Bujii diferite din fabrica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bujii diferite din fabrica

    Salutare natiune,
    am schimbat pentru prima oara bujiile( 8 bucati) pe Jazz-ul meu 2006, 1.4 i-DSI. CVT, milano red.
    Am fost foarte uimit cand am constatat ca erau bujii diferite. Din fata erau DENSO intr-o stare buna, pe cand cele din spate erau NGK si erau intr-o stare proasta (unde trebuie sa fie alb era negru).

    la bord sunt 46.500 km, este prima oare cand schimb bujiile, masina a fost luata de noua de la carpatimotors.

    ati mai intalnit ca pe aceeasi masina, din fabrica sa fie 2 tipuri de producatori de bujii? Ca fabrica pune si Denso si NGK nu e un secret, dar chiar asa?pe masinile voastre ce ati gasit Denso sau NGK?
    Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

    … Jazz do it ...

  • #2
    Pai cred ca numai pe Jazz-urile si pe Civic-urile cu motor 1.4 i-DSI care au 2 bujii pe fiecare cilindru gasesti asa ceva.
    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

    Comment


    • #3
      Si eu am gasit bujii diferite cand le-am verificat la Jazz-ul parintilor (GD1 - 2004). Nu mai tin minte care-pe-unde erau, dar imi amintesc ca mi s-a parut si mie curios asa ceva. La fel, cele de pe spate erau mai uzate.
      CR-V e:HEV
      JAZZ GD1 CVT
      Ex: CR-V RE6

      Ex: RDX TB1
      Ex: Civic FD1

      Ex - JAZZ GD1
      Ex - ACCORD Type-R
      Ex - DEL SOL EH6

      Comment


      • #4
        am gasit si explicatia uzarii diferite:

        http://www.honda.co.nz/assets/Techno...iving/IDSI.SWF

        in partea dreapta sus veti vedea ca pentru majoritatea turatiilor bujia F (pe fata) se aprinde inaintea celei R (pe spate).

        De la mine: intotdeauna ma asteptam ca bujiile sa fie diferite, prin prisma rolurilor diferite pe care le au, insasi denumirea motorului ne spune Dual Sequential Ingnition. incepand cautarea bujiilor potrivite am vazut ca cele 8 bijii sunt " aceleasi" nicaieri n-am gasit ca trebuie sa fie diferite dpdv constructiv, am vazut ca toata lumea recomanda NGK indicand si modelul m-am gandit ca asa trebuie, desi eu am o simpatie pentru Denso. Daca scot subiectuvul din cap si judec stric din pdvd "al constructiei bujiei" cred ca NGK este mai buna ( cred ca este mai eficient electrodul de grafit in forma de V ( NGK) decat electrodul metalic in forma de U ( Denso), aceasta teorie mi-o confirma si pretul mai mare: 16roni NGK si 12 roni Denso.
        Uzina incerca sa faca economie la ce poate si cred ca intentionat au pus la F bujii mai ieftine(Denso), deoarece vor face fata oricum si mai scumpe( NGK) la R deoarece au conditii de lucru ma grele{ practic trebuie sa aprinda un amestec care deja se aprinde, adica cu mai putin oxigen, e normal ca vor avea parte de mai multa funigine).
        Sper ca am fost coerent.
        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

        … Jazz do it ...

        Comment


        • #5
          poze

          pentru a fi mai explicit am hotarat sa va arat si pozele cu bujiile originale dupa 46.500 km

          in prima poza avem NGK , in a treia poza avem vederea de ansamblu asa cum le-am gasit (in stanga NGK si in dreapta DENSO) si in ultima poza avem DENSO.
          Attached Files
          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

          … Jazz do it ...

          Comment


          • #6
            poze cu NGK made in france dupa 8000 km

            va arat poze cu bujiile NGK made in france care sunt in comert in Romania, dupa cum vedeti arata mai post dupa 8000km decat bujiile japoneze dupa 46.500km
            Attached Files
            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

            … Jazz do it ...

            Comment


            • #7
              Ai idee de unde gasim sa comandam bujii japoneze?
              Trebuie sa le schimb si eu cred.
              Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

              Comment


              • #8
                Aoleo, am gasit bujii OEM Honda, la 205 lei / buc
                Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                Comment


                • #9
                  @InjecroR e problema generala cu bujiile NGK made in France sau doar cu cele comercializate la noi în România prin magazinele de piese auto? Am pe mașină acum bujii NGK luate de la noi, au costat 100 lei patru bucăți, în ambalajul aftermarket NGK cu galben, nu mai știu în ce tara erau făcute, nu mi-au făcut probleme, mai am parte de cate o întrerupere scurta foarte rar, asa făceau și bujiile vechi, am sperat sa scap cu astea noi dar n-a fost sa fie. Mai am doua seturi de bujii oem luate de pe Cox, următorul set vreau să-l schimb peste vreo 4k, țin un set de bujii maxim 30k. Sunt în cutie roșie, made in France, e ceva în neregula cu ele?

                  Comment


                  • #10
                    Am luat eu de pe Cox bujii originale Honda pt Accord, sunt NGK Made in France. Absolut nicio diferenta in bine sau in rau fata de bujiile pe care le-am dat jos, NGK Made in Japan, probabil erau cele cu care a iesit masina din fabrica. (69.000 km la momentul schimbului).

                    Comment


                    • #11
                      Eu am schimbat la mine cu bujii NGK BKR6E-11, made in France la 11 lei/buc. luate de la INTERCARS. Masina mea a avut toate reviziile facute la reprezentanta Honda in Germania iar precedentele schimburi au fost facute tot cu acest model. Cele pe care le-am dat jos sunt tot Made in France.

                      Comment


                      • #12
                        specificatiile bujiilor NGK in atasament
                        catalog NGK https://www.ngkntk.co.uk/wp-content/...g_Cat_2016.pdf
                        Attached Files
                        cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                        Comment


                        • #13
                          Ok, deci sa inteleg ca nu e mare branza sa pui bujii OEM, decat daca gasesti japoneze si e posibil sa nu fie nici cele de la coxmotorparts.
                          Cred ca pana la urma iau un set de NGK si vad cum se comporta cu ele.
                          Mie pe benzina imi merge super ok, dar apar intreruperi pe Gpl in acceleratie usoara.
                          Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                          Comment


                          • #14
                            Da, pentru ca GPL-ul arde diferit, frontul de flacara se propaga si dezvolta diferit, mult mai putin detonant. Este firesc sa sesizezi mult mai repede pe GPL. Inseamna ca este o "finete" la aprindere iar unele elemente mai "rateaza" momentul optim. De regula simptomul este prezent la turatii sub 3000.Evident, poate fi corelat si cu calitatea GPL-ului ori amestecul carburant.
                            Foloseste cu incredere NGK-uri de pe piata locala.
                            Last edited by nazy; 14-12-17, 05:42.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by nazy View Post
                              Da, pentru ca GPL-ul arde diferit, frontul de flacara se propaga si dezvolta diferit, mult mai detonant.
                              De fapt este exact invers, detoneaza mai tare benzina, iar explozia pe gaz se propaga mai incet. Pe langa asta gazul opune rezistenta mai mare pentru scanteie.
                              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                              … Jazz do it ...

                              Comment

                              Working...
                              X