Robi Muresan in WSS

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Robi Muresan in WSS

    de anul asta avem un pilot in world supersport championship : ROBI MURESAN !!!
    sper sa aiba bafta, suportul tehnic pare sa fie important cu implicatii locale
    http://www.worldsbk.com/en/news/late...upersport.html
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 09-01-11, 15:57.
    HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
    HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
    vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
    KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

  • #2
    Echipa pentru care va concura are mult potential . Laverty care a concurat anul trecut pentru Parkalgar a iesit vicecampion la foarte putine puncte dupa campionul Sofuoglu.
    Sa tot dat vina pe materialul tehnic in anii in care a concurat la 125. Anul viitor totul depinde doar de el.
    No signature

    Comment


    • #3
      In 2011 vom avea prima echipa romaneasca 100% in WSS. Robert Muresan si Catalin Cazacu.
      http://www.digisport.ro/romania-cu-e...-de-supersport
      Mircea Vrajitoru participa in WSuperstock 600 iar Ionut Mistode si Ionel Pascota vor fi prezenti in Campionatul Mondial de Anduranta. Aici cel mai probabil va fi desemnat si un al treilea roman, dar inca nu se stie cine.
      Deci, avem anul asta 5 piloti in Campionatele Mondiale.
      Sa le uram multa bafta si cat mai multe puncte adunate!
      www.sspbike.ro

      Comment


      • #4
        bietii de ei, n-au o pista pe care sa se dea...mama ma-sii de tara
        HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
        HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
        vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
        KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

        Comment


        • #5
          Originally posted by mad_wob View Post
          bietii de ei, n-au o pista pe care sa se dea...mama ma-sii de tara
          macar ne asemanam cu elvetienii la ceva ...
          bafta robi , pascota &co .
          civic EM2

          Comment


          • #6
            Subiectul existentei unui circuit in Romania cred ca-i mai complex decat am vrea sa fie. Cel putin daca ne gandim la pierderile anuale pe care le face un circuit precum Hockenheimringul ne dam seama ca nici nu se va schimba ceva prea curand in tara.
            Asta daca vrem sa acceptam ca e vorba totusi de o afacere.

            Sebi77: mi-ai putea spune te rog cine anume sta in spatele partii romanesti?
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #7
              fii serios. un exemplu nu se aplica peste tot. inseamna ca toate sunt pe faliment? nu am cum sa cred asa ceva. sunt tari cu economie medie in care daca ceva nu merge bine ajunge in faliment mai repede decat in germania de ex unde sprijinul din partea statului poate fi folosit mai usor. circuite in ungaria, in grecia.....unde vrei tu
              HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
              HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
              vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
              KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

              Comment


              • #8
                Sigur ca nu e decisiv exemplul meu si totusi un sambure de adevar are.
                Bani mai multi ca statul - si aici ma refer la modul general si nu neaparat la situatia actuala de criza care se aplica lejer la orice tara nu numai la Romania - nu are nimeni (fie el investitor privat sau comercial).
                Deci daca in cazul nostru nu s-a gasit nimeni sa vrea sa construiasca asa ceva, m-am directionat ipotetic spre stat. Ca la ora asta e de neconceput asa ceva din partea statului roman, asta e.
                Si ca la multe lucruri pe lumea asta si aici exista acel revers neplacut:
                statul poate decide sa construiasca asa ceva, dar la 5ani dupa finalizare sa nu mai fie interesat de mentirea sau posedarea sa din varii motive.
                Dar riscul asta exista si daca se angajeaza un investitor privat sau unul comercial.
                Eu circuite in mana privata nu cunosc si care sunt, sunt cu circuit inchis, deci e clar ca varianta asta pica fiindca nu cred in niciunul din miliardarii Romaniei ca s-ar incumeta la o asemenea investitie.
                Singurii 2 giganti care s-ar putea incumeta la asa ceva fara sa urmareasca neaparat profit de pe urma unui circuit ar putea fi Renault si Ford fiindca ei insisi s-ar folosi de el, in rest nu vad niciun investitor comercial la orizont. Posibil sa-i subapreciez eu pe acei cativa posibili candidati.

                Hockenheimrimgul e un bun exemplu ca fara un bun management, te dai la fund ca in orice afacere. Sa nu uitam ca acolo nu se organizeaza numai curse de talie mondiala ci si regionala (apropo, noi cum stam cu capitolul asta?), mega-concerte (strangem la noi 80.000 de spectatori la AC/DC si R. Stones? Mira-m-as!) si cate alte si alte chestii.
                Dar nu e nevoie sa ti le insir eu cand probabil vei fi vizitat deja site.ul oficial.

