BRAINIAC: '10 Honda Civic TYPE-R, Championship White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    tenten: din cate stiu eu, s-a cam terminat de tot stocul ctr-urilor...din pacate.

    adi: da, asa ar fi trebuit, dar uite ca s-a intamplat altfel, pana la urma . poate-ti faci un pic de timp sa ne vizitezi

    In rest...va multumesc again de urari . Am reusit printre picaturile permise de programul de la serviciu sa merg vreo 200 de km in aceste 3 zile, masina e...deosebita, asa cum ma si asteptam (si-mi doream) sa fie. Acum astept ocazia unui drum ceva mai lung (spre Sibiu, in principiu - den1grator, daca esti in zona si ai chef, poate mergem la o cafea, sa te intreb una-alta )
    Not so bored owner of the last FN2 in Romania

    Comment


    • #17
      Cum nu man, oricand esti in zona da un semn si ne vedem, mai schimbam impresii despre masini la un ceai cald .
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

      Comment


      • #18
        si pana la urma cat a costat???

        Comment


        • #19
          Pai 16.500 fara TVA (20.500 cu), adica cu 850 sub pretul afisat pe mobile. Si la astia se mai adauga 3500, taxa vietii...
          Not so bored owner of the last FN2 in Romania

          Comment


          • #20
            chiar si cu tot cu taxa ai iesit super bine! executive-ul meu a fost tot 20500e...

            s-o alergi sanatos, frumoasa trecere!

            nu ti se pare muuuult mai dura decat 5D-ul? recunosc ca mie 5D-ul mi se pare maximul dpdv al suspensiei cu care as putea sa merg zi de zi...urmatoarea va fi ceva mai soft. tocmai de asta nici nu am facut trecerea la type-r desi m-a batut gandul de nenumarate ori..
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

            Comment


            • #21
              Originally posted by Brainiac View Post
              Si la astia se mai adauga 3500, taxa vietii...
              Adica.. sper ca... nu ai platit TPI'u, nu? Nu de alta dar e o caruta de bani si sunt X'shpe sentinte in instanta impotriva ei..
              sigpic

              HONDA - THE POWER OF DREAMS
              Honda Civic Type-R FN2

              Comment


              • #22
                Pai oricum trebuie sa o platesti si abia apoi ii chemi in instanta, te judeci, castigi/sau nu, si iei banii inapoi/sau nu

                Mai nou am inteles ca nu prea se mai castiga am si eu un dosar pe rol pt tatal meu, sunt curios de verdict.

                @Brainiac FELICITARI
                '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                Fosta:
                '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                Javascript motherfucker in Iasi?
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                Comment


                • #23
                  Adi, masina e in leasing, nu prea am de ales daca o platesc sau nu, pentru ca oricum o platesc cei de la leasing dupa care mi-o factureaza. Si oricum, daca vreau sa merg cu masina, trebuie sa o inmatriculez. Ca sa o inmatriculez, platesc taxa. Curat si frumos, ca un fund de nou nascut.

                  andrei_r: Da, asa este, se poarta acum o gramada de procese. Am cumparat in decembrie anul trecut 3 Forduri Transit, pentru firma la care lucrez si suntem in litigiu de vreo luna cu ANAF-ul. Am ajuns la al doilea rand de numere rosii si la un car de nervi. Mai e loc pentru o tura de numere rosii, dupa care probabil vom fi obligati sa platim taxa. Acolo problema e de-a dreptul hilara: anul trecut taxa era 2800 de eur/masina, anul asta e 600. Ei sustin sa o platim pe cea de anul trecut, ca atunci am solicitat calcularea taxei. Logic, nu?
                  Not so bored owner of the last FN2 in Romania

                  Comment


                  • #24
                    Pai mai solicitati odata care e problema??
                    '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                    Fosta:
                    '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                    Javascript motherfucker in Iasi?
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                    Comment


                    • #25
                      Am solicitat in repetate randuri. Problema e ca raspunsul "domnului" de la ANAF este: "in conformitate cu legea nr..., intrucat ati solicitat o calculatie, eu nu va mai pot emite alta pana n-o achitati pe-aia". Niste penibili...
                      Not so bored owner of the last FN2 in Romania

                      Comment


                      • #26
                        Felicitari pentru achizitie in primul rand si mai ales ca intrat intr-o noua era si anume era "Type R"!

