Vreau sa cumpar CR-V, vreau sfaturi!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu vreau sa cumpar CR-V, dar am o nelamurire si inainte sa caut 2 ore pe Internet, poate ma lamureste cineva in 2 minute:
    este vorba de cutia automata, si anume in ce consta diferentele intre cele 2 tipuri de schimbatoare?



    vs

    Comment


    • Īn prima fotografie este cutia clasică, īn 5 trepte, īn poza a doua este cutia cu 9 trepte care se regăsește doar pe motorizarea de 1,6 diesel, 160 Cp.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • Originally posted by KMR View Post
        Īn prima fotografie este cutia clasică, īn 5 trepte, īn poza a doua este cutia cu 9 trepte care se regăsește doar pe motorizarea de 1,6 diesel, 160 Cp.
        Ok, multumesc!

        Ma gandesc ca 9 trepte deoarece poate sa schimbe mai des, datorita cuplului mare si pentru ca economie de carburant.

        Comment


        • Nu e tocmai relevant cat de des schimba. Si aia clasica schimba des.

          Comment


          • Ce parere aveti despre https://www.olx.ro/oferta/suv-cr-v-I...tml#4bb3d5d969 ? Parca e ciudat de ieftina si a mai fost la vanzare. Partea buna ar fi ca se incadreaza in banutii mei. Pe 6-7 mai Civic-ul meu pleaca inapoi la Timisoara unde drumurile sunt mai bune si eu e posibil sa fac pasul spre un CR-V ... sa am parte de toata experienta comerciala Honda 2008 - 2010 )) N-as vrea sa trec la RAV4 doar pe considerente financiare
            '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
            ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
            ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

            Comment


            • 1. "full-option" - nope, este echiparea Elegance/Sport
              2. 87.000km sau 91.000km?
              3. 8.500 euro sau 11.200 euro?
              4. 91.000km = 11.200 euro; 87.000km = 8.500 euro => odata cu pretul scade si rulajul!
              5. oare cat de neglijent poate fi sa umble fara capac la roata?

              Comment


              • Originally posted by T-Bone View Post
                Ce parere aveti despre https://www.olx.ro/oferta/suv-cr-v-I...tml#4bb3d5d969 ? Parca e ciudat de ieftina si a mai fost la vanzare. Partea buna ar fi ca se incadreaza in banutii mei. Pe 6-7 mai Civic-ul meu pleaca inapoi la Timisoara unde drumurile sunt mai bune si eu e posibil sa fac pasul spre un CR-V ... sa am parte de toata experienta comerciala Honda 2008 - 2010 )) N-as vrea sa trec la RAV4 doar pe considerente financiare
                Eu nu ii inteleg pe oamenii astia, cu astfel de anunturi, cum reusesc sa isi vanda masinile !?
                La astfel de anunturi aiurea pune mana pe telefon si suna, iti vei face probabil o idee mai clara.

                RAV4 arata bine, pana la modelul din 2012 parca, pe urma l-au uratit de tot.

                Comment


                • @T-Bone, Sunt niste CRV-uri din aste in curte la Asko, de vanzare ca masini rulate. Cred ca ar fi mult mai safe sa iei unul de acolo
                  O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                  Comment


                  • Total adevarat, dar am observat ca si preturile lor sunt mult mai sus... In general si mai ales fata de cat POT sa dau. Ca de vrut as vrea sa dau cat merita.
                    Acum referitor la anuntul cu pricina...mi-am dat si eu seama ca nu are legatura. Si chiar nu vrea sa o dea. Si mai ales ca anuntul a mai fost...sigur e ceva suspect la mijloc. Chiar daca 100% o verific...totusi vreau sa nu bat drumul degeaba. Offf oamenii astia.
                    '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                    ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                    ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                    Comment


                    • Trimite-l la Asko la verificare. Există serviciul ăsta contracost. Dacă mașina e īn regulă, poți să-l plătești tu. Dacă nu e īn regulă, să-l suporte vānzătorul.
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • @T-Bone
                        Poate sunt mai scumpe la Asko, dar nici cu sute de km dati inapoi. Si in plus, poti negocia. Iar cel mai mare plus zic eu, este corectitudinea si modul cum prezinta masina. Am o parere foarte buna despre Asko, pana acum m-au surprins numai in mod pozitiv.

                        PS: aveau acum 2 saptamani un CR-V cu automata, nu stiu daca l-au vandut intre timp, imi facea mie cu ochiul! Mai era inca una cu manuala, si aia arata bine, chiar erau parcate una langa cealalta.

                        Comment


                        • Well, masina aia din anunt probabil nu se vinde pentru ca e benzina si automata. Eu i-as face o verificare in service. Si culmea, costa undeva pe la 200 lei.
                          Fa efortul si vezi ce e cu ea. Daca masina e din Romania, posibil sa aiba kilometrii aia. Ideea e ca nici prea putini nu e ok. Daca masina a stat pe dreapta perioade indelungate, o sa ai de lucru.
                          Eu as verifca-o macar.

                          Comment


                          • Oricum orice decizie as lua si e din Bucuresti mai ales, o verific. Macar sa zic si eu ca am ajuns pe la Asko )
                            '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                            ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                            ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                            Comment


                            • as fi interesat de un CR-V 2.0 AT, minim varianta elegance, maxim plafon 19.000 daca stiti careva ceva...astept propuneri, data dorita de achizitie august - octombrie

                              Comment


                              • Sub elegance nu cred ca exista. Si din pacate piata nu e foarte ofertanta. La mine pragul e putin mai jos si interesul e pentru un an 2010 ( varianta facelift ). Eu am inceput sa ma uit cu interes si in Germania.
                                '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                                ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                                ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                                Comment

                                Working...
                                X