Bujii diferite din fabrica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    atentie,ptr GPL sunt bujii speciale dedicate
    As recomanda bujii dedicate Brisk ptr GPL, a se cauta in catalog ptr fiecare tip de masina si aplicatia pe care se doreste
    http://www.brisk.eu/catalogues/spark-plugs
    cel mai taran taran, este taranul de la oras !

    Comment


    • #17
      Multumesc @InjectoR. Ai perfecta dreptate. Am corectat.
      Deh, din cauza varstei, devin mult mai neatent la exprimare si dactilografiere. Uneori lipsesc litere, dar si cuvinte!!
      Legat de bujiile dedicate GPL-ului....nu am folosit niciodata. Nu sunt la prima masina cu gaz(acum am chiar doua in parcare) dar nu am folosit decat bujii "normale". Consider a fi doar marketing.

      Comment


      • #18
        Bujiile asa zis pentru gpl sunt o inventie a producatorilor de bujii, ca sa mai faca si ei un ban "cinstit".
        N-au absolut nici un efect benefic, sau daca-l au, este de foarte scurta durata.
        Majoritatea montatorilor de gpl, care nu au deal-uri cu furnizorii de piese auto, nu recomanda aceste bujii speciale pentru gpl.
        Chiar am intrebata Agr si la cel unde am montat eu instalatia de gpl. Ambii au spus ca nu recomanda aceste bujii, in primul rand pentru ca se vor praji rapid si voi fi nevoit sa le schimb la maxim 15k km. Recomandarea lor sunt bujii originale sau aftermaket pe codul originalului.
        Am si un exemplu concret in posesie, un Opel Zafira 2.0 Turbo + gpl, care merge absolut perfect cu bujii normale Bosch si are peste 20k km de cand le-am schimbat si nu da intreruperi sau alte simptome de bujii.
        Mai exista un mit " ajutator" la gpl , cu acele instalatii picuratoare care "hidrateaza" supapele cu ulei, ca sa nu se prajeasca. Bineinteles, tot o gaselnita de facut bani pe seama credulilor si a nestiutorilor. Nici aceste instalatii nu sunt recomandate de montatorii de gpl si nu am vazut sa le comercializeze vreunul.
        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

        Comment


        • #19
          @fbogdan......sa admitem ca bujiiile pentru gpl sunt o "inventie", ce ai omis tu din schema sunt bobinele de inductie.
          eu de exemplu admit ca ale mele ngk iridium speciale pentru GPL sunt o gaselnita(doar amit), dar pe iridium oricum as trece dupa conversia pe gaz, deoarece:

          1) bobinele de inductie
          2) gazul este un mediu ce opune rezistenta mai mare pentru scanteie in comparatie cu benzina...si ce daca? vezi pct 1

          dar iti dau dreptate cu "picuratoarea" la care as adauga Ulei de motor special pentru cei ce merg pe GPL
          InjectoR
          Senior Member
          Last edited by InjectoR; 14-12-17, 10:30.
          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

          … Jazz do it ...

          Comment


          • #20
            @Injector, doar in SUA sa gasesti de vanzare bobine de inductie aftermarket gen racing. In EU slabe sanse de gasit asa ceva
            cel mai taran taran, este taranul de la oras !

            Comment


            • #21
              Originally posted by corsaru View Post
              @Injector, doar in SUA sa gasesti de vanzare bobine de inductie aftermarket gen racing. In EU slabe sanse de gasit asa ceva
              eu nu ziceam ca trebuie schimbate si bobinele, ci protejate
              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

              … Jazz do it ...

              Comment


              • #22
                @Injector, Nu trebuie ulei de motor special ptr GPL, ala chiar e o gaselnita
                Si tu ai redline in motor.
                cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                Comment


                • #23
                  Originally posted by corsaru View Post
                  @Injector, Nu trebuie ulei de motor special ptr GPL, ala chiar e o gaselnita.
                  am spus eu altceva?

                  Originally posted by corsaru View Post
                  @Si tu ai redline in motor.
                  dezvolta te rog, ce nu e in regula cu Redline?
                  Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                  … Jazz do it ...

