseste pt o echipare completa (cel putinasa cum o vad eu): scaune ventilate dar se poate rezolva cu huse aftermarket (din pacate sint negre, asta e) si reglaj lombar si la scaunul pasagerului din fata (macar manual, nu tre sa fie electric).
                  Am orgasm! Uuhhhh ohhhhhhhh...
                  tomsky
                  Senior Member
                  Last edited by tomsky; 19-07-12, 10:53.
                  2008 CR-V 2.0 Exe, poze,

                  Comment


                  • Pai am scris si eu mai sus, cutia de viteze automata e schimbata (cel putin in poze ). In plus ai si Sport
                    '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                    Fosta:
                    '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                    Javascript motherfucker in Iasi?
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                    Comment


                    • cutia pare a fi cea de pe noul accord. deci, in continuare, 5 trepte. si da, modul Sport e diferit fata de D3. in sport schimba mai sus in ture, folosind totate treptele de viteze. in d3 se utlizeaza doar primele trei trepte ale cutiei.
                      mai sunt si alte chestii noi care se itesc din poze: bi-xenon, DRL, faza lunga automata, memorie scaune, hill descent control. am vazut sub butonul de "eco" si un buton de deschidere a portbagajului din interior, nu stiu daca e prezent pe versiunea curenta, eu sper sa existe unul si pe telecomanda si haionul sa fie electric. daca din ce am insirat eu mai sus mai sunt chestii prezente si pe actuala versiune, va rog sa ma iertati, nefiind(inca) posesor de cr-v, n-am de unde sa le stiu pe toate.
                      civic 2.2 5D FK3
                      CR-V 2.2 AT RE6

                      Comment


                      • din pacate insa cutia - daca e cea de pe actualul accord - nu functioneaza in cele esentiale diferit de actuala automata de pe CRV
                        cutia asta ar putea beneficia big time de o treapta in plus si de un update care sa-i amelioreze timpii de schimb si eventual de softul de gestiune al turelor de pe RDX care e ceva mai destept
                        in plus eu asteptam cu sufletul la gura un update la diesel care sa il duca oficial la 175-185CP pentru ca mi se pare in anumite momente ca CRV-ul are nevoie de asta
                        Mazda CX5 cu dieselul de 175 CP a parut a se misca ceva mai alert la vitezele mari.
                        "Ethics. That's always so inconvenient."
                        Cal Lightman

                        Comment


                        • @chipson Ce bun e un ochi de vultur, thx pt detalii ca io nu le bunghisem (memo scaune si deschidere usa spate sint f bune, am avut de multe ori nevoie de ele). Generatia actuala nu are deschidere portbagaj din telecomanda, insa hayon electric nu cred ca vedem pe generatia asta, din ce am inteles doar Infiniti fx variantele de top (premium, sport, S) ar avea asa ceva, restul au doar deschidere, fara inchidere. Bixenon-ul il banuiesc a fi o singura lupa avand inauntru o clapa declansata electromagentic sa lumineze si in sus, un fel de fake pt faza lunga (am vazut asa ceva aftermarket, parca lupa marimoto e construita asa). La a mea, dupa 3 ani, mi se pare ca becurile xenon dau semne de oboseala, daca la inceput nu aveam nevoie sa aprind si faza lunga pt nu facea decat sa imi lumineze indicatoarele, acu se simte cand ii dau drumul, chiar am nevoie de ea. In cazul asta, daca au apelat la o singura lupa cu un singur bec e nasol, o schimbam mai des becurile.
                          @ turkish Eu nu mai cer nimic in plus, sint multumit si cu asta. Din cate stiu a 5-a e destul de lunga la automata actuala si se obtin consumuri decente deci nu "tipa" dupa a 6-a. Da, ar fi binevenita, dar nu e un capat de tara daca nu e. Prefer specificatii mai domestice dar care sa mearga decat 5 pagini de gadget-uri care ma tin prin service.

                          @ Daniel Willy crv sau altcineva cu automata iti poate raspunde la intrebarea asta. Eu am, la manuala, 3000 la un pic sub 120km/h si 2500 la 100. DIn ce stiu de la cerevelu la 100/h are cam 2000 rpm (diesel, chiar isi facea probleme ca nu are cum sa se curete DPF-ul al o turatie asa mica)
                          LE: acum am vazut ca pe tine te intereseaza generatia a 2-a. Sry, nu stiu nimic
                          tomsky
                          Senior Member
                          Last edited by tomsky; 19-07-12, 14:14.
                          2008 CR-V 2.0 Exe, poze,

                          Comment


                          • La 100 sau 120 km/h ce turatie are in ultima treapta ? Ma refer la AT, 2.0, CRV <2007.

                            Comment


                            • tomsky daca are tourerul hayon electric banuiesc ca le-ar fi destul de usor sa il adapteze si pe CRV

                              in alta ordine de idei imi place foarte mult cum arata
                              dar conteaza enorm la ce preturi il aduc; daca fac vreun "update" cum au facut la accord de la o generatie la alta... atunci e cam albastra situatia
                              Turkish
                              Senior Member
                              Last edited by Turkish; 19-07-12, 15:36.
                              "Ethics. That's always so inconvenient."
                              Cal Lightman

                              Comment


                              • Originally posted by tomsky View Post
                                @ turkish Eu nu mai cer nimic in plus, sint multumit si cu asta. Din cate stiu a 5-a e destul de lunga la automata actuala si se obtin consumuri decente deci nu "tipa" dupa a 6-a. Da, ar fi binevenita, dar nu e un capat de tara daca nu e. Prefer specificatii mai domestice dar care sa mearga decat 5 pagini de gadget-uri care ma tin prin service.
                                E luuuunga cat China a 5-a la cutia actuala, de fapt toate treptele sunt foarte lungi, cred ca din acest motiv ar fi fost mai ok una in 6, trepte mai scurte/reprize de acceleratie mai bune, zic.
                                Cutia A/T actuala e f ok, am facut cateva mii de km cu ea (pe CR-V 2.0), doar sa nu-ti doresti prea mult sa mergi sportiv (de asta mi-a si sarit in ochi S-ul , D3 dupa cum zicea si Chipson e mai mult de "antrenament", blana pe serpentine, desi acolo merge si cu 2 )
                                '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                                Fosta:
                                '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                                Javascript motherfucker in Iasi?
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                                Comment

                                Working...
                                X