ED (TM) : '86 Honda Civic Shuttle, Dark Grey

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    partea din spate




    Comment


    • #17
      .......la caroserie sa lucrat cel mai mult si datorita cacatului facut de un asa zis tinichigiu care numai si-a batut joc de ea in urma cu 3ani,se poate vedea si in poze cum in loc de mastic pensulabil a dat cu silicon,operatiunea era cam asa, ars cu flacara, dat jos siliconul si antifonul original, curatat cu peria sau cu flexul,sudat si pus petec acolo unde era necesar,degresat si dat cu grund apoi cu mastic ca in final sa fie antifonat si dat cu lovitura de ciocan de adi,cam asta erau etapele pe care eu le faceam(fara partea din fata,acolo nu am participat),adi se ocupa mai mult de modelat in tabla si sudat,a trebuit ca unele piese din tabla sa fie facute manual,de la lonjeroane la partea din spate aceea rotunjita,era mai bine ca acele piese sa fie numai schimbate cu unele noi ca sa nu dureze atat dar nici nu ma gandesc cat ar fi costat....

      poze cu reparatile aferentei fiecarei parti.....






      ed™
      Junior Member
      Last edited by ed™; 21-09-12, 12:08.

      Comment


      • #18
        ......rezervorul,vroiam sa il curat dar trebuia dat jos plutiturul si riscam sa il stricam asa ca a fost lasat in pace,am schimbat furtunele tevile din masina find in stare buna,am lipit si cositorit tevile care fac legatura intre buson si rezervor si refacut suportul de prindere pe sasiu a tevilor care vin de la buson,o sa atasez poze






        va vorbeam de jugul vechi si de drumul facut cu el asa praf,asa arata


        acum ca imi aduc aminte de toate sa bag si niste poze cu puntea de pe spate aia care a stat pe pamant si era vai mama ei,de la care am luat rulmentii,planetarele si grupul sa vedeti ce materiale se foloseau atunci.....



        ed™
        Junior Member
        Last edited by ed™; 21-09-12, 12:53.

        Comment


        • #19
          ....aici e pregatita ptr verificare







          ....a mai urmat partea in care am schimbat bordul,becurile si buretele de la aerisire,ventilatorul l-am schimbat mai demult



          ed™
          Junior Member
          Last edited by ed™; 21-09-12, 13:06.

          Comment


          • #20



            Comment


            • #21
              ...parbrizul a fost relipit si schimbate chederele,am observat cand am intors masina ca era dezlipit si pe acolo intra apa in masina ,chederele le aveam de la cea veche si nu au trebuit cumparate,cam atat pe anu asta,urmeaza ca la anu sa ma apuc de slefuit si pregatit ptr vopsit,am vazut unele locuri in care trebuie insistat cu rabdare ca sa nu mai iasa rugina,sper pana atunci sa dau si de un vopsitor bun la care sa nu ii trebuiasca 6cutii de vopsea

              ....acum ca a plouat o sa ies sa vad cum se descurca,ne vedem mai incolo cu niste poze


              ps:am uitat sa precizez ca: eu m-am ocupat mai mult de partea de cosmetica a masinii,vopsit,slefuit,curatat,demontat,montat si dat indicatii cum sa fie ,bordul si tot ce a tinut de el a fost schimbat de mine si datorita faptul ca tot eu l-am si dat jos de pe cealalta si aveam oarecum cat de cat experienta,in rest de celelalte treburi s-a ocupat adi eu neavand cunostintele si sculele necesare
              ed™
              Junior Member
              Last edited by ed™; 21-09-12, 13:35.

              Comment


              • #22
                Foarte multa pasiune si efort vad acolo pentru aceasta masina. Impresionant de multa munca pentru masina asta pentru a o readuce la viata.
                Touge is what we live for

                Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                Comment


                • #23
                  mersi frumos vali,intradevar pasiune dar pana la urma cred ca era si o necesitate,cam tot s-a invartit in nevoia de a avea ceva pe care sa te bazezi,cum strada mea iarna e tot timpul inzapezita si incep sa ma satur sa tot dau zapada de pe drum aveam nevoie de masina asta plus ca mai sunt si pescar si imi place sa am la indemana lucrurile si atunci de aici a venit nevoia de un 4x4,initial ma gandisem la un vitara (am ajuns sa cumpar o mazda 323 acum fiind masina de rezerva si a sotiei) categoric vitara e mult mai bun decat a mea la capitolul 4x4 dar consumul mare si lipsa spatiului nu imi suradea,shuttelu a picat intr-un moment prost (nu era loc de alte investiti)dar gandind pe viitor am zis sa incerc,a fost multa munca dar nu se mai pune cand faci din placere,adevaru e ca a costat(timp si bani) am avut noroc cu adi cred ca fara el nu ma apucam de ea,sigur ajungea la fier vechi si era pacat..........

