Schimbare ulei cutie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Litrul de ulei Honda MTF2 (pentru Civic, Accord, etc) este 80RON la carpati, am luat eu saptamana trecuta.
    (asta pentru cei care vor sa-si ia, iar apoi sa-l schimbe acasa).
    Mi-au spus, de asemenea, ca nici ei nu stiu o varianta inlocuitoare pentru el, si ca singurul loc de unde l-ai putea lua este un dealer honda, intrucat vin doar la butoaie de la 50l in sus.

    Comment


    • #17
      exista si varianta UK la un pret mult mai convenabil , dar acolo trebuie facut un group-buy iar costul/litru este sub jumatatea pretului afisat de dealerii honda. Sau tot din UK uleiul Land Rover MTF94 , este acelasi fluid .

      http://www.lings.com/lingscentralapp...9AF4Sylo2222E6
      Touge is what we live for

      Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

      Comment


      • #18
        aveti idee cat ulei intra exact in cutia de viteza manuala a civicului din 2008 1.8? vreau sa schimb uleiul dar nu stiu exact cat intra

        Comment


        • #19
          Conform manualului de service si a cartii tehnice (pag. 342) 1,4-1,6 litri.
          Colegul Maruta mi-a spus ca i-au intrat 1,6 litri.
          Asadar, ti-am dat trei surse.
          vtin
          Senior Member
          Last edited by vtin; 08-01-13, 21:57.

          Comment


          • #20
            Cu 2 litri esti in carti.
            Hondafan forever

            Comment


            • #21
              Din cate stiu la 5D, daca nu ti-l scot cu pompa, e suficient 1 litru...
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #22
                ok, multumesc pt raspunsuri, maine voi vedea exact cat intra...deci 2 sticle de aproximativ 950 ml sunt de-ajuns, asta ma interesa cel mai mult

                Comment


                • #23
                  Intervalele de timp sunt la fel de importante ca si rulajul la care se cere schimbarea uleiului de cutie? Am schimbat uleiul cu MTF3 la 100k in 2014 cand am luat masina si acum in 2017 am 120k. Manualul meu spune 6 ani/120k conditii normale si 3 ani/60k conditii severe, recomandari pe forum sunt mai multe, 4 ani/60k, la 40k pe acest thread fara mentiune despre timp...as putea sa mai fac inca 30k in urmatorii 3 ani si sa ma incadrez in intervalul de timp pentru conditii normale sau e de preferat sa respect conditiile severe pentru preventie? Masina e 2004 CL7 2.0MT benzina, condusa in regim normal fara abuzuri.

                  Comment


                  • #24
                    Tinand cont de cat de costisitoare sunt interventiile la cutie vs. cat costa un schimb de ulei la manuale, l-as schimba la 3 ani maxim sa stau linistit. Ca orice ulei, se degradeaza si stand. In plus ciclurile dese de incalzire/ racire il afecteaza din nou (uleiul din cutie ajunge la temperaturi foarte mari si cutia nu are cooler pentru ulei). Eu la ATR mi-am propus sa il schimb anual sau maxim la 2 ani daca fac km putini.
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • #25
                      Adica, sunt singurul nebun care il schimba la fiecare revizie (8000 km) ? ))
                      '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                      "Binele o duce rau in Romania"

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by GUR View Post
                        Adica, sunt singurul nebun care il schimba la fiecare revizie (8000 km) ? ))

                        Sa nu exagerăm, zic!

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by GUR View Post
                          Adica, sunt singurul nebun care il schimba la fiecare revizie (8000 km) ? ))
                          Anul trecut si eu l-am schimbat de doua ori. Acum l-am sarit o revizie dar in vara il schimb iar.

                          Comment


                          • #28
                            ajunge schimbat la 60000km sau 4 ani vezi redline, amsoil
                            alte uleiuri foarte bune ptr cutii de viteze manuala Fuchs Titan Sintofluid , Valvoline Maxlife sau Ravenol MTF.

                            de evitat elf sau motul, la 2 ani de zile se scoate negru inchis din cutia de viteze si miroase urat.
                            corsaru
                            Senior Member
                            Last edited by corsaru; 15-04-17, 13:55.
                            cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                            Comment


                            • #29
                              Ce ulei sa bag la Honda Accord 2008 automata cl7 ? Cei de la honda au zis ca e 170 de lei litrul si trebuie 5. Mi se pare destul de mult 200 de euro pt 5l de ulei...

                              Comment

                              Working...
                              X