Vreau sa cumpar CR-V, vreau sfaturi!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Deși anunțat pentru vara asta, din cauza evenimentelor mai puțin fericite din Japonia NOUL CR-V 2012 va apărea numai în toamna - foarte posibil direct la vânzare. Multe știri pe net, puține poze asa mai spre zero. Oricum se pare ca Honda a învățat din greșeala numita CR-V III si la CR-V IV vom avea dimensiuni mai generoase, excelente motoare DOHC pe baza lui K20a & K24a, posibil si noul motor de 1.6turbo, mai puțin coreeanism in design. Cine isi pune acum problema cumpărării unui CR-V nou ar trebui sa mai astepte, sau sa se lase convins de un CR-V III numai la o reducere considerabila.

    Comment


    • #32
      Originally posted by SIR View Post
      Deși anunțat pentru vara asta, din cauza evenimentelor mai puțin fericite din Japonia NOUL CR-V 2012 va apărea numai în toamna - foarte posibil direct la vânzare. Multe știri pe net, puține poze asa mai spre zero. Oricum se pare ca Honda a învățat din greșeala numita CR-V III si la CR-V IV vom avea dimensiuni mai generoase, excelente motoare DOHC pe baza lui K20a & K24a, posibil si noul motor de 1.6turbo, mai puțin coreeanism in design. Cine isi pune acum problema cumpărării unui CR-V nou ar trebui sa mai astepte, sau sa se lase convins de un CR-V III numai la o reducere considerabila.
      Mie-mi place enorm "greseala numita CR-V III", gustul ei "puternic si amarui", are dimensiuni generoase, un motor excelent, design japonez si multe altele, dupa trei ani n-am ce sa-i reprosez, tu conduci asa ceva, stii despre ce vorbesti ? Probabil ca CR-V IV va fi si mai interesant, asa e normal, il asteptam, personal cred ca, de la aparitie, CR-V a insemnat o masina deosebita!
      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

      Comment


      • #33
        Nu e nevoie sa citezi mesajul precedent. Asa e, CR-V ul a fost o masina deosebita - mai ales la aparitie - cand (impreuna cu Freelanderul) a inventat practic o clasa noua. CR-V I si CR-V II au avut mai mult de o treime din piata de SUV pe trei continente. CR-V III lupta asa spre un 5% din cate am mai citit.
        In mod curent conduc un W212 350CDI 7G dar am păstrat din pasiune pt Honda si ce a fost ea odată si CRV-ul II din profil, pe care il folosesc mai mult iarna si in general in locurile in care nu merita sa bagi un W212. Asa ca pot spune ca stiu despre ce vorbesc. Mai știu ca am considerat la un moment dat posibilitatea sa schimb II-ul cu un III oferit la un preț de dumping - dar regretul de a da motorul K20a pe sohc-ul ala făcut la economie si liniile europene ale II-ului pe spatele de câine coreean bătut și buza răsfrânta peste mustață a III-ului m-au temperat aproape instantaneu. In fine, gusturile nu se discuta, dacă ție iți place enorm înseamna ca ești un om cel puțin mulțumit - ceea ce mi-as dori si eu sa fiu. N-am înțeles chestia aia cu "gustul ei "puternic si amarui"" - pe mine sigur nu ma citai ca nu mi-am gustat niciodată mașinile. In fine, sa lăsam lucrurile personale deoparte.

        Comment


        • #34
          Intai a fost Rav4 in 1994, apoi CR-V in 1995 si in 1997 Freelander.
          ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

          Comment


          • #35
            Sir, pe unde ai vazut informatiile legate de aparitia CRV-ului 2012?

            Comment


            • #36
              am citit si eu de aparitie in vreo 3 surse externe. daca nu apare la toamna generatia 4 sigur apare in 2012
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #37
                Originally posted by boris View Post
                Sir, pe unde ai vazut informatiile legate de aparitia CRV-ului 2012?
                "honda cr-v 2012" pe google iti aduce o multime de informatii.
                Interesante cele de aici:
                http://iguida.com/2012-honda-cr-v
                sau aici
                http://www.squidoo.com/2012-honda-cr-v

                Comment


                • #38
                  Sir, mersi de link-uri. Poate chiar o sa faca ce scriu pe acolo - design si motoare pe benzina mai actuale. Cu pastrarea calitatii interiorului.

                  Comment


                  • #39
                    Un 2.4 de 180 CP nu e deloc nou; va amintiti 2.4 seria K, de pe CL9, cu 190 CP Sau actualul 2.4 de 200 CP de pe Accord-uri?
                    Dar macar ca il vor introduce pe CR-V e o veste buna iar cu o transmisie AT cred ca se "pupa" chiar bine, pentru o "family car"
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by BlackMagic View Post
                      Un 2.4 de 180 CP nu e deloc nou; va amintiti 2.4 seria K, de pe CL9, cu 190 CP Sau actualul 2.4 de 200 CP de pe Accord-uri?
                      Dar macar ca il vor introduce pe CR-V e o veste buna iar cu o transmisie AT cred ca se "pupa" chiar bine, pentru o "family car"
                      Intradevar este un motor exceptional insa ce te faci cu el in oras ? Va avea un consum de te doare capul ....

                      Comment


                      • #41
                        Daca vorbesti de K-ul de pe CL9, da, avea un consum foarte mare in oras, in schimb noul 2.4 (CU-ul) e ceva mai economic si mai "bland" cu consumul, impreuna cu o cutie AT scoate cam 13 in oras ceea ce nu-i chiar foarte rau. Dat fiind ca puterea va fi pe la 180 in loc de 200, posibil sa scada chiar mai mult sub valoarile actuale de consum...
                        Variantele cele mai bune probabil vor fi dieselurile sau poate 1.6 turbo, care sa aiba sanse reale sa scoata un consum mai de doamne-ajuta.

                        Om trai si om vedea...
                        BlackMagic
                        Senior Member
                        Last edited by BlackMagic; 11-05-11, 13:53.
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • #42
                          SIR, gusturile nu se discuta, ai dreptate, sa ne bucuram de ce avem. Cand sari de 2.0 trebuie avut in vedere impozitul, in ultimii ani a tot crescut, dar un CR-V mai puternic merita putin "deranj" financiar ! CR-V IV cred ca va fi o surpriza placuta, rabdare si tutun !
                          WillyCR-VFAN
                          Senior Member
                          Last edited by WillyCR-VFAN; 10-05-11, 23:01.
                          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                          Comment


                          • #43
                            http://blog.caranddriver.com/2012-ho...Driver+Blog%29.

                            Mai avem putin de asteptat...

                            Comment


                            • #44
                              Mi se pare mie sau seamana cu volvo ?

                              Comment


                              • #45
                                In ce priveste spatele aceeasi senzatie am avut-o si eu. Ca seamana cu XC60. Vom vedea. Nu mai este foarte mult.

                                Comment

                                Working...
                                X