                Nu stiu cat de mult e implicat statul ungar in toata afacarea aia a lor dar cert e ca acolo vin multi interesati si din tarile invecinate ceea ce ne-ar face noua zilele mai grele, mai ales daca nu trantim un circuit la fel de bun si sigur intr-o zona buna a tarii. Cu zvonurile de acum 4-5 ani referitoare la o locatie in Campia Baraganului e clar ca-ti tai singur craca inainte sa te pui pe ea....
                Daca avem ceva de dragul Lelii, pentru protagonistii din discutia de fata s-ar renta de 10 ori mai mult sa-si inchirieze un apartament in Budapesta (sau imprejurimi), un garaj serios si un abonament full si sa se mute acolo pe perioada testelor fiindca infrastructura si conditiile le-ar conveni mai mult.

                Nici mie nu-mi place dar recunosti ca totusi o chestie de asta se numeste afacere? Pe cine vezi tu in stare sa o faca in Romania? Dar mai ales: cum si-o va mentine si isi va scoate vreodata investitia asta? Ultima intrebare e valabila numai daca te opresti la un investitor comercial (fara Renault si Ford).
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • #9
                  pai ai zis bine, statul e primul interesat sa faca asa ceva, asta pentru acei oameni politici care vor sa faca ceva pt tara lor si asta e un vector f bun de promovare a unui anumit tip de turism. un circuit , cu mai multe curse angreneaza mai multe sisteme (hotelier, restaurante, cluburi, promovari de obiective turistice conexe plus alte ce se dezvolta datorita multiplicarii iubitorilor de sporturi motorizate...etc. etc.)dar asta nu poate fi interesant pt nenorocitii astia ce conduc tara acum pt ca nu le iese lor nimic. a, ca promoveaza tara....asta e alta treaba, neinteresanta cum spuneam.
                  lipsa de infrastructura rutiera e alt impediment. pe ce naiba sa vina toate motorhome-urile si logistica necesara ?
                  oricum, totl pleaca de la vointa politica de ...de ceva bun pt tara. cat timp e doar pentru propasirea individuala (si nu aia a poporului cum e in juramantul de īnvestire) nu o sa avem NIMIC nu doar circuite.
                  HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                  HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                  vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                  KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by hondatu View Post
                    Subiectul existentei unui circuit in Romania cred ca-i mai complex decat am vrea sa fie. Cel putin daca ne gandim la pierderile anuale pe care le face un circuit precum Hockenheimringul ne dam seama ca nici nu se va schimba ceva prea curand in tara.
                    Asta daca vrem sa acceptam ca e vorba totusi de o afacere.

                    Sebi77: mi-ai putea spune te rog cine anume sta in spatele partii romanesti?
                    Momentan detaliile sunt secrete ?!
                    Se vorbeste ceva de Posta Romana si Federatia Romana de Motociclism care sustin acest proiect.
                    Trebuie sa specific ca Robert Muresan este fiul Presedintelui Federatiei Romane de Motociclism, Muresan Cristian.
                    Cum apar noutati o sa postez.
                    www.sspbike.ro

                    Comment


                    • #11
                      http://www.gsp.ro/auto/moto/doi-roma...ke-225956.html

                      Prima echipă romānească din istoria mototciclismului romānesc va concura īn sezonul 2011 īn Campionatul Mondial de Superbike, categoria Supersport.


                      Echipa se numeşte PTR Romānia (Performance Technical Racing) şi este formată din Robi Mureşan şi Cătălin Cazacu. Este o competiţie importante din motociclism, pentru majoritatea piloţilor reprezentīnd rampa de lansare pentru Superbike şi Moto GP. Toate cele 12 etape sīnt transmise īn direct pe Eurosport, iar audienţa la un Grand Prix poate ajunge şi la 200.000 de spectatori.


                      Antrenamente īn Portugalia
                      Robi Mureşan nu se află la prima participare. A mai fost acum doi ani şi s-a clasat pe locul 16. Motocicletele pe care vor alerga Mureşan şi Cazacu sīnt Honda CBR 600. "Sīnt motociclete de stradă de 120 CP, dar, preparate, puterea ajunge la 150 CP. Robi Mureşan şi-a fixat şi obiectivul, clasarea īn primii 10. Pīnă atunci, cei doi romāni vor pleca īn Portugalia şi Spania pentru antrenamente. "Trebuie să ne obişnuim cu motocicleta. Este nevoie de o acomodare. Chiar dacă cilindreea este aceeaşi, nici o motocicletă nu seamănă cu alta.
                      Īn fiecare an, apare ceva nou, suspensia fiind unul dintre exemple", a povestit Robi.


