Vreau sa cumpar CR-V, vreau sfaturi!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • o fii dieselul mai ieftin la buzunar, dar incearca sa mergi prin oras la o ora de varf, vezi ce mirosi, ce respiri.
    sanatatea plamanilor mei, ai copiilor mei cat costa ?

    nu ca benzina ar fii sfanta....dar e muuult mai curata decat orice diesel.
    Accord Sedan '09 2.4 M/T Buran Silver
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/cata02
    Jazz '05 M/T

    Comment


    • CRV 1.6 idtec 160 cp A/T CO2 138 g/100 km, particule (PM10) - 0. Norma de poluare - Euro 6.
      Si da, e un diesel prieten cu buzunarul.
      Sanatatea oricui e afectata mai mult de un motor de 2.4 benzina, Euro 4, cu emisii CO2 214 g/100 km, btw.
      Nu as vrea sa polemizam off topic dar e bine sa discutam cu cifre.
      In rest, asistam din nou la un versus, benzina - diesel.
      Cum nu prea e nimeni pe aici care sa fi detinut modelul de CRV in cauza in ambele variante de motorizare, cu atat mai putin se poate spera la pareri obiective.
      Chestia e cam asa:
      CRV idtec 160 cp costa mai mult decat varianta echivalenta de echipare cu motor pe benzina.
      Cutiile automate care echipeaza cele doua motorizari sunt chestii total diferite. Dieselul are cutia ZF cu 9 trepte, cutie care echipeaza si alte marci de masini (RR Evoque, de exemplu, alta masina scumpa).
      Motorul diesel are un cuplu mare, de 350 Nm, ceea ce il situeaza in fruntea clasei sale.
      Povestea cu temerile legate de cele doua turbine ramane o simpla poveste citita pe forumuri cata vreme ai garantie 160.000 km si cinci ani (cel putin, eu am luat-o cu 7). La fel, intreg motorul, inclusiv filtrul de particule a carui inlocuire ma astept sa fie mai ieftina peste niste ani, cand si daca va fi nevoie. Sonde lambda, furtunase... ce sa zic, eu nu m-am lovit inca de asa ceva insa mentionez din nou garantia.
      Este foarte important de luat in calcul filtrul de particule din alt punct de vedere, cel al regimului de utilizare. Daca e unica masina a familiei, care sa te duca la serviciu zi de zi si de doua ori pe an in concediu, nu face obiectul motorizarea diesel cu DPF. De la premisele astea ar trebui sa pleci, zic eu: cost de achizitie, regim intentionat de exploatare si de ce nu, preferinta personala pentru benzina sau diesel.
      Restul sunt basme, fiecare o sa ti-o laude pe cea pe care o detine iar talibani sunt de fiecare parte, poate preponderent in cea a benzinarilor, factiunea eco-clean.
      Zicea cineva pe aici, cea mai buna masina e cea pe care ti-o permiti si as adauga eu, cea care ti se potriveste necesitatilor.
      tamango
      Senior Member
      Last edited by tamango; 17-06-17, 19:20.

      Comment


      • E clar ca una polueaza mai mult si alta mai putin. Daca diferenta e semnificativa, nu stiu.
        Auzisem/Citisem ca (virgula) cutia A/T in 9 trepte ar fi destul de performanta, nu ma indoiesc de acest lucru. Singurele mele temeri erau legate de filtrul de particule.
        Conditiile date sunt urmatoarele:
        -singura masina a familiei (eu cu sotia), deci trebuie sa fie buna la toate
        -va merge zilnic 15km dus pana la serviciu, drum extraurban, limita de viteza 60-80 km/h +intors acelasi drum
        -va merge la cumparaturi de cate ori ii voi spune eu
        -va merge in weekend-uri aiurea, sa respire aer curat
        -va pleca si in concediu de 1-2 ori pe an

        Cred ca este vina mea pentru ca am pus si eu mai sus intrebari aiurea. Ar fi trebuit sa imi fie clar cum sta treaba cu ambele motorizari, iar daca se strica ceva in perioada de garantie, se reface si cu asta basta.
        Desigur ca o masina trebuie sa ti-o permiti, nu doar sa o cumperi, ci si sa o intretii.

