Vreau sa cumpar CR-V, vreau sfaturi!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu aveam CR-V diesel 2,2( cu care am făcut 100k km) cānd s-a lansat CR-V cu 1,6; am luat cu niște amici mașina cu 1,6 de test, și am făcut niște liniuțe. 1,6 m-a depășit lejer, și la accelerațiile de la 0 și la cele de la 80 km/h, fiind mult mai nervoasă.
    Deci nici vorbă de submotorizare.
    Ca idee, motorul diesel de 1,6 făcut de Honda era garantat īn Japonia la 1 milion de km sau 10 ani - https://autolatest.ro/stiri/honda-ga...-milion-de-km/
    Eu īnsă tot bătrānul 2,2 mi-aș lua, dacă mi-aș lua vreodată - am amintiri senzaționale cu el.
    Oricum a vorbi de BMW și de Honda īntr-o postare mi se pare extrem de deplasat...

    CR-V cu motor de 2,2 s-a dovedit foarte foarte fiabilă, la 1,6 au mai fost probleme pe ici pe colo.
    Sunt și aici jurnale de mașini, ar merita văzute.
    Ah, cuplul de la Diesel... sunetul la turație joasă... chestii de vis de care nu pot să uit.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • Da, tocmai ca am citit si aici pe forum de cateva cazuri cu probleme ciudate la 1.6, de-aia am retineri in privinta lui. Sa zicem ca la o masina care are deja 5-7 ani, s-au rezolvat problemele daca au aparut, dar cine stie ce mai poate sa apara in timp. Sau apar cu intarziere, fix la mine. ))
      Pentru linistea mintii mele, as merge pe 2.2, clar.
      Referitor la BMW vs. Honda, parca la Honda i se zice "BMW-ul asiatic", din cate stiu... Deci n-ar trebui sa fie mare suparare...
      Mai studiez... mai astept pareri... poate ma convinge cineva pentru motorul de 1.6...

      Comment

      Working...
      X