                      Nu merge cu motocicleta īn Romānia
                      Pilotul de 19 ani a mărturisit că nu se antrenează deloc īn Romānia pentru că nu are unde. "Aici facem doar antrenamentele fizice. Ar fi foarte bun un circuit şi la noi. Mulţi şi-ar descărca adrenalina şi, de ce nu?, ar īnvăţa să meargă şi cu ele". Robi Mureşan a mărturisit că nici măcar nu merge cu motocicleta īn Romānia!

                      Robert Mureşan
                      19 ani
                      - aleargă din 1999
                      - primul lui "motor" (50 cmc, 3-4 CP) l-a avut la 8 ani
                      - două podiumuri la Campionatul European 2005
                      - locul 26 la Campionatul Mondial, clasa 125 cmc, 2006
                      - locul 18 la Campionatul Mondial, clasa 125 cmc, 2007
                      - locul 20 la Campionatul Mondial, clasa 125 cmc, 2008
                      - locul 16 la Campionatul Mondial, Supersport, clasa 600 cmc


                      Cătălin Cazacu
                      26 de ani
                      - se află la prima sa participare la un Campionat Mondial


                      600.000 de euro sīnt necesari pentru o echipă pentru a participa la Campionatul Mondial de Superbike, clasa Supersport


                      Etapele din Supersport
                      Phillip Island, Australia (27 februarie)
                      Donington, Marea Britanie (27 martie)
                      Assen, Olanda (17 aprilie)
                      Monza, Italia (8 mai)
                      Miller Motorsport Park, SUA (30 mai)
                      Misano Adriatico, San Marino (12 iunie)
                      Motorland Aragon, Spania (19 iunie)
                      Brno, Cehia (10 iulie)
                      Silverstone, Marea Britanie (31 iulie)
                      Nurburgring, Germania (4 septembrie)
                      Imola, Italia (25 septembrie)
                      Magny- Cours, Franţa (2 octombrie)
                      Portimao, Portugalia (16 octombrie)
                      hondatu
                      Administrator
                      Last edited by hondatu; 27-01-11, 14:17.

                      2002 - 2008 Peugeot 405, 1989, 1.6
                      2008 - 2010 Hyundai Pony, 1994, 1.5i
                      2010 - 20?? Honda CRX Del Sol, 1995, 1.6 ESi
                      2016 - 20?? Honda CiviC 5D 2009 1.8 i-VTEC

                      Comment


                      • #12
                        @mad_wob:
                        daca clasa politica nu e in stare sa mentina existentul (Litoralul sa zicem), cum naiba sa fie in stare sa faca ceva nou?
                        Daca clasa politica pica de la ce discutam noi aici, de ce un asemenea proiect nu e interesant pentru un investitor privat?
                        Nu stiu dar eu m-as duce putin si mai departe si as spune ca atat timp cat niste amarate de reviste auto sau de ce nu si emisiunile TV cu tematica auto, duc o viata grea pe piata romaneasca, ceva imi spune ca nu sunt totusi atat de multi entuziasti auto cat sa acopere o asemenea investitie.
                        Nu am pomenit degeaba de Renault si Ford ci aveam in minte Honda cu cele doua circuite de casa din Japonia unde isi fac treaba si ei dar le si inchiriaza.
                        N-am idee daca si cat fac profit cu ele dar pentru ei care oricum au nevoie de asa ceva, subiectul asta cred ca aproape nici nu se discuta.
                        Din punctul meu de vedere treaba in tara sta cam asa:
                        - din partea clasei politice poate prin 2050 cand se vor fi rezolvat multe alte probleme
                        - din partea unor investitori poate mai repede
                        - din partea celor 2 constructori auto amintiti, in principiu oricand dupa modul in care o face Honda.

                        @sebi77:
                        merci fain pentru info!
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • #13
                          In Romania totul "scartaie". Astea sunt doar articole. Ii cunosc personal pe baieti.
                          Din pacate echipa Romaneasca pentru Campionatul Mondial de Anduranta a cazut. ( si asta a fost publicat inainte )
                          Ionut Mistode va participa pentru o echipa din Serbia. Doar o etapa de 24 ore va fi cu 3 piloti romani.
                          Restul este inca incert. Si pentru WSupersport si WSuperstock
                          Problema se pare ca este financiara.
                          www.sspbike.ro

                          Comment

                          Working...
                          X