BRAINIAC: '10 Honda Civic TYPE-R, Championship White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Shadow, am glumit (pe seama bmw-ului, in special ). Da, asa este, motoarele aspirate au facut din Honda ceea ce este. Dar uite, ca din pacate, tendinta este de micsorare a emisiilor. Si nu poti sa faci asta decat micsorand motoarele. Asa ca ori gasesc baietii cu ochii oblici o metoda din a pune motorul de pe Fireblade pe Civic, ori renunta la putere, ori o sa avem turbine. Una, doua, om vedea cate...
    Not so bored owner of the last FN2 in Romania

    Comment


    • #32
      Originally posted by Shadow View Post
      Man...eu sincer Honda as vrea sa o vad doar aspirata... cu toate ca am niste dubii f mari ca se mai intampla lucrul asta pe modelul viitor de Type-R...
      +100 si nu suntem singurii care vad asa treaba. Din pacate nu noi decidem.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • #33
        Originally posted by Shadow View Post
        Man...eu sincer Honda as vrea sa o vad doar aspirata... cu toate ca am niste dubii f mari ca se mai intampla lucrul asta pe modelul viitor de Type-R...
        care e dezavantajul turbo?... consuma mai mult?... sau e vorba de feeling-ul la volan?

        Comment


        • #34
          PRO:
          - cilindree mai mica => impozit mai mic si consum mai mic la mersul normal, ne-turbat. Totusi, cand din depresiune se intra in regimul de presiune puterea furnizata in mod normal va fi cea a unui motor mai mare.
          - cresterea cuplului si aplatizarea curbei de cuplu pe un interval mare de turatii.
          CONTRA:
          - raspunsul la acceleratie, lag-ul turbo. In ultimul timp acesta a fost minimizat cu solutiile bi-turbo, dar ramane in picioare.
          - necesita o minima grija din partea posesorului. Am intalnit nenumarate cazuri de posesori de tractorase TDI care invarteau cheia si in milisecunda urmatoare plecau cu scartz de roti, inainte ca uleiul sa se prinda ca trebuie sa o ia in sus si sa unga turbina. Si apoi se mira de ce le pica turbinele pe capete..
          sigpic

          HONDA - THE POWER OF DREAMS
          Honda Civic Type-R FN2

          Comment


          • #35
            Tot la contra as trece diminuarea feeling-ului. Din cauza aplatizarii curbelor de cuplu si putere, masina trage de jos din ture, astfel ca atunci cand ajungi la o turatie inalta, care "gadila intr-un mod placut urechile" si iei mai bine pozitie la volan, crezand ca atunci se dezlantuie iadul pe pamant, te trezesti ca de fapt trebuie sa schimbi viteza.
            E adevarat ca sunt motoare turbo care ajung la 7-8000 RPM, dar acolo vorbim de monstri (M, AMG, etc).
            Not so bored owner of the last FN2 in Romania

            Comment


            • #36
              Te-as contrazice aici...pana la urma nu vb de TDIuri...vb de masini turbo benzina...

              Majoritatea masinilor sport turbo benzina sar lejer de 7000rpm... Evo de ex ajunge la 7600rpm...

              Dar este altceva...e vb de feelingul pe care il ai...sunt 2 masinii total diferite (turbo vs. aspirat)...

              Eu recunosc ca mi-e putin dor de motorul de CTR care mi-a placut f mult...dar cam atat...
              Motorul turbo iti da puterea cu "ciocanul"...fata de un motor aspirat care e mult mai rafinat...
              Dar de aici vin si dezavantajele motoarelor aspirate...cuplu scazut... trebuie sa tragi de ea pana ii sar ochii ca sa scotii totul din ea... Cu un motor turbo este mult mai usor...
              www.MobShop.ro www.Mobila-online.ro

              Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

              EX - Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red
              Honda .:. Injen : HKS : CPL Racing : EXEDY : Quaife : Mugen : Hondata : BLoX : OMP : Recaro : Yokohama : OZ : JVC : DLS : Alpine : Focal : 3M : Ferodo .:. Type-R

              Comment


              • #37
                exista destule motoare turbo care tureaza 8k rpm nu aia este pb ( si variante de buget nu inutilitati) , un turbo este mai pretentios de intretinut la un mers zilnic, cam asta este singurul dezavantaj care il vad eu...
                Most sports require only one ball, motorsport requires two...