                  Comment


                  • #24
                    Bobinele de inductie dau eroare pe tester, bujiile nu dau eroare.
                    Inteleg ca printr-o scanteie mai puternica a bujiei, protejam bobina de suprasolicitare, dar nu inteleg sa schimb aceste bujii speciale de gpl la fiecare revizie de ulei+filtre (cam asa spun montatorii de gpl ca tin).
                    Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                    Comment


                    • #25
                      Ai naibii producatori nu dau informatii cu privire la indicele termic al bujiilor de GPL sa putem face si noi muritorii o comparatie si sa ne luminam.
                      O bujie defecta nu solicita diferit o bobina si drept urmare curentul absorbit de bobina difera fata de cel al celorlalte si prin urmare calculatorul sesizeaza o "defectiuine" a bobinei care in realitate e o functionare defectuoasa datorita altui factor? Intreb si eu nu dau cu parul...
                      Inclin sa cred ca bujia ce produce scanteia cea mai puternica si cea mai extinsa ca volum este cea mai buna!
                      hondatu
                      Administrator
                      Last edited by hondatu; 18-12-17, 20:05.

                      Comment


                      • #26
                        Azi am schimbat si eu bujiile, am mers pe bujii NGK standard si exact aceleasi le-am gasit si montate de Carpati Motors pe masina (in urma cu 30k km). Acum merge impecabil si pe GPL, deci cel care mi-a montat instalatia a avut dreptate, bujiile erau de vina.
                        Ciudat faptul ca desi bujiile de pe spate sunt mai solicitate din ce am citit, in afara de o afumatura mai accentuata, aveau distanta la electrod aproape ideala, in timp ce cele de pe fata aveau electrodul mai mancat, implicit distanta mai mare decat trebuie. Si bobinele arata ceva mai rau pe fata decat pe spate, insa cred ca cele de pe spate sunt mai protejate de praf , apa si alte mizerii prin pozitionarea lor destul de ascunsa.

                        @Injector, tu esti mai activ si ai experienta mai mare cu Jazz-ul. Te rog spune-mi ce fel de antigel are Jazz CVT 1.4 iDSI.
                        Pe Autokarma imi zice ca rosu/violet (asta e G12 parca), insa in instalatie am vazut ca are antigel verde (Carpati Motors a pus).
                        Sa auzim de bine
                        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by fbogdan View Post
                          Azi am schimbat si eu bujiile, am mers pe bujii NGK standard si exact aceleasi le-am gasit si montate de Carpati Motors pe masina (in urma cu 30k km). Acum merge impecabil si pe GPL, deci cel care mi-a montat instalatia a avut dreptate, bujiile erau de vina.
                          Ciudat faptul ca desi bujiile de pe spate sunt mai solicitate din ce am citit, in afara de o afumatura mai accentuata, aveau distanta la electrod aproape ideala, in timp ce cele de pe fata aveau electrodul mai mancat, implicit distanta mai mare decat trebuie. Si bobinele arata ceva mai rau pe fata decat pe spate, insa cred ca cele de pe spate sunt mai protejate de praf , apa si alte mizerii prin pozitionarea lor destul de ascunsa.

                          @Injector, tu esti mai activ si ai experienta mai mare cu Jazz-ul. Te rog spune-mi ce fel de antigel are Jazz CVT 1.4 iDSI.
                          Pe Autokarma imi zice ca rosu/violet (asta e G12 parca), insa in instalatie am vazut ca are antigel verde (Carpati Motors a pus).
                          Sa auzim de bine
                          Acum in instalatie am hepu 12, urmeaza sa-l schimb cu Amsoil
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • #28
                            Multumesc de info.
                            Cred ca-i golesc si eu instalatia si pun un antigel proaspat. O sa caut un G12 mai calitativ.
                            3.6 litri parca zice autodata ca intra in Jazz.
                            Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                            Comment


                            • #29
                              Domnilor, s-a abordat subiectul bujiilor cu electrod de iridiu. A folosit cineva pana acum? Cum se comporta, care este intervalul de schimb?
                              Cel mai important....ce model?

                              Comment


                              • #30
                                Pe Civic si Accord sunt standard cu iridiu. Cred ca e un topic pe forum unde se discuta - NGK sau Denso.
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X