GABRIELB: ´00 Honda HR-V, 1.6L, Nighthawk Black (GH4)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • GABRIELB: ´00 Honda HR-V, 1.6L, Nighthawk Black (GH4)

    Desi am luat masina de cateva luni bune si mi-am propus sa v-o prezint , tot timpul a aparut cate ceva de facut si am amanat. Acum profit de aceasta perioada mai relaxata pentru a o "scoate in lume". Am cumparat-o ca masina de oras si pentru distante scurte, unul dintre criteriile in alegerea ei fiind sistemul 4x4. Desi nu am avut mari asteptari de la ea, cumparand-o mai mult pentru caracterul practic, masina ma incanta pe zi ce trece mai mult. Este foarte versatila, foarte practica in oras datorita latimii reduse precum si a servodirectiei foarte asistate iar consumul este rezonabil: intre 10 si 13 l/100km in Bucuresti. Pe de alta parte, forma exterioara o face foarte actuala. Daca Honda ar reedita modelul, nu ar da gres - vezi Land Rover Evoque care desi nu a aparut inca a primit numai impresii favorabile si sigur se va vinde foarte bine. In ce priveste sistemul 4x4 acesta isi face treaba excelent atata timp cat nu ai pretentia sa transformi masina intr-un off-road veritabil. Cam atat pentru moment, pe masura ce va trece timpul voi reveni cu impresii.
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 04-01-11, 18:04.
    ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

  • #2
    Felicitari, Gabi, HR-V este o masina frumoasa si practica! Ca si motorizare, eu stiu doar de 1600 cm3, 77 kW (105 CP). Asta vara in Corfu am vazut probabil mai multe decat exista inmatriculate in Romania. Sa o stapanesti sanatos!
    nolty
    Senior Member
    Last edited by nolty; 03-01-11, 19:46.
    2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
    2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
    2000 Honda S2000 Berlina Black
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

    Comment


    • #3
      Sa o stapanesti sanatos. La un moment dat am cochetat si eu cu idea de a cumpara o Honda HR-V pentru aceleasi criterii expuse de tine.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #4
        Merci baieti. Exista si varianta de 105 CP, SOHC fara VTEC, in special pe 4x2 eu insa am vrut neaparat 4x4 in 5 usi. Initial am cautat un CR-V dar nu m-a multumit raportul pret/oferta si asa mi-am adus aminte de HRV. In Grecia fiind o problema cu suprataxarea motoarelor de peste 2 litrii sunt foarte multe SUV-uri mici gen HRV, Vitara, Ignis si Jimni.
        ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

        Comment


        • #5
          Felicitari pentru achitizitie!Sa ai parte numai de bucurii alaturi de masinuta!
          h o n d a c i v i c satin silver ep 1

          Comment


          • #6
            sa ai noroc de masinuta!
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Faina masina! S-o conduci sanatos. Ai exact "combinatia" de masini pe care mi-o doresc si eu: HR-V + S2000

              Comment


              • #8
                Multumesc mult tuturor. Eu as sfatui pe toata lumea(sau cel putin pe cei din orasele mari) sa incerce sa gaseasca o masina mica si ieftina pentru traficul urban si sa foloseasca masina de suflet mai mult pentru mers afara. Per total s-ar putea sa fie mai ieftin.
                ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                Comment


                • #9
                  Salut Vecine, s-o stapanesti sanatos, chiar am remarcat-o de cand ai adus-o, la cat mai multi km fara probleme.
                  S2000 AP1
                  Ex. CTR FN2
                  Ex. Del Sol ESI
                  Ex. Civic EG

                  Comment


                  • #10
                    Salut. Tu esti proprietarul Del-solului rosu cu numere de CT care era parcat vis-a-vis de mine? De la o vreme a disparut si in locul lui a aparut un Type-R rosu.
                    ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                    Comment