        Cred ca inainte de a mai pune intrebari aiurea pe forum ar fi bine sa fac un test-drive cu ambele
        O sa imi fac timp vara aceasta, nu-i graba.

        Comment


        • Comparatia intre un Diesel si un Otto prin prisma emisiei de CO2 nu e corecta, deoarece emisia de CO2 nu este nociva omului. Un Diesel a fost si va ramane mereu mult mai nociv mediului si implicit omului, din cauza particulelor de funingine si a oxizilor de azot. Daca pentru funingine au gasit o solutie (care n-are totusi fiabilitate in cazul masinilor japoneze), cu emisia de oxizi de azot va fi mereu dificil de a o tina in frau, pentru ca este un compromis care afecteaza performantele motorului. De aceea VW a trisat cu motoarele TDI, motiv pt care constructorii de automobile au inteles ca sunt la limita cu tehnologiile acestor motoare Diesel, urmand sa renunte la ele treptat in anii urmatori.

          Comment


          • Singurul caz in care CO2 nu e nociv e atunci cand il intalnim in sifonul cu care facem sprit de vara. In atmosfera nu e de bine. NOx emit si motoarele pe benzina, e drept, mai putin sau ca sa satisfac ecologistii, mult mai putin.
            Adevarata sursa de poluare nu-i la unul ca noi dar nu-i aci locul sa polemizam pe tema asta, cum ziceam.
            Revenind on topic, @scarr: stiu o masina fix ca a mea si fix de aceeasi varsta (e a unui prieten, le-am luat in aceeasi zi&#128512 care are un regim de exploatare un pic mai sever decat ceea ce iti propui tu si care a regenerat DPF de 3 ori in 20+k km. Nu e mare bai si merge foarte bine masina. Prima regenerare s-a facut la service din cauza de neglijenta iar urmatoarele, cum scrie la cartea masinii, printr-o scurta cursa extraurbana. Coafura rezista in continuare, ba amicul meu nici nu a patit-o cu butonul de parcare si cu bateria, ca mine.

            Comment


            • Una e nociv si alta e a nu fi bine. Cu nu e bine se mai poate trai, cu un cancer nu prea cred...

              Oxizii de azot in cazul unui benzinar sunt extrem de putini, in comparatie cei emisi de un Diesel.

