Romanian Tuning Show 2011

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Am fost si eu sa arunc un ochi. In vreo ora am parcurs tot pavilionul, destule masini frumoase, dar le stiam pe majoritatea. Pe langa cele frumoase am vazut si o groaza de mostre kitsch-tuning.

    Mi-a placut ca nu era omorul din alti ani si parea treaba destul de organizata treaba.
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

    Comment


    • #17
      Am fost si eu doar duminica. Am ramas foarte dezamagit ca nu am gasit si eu uni civic tunat ca oamenii: un chip-tuning adevarat, un turbo ceva... Majoritatea masinilor erau nemtesti, sau japoneze high-end.

      Poate inteleg eu fenomenul de tuning aiurea dar, in acceptiunea mea, tuning inseamna sa transformi, pe partea mecanica, o masina comuna intr-un "monstru" cu multi cai si mult cuplu. Asa ceva nu prea am vazut...

      Putin offtopic: m-am interesat de un chip-tuning sau chiar o modificare de motor pentru Civic-ul meu. Mi s-a spus ca nu prea exista pentru honda, si oricum in .ro se intampla chestia asta mai mult pe masinile VAG sau BMW. Intrebarea mea este: chiar pe un Civic nu se face nimic? Adica nu tu o marire de putere 30%+, cuplu, turbo, ceva? Nu de alta dar stiu ca in state e veselie mare cu Civicurile...
      B 21 JVM
      Don't drink and drive, just smoke and fly!
      Rich boys drive german cars, rich smart boys drive japanese!

      2008 Civic 5D Executive, 1.8 i-VTEC 140 CP, Tangerine Orange

      Comment


      • #18
        radumach, uite aici una de la romexpo - nici "nemteasca", nici "japoneza high-end" si cu turbo si cu ce mai trebuie pe ea

        Click image for larger version

Name:	zoom_n.jpg
Views:	1
Size:	35.8 KB
ID:	707937
        :::Polo 9N3 GTI:.:1.8T:.:BJX:.:150HP:.:ShadowBlue:::

        Comment


        • #19
          radumach, mai studiaza pe site-urile de afara si ai sa vezi ca nu gasesti nici acolo.
          eu nu stiu nici un r18a cu kit turbo sa fie fianlizat in varianta "gata! e brici".
          toate sunt cu diverse issues.
          in grecia snt doua proiecte in desfasurare, vedem ce iese.
          oricine poate face o masina cu turbo, sa o puna in stand, sa puna un print cu diverse performante, ideea e , e fiabil, fine tuned, etc? aici nu prea cred.
          HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
          HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
          vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
          KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

          Comment


          • #20
            Era in Grecia un R18 turbo, finalizat, circula deja de cca 6 luni, daily car, si omul zicea ca totul merge brici, nu are nici o problema nimic...am cautat acum rapid si nu am gasit inca, dar postez aici cand dau de el.
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

            Comment


            • #21
              Originally posted by RoSonic View Post
              radumach, uite aici una de la romexpo - nici "nemteasca", nici "japoneza high-end" si cu turbo si cu ce mai trebuie pe ea
              [ATTACH=CONFIG]22646[/ATTACH]
              Daca Honda nu e, nimic nu e )

              Nu imi dau seama ce e aia, dar pare OK. On the other hand sa vad ce atelier poate sa imi puna pe Civicul meu un kit de turbo care sa se si potriveasca...
              B 21 JVM
              Don't drink and drive, just smoke and fly!
              Rich boys drive german cars, rich smart boys drive japanese!

              2008 Civic 5D Executive, 1.8 i-VTEC 140 CP, Tangerine Orange

              Comment


              • #22
                Originally posted by mad_wob View Post
                radumach, mai studiaza pe site-urile de afara si ai sa vezi ca nu gasesti nici acolo.
                eu nu stiu nici un r18a cu kit turbo sa fie fianlizat in varianta "gata! e brici".
                toate sunt cu diverse issues.
                in grecia snt doua proiecte in desfasurare, vedem ce iese.
                oricine poate face o masina cu turbo, sa o puna in stand, sa puna un print cu diverse performante, ideea e , e fiabil, fine tuned, etc? aici nu prea cred.
                Pai cam asta e diferenta dintre profesionisti si amatori, nu? (o gandire caracteristica pentru noi ca natie - poti sa te uti si la fotbal sau, de altfel in orice domeniu)
                De modificat motoare nemtesti, simple, de chip-tuning pe diesel oricine e as! La chestii mai complicate ete nu se mai baga lumea...
                Repet, ma asteptam sa vad o masina simpluta (15-20k noua) transformata intr-una nervoasa... Am vazut STI-uri, BMW 330i, 335i foarte multe!
                Poate ca ar trebui sa mai precizez ca nu consider neaparat o arta modificarile de design, body-kit-uri si alte alea... Ma intereseaza partea mecanica: putere, cuplu si cum pui chestiile astea pe pamant
                B 21 JVM
                Don't drink and drive, just smoke and fly!
                Rich boys drive german cars, rich smart boys drive japanese!