                        Pacat in schimb de pretul masinii,care mi se pare exagerat,era un tun masina daca intr-adevar o luai cu 20500 in total,asa pretul cu discount ramane doar de forma,dealerul oricum vroia sa scape de ea cat mai urgent,fiindca nimeni nu accepta sa plateasca taxa aceea de doi bani,care este de-a dreptul uriasa.
                        Spun acest lucru pentru ca masina oricum are deja un an de fabricatie(2010),iar cand a aparut CW costa daca nu ma insel,in 2009,24500 euro cu tot cu tva,iar acum dupa 2 ani o mie de euro in "-"mi se pare o gluma!
                        Nu vreau sa pun in discutie ce alte modele iti puteai achizitiona cu acesti bani,pentru ca suntem "Hondari" cu totii,dar peste vreo 2 ani acest model o sa valoreze probabil jumatate(fiind euro 4,impozitele si taxele vor creste neincetat),iar noul Type R cu siguranta va aparea in acest interval,mai ales ca ai luat-o si in leasing s-ar putea sa ti sa para mare suma achitata in final....
                        "The Beast"-RRR
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/typerrr/

                        Comment


                        • #27
                          Impozitul se calculeaza la cmc ... si nu cred ca noul Type R va avea motor de 1.4 (desi ... cine stie).
                          Si in rest ce alte taxe ar mai fi?
                          ex-FN2 owner
                          Loved it every second!

                          Comment


                          • #28
                            Typerrr: multumesc de urari
                            In legatura insa cu ce ai spus, tin sa te contrazic un pic.
                            In primul rand, daca atunci cand iti cumperi o masina (si mai ales o astfel de masina) te gandesti cat iei pe ea cand o vinzi...mai bine n-o mai cumperi. La fel cum daca o iei "gri, ca se vinde mai usor", desi tie iti place verde in dungulite...aceeasi poveste. Deci masina am luat-o in primul si-n primul rand pentru mine, mai putin pentru cel/cea care o va conduce dupa aceea , asa ca devalorizarea mi-o asum ca pe un cost normal de exploatare.
                            In al doilea rand, pretul pentru CW a fost pana in decembrie, inclusiv, de 21.000 de eur fara TVA (inca mai apare acest pret pe site la Carpati). Ceea ce inseamna ca cu TVA era vreo 26.000. De asemenea, la acesti bani se adauga si taxa de mediu, care exista si anul trecut si care era de aprox 1700 de euro. Total: 27.700. Cumpar masini pentru firma la care lucrez de vreo 5 ani de zile si cred ca ma descurc acceptabil in a calcula un discount. Crede-ma ca am intors problema pe toate fetele anul trecut si pur si simplu nu-mi permiteam. Anul asta pretul a scazut in mod REAL cu aproape 4.000 de eur, motiv pentru care am putut sa o achizitionez . Altfel probabil ca as fi cumparat-o pe-a lui den1grator, daca nu s-ar fi razgandit intre timp.
                            Si in al treilea rand, civicul pe care-l am in acest moment a costat 20.500 de eur si eu incerc sa-l dau cu 10.500. Deci da, imi asum (si cine n-o face nu este realist) o devalorizare de 50% a unei masini dupa 3-4 ani de utilizare.

                            Fanatic: zi cinstit ca nu ti-ar surade un 1.4 tri-turbo de 240 CP? Eventual si cu un motor electric de 20 CP, pentru marche-arriere? ;
                            Not so bored owner of the last FN2 in Romania

                            Comment


                            • #29
                              N-ar fi rau
                              Tri-turbo
                              ex-FN2 owner
                              Loved it every second!

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Brainiac View Post
                                Fanatic: zi cinstit ca nu ti-ar surade un 1.4 tri-turbo de 240 CP? Eventual si cu un motor electric de 20 CP, pentru marche-arriere? ;
                                Man...eu sincer Honda as vrea sa o vad doar aspirata... cu toate ca am niste dubii f mari ca se mai intampla lucrul asta pe modelul viitor de Type-R...
                                www.MobShop.ro www.Mobila-online.ro

                                Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

                                EX - Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red
                                Honda .:. Injen : HKS : CPL Racing : EXEDY : Quaife : Mugen : Hondata : BLoX : OMP : Recaro : Yokohama : OZ : JVC : DLS : Alpine : Focal : 3M : Ferodo .:. Type-R

                                Comment

                                Working...
                                X