                    • #11
                      salut. Sunt nou pe acest forum dar pasionat de Honda parca de cand ma stiu. Sunt posesor a unui HRV de cca 3 luni si nu inteleg ce rol are acel prag de plastic din fata. Masina ta are asa ceva? este un prag din plastic insa care nu se continua si pe sub motor. A mea este in 3 usi tot neagra si geamuri fumurii.... cred ca negru ii sta cel mai bine
                      In rest no comment...o masina pe care mi-am dorit-o. Multi nici nu stiu de acest model, insa....dar mai bine lasa...de ce sa stie!!! . Are limita 200 km/h iar eu i-am dat 180 doar sa vad ce poate si poate micuta japoneza, chiar poate si cere...este sigura la viteza asta, insa drumurile noastre nu sunt bune. Masina de 10 ani dupa care intoarce lumea capul, soferul este multumit (consum bun, putere destula pt 1600 cm3-124 cai, garda inalta; 4x4, demaraj comparabil cu sedanuri, funky to drive....) si mai sunt dar ma abtin deoarece sunt entuziasmat si nu vreau sa dau in altceva. Celor care ma intreaba ce masina am, le spun doar ca este o honda, nu le spun ca este HRV decat daca ma intreaba ce model este pentru ca oricum nu stiu cum arata, iar unii care aud ca este Honda se stramba putin doar la auzul numelui...dar sa o auzi cum urla motorul pe la 7000 rpm, intra VTEC-ul si fuge de sub tine...eu fac hmmmmm !!! exact ca la reclama cu biscutii OREO "tu nu esti nevoit sa faci hmmmmm" (ma refer la cei ce nu stiu de motoare honda) deci eu fac hmmmmm de cate ori o schimb pe la 6-7000 rpm. Sa ai parte de cele mai frumoase peisaje, amintiri si cati mai multi km la volanul ei. Cred ca cei ce detin o honda sunt oameni diferiti. Apropos..am fost la service acum 1 luna, sa verif antigelul, bateria etc. Dupa 5 min s-a apropiat un timp intre doua varste si a inceput sa priveasca masina de aproape, s-a apropiat de mecanicul ce umpla pe sub capota si l-am intrebat putin curios daca s-a intamplat ceva. mi-a raspuns foarte frumos ca era in trecere, este posesor de motocicleta Honda si dupa ce a vazut marca, a dorit sa vada ce model este, ce motor are, etc. Mi-a crescut putin inima dupa ce am intrat putin in vorba cu el pe tema HONDA. Sa auzim de bine. Poate gasesc totusi explicatie la acel scut...pt ca ma bate gandul sa-l inlocuiesc cu un scut metalic gasit pe net si care nu-mi ia din garda...mai ales ca vine iarna si risc, atunci cand circul prin zapada sa matur cam tot pe dedesupt. Ma rog, exagerez putin, pentru ca si cu acel scut, garda oricum este mai mare decat la multe masini.

                      Comment


                      • #12
                        Salut si sa o stapanesti sanatos! Pragul de care zici este un simulacru de scut pentru baia de ulei. In rest, nu pot decat sa ma bucur vazand cat de entuziasmat esti si iti doresc sa ramai cat mai mult timp asa.
                        ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                        Comment


                        • #13
                          Sa le stapaniti sanatosi ! Dati-i sfaturi unui proaspat membru al clubului care vrea un HR-V...KoSmO !!
                          WillyCR-VFAN
                          Senior Member
                          Last edited by WillyCR-VFAN; 28-11-11, 21:01.
                          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                          Comment


                          • #14
                            Pentru ca, spre mirarea mea, am primit in ultimul timp mai multe telefoane de la persoane care voiau sa-si cumpere HR-V sau chiar si-l cumparasera si imi cereau o parere referitoare la masina, m-am decis sa aduc la zi acest thread, mai ales ca se implinesc 3 ani de camd am adus masina in Romania. Deci, hr-v-ul a ajuns la 150.000km din care o treime facuti aici. Inca de la inceput am fost la Carpati si i-am facut inspectia generala, i-am schimbat toate consumabilele + distributia. O singura problema aveam -consuma ulei desi presiunea masurata in cilindri era exact ca in carte.La Asko mi-au spus sa schimb simeringurile, la carpati, Stelica m-a sfatuit, daca tot dau jos chiulasa sa schimb si segmentii pentru ca mai mult ca sigur problema este de la cei de ungere. Bineinteles ca am ales varianta mai ieftina ca pana la urma sa ajung tot la vorba lui dar cu o cheltuiala mai mare.( Aviz celor cu aceiasi problema: un consum semnificativ de ulei, chiar daca presiunea este ok, nu se rezolva doar prin schimbarea simeringurilor de la supape.)Acum o saptamana am facut ultima revizie la 150,000km si singura problema semnalata a fost ca un amortizor fata isi da duhul: vor trebui schimbate in primavara cel putin cele de pe fata. In rest, zero probleme. In concluzie, HR-V-ul este o masina extrem de fiabila, foarte manevrabila in oras, nu foarte grozava la deplasari pe distante lungi(as zice ca e un scurt curier mai degraba decat mediu sau lung) si care te poate servi mult timp daca o ingrijesti cum trebuie.
                            ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                            Comment


                            • #15
                              Chiar vroiam sa te intreb ce parere ai de HRV dupa cei 2 ani de posesie.
                              Si eu imi doresc una pt. sezonul de iarna si pentru incursiunile inafara drumurilor amenajate (a nu se intelege off-road).

                              Comment

                              Working...
                              X