ATHIRAT: '03 Honda Jazz 1.3, Silver Metalic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Da, e normal sa fie toba neagra, arata un motor sanatos. De reparatie poti sa-ti cam iei gandul. Eu am incercat sa le arat si celor de la ASKO si de la Carpati Motor zdranganitul ala, dar nu s-a prins nimeni de unde este. Intr-un final am gasit explicatia pe un site de uleiuri din USA. Se pare ca uleiul este de vina si nu circula foarte bine in tachetii hidraulici. Poate ar mai trebui reglati tachetii, dar stiu un alt coleg care a incercat si tot n-a disparut zgomotul. Parerea mea, lasa-l asa, nu se strica nimic si zgomotul nu e deranjant. Daca nu esti avizat, nici nu-l auzi. Data viitoare cand schimbi uleiul, nu mai pune Magnatec, incearca mai bine Valvoline Maxlife 10W40 sau Mobil 1 10W40 High Mileage fully sintetic de la colegul mobiloil (vezi aici: http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?7899-Ulei-de-motor-Mobil-1-Valvoline-American-Motul-si-Eneos!/page13, postul 372).
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #17
      eu initial am zis sefului de la service ca vreau full sintetic dupa aia mi-am dat seama ca a pus semi sintetic(dadusem cautare pe web dupa cifre) si am intrebat de ce,fiind oarecum cunostinta mi-a zis ca asa e mai bine la acesti km...si orqm alesesem uleiul cel mai scump care il aveau pe stoc...am vrut mobil 1 dar am ales din ce a avut mai bun adica castrol...de acuma sper sa nu mai fac greseli dintr'astea.Multumesc tuturor inca o data pt rabdare si ajutor.
      Edit:de cum scap un pic la banuti am sa contactez colegu pt ulei,doar ca imi va trebui trimis prin curierat probabil in iasi si de acolo nu mai e problema de adus in md.
      Athirat
      Junior Member
      Last edited by Athirat; 31-05-11, 21:57.

      Comment


      • #18
        Mobil 1 full sintetic e o alegere excelenta, eu asa am luat/pus de la mobiloil toamna trecuta si tare inspirat am fost ! De peste un an pun numai Efix 95, n-am niciun repros. Sa te bucuri de jucarie multi km fara probleme.
        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

        Comment


        • #19
          Salut as dori sa stiu daca cineva din colegi a schimbat casetofonul/cd plaerul pe unul standard?Se poate de facut ceva taieri/ajustari la masca sau doar schimbata?Playerul standard are mufe iso sau intra cablurile direct?merci anticipat
          Athirat
          Junior Member
          Last edited by Athirat; 19-09-11, 07:15.

          Comment


          • #20
            Ce vrei să faci?? RadioCD-ul e încorporat, se detaşează foarte greu, nu merită. Vezi dacă ai o mufă jos lângă brichetă. Legi acolo ce ai nevoie. Încearcă înrâi asta dacă nu e stricat playerul.
            Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

            Comment


            • #21
              Am fost la un domn electrician si am facut modificari doar ca am scos playerul standard si masca am taiato incat sa bagam din interior noul player,ce e drept am vazut pe net masca pt a putea pune playere dar e cam costisitoare(adica cel putin pe moment nu am nevoie)daca ma voi gandi la o eventuala vanzare o voi peocura.Butoanele de la fostul player le-am lipit incat sa nu stea gauri si a iesit ok...doar ca acuma am un display inactiv voi atasa o poza zilele urmatoare.

              Comment


              • #22
                Ai "umplut-o de sange", dar daca tie-ti place, restul nu mai conteaza !
                Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                Comment


                • #23
                  Aşteptam poza.
                  Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

                  Comment

                  Working...
                  X