              Comment


              • Scrisesem despre Civic nu pt ca sa fiu offtopic ci pt ca pe asta il calaresc de 3 ani si-l cunosc bine. Despre CR-v am auzit povesti spuse de oameni de prin service-uri Honda si nu dau nume ca mai sunt colegi de-ai lor pe forum, pe aici. Eu nu laud Civic-ul diesel pt ca am eu unul, desi foarte multi posesori de masini asta fac, isi lauda propria masina . Se cheama disonanta cognitiva si, pe scurt, incerci sa vinzi si altora ideea ca alegerea ta este cea mai buna pentru ca, in felul asta nu mai ai tu insuti remuscari in privinta alegerii facute. Cum mai scria cineva deasupra mea, concluziile logice le tragi pe baza cifrelor iar concluziile emotionale le tragi pe baza simtamintelor, a starilor, a trairilor etc. Ambele concluzii pot fi corecte doar ca multumesc diverse parti ale ...corpului ....cele logice multumesc creierul (si portofelul) iar cele emotionale multumesc inima. Fiecare cu ce-l doare....Ceea ce stiu eu de la oameni din service Honda este ca CR-V automat a facut cu mult mai putine probleme decat cel manual. Cutia automata schimba la regimuri mai stricte si mai precise si, probabil, motorul emite mai putine noxe. In felul asta, emitand mai putine noxe, filtrul se incarca mai greu si, regenerarile mai rare sunt suficiente pentru a-l curata. In cazul manualei, se emit noxe mai multe si filtrul se incarca mai repede si ar trebui regenerat mai des.
                In privinta noxelor emise de motoarele diesel cu DPF, ele sunt tinute in frau chiar de DPF, adica un diesel cu DPF nu este mai nociv decat un Otto ba dimpotriva, CO2 emis de Otto este mult mai mare si nu intamplator CO2 este cel care se trece in acte si nu NOx (Oxidul de azot emis de diesel-uri).
                Comparatia este intre doi balauri. Primul balaur este filtrul DPF care, se inlocuieste, daca e cazul si are un anumit cost . Al doile balaur este consumul de combustibil. Calculele matematice dovedesc simplu ca inlocuirea filtrului DPF este de cateva ori mai ieftina decat costul consumului suplimentar generat de o benzinara. E matematica pura. Acuma, daca inima unora de aici nu suporta calculele matematice si " li se pare" lor ca o benzinara polueaza mai putin, e o alta poveste. Hartia si pixul arata clar ca benzinara arde mult mai tare la buzunar decat un diesel. E ceva care nu poate fi contestat matematic. Daca preferintele privind elasticitatea motorului pe benzina prevaleaza sau alte preferinte atunci calculele nu-si au rostul.
                Revenind la CR-V, eu cred ca, o masina mare si grea cum este CR-V-ul, fiind un SUV, este cu mult mai bine sa fie diesel decat benzina. Merge si pe benzina dar doare rau la buzunare.
                Am umblat des prin Dubai si aveam o Toyota Prado (adica Land Cruiser in Europa) , motor pe benzina si cutie automata. Aveam doua rezervoare (cred ca impreuna aveau 150 litri, nu mai tin minte exact) si , faceam plinul cate 90-100 de litri dar costa mai nimic, pt ca benzina e ieftina la ei. La fel si la rusi, majoritatea masinilor sunt pe benzina. Oare de ce ? La fel si la americani. Oare de ce ? Toti astia au benzina ieftina si diferenta generata de diesel nu prea conteaza pt ei.
                Deci , daca as alege CR-V (desi eu nu sunt fan SUV-uri) as alege diesel cu automata , mai ales ca este ZF in 9 trepte.

                Comment


                • Originally posted by tamango View Post
                  CRV 1.6 idtec 160 cp A/T CO2 138 g/100 km, particule (PM10) - 0. Norma de poluare - Euro 6.
                  Si da, e un diesel prieten cu buzunarul.
                  Sanatatea oricui e afectata mai mult de un motor de 2.4 benzina, Euro 4, cu emisii CO2 214 g/100 km, btw.
                  Nu as vrea sa polemizam off topic dar e bine sa discutam cu cifre.
                  In rest, asistam din nou la un versus, benzina - diesel.
                  Cum nu prea e nimeni pe aici care sa fi detinut modelul de CRV in cauza in ambele variante de motorizare, cu atat mai putin se poate spera la pareri obiective.
                  Chestia e cam asa:
                  CRV idtec 160 cp costa mai mult decat varianta echivalenta de echipare cu motor pe benzina.
                  Cutiile automate care echipeaza cele doua motorizari sunt chestii total diferite. Dieselul are cutia ZF cu 9 trepte, cutie care echipeaza si alte marci de masini (RR Evoque, de exemplu, alta masina scumpa).
                  Motorul diesel are un cuplu mare, de 350 Nm, ceea ce il situeaza in fruntea clasei sale.
                  Povestea cu cele temerile legate doua turbine ramane o simpla poveste citita pe forumuri cata vreme ai garantie 160.000 km si cinci ani (cel putin, eu am luat-o cu 7). La fel, intreg motorul, inclusiv filtrul de particule a carui inlocuire ma astept sa fie mai ieftina peste niste ani, cand si daca va fi nevoie. Sonde lambda, furtunase... ce sa zic, eu nu m-am lovit inca de asa ceva insa mentionez din nou garantia.
                  Este foarte important de luat in calcul filtrul de particule din alt punct de vedere, cel al regimului de utilizare. Daca e unica masina a familiei, care sa te duca la serviciu zi de zi si de doua ori pe an in concediu, nu face obiectul motorizarea diesel cu DPF. De la premisele astea ar trebui sa pleci, zic eu: cost de achizitie, regim intentionat de exploatare si de ce nu, preferinta personala pentru benzina sau diesel.
                  Restul sunt basme, fiecare o sa ti-o laude pe cea pe care o detine iar talibani sunt de fiecare parte, poate preponderent in cea a benzinarilor, factiunea eco-clean.
                  Zicea cineva pe aici, cea mai buna masina e cea pe care ti-o permiti si as adauga eu, cea care ti se potriveste necesitatilor.
                  Esti sigur ca garantia acopera si filtrul DPF ? Am indoieli........poate gresec dar eu stiu ca DPF nu se inlocuieste pe motive de garantie.