                "how to make it in zi undistry or life"

                Comment


                • #38
                  O varianta turbo de zi cu zi este 1.4 TSi-ul de la vag si opel. Masina turbo de zi cu zi cu performamte de 1,6 mai dotat.
                  Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
                  In cautare de altceva

                  Comment


                  • #39
                    Felicitari pentru masina, CW arata superb!

                    Originally posted by Brainiac View Post
                    E adevarat ca sunt motoare turbo care ajung la 7-8000 RPM, dar acolo vorbim de monstri (M, AMG, etc).
                    Exista K23A1 chiar 'in familie' - turbo + vtec - care ajunge la ~ 7k; un mic lag exista, insa pe mine nu ma deranjeaza.
                    '08 Acura RDX

                    Comment


                    • #40
                      Ramai la aspirat, FN2 se descurca foarte bine cu K20Z4. In rest nu vad decat discutii inutile despre sute de cai cand de fapt in proportie de 96-98% folosim masina pentru a ne deplasa aproape legal pe sosele supraaglomerate. Daca aveam un circuit in tara poate altele ar fi fost datele legate de putere, dar si asa 200CP pe circuit sunt multi cai pentru un incepator in sporturile cu motor.

                      Sfatul meu, respecta masina ca si ea la randul ei te va respecta pe tine.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #41
                        LoDRpR: Multumesc . Si mie mi-a placut foarte mult cum arata CW

                        Doc: este adevarat ce spui, cu cateva exceptii, majoritatea celor care vorbesc despre motoare (ma includ in aceasta majoritate) vorbesc din citite sau din auzite, nu din experienta.
                        Si multumesc pentru sfat, asta mi-am propus sa fac de cand am ridicat-o de la Asko
                        Not so bored owner of the last FN2 in Romania

                        Comment


                        • #42
                          Ma bate gandul sa vopsesc jantele (sa le fac negre). Insa am 2 intrebari:
                          - ulterior voi avea vreo problema la vreo (nedorita) calatorie pe la asigurator pentru reparatie pe CASCO? adica ar putea sustine ca nu sunt jantele originale ale masinii?
                          - ma poate cineva ajuta cu sugestii vis-a-vis de ce vopsea ar fi indicata? si eventual de unde as putea sa o achiztionez...
                          Not so bored owner of the last FN2 in Romania

                          Comment


                          • #43
                            Mai bine iti iei niste thomasoane TN1, pe negru.
                            sigpic

                            HONDA - THE POWER OF DREAMS
                            Honda Civic Type-R FN2

                            Comment


                            • #44
                              Dupa 6000 de km mi s-a aprins martorul de presiune scazuta la ulei, asa ca trebuie sa completez. Mi s-a recomandat Motul 300V Power 5W40, iar din ce-am citit despre el este un ulei bun pentru CTR. Alte sugestii?
                              Pretul la care l-am gasit este de 160 de lei/2 litri, imi pare rezonabil, insa nu am un termen de comparatie, asa ca si aici o sa va rog sa ma ajutati cu ceva feed-back (e bun pretul, e mare, etc).

                              Multumesc
                              Not so bored owner of the last FN2 in Romania

                              Comment


                              • #45
                                E ok pretul. Parca tot atat am dat si eu pe el. Ia in considerare totusi ca o sa cumperi 6L (eu asa iau tot timpu ca mai trebuie sa completez)
                                ex-FN2 owner
                                Loved it every second!

                                Comment

                                Working...
                                X