SIRNEA_A/T: '05 Honda CR-V 2.0, Silver

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SIRNEA_A/T: '05 Honda CR-V 2.0, Silver

    va salut! sunt proaspat posesor de cr-v 2005, 2.0! masina am luat-o pe 18, vineri. e f ciudata mai ales ca vin de pe seat ibiza. alegerea a fost intre freelander, rav-4, cherokee, pajero sport si sper ca am facut o alegere buna.

    spuneti-mi si mie dac ati mers offroad(soft) si cum lucreaza 4x4, e permanent??
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 20-02-11, 15:06.

  • #2
    Bine ai venit,

    4x4 nu este permanent, se cupleaza cand pierde aderenta fata, cu anvelope adecvate se descurca onorbail in multe situatii dificile.

    Intr-un fel este mai ok ca nu are tractiune 4x4 permanenta ptr ca consumul este mai decent. Daca se poate numi decent

    Comment


    • #3
      Ai facut o alegere buna, nu e ea cea mai pricopsita la capitolul 4x4, din ce-ai enumerat tu acolo, dar isi face treaba bine, depinde si ce-i ceri, nu te lasa la greu, iar pe drumuri normale e chiar o placere sa te "dai" cu ea, s-o stapanesti sanatos !
      WillyCR-VFAN
      Senior Member
      Last edited by WillyCR-VFAN; 20-02-11, 01:35.
      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

      Comment


      • #4
        Am mers eu cu CR-V-ul 2008 cu anvelope de vara printr-o zapada imensa. Pur si simplu am facut urme, masina de deszapezit nu intrase deloc in zona aceea. Anvelopele erau rulate 15k km maxim. Timp de 2 ierni nu am simtit nevoia de anvelope de iarna pe ea. Pe offroad nu am bagat-o
        ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

        Comment


        • #5
          merci de urari. am incaltat-o cu dueler H/T (o groaza de bani) dar sper sa ma poarte cu bine pe drumurile romaniei. o sa merg si pe drumuri pietruite cu ceva panta.
          deja imi place cum merge, dar am o intrebare: in dreapta volanului langa butoanele de incalzire a scaunelor(o fanta mica de aer) este ceva care bazaie, ca un cooler mai ales cand e rece dupa ce se incalzeste nu de mai aude asa tare, stiti ce e acolo???

          Comment


          • #6
            Originally posted by sirnea_a/t View Post
            deja imi place cum merge, dar am o intrebare: in dreapta volanului langa butoanele de incalzire a scaunelor(o fanta mica de aer) este ceva care bazaie, ca un cooler mai ales cand e rece dupa ce se incalzeste nu de mai aude asa tare, stiti ce e acolo???
            Am exact aceiasi problema la a mea ( probabil un bug din fabricatie )

            Cand o sa trec pe la reprezentanta chiar o sa intreb ce este cu acel zgomot.

            Comment


            • #7
              eu ma duc sapt asta la carpati motors si o sa intreb si eu.
              zilele astea m-am dat putin pe zapada cu ea si cateodata se aprindea VSA pt cateva secunde, sa inteleg ca atunci a intrat si spatele?? ca din manual nu inteleg cand intra 4x4

              Comment


              • #8
                Astept vesti cu privire la zgomot

                VSA ul se aprinde cand masina derapeaza, spatele intra catvea secunde cand derapeaza fata, nu ai cum sa iti dai seama cand intra spatele decat daca privesti de afara.

                Comment


                • #9
                  mda. am fost la carpati si am intrebat de zgomot, explicatia: acolo se afla un senzor de temperatura care are un cooler, praful a intrat si coolerul bazaie. sapt viitoare voi schimba burdufi de la pivoti si atunci ii voi ruga sa curete coolerul(macar o periaoada sa nu mai bazaie)

                  Comment


                  • #10
                    VSA-ul intra cand derapeaza ca sa stai linistit, poti sa-l scoti daca vrei, intri cu 4x4 direct, e buna miscarea in anumite situatii, dar esti mai vulnerabil. Zilele trecute, prin parcare pe la Carrefour, am avut chef de ghidusii, nu era nici dracu' (era doar un mic Fiat care se distra, dar la distanta), doar cu VSA-ul scos mi-a iesit "gimnastica"(niste alunecari simpatice), cu el pus te chinui degeaba ! La munte, niciodata n-am avut emotii cu ea, dar e bine sa nu exagerezi, nu e tractor sau tanc !,... dar intra si, culmea, mai si iese din locuri de unde n-ai credea-o in stare !
                    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by sirnea_a/t View Post
                      mda. am fost la carpati si am intrebat de zgomot, explicatia: acolo se afla un senzor de temperatura care are un cooler, praful a intrat si coolerul bazaie. sapt viitoare voi schimba burdufi de la pivoti si atunci ii voi ruga sa curete coolerul(macar o periaoada sa nu mai bazaie)
                      Interesant, dar vara de ce nu bazaie ?

                      Ia ca o sa ii bat si eu la cap cu el


                      Saptamana viitoare cand te duci la services ? Trebuie sa fac si eu o programare ptr saptamana viitoare tot la CARPATI.

                      Comment


                      • #12
                        felicitari ptr alegere....acolo intradevar iti bazaie senzorul de temperatura...pe care la mine cei de la service l-au speriat cu sprei de contacte acum cateva luni....si nu se mai aude absolut nimic....
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/ovidiutaras/

                        Comment


                        • #13
                          marti ma duc la ei..o sa le zic ca dupa reparatie sa se uite si la senzor sa-i dea cu ceva sa mai taca. Voi ce ulei folositi??? eu am pus mobil1 esp-formula 5w30

                          Comment


                          • #14
                            Eu merg pe Mobil1 0w40, se comporta excelent !
                            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by sirnea_a/t View Post
                              marti ma duc la ei..o sa le zic ca dupa reparatie sa se uite si la senzor sa-i dea cu ceva sa mai taca. Voi ce ulei folositi??? eu am pus mobil1 esp-formula 5w30
                              Eu am pus numai 5w40 si nu am avut probleme .... cred ca pe la sfarsitul saptamani o sa ajung si eu la ei

                              Comment

                              Working...
                              X