Honda si HondaFan pe AutoIQ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Honda si HondaFan pe AutoIQ

    Salut,

    Sunt super-incantat sa va prezint AutoIQ - Despre masini. Inteligent. Inainte de a ma trage pe dreapta prematur sub acuzatia de "reclama", recititi titlul articolului si continuati lectura pana la capat... Vorbim la final.

    Conceptul este unul simplu si exciting. Plecam de la ideea ca nu exista masini proaste – exista doar masini bune si foarte bune, insa in functie de contextul in care sunt si utilizate alegerea acestora poate fi inteligenta si foarte inspirata sau mai putin inteligenta. Exista desigur si cateva exceptii de la aceasta „regula”, exceptii pe care noi le numim masini „stupide”, in sensul ca, oricat ne-am stradui sa gasim un context in care masina respectiva este foarte potrivita, acesta ne scapa...

    In prezent ne place sa vedem in AutoIQ – Despre masini. Inteligent. o revista online de atitudine auto si ne consideram ceva mai pasionati, mai obiectivi si mai bine documentati decat un blog/blogger si ceva mai putin scortosi si plini de clisee in raport cu jurnalistii si revistele auto consacrate.

    Pana acum, am creat pagini pentru cei mai proeminenti constructori auto de pe piata si le-am analizat portofoliul curent de modele, incluzand pentru fiecare dintre acestea o scurta prezentare cu fotografii atractive si un verdict initial. Astfel, Honda are o pagina dedicata pe AutoIQ disponibila la adresa http://autoiq.ro/honda unde am inclus si link-uri catre conturile oficiale de twitter, facebook si catre clubul (ne)oficial al posesorilor si fanilor marcii - HondaFan.

    Check it out si nu uitati sa va spuneti parerea despre masinute in comentarii - parerea unui posesor/utilizator conteaza foarte mult...

    Va multumesc foarte mult tuturor celor care veti comenta, cu bune si rele, feedback-ul este apreciat. Nu tinem sa ne justificam in fata nimanui, va place, cititi, nu va place, nu cititi, cert este faptul ca pentru mine personal si pentru echima mi:INTERACTIVE AutoIQ a reprezentat o provocare.

    Am vrut sa realizam un concept nou si incitant in care sa abandonam cliseele obosite ale revistelor de specialitate (pe care unii le considera profi) si sa creem ceva proaspat. Suntem (aproape) siguri ca am reusit.

    Nu a fost usor sa luam toate modelele tuturor constructorilor (proeminenti, nu vorbim de Ferrari, Lamborghini, Aston si alte SF-uri) si sa le plasam intr-un cub decizional (3 dimensiuni - contextul marcii, contextul clasei si contextul socio-economic) si de-aici sa generam articolele si clasamentele AutoIQ, insa noua ne-a facut placere sa facem acest exercitiu si suntem siguri ca ce-a iesit este de departe cea mai relevanta si pertinenta imagine a ofertei pe piata auto din Romania.

    Rezultatul de ansamblu poate fi analizat in pagina Clasamentului AutoIQ disponibila la http://autoiq.ro/top/ si prezinta atat contextul segmentului cat si pe cel al marcii... Check it out!

    Majoritatea articolelor prezente sunt introduceri, sau verdicte initiale... Ele reprezinta linia de start. Apoi, in masura in care constructorii sau importatorii oficiali ne vor da concursul vom lua masinutele si vom face teste extensive si va vom prezenta review-urile extinse.

    Din pacate insa, cu siguranta acest lucru nu va fi posibil pentru toate marcile prezente pe AutoIQ, in mare parte din cauza ca foarte multi constructori prezenti pe piata din Romania nu au un parc de presa.

    In prezent colaboram excelent cu Citroen, Renault, Honda si Mercedes-Benz. Vor urma probabil in scurt timp BMW, Skoda si Toyota cu care suntem in discutii.

    Cat despre Sammy, desi vorbeste cu englezisme, foloseste excesiv smiley faces, "..." si "." si nu scrie cu diacritice, nu, nu este un pusti de 16 ani, si chiar daca ar fi, eu personal sunt mandru de el. Are 28 de ani, stie masini de la 4 ani, conduce peste 20 de masini pe an si este la curent cu toate chestiile importante ce tin strict de masini si mai putin cu evenimentele mondene din lumea auto, politica din spate, interesele meschine ale importatorilor oficiali si ale celor de la APIA et cetera...

    Multumim inca o data pentru feedback si pentru sustinere si speram sa va placa.

    Cheers,
    Sammy

    http://autoiq.ro

    PS: Desigur link-ul va ramane acolo indiferent, insa ne-ar placea sa ne returnati favoarea si sa vedem si un link spre AutoIQ de pe HondaFan... Si BTW, am incercat sa va contactez si pe alte cai - e-mail, PM etc insa nu am primit niciun raspuns so this is what I came up with... Sper sa nu fie inappropriate

  • #2
    Citit cu atentie postul anterior, si frunzarit cu atentie sait-ul. Parerea mea:

    Motivatia existentei pare a fi una comerciala. Nu in sensul c-ar veni (acum, sau curand) vreun cent de la vreun dealer sau importator. Ci in sensul ca se doreste trafic pe site, cu care sa fie ademeniti ulterior diversi dispusi sa plateasca pentru diverse.. servicii. Am inceput cu motivatia, pentru ca de aici decurge restul. Nu zic, pare a fi un pic mai multa munca in spate decat minimul necesar, si un pic mai multa inteligenta decat media internauta generatoare de galagie pe bloguri si forumuri. Deci sunt de acord cu o parte din autodescriere. In schimb nu sunt de acord cu informatia gasita in cele cateva articole pe care am avut rabdarea sa le citesc. Ideea cu punctajul e similara cu cea de la Top Gear, deci e una buna. Implementarea.. mai putin. Nu este transparent punctajul, ceea ce il face foarte usor chestionabil, si personal cred ca ar fi fost mai bine sa se pastreze sistemul pana la capat si sa se afiseze un punctaj detaliat. Nu sunt de acord cu informatia pentru ca mie imi lasa impresia folclor, si nu intr-un sens bun, ci in sensul "de la lume adunate, inapoi la lume date". Nu pare a fi o parere consecventa a unei persoane sau a unei echipe. Par a fi diverse pareri ale unor diverse personaje, adaptate rapid la formatul "revistei". E prea mult continut peste tot ca sa mai bag in seama inca o sursa de continut, fie el si agregat si nitel filtrat. Desi sunt de acord ca mare parte din presa de specialitate scrie prostii, inteleg motivele. E greu de gasit oameni pasionati cu o minte larg deschisa, cu timp liber (sau dedicati complet activitatii, caci e nevoie de bani pentru a trai), cu vocabularul si cultura necesara, si asa mai departe. Dar e si mai greu de finantat o revista, e greu sa nu faci parte dintr-un trust (pentru ca nu prea rezisti pe piata), si greu de rezistat tentatiilor. Spun asta, pentru ca in momentul in care o revista traieste din publicitatea platita de aceeasi constructori ale caror masini sunt prezentate intre coperti, e de asteptat un minim de favoritism, fie el si reprimat (in cazurile bune). Trusturile au in general niste colaborari mai mult sau mai putin vechi si clare, cu departamentele de presa ale diversilor importatori sau producatori, sunt invitati pe banii acestora la diverse intalniri, expozitii, prezentari, samd. Si atunci, dispare acea obiectivitate pe care o au de ex cei mai mari de la Top Gear. Intre noi fie vorba, si ei favorizeaza din greu masinile englezesti, dar oamenii o fac pe fata, cu zambetul pe buze, si chiar cu ceva ironie cand e cazul. Spun toate astea, pentru ca atunci cand n-ai o parere personala bine fundamentata despre o masina, si alegi in loc un articol dintr-o terta sursa, rezultatul e diferit de cel dorit. Toate articolele citite de mine pe site sunt scrise in lipsa experientei practice cu acea masina, fie ea si pentru 10 minute intr-un test-drive. Lipsesc informatii esentiale (pot sa dau detalii, evident, cum sigur pot da multi altii de pe-aici). Si aici ating alta problema: in momentul in care cunosti un pic industria, vezi prin multe "manevre" de marketing. Si iti poti ajuta si cititorii sa vada prin ele. E nevoie de acea cunoastere a pietei si a industriei, a istoriei unui producator, si a unui anumit model, a unei anumite platforme impartasite de modele ce ies pe piata sub brand-uri diferite, desi in sine e aceeasi masina, si in principu e nevoie de istorie. Pentru ca se intampla mai des ca istoria sa ne ajute sa intelegem o situatie, decat se intampla ca istoria sa se schimbe brusc (si inca vorbesc strict de piata auto).

    Pe scurt, e o colectie nu foarte rau pusa la punct de informatii adunate in oarece graba, din surse variate. Informatie usor filtrata si reformatata. Foarte usor. Formatul nu e unul compromis, chiar deloc, dar continutul e comun si lipsit de noutati sau atitudini originale. Ma repet, dar pare un proiect comercial, nu unul nascut in primul rand din pasiune. Online-ul te ajuta sa ocolesti niste cheltuieli majore, si atunci e mult mai usor pentru pasionati sa publice. Dar in cazul asta pare a fi folosit pentru a ajunge mai usor la profit.

    Ca si concluzie, mentionez ceva ce mie mi se pare foarte important: nu e nimic gresit in a avea un concept comercial, mai ales cand pare a fi unul nitel mai rasarit; dar mi se pare cam slab gandita strategia de-al expune unui forum ca asta, unde ai mari sanse sa dai peste oameni extrem de pasionati (nu ma refer aici in primul rand la mine), si peste oameni plictisiti de cantitatea mare de porcarii scrise de multi pe aceleasi subiecte (aici ma refer la mine).

    Intr-o nota foarte personala, eu nu prea inteleg de ex nici treaba cu facebook-ul, dar functioneaza de minune pentru multi, deci posibil sa mearga si cu Auto IQ (foarte original si numele, ca veni vorba). Iar ca sugestie, daca-i pot spune asa, recomand foarte mult timp petrecut foarte aproape de cat mai multe masini prezentate (si e OK cred eu ca masinile sa apara in revista doar dupa ce s-a petrecut timp cu ele, nu neaparat toate de la inceput). Daca lucrurile raman cum par acum, revista nu va fi decat inca o sursa de zgomot.
    Adi.
    Last nick: adyhere4u
    Last edited by Adi.; 30-03-11, 16:24.
    Adi
    '08 CTR GT
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/adyhere4u/

    in curand...

    Comment

    Working...
    X