Vreau sa cumpar CR-V, vreau sfaturi!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Al meu din 2008, cu peste 190k km merge foarte bine pe modelul "apa, paie și bătaie", nu am întâlnit probleme pana acum. Fiind însă M/T, probabil ambreiajul va fi curând de schimbat. In rest, cum spuneam, merge (cam 3k km lunar).


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • Vreau sa cumpar CR-V, vreau sfaturi!

      CRV'ul e si el o masină in nici in caz un tanc. Si lui îi scârțâie pedala de ambreiaj...îi mai cade una alta dar nu in fiecare zi. O am de nouă din 2006 . A scârțâit ambreiajul ...am schimbat un "pistonaș" și s-a rezolvat, la 60 de mii , tot atunci si kit ambreiaj. In rest ..o bucsă...pe ici pe colo. Nu am schimbat nimic din partea de suspensie...frâne, mai puțin plăcuțele care evident se consumă. Am 110 mii cu ea si este impecabilă. Poziția pe sosea, rotile din spate sunt usor cracanate...dar așa este din "naștere"..făcut toate testele unghiuri..este Ok. Dacă nu o iei nouă si ai noroc de un SH întreținut cum trebuie, ai o masină buna.


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

      Comment


      • Originally posted by T-Bone View Post
        Salutare și în partea aceasta de forum. Deoarece Civic-ul meu pur și simplu refuză să mă facă să mă simt bine în oraș ( Iași ) doresc să caut și altă variantă. Accord am avut ( CU1 ... mi-a salvat viața ), Civic am ( prea tare suspensia, superba într-un oraș normal sau pe drum lung ) CR-V mă bate gândul. După tot ce am citit zici că vreau să cumpăr un tanc, nu are probleme niciodata. Mi-e greu să cred că toate-s roz și de asta mai întreb o dată... ce probleme pot să întâlnesc la un model din 2008 - 2010 2.0 A/T. Oare pot să mă încred în acest model că la 150.000 km mai este încă potent ? Dacă e vorba să vizionez niște exemplare ... după ce să mă uit ? Are probleme tipice ( cum Civic-ul are caseta problematică, pedala de ambreiaj cu scârțâit etc. ) ? Vă salut.
        Sunt astfel de masini la 300.000 de km impecabile. Probleme pot fi putine daca e masina bine ingrijita. Fata de alte marci si modele este extrem de fiabila, si e o placere la condus. In functie de model, pot fi probleme mici, si ceva piese de schimbat la bucse, poate amortizoare, cauciucaraie, chestii totusi minore. E o masina de care o sa va indragostiti. Motorul, o placere. Nu e o masina super sportiva dar se descurca...
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • Nu caut sportivitate ... am acum Type S-ul si nu il fugaresc nici aproape de potentialul lui. De la accident incoace nu mai imi arde de viteza asa mult. Iar in oras ma doare sufletul sa fug pe drumurile noastre. De asta incerc sa ma reorientez. Nu e batut CR-V-ul in cuie... Poate fi si o intoarcere la Accord. Depinde acum ce gasesc si cand gasesc si un nou proprietar pentru Civic-ul meu.
          '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
          ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
          ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

          Comment


          • Sunt doi Accord CU2 de la doi colegi forumisti, intr-o stare de nu prea mai gasesti in tara. Daca nu te dezavantajeaza garda la sol al Accordului (vs. CR-V), go for it

            Comment


            • Le știu ... încă nu am luat o decizie fermă. Partea de durată este că trebuie să dau Civic-ul ... nu am ce să fac cu 2 mașini. Și așa zice lumea că-s nebun că tot le schimb ... dar cred că dragostea mea de fapt era Accord-ul și nu am știut eu.
              '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
              ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
              ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

              Comment


              • Achizitie de CRV diesel

                Salutare tuturor,
                Am in plan si achizitia celei de a doua Honda Crv..de aceasta data diesel 2010 AT
                Va rog sa mi dati ceva sfaturi si high light uri, zona diesel fiind necunoscuta pt mine
                Acest motor este pe lant?
                Ce contine o revizie?
                La ce sa fiu atent?
                Orice sfat e binevenit.
                Multumesc


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comment


                • Ma ajutati va rog cu un contact la Asko?

