SIRNEA_A/T: '05 Honda CR-V 2.0, Silver

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    acum sa fiu sincer mie cand mi-e somn dorm si in picioare.

    Comment


    • #32
      cine are casco, la ce firma si cat plateste pe an(aproximativ). in afara de asko si carpati mai stiti si alte service-uri serioase unde se pot repara modele honda?? ma refer la service-uri all brands.

      Comment


      • #33
        pun si eu o fotografie
        http://hondafan.ro/forum/album.php?a...chmentid=20677

        Comment


        • #34
          Desi vad ca nu toata lumea apreciaza spatiul din cr-v la cpitolul 'dormit in masina' mie unul mi se pare o masina chiar foarte buna de dormit in ea ( cu scaunul fata rabatat ) M-a luat somnul de cateva ori in masina si pot spune ca am dormit chiar foarte bine.

          La casco depinde in mare la ce suma o evaluezi.

          Alte services uri nu stiu insa depinde ce anume ii faci, lucruri banale gen revizie, schimb placute, bujii etc le poti face cam la ori ce services insa ptr operatii mai grele ar fi de recomandat reprezentanta, am obsevat ca nu toata lumea stie ce inseamna HONDA.

          Vad ca intrebai de anvelope, in carte ai numai 215/65 R16 si atit ! Mai mare cred ca merge cu siguranta insa nu stiu daca renteaza.


          PS Arata foarte bine masina in poze, ai ramas fara rezerva ?

          Comment


          • #35
            Originally posted by sirnea_a/t View Post
            cine are casco, la ce firma si cat plateste pe an(aproximativ). in afara de asko si carpati mai stiti si alte service-uri serioase unde se pot repara modele honda?? ma refer la service-uri all brands.
            CR-V din 2008, aprox 3800 lei la Groupama (anul trecut 4700, fara daune), fransiza zero alwais, mai putin dauna totala, Doamna fereste ! De reparat Honda recomand Asko, nu Carpati, altele in Bucuresti nu exista. Alte service-uri...discutabil, pt multi, Honda e o materie grea si mai au corigente, cum vrei tu, dar atentie pe cine lasi sa-si "bage botul" in ea !..eu n-as risca
            WillyCR-VFAN
            Senior Member
            Last edited by WillyCR-VFAN; 13-03-11, 00:50.
            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

            Comment


            • #36
              roata de rezerva e in portbagaj, e mai sigur (pt Bronx). anvelope am pus 205/65/16 ca asa scria in talonul vechi. ulterior am aflat ca in carte dimensiunea era 215. sper sa nu am probleme la itp. am intrebat de serviceuri all brands pt ca exista casco eco unde poti repara la orice service dar nu cel de firma. stiu ca honda nu-i ca vw.

              Comment


              • #37
                1. Nu evaluezi tu masina ci ei, firma de asigurari.
                2. Eu am full casco (fransiza zero).
                3. Pentru partea de mecanica e bine sa o faci la un service HONDA, pentru partea de vopsitorie poti merge si in alta parte. E bine sa cauti un service care are conventie cu firma asiguratoare. Eu am casco la UNIQA. Cauta simulataore de asigurare pe net si ai sa vezi. E bine sa te orientezi la firma care-ti da cea mai mare despagubire in caz de dauna totala. Incerca BCR . Exista criterii de evaluare ...vechime ,numar de km. Incearca asa cum am mai spus un simulator si te vei lamuri. Am sa ma uit in asigurare si iti dau un pm cu sumele si valorile...maine.
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • #38
                  dupa 6 luni.......m-am obisnuit cu consumul, ma deranjeaza lipsa scutului metalic si cele 2 sonde lamda de pe catalizator(mi-e frica sa nu le trosnesc). in rest merge de mananca astfaltul dar si macadamul! drumul de la popasul pescarilor(olimp) si costinesti cel pietruit 90-100km/h. plimbare prin sirnea si imprejurimi piatra craiului fara probleme, intra spatele si urca pante destul de abrupte cu pietris. problema compresor aer, huruie va trebui sa-l schimb. voi lua hella 2500ron. in rest e f tare.

                  Comment


                  • #39
                    Scutul il rezolvi repede..vreo 2 milioane parca...asa am dat eu pe el....daca vrei sa stii de la cine spune-mi si iti zic eu.
                    E un scut bun din tabla de 2...sau de cat o fi si se potriveste fix. Acum am vazut poza cu masina ta...exact ca a mea.
                    Scutul te sfatuiesc sa-l iei cat mai rapid....daca te-ai uitat sub masina baia e ulei este complect descoperita.
                    Zici de compresorul de la ac....???
                    Despre CASCO eu platesc 312.50 eu/trim....1250 eu pe an full casco fara fansiza, si masina este asigurata pentru 15228 eu.
                    Salutes...
                    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by sirnea_a/t View Post
                      dupa 6 luni.......m-am obisnuit cu consumul, ma deranjeaza lipsa scutului metalic si cele 2 sonde lamda de pe catalizator(mi-e frica sa nu le trosnesc). in rest merge de mananca astfaltul dar si macadamul! drumul de la popasul pescarilor(olimp) si costinesti cel pietruit 90-100km/h. plimbare prin sirnea si imprejurimi piatra craiului fara probleme, intra spatele si urca pante destul de abrupte cu pietris. problema compresor aer, huruie va trebui sa-l schimb. voi lua hella 2500ron. in rest e f tare.
                      Daca te referi la compresor A/C arunca un ochi si aici : http://www.partsgeek.com/catalog/200...ompressor.html ( au preturi mai decente )

                      Inainte de a scimba compresorul vezi in ce stare se afla cureaua + rolele ce sunt atasate la el. Si mie imi huruia insa dupa ce am schimbat cureaua + rolele problema a disparut.

                      Sondele lambda slabe sanse sa le lovesti mai probabil or sa cada din cauza benzinei de slaba calitate cum de altfel am patit eu

                      Comment


                      • #41
                        luna viitoare o sa o duc la service sa vad dak tre inlocuite rolele+cureaua, sper sa nu crape in concediu.............merci de raspunsuri!
                        o intalnire de crv-isti vara asta??????

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by sirnea_a/t View Post
                          luna viitoare o sa o duc la service sa vad dak tre inlocuite rolele+cureaua, sper sa nu crape in concediu.............merci de raspunsuri!
                          o intalnire de crv-isti vara asta??????
                          E bună întrebarea, şi eu m-am gândit, sunt foarte ocupat acum cu diverse, vine şi concediul, dar chiar ar merge o întâlnire a CR-V-urilor, rămâne să vedem în ce măsură o să şi reuşim s-o facem, până la urmă o să reuşim, ideea e să fim cât mai mulţi, mai discutăm pe tema asta în thread-ul dedicat !!
                          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                          Comment


                          • #43
                            dupa concediu am trecut pe la service pt o verificare completa.....si tre sa schimb capete bara exterioare, tampon motor, curea accesorii. La tamponul de motor imi pare cam mare pretul 177E. Exista si piesa aftermarket??? A mai schimbat cineva??

                            Comment


                            • #44
                              stie cineva la cat intra vtecul???? 3800rot/min???

                              Comment


                              • #45
                                Acuma, mii e scuze, m-as indoi ca are vreo tangenta cu turatia, in sensul ca la prima vedere vtec e o tehnologie care e permanenta, nu e functie de turatie: http://www.autoevolution.com/news/ho...ned-20338.html si desigur http://www.howstuffworks.com/question229.htm ; poate ma insel, dar... nicaieri nu este amintita vreo turatie de intrare in functiune...
                                Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                                Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                                Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                                Comment

                                Working...
                                X