                  Comment


                  • Originally posted by scarr View Post
                    @om_debine Multumesc pentru detalii.

                    Pe mine ma interesa aici comparatia intre 2.0 i-vtec A/T si 1.6 i-dtec A/T, probabil mai sus te referi la Civic.
                    Tocmai complicatenia aia cu 2 turbine ma intereseaza pe mine, si nu pentru ca are 40 de caluti in plus, ci pentru ca e automata (daca tot e sa mergem pe confort, parca as lua doar o cutie automata in considerare).
                    Ce am mai citit eu este ca s-ar strica a doua sonda lambda destul de repede si ca furtunasul de la turbo nu ar fi strans bine. Nu vreau sa generalizez, doar am citit pe un thread ca au aparut la mai multi aceste probleme.
                    Un diesel cred ca s-ar renta, in acest caz, undeva de la 25k km pe an, eu am prognosticat o limita superioara de 20k.
                    Conteaza foarte mult, cred, conditiile de trafic in care se va circula cu masina, stilul de condus (care se mai poate cizela) si numarul de km efectuati anual, pentru a face o prima departajare diesel-benzina. Acestea difera la fiecare.
                    Ca fiabilitate cred ca 2.0 este net superior.
                    Cum am citit cred ca pe thread la cerevelu, in tari cu drumuri bune, unde poti sa conduci mai relaxat (a se intelege lin), cred ca se poate realiza si un consum decent cu benzinarul.
                    Ca sa-ti raspund concret la intrebare: daca vrei neaparat AT, si nu esti milionar sau ai vreun put de benzina in curte, ia-ti diesel. Un motor pe benzina cuplat la o cutie AT, iti deshidrateaza portofelul cum nici 100 de DPF-uri n-ar face-o. Motoare pe benzina cuplate la cutii AT gasesti in: Rusia, Arabia si America.....in rest fie diesel-uri cu AT fie benzina sau diesel cu manuala. In practica CR-V-ul diesel cu AT e superior celui manual atat ca si confort, performante dar si ca fiabilitate. Totusi, fa drive test cu ambele si vezi cum te simti. Am vazut pe Spritmonitor ca diferenta medie de consum intre 2.0 AT si 1.6 AT este de 2 litri. La cat costa un CR-V, 2000 de EUR in plus cost cu combustibilul la benzina, la fiecare 100.000 Km nu este semnificativ. Cam asta pare sa fie diferenta la consum pe baza inregistrarilor utilizatorilor site-ului. Oricum, benzina e foarte sensibila la stilul de condus si la trafic. Diesel-ul e mai nepasator
                    om_debine
                    Senior Member
                    Last edited by om_debine; 17-06-17, 16:19.