                  Comment


                  • In primul rand, un CRV diesel (2.2) este in momentul asta (dpmdv) o idee proasta, daca privesti prin prisma normei Euro 4 (cam poluant), destul de mult chin in trafic urban, plus cheltuieli mai mari (impozit, asigurare, etc).
                    Dar daca ai de facut zilnic drumuri extraurbane mai lungi, gen naveta, atunci da, este o solutie acceptabila.

                    Revizia (la 20k km) inseamna:
                    - 6 litri de ulei motor ( eu pun 0w30 Honda)
                    - filtru ulei, combustibil (neaparat unul bun, chiar OEM), polen si aer.
                    Toate astea la dealer duc spre 1200 lei.
                    Eu mai schimb uleiul motor + filtrul si inter revizii, la 10k

                    La transmisie, schimb uleiul la diferential la fiecare 40k si cel de la cutia de viteze la 60k.

                    In plus, tot la 60k trebuie schimbata cureaua de accesorii. Si da, distributia e pe lant, nu se schimba decat atunci cand da semne de uzura.
                    Altfel, ca la orice alt model, verific periodic (eu fac asta primavara si toamna), placute, discuri, articulatii, bucsi, instalatie electrica, etc.

                    La Asko, suna pe fix la : 0213112625, sau 0728952756, Lucian GIUREA.

                    Succes!
                    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                    Comment


                    • Multumesc mult pt toate sfaturile si recomandarile
                      Ce e ciudat la masina asta e ca are carte service pana la 46000....apoi pauza...acum arata 96000...vine din Italia si nu stiu de ce tratamente a avut parte
                      Am apucat sa arunc un ochi pe joja de la ulei cutie...negru..maro in niciuncaz rosu
                      De aceea vreau la Asko..sa vad sapt asta ca cel ce o vinde tine la pret

                      Comment


                      • Cât vrea pe ea?
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • 12500€

                          Comment


                          • Mie mi se pare foarte puțin.
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • Sub masina ..in dreptul casetei de directie suruburile erau date cu o vopsea galbena..?!?
                              Volanul avea o oarecare sacadare..nush daca asta e termenul potrivit...
                              In rest nu am sesizat nimic deosebit..mi s a parut ca trage bine...deasemeni mi a spus ca el a schimbat un injector si pompa de motorina de cand a venit in Romania..dupa 2 alimentari Lukoil ...

                              Comment


                              • Lukoil strikes again. Eu n-as lua masina strict din chestia cu pompa de motorina si injectorul. Facem un pariu si ma duc sa bag de la orice Lukoil motorina sa vedem daca se strica ceva. Intradevar, dupa mine Lukoil, n-au cel mai bun carburant, dar nici motorul nu e asa pretentios sa se strice dupa 2 plinuri.

                                Eu din motive de timp nu am cum sa ajung la Asko asa ca merg pe filtre oem luate de pe cox+castrol edge fst titanium 0w30. La un calcul iesi cam undeva la 600lei cu revizia. Oricum, o revizie uzuala, adica ulei si filtre o poate face oricine. Problema e mai departe, daca a avut probleme unde a facut service-ul la masina.

                                Nu stiu daca la crv e la fel ca la accord, dar tre vazut cureaua de accesorii daca a fost schimbata si scoasa o rola, furtunul servo in ce stadiu e, etc...

                                Mie nu mi se pare mare intretinerea la 2.2 adica impozit rca si revizie. Dpmdv sunt undeva la 100e diferenta intre benzina si diesel.
                                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                                Comment

                                Working...
                                X