Punte spate Civic FK2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Punte spate Civic FK2

    Salutare tuturor!
    Civicul meu FK2 tocmai a implinit 3 ani jumatate si 70.000 de km si ma confrunt cu urmatoarea problema : la denivelari, se aude o bataie pe spate .
    Am fost la service, mi s-a spus ca sunt duse bucsele de pe puntea spate.
    Solutia lor - foarte scumpa - schimbarea puntii spate cu totul.
    Intrebarea mea este daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema si ce solutie a gasit...chiar trebuie schimbata toata puntea? N-a gasit nimeni o solutie mai ieftina cum ar fi doar schimbarea bucselor? ( nu neaparat OEM )
    Multumesc!

  • #2
    Am un prieten care a inlocuit toata puntea spate pe la 9000 km, masina lui fiind in garantie. Din cate mai tine minte, puntea costa undeva la 2500 ron sau ceva de genul...
    Nu cred ca pot fi inlocuite bucsele, din cate stiu eu sunt sudate de punte, sper sa nu gresesc.
    Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
    Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
    1000 Locuri de vizitat in Romania

    Comment


    • #3
      Puntea e mai ieftina costa in jur de 1400ron si ai dreptate bucsile nu le poti schimba separat trebuie sa iei tot ansamblu.
      2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
      EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

      Comment


      • #4
        Eu stiam ca e 800 euro puntea. Cel mai bine intrebi. Cei din service sustin ca nu se pot inlocui/monta bucsile
        ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

        Comment


        • #5
          se pot inlocui..numai sa faci rost de ele si sa ai un prieten/cunostinta mecanic.Aceeasi probl am avut-o la fosta masina imi ziceau ca nu poate sa schimbe pivotul ci doar bratul cu tot cu pivot.Adevarul e ca pivotul de cumparat avea gaura de 10 mm si ala de pe masina 12 mm ..si nu puteau sa dea gauri la un pivot normal sa il puna la bratul meu.Cred ca e acc chestie si la punte.

          Comment


          • #6
            Asa e la Honda, bucsile OEM nu se gasesc separat insa le poti gasi aftermarket. Eu la DelSol aveam de ales sa schimb tot bratul care costa 300 euro sau sa schimb doar bucsa care costa 80RON. Oare ce am ales?
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • #7
              Haha, si se mai plange lumea ca Reno sunt scumpe la intretinere si costa mult piesele.. HAHA! Pai la Reno gasesti ultimul surub aftermarket, dar chiar si OEM nu trebuie sa schimbi escavatorul pentru un dinte de la cupa.
              Imi pare rau sa aflu ca si Honda merge pe acelasi principiu ca si Fiat si Alfa, ramasesem cu ideea ca sunt proiectate destept, stil lego.
              Doc, tu la DelSol gasesti o groaza aftermarket, la FK2, FN1-2, etc nu prea se gasesc decat consumabilele..
              sigpic

              HONDA - THE POWER OF DREAMS
              Honda Civic Type-R FN2

              Comment


              • #8
                Multumesc pentru informatii.
                Doc, da-mi te rog niste linkuri unde ai gasit piese aftermarket ... poate gasesc si eu pt FK2...

                Comment


                • #9
                  cel mai bine te duci la un magazin de piese auto , ai multe sanse sa gasesti ce trebuie

                  Comment


                  • #10
                    Incearca la aici. De la ei am cumparat noi piese.

                    @strumfuadi: pe acelasi principiu merg toti producatorii, chiar si la reno. Insa daca vrei poti cumpara separat piesele aftermarket.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • #11
                      Merci de info!
                      Am intreabat la mai multe magazine de piese si toti mi-au zis ca bucsele vin cu tot cu punte...

                      Comment


                      • #12
                        Salut.
                        Am si eu aceeasi problema. Poti sa-mi descrii te tog mai exact sunetul?
                        Se aude la orice denivelare sau doar la o groapa mai serioasa? Ai observat cumva daca are vreo legatura cu greutatea pe spate? Spun asta pentru ca la mine se aude mult mai tare si mai des atunci cand am 2 persoane in spate.

                        Comment


                        • #13
                          Se aude o bataie.....trancane....nu trebuie sa iau o groapa serioasa pt a o auzi....sunt suficinente denivelarile....n-am observat sa aiba vreo legatura cu greutatea...

                          Comment


                          • #14
                            Salut. Dupa doua drumuri la Mara Motors Braila, concluzia lor a fost ca masina nu are nimic. Nu au gasit nimic in neregula dupa ce au facut teste de amortizoare, au ridicat-o de mai multe ori pe elevator si au demontat aproape toate plasticele pe spate.
                            Am fost totusi si la un alt service, unde mi-au spus ca problema este de la... bucsele puntii spate.
                            Se pare ca devine incet-incet si asta (pe langa scartaitul pompei de ambreiaj si smucitul/trepidatul la plecarea de pe loc) o problema generala la aceste Civic-uri.
                            "Norocul" meu e ca masina inca e in garantie. Urmeaza sa fac o programare la Asko si sper s-o inlocuiasca pe garantie.

                            Comment


                            • #15
                              Meseriasi astia de la Mara. Se contraziceau cu mine prin vara, cum ca Hondele nu au nici cea mai mica problema
                              ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

                              Comment

                              Working...
                              X