                    Comment


                    • Calcule comparative de eficienta financiara intre diesel si benzina nu se fac pe baza parcursului ANUAL ci pe baza parcursului TOTAL. Ce logica are sa faci calcul anual ? Iei masinile cu 0 Km si faci un grafic care include costurile de achizitii, combustibil si intretinere si, la un anumit numar de km, se intersecteaza. De la acel punct mai departe una dintre masini va fi mai scumpa ZI DE ZI " pana cand moartea ne va desparti" si nu doar AN DE AN.....doar evenimente speciale pot perturba calculele iar astea nu pot fi planificate nici anual si nici altcumva. Intotdeauna m-am mirat de sfaturile date de unii pe baza intrebarii " spune-mi cati km parcurgi anual". Ar trebui intrebat " spune-mi cati Km vrei sa storci din masina asta de la inceputuri si pana la sfarsit ".
                      om_debine
                      Senior Member
                      Last edited by om_debine; 17-06-17, 14:08.

                      Comment


                      • Esti matematician dar cu calculele si variabilele nu prea le nimeresti. Vezi costuri initiale, costuri de intretinere si apoi costuri carburant. Mai calculeaza o data si vezi cand se intersecteaza... s-ar putea sa-ti schimbi masina intre timp.
                        Tractoarele vor disparea pentru ca acum si benzina are turbo si atunci cand cele 2 functioneaza in acelasi fel benzina va fi mereu mai buna. Despre poluare nici nu are rost sa fie deschis subiectul. Crv diesel 1.6 cu motoare in pioneze eu am vazut cel putin 3 in service.
                        R 42659 - Milano Red Ep3

                        Comment


                        • Originally posted by kinky_boy View Post
                          Esti matematician dar cu calculele si variabilele nu prea le nimeresti. Vezi costuri initiale, costuri de intretinere si apoi costuri carburant. Mai calculeaza o data si vezi cand se intersecteaza... s-ar putea sa-ti schimbi masina intre timp.
                          Tractoarele vor disparea pentru ca acum si benzina are turbo si atunci cand cele 2 functioneaza in acelasi fel benzina va fi mereu mai buna. Despre poluare nici nu are rost sa fie deschis subiectul. Crv diesel 1.6 cu motoare in pioneze eu am vazut cel putin 3 in service.
                          Pai am calculele gata facute. Ti le dau oricand. Eu chiar vreau sa-mi schimb masina si nu pt ca nu e economica ci pt ca vreau una si mai mica.....vreau sa-mi iau una mica micaaaaa....sa-ncapa in locuri de parcare unde nu-ncape nimeni in afara de masini ca a mea. Dar asta e un alt subiect.

                          Comment


                          • Originally posted by om_debine View Post
                            Esti sigur ca garantia acopera si filtrul DPF ? Am indoieli........
                            Asa e, corect, DPF nu e acoperit de garantie dar regenerarea in service, daca e necesara pe timpul garantiei, e gratuita, cel putin asa am fost informat.
                            In rest, io ma retrag din discutie fiindca m-am lamurit.
                            Motorul pe benzina e superior motorului diesel din toate punctele de vedere. Este elastic si plastic si silentios, e muuuult mai fiabil si suna bestial la turatii mari, unde mai pui si ca este eco-friendly, ce daca consuma "umpic" mai mult. Am gresit grav cu dieselul, are si cutie automata deci nici macar nu simt masina si de fapt daca nu e benzinara nici nu am ce simti.

                            Comment


                            • Mai stai "umpic" ...sunt unii mai agresivi pen' ca au turatiile mai ...ridicate...dar, cu varsta, le mai scad si lor turatiile , mai ales daca-i mai bate si viata "umpic" in bot (-ul masinii). Probabil ca nu exista masina buna si masina rea, adica eu sunt sigur ca nu exista. Dar ar trebui sa ai cate o masina pentru fiecare scop si, atunci, iti alegi masina dupa ce tip de utilizare vei folosi preponderent. Sau, daca vrei sa te dai cu ea, iti iei una mai sport, pe benzina sau electrica si nu mai faci calcule, pe principiul, ma unge pe suflet si nu mai dau banii la doctor. Ca si cea electrica te costa putin la combustibil dar te rupe la cauciucuri. Deci nu exista masina buna la toate ....

                              Comment


                              • In zilele astea (mai ales dupa dieselgate) diesel = blasfemie sper sa dispara in curand din EU

                                Comment

                                Working...
                                X