                2008 Civic 5D Executive, 1.8 i-VTEC 140 CP, Tangerine Orange

                Comment


                • #23
                  Nu imi dau seama ce e aia, dar pare OK.
                  Del Sol.
                  :::Polo 9N3 GTI:.:1.8T:.:BJX:.:150HP:.:ShadowBlue:::

                  Comment


                  • #24
                    radumach, vorbesti cu entuziasmul unui cititor de reviste )). tu vrei sa vezi motoare aspirate cu conversie supraalimentare, si ti se pare o chestie asa de usoara... ca sa faci asa ceva si sa mearga f bine, fara probleme, daly use, nici sarac, nici bogat, fara probleme de relanti, ce sa mai vorbin'm de noxe...pe scurt ELECTRONICA! cip tuning pe turbo e simplu, cip tuning pe aspirat, nu e de nefacut. un soft corect pt o conversie turbo...
                    sunt f multe repere in discutie, ca sunt multe care merg (circula), de acord. insa multe sunt facute sa mearga bine in full throttle, ca doar sunt facute sa mearga la diverse competitii. cele mai frecvente sunt pe masini vechi cu o electronica mai saraca si mai permisiva. sa reusesti sa cuplezi un standalone la toate anexele prezente pe un fn sa zicem si sa functioneze fara probleme trebuie sa ai o logistica impresionanta si cunostinta pe masura. sunt putini pe planeta sa se laude cu asa ceva.
                    eu vorbec de lucruri facute corect, la nivel de producator, nu de aproximative.
                    HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                    HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                    vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                    KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by mad_wob View Post
                      radumach, vorbesti cu entuziasmul unui cititor de reviste )). [...]
                      eu vorbec de lucruri facute corect, la nivel de producator, nu de aproximative.
                      Pai ori suntem golani ori nu mai suntem )
                      B 21 JVM
                      Don't drink and drive, just smoke and fly!
                      Rich boys drive german cars, rich smart boys drive japanese!

                      2008 Civic 5D Executive, 1.8 i-VTEC 140 CP, Tangerine Orange

                      Comment


                      • #26
                        pai suntem man, dar vezi tu, perfectiunea e pasare rara, in schimb e plin ce ciori....(nici o conotatie...)
                        HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                        HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                        vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                        KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                        Comment


                        • #27
                          americanii le numesc "trailer queens"; masini care nu prea se descurca in lumea reala, vin si pleaca pe trailer ca sa arate frumos la targuri si expozitii, eventual se tin sa le dea cineva o cheie sa faca un pic de zgomot si gata;

                          eram la stand la muscle cars cand s-a discutat despre asta, cineva il intreba pe Andrei daca una din masinile din stand - Cobra Shelby - chiar merge in lumea reala, si el i-a zis sa verifice rotile si uzura lor, pamantul de pe contraaripi si de la imbinarile din fata ale evacuarii; in ideea ca masina aia e folosita cu regularitate pe strada; prin Bucuresti chiar

                          si povestea cat de complicat e sa aduci un astfel de masina la un nivel de fiabilitate si functionalitate care sa o faca utila, pe bune, un lumea reala
                          "Ethics. That's always so inconvenient."
                          Cal Lightman

                          Comment


                          • #28
                            amin !!!
                            HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                            HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                            vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                            KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by radumach View Post
                              Am fost si eu doar duminica. Am ramas foarte dezamagit ca nu am gasit si eu uni civic tunat ca oamenii: un chip-tuning adevarat, un turbo ceva... Majoritatea masinilor erau nemtesti, sau japoneze high-end.

                              Poate inteleg eu fenomenul de tuning aiurea dar, in acceptiunea mea, tuning inseamna sa transformi, pe partea mecanica, o masina comuna intr-un "monstru" cu multi cai si mult cuplu. Asa ceva nu prea am vazut...
                              Nu ai cautat destul de bine...

                              Prin absurb... daca cineva ar fii in stare sa-ti faca masina turbo in RO...ai fii dispus sa platesti pt asta???
                              www.MobShop.ro www.Mobila-online.ro

                              Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

                              EX - Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red
                              Honda .:. Injen : HKS : CPL Racing : EXEDY : Quaife : Mugen : Hondata : BLoX : OMP : Recaro : Yokohama : OZ : JVC : DLS : Alpine : Focal : 3M : Ferodo .:. Type-R

                              Comment


                              • #30
                                eu as fi poate dispus sa aloc buget dar ar fi o problema de incredere
                                adica sigur ca exista motor de 2,4 turbo pe RDX

                                dar recunosc ca mi-ar fi foarte greu sa ma bazez pe cineva ca ar putea implementa aceasta transformare fara sa imi crape cutia sau mai stiu eu ce la tourer dupa 2 luni;
                                Turkish
                                Senior Member
                                Last edited by Turkish; 17-05-11, 15:22.
                                "Ethics. That's always so inconvenient."
                                Cal Lightman

                                Comment

                                Working...
                                X