                  .....ziceam de carburator ca trebuia reparat,am cautat peste tot kitul de garnituri ptr el,nu am gasit nimic,la reprezentanta gasisem si asteptam sa vina la sfarsitul lui decembrie,ma suna ciprian (o persoana de nota 20)inainte de revelion si imi da vestea ca nu se mai fabrica chitul,ffuuuuu durere,carburatorul de pe ea unu de dacie de 1,4 era compromisul intre varza si capra functiona dar nu cum trebuie,se simtea ca o dacie ca sa ma exprim cat mai bine,cine a condus o 1300 isi da seama de mersul ala anevoios si lipsa de putere in demaraj si depasiri,ma simteam ca un batran cu trabii pe sosea, mai mult de 80km/h nu mergea, poate daca prindeam o vale ceva,pe drum naspa si mers incet nu era sesizabila treaba era bine dar nu ma multumea,asa ca dupa raspunsul trimis mi-am luat inima in dinti si mi-am bagat nasu in carburator,aveam unul de rezerva si cu schita langa am inceput sa desfac din el,garnitura de la capac o aveam facuta plus niste garnituri o ring de la un kit cumparat care nu se potriveau decat o parte,ce mai jumatati de masura,initial schita nu imi spunea nimik doar schema carburatorului desfacut in parti si denumiri in engleza,probabil cineva care ar fi lucrat in domeniu nu iar fi fost greu sa fi citit asa ceva, imediat si-ar fi dat seama dar lucrurile astea costa si nimeni nu o face pe degeaba,impreuna cu carburatorul schema era deja un intreg nu jumatate de masura,uite asa desfacand putin cate putin ajungi sa iti dai seama ce ai defapt in fata si sa iti faci o imagine de ansamblu,in momentul acela sti ce sa cauti si cum sa arate piesa respectiva si ce garnitura sa iei si daca mai faci si niste masuratori cu sublerul atunci sti ce sa ceri cand te afli in fata vanzatorului, asa am ajuns sa caut garnituri o ring prin magazine,cred ca o saptamana numai la asta mi-a stat capu,am terminat cu treaba asta dar ma batea alt gand cum drak curat jiglere ca decarburul sau cum ii zice nu se mai face cica e toxic si cu benzina nu se duce negreala acumulata in timp,am intrebat un prieten zicea de o solutie care se foloseste la curatarea centralelor termice pe baza de sodiu nu mai stiu exact cum se numeste,eu aveam ceva pe baza de sodiu prin casa mai exact solutia triumf cu care curata sotia cuptorul dar imi era frica ca bulisem un espreso din aluminiu(il folosesc la facut cafea cand ies la pescuit),a capatat o culoare mai neagra dupa ce am incercat sa il spal de negreala de la jar si imi era frica sa il folosesc la curatatul carburatorului sa nu patesc la fel,dar pana la urma mi-am luat inima in dinti si l-am curatat cu triumf,nu sa intamplat nimic si am rasuflat fericit,deci dupa ce a fost defacut in bucatele m-am apucat sa pulverizez peste el si jiglere solutie,am lasat sa stea 10min si m-am apucat sa il curat cu o perie mica care o aveam de la o pompa de apa ptr bidoanele de 19l,a fost numai buna peria,cred ca fara ea trebuia sa improvizez ceva ca altfel nu reuseam sa curat toate canalele care is destul de multe,am clatit bine cu jet de apa sa se duca solutia si am lasat la uscat,dupa m-am apucat cu o carpa sa sterg locurile in care deja se albise si nu se luase depunerea aia neagra, pana a doua zi l-am lasat in apa ca sa nu apuce sa atace carburatorul(aluminiu din el,defapt e un aliaj sau e tratat habar nu am excat din e facut,dar daca cel de dacie e din aluminiu ma gandesc ca si asta tot la fel este,in fine...)

                  acum ca totul era pregatit m-am apucat sa-l asamblez,jiglerele de aer erau curate(4+cuiul de aer) cele de benzina la fel(4+3 din interiorul corpului unde sta benzina) plus altele.....o sa pun poze sa va dati seama exact,is prea multe ca sa ma apuc sa le enumar plus ca nici nu stiu exact cum se numesc,cu ce am avut de furca a fost o garnitura o ring care era mai mare la jiglorul de nivel(a trebuit luata cu jmirghelul ca sa poata sa etanseze corect si sa nu bage prea multa benzina pompa)a trebuit facuta o garnitura din clingherit ptr pompita de benzina,cea atasata corpului......

                  asta e carburatorul de dacie cu care a functionat








                  ..... se simte mult mai bine masina are alta vlaga in ea plus ca forta e alta(se invart rotile in gol in treapta a doua cand o acelerez la maxim)parca a renascut,era sa uit una din pompite a fost anulata mai exact cea de la aceleratie,nu statea la relantiu o sa pun poze mai incolo acum ma bucur de plusul de energie care il are
                  ed™
                  Junior Member
                  Last edited by ed™; 20-01-13, 23:50.

                  Comment


                  • #24
                    o intrebare:ma intereseaza o schema de functionare sau mai bine zis o descriere si ce anume fac pieselor ce alcatuiesc carburatorul,se poate gasi asa ceva in vreo carte?

                    Comment


                    • #25
                      pe aici ai sa gasesti multe chestii interesante despre carburatoare, http://www.redpepperracing.com/forum...php?app=portal

                      sau daca nu in topicul meu EPC online

                      Comment


                      • #26
                        mersi frumos,cand o sa am mai mult timp o sa ma apuc sa scot la imprimanta gata tradus ca sa imi dau seama ce e cu pompa aia de vacum si exact cum se regleaza,mersi frumos inca o data

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by ed™ View Post
                          mersi frumos,cand o sa am mai mult timp o sa ma apuc sa scot la imprimanta gata tradus ca sa imi dau seama ce e cu pompa aia de vacum si exact cum se regleaza,mersi frumos inca o data
                          pentru putin

                          Comment


                          • #28

                            Comment


                            • #29

                              Comment


                              • #30
                                alipinista ce sa mai

                                Comment

                                Working...
                                X