Ulei necesar pentru motorul I-DTEC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei necesar pentru motorul I-DTEC

    Salutare.
    Am o mare nedumerire acum cand filtru de particule a inceput sa dea semne de oboseala si anume , reprezentanta nu pune uleiul de motor care corespunde normelor .
    Uleiul necesar trebuie sa indeplineasca cateva norme pentru filtru de particule respectiv C2, C3 .
    Acum nu stiu stigur ce ulei au pus cei de la reprezentata Iasi . In urma unei conversatii telefonice ei au precizat ca uleiul este un 5W40 Mobil .
    Ce tipuri de ueli folositi la acest tip de motor .

    Multumesc .

  • #2
    Si mie imi bagau pe gat 5w40 Mobil la Carpati, pretul pentru ulei honda original e nesimtit si nu dau atat la fiecare 10.000 km. Asa ca bag doar Castrol Edge Turbo Diesel 0W-30 care corespunde normelor C2, neaparat sa fie Turbo Diesel, ala simplu nu are norma.
    "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Mobil1 5w30 are norma C2/C3
      ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

      Comment


      • #4
        Salutare . Am sunat ieri la reprezenta si mi-au spus ca pana acuma masina mea cu filtru de praticule a primit numai 5W40 Mobil , acuma avand 91000 km . Acuma dupa ce am avut asa multe probleme cu filtru de particule am gasit si eu vinovatul . Reprezentanta avea obligativitatea sa imi comunice ce preturi sunt la uleiul 0W30 si sa ma intrebe daca am bani sa imi schimbe uleiul corespunzator .
        Acuma daca merg mai mult de 5 zile cu masina prin oras filtru se blocheaza.
        Am vazut pe propria experieta la o alta marca ce diferenta exista daca nu ii pui ulei corespunzator si avantajele daca respecti specificatiile producatorului .
        Uleiul l-am cumparat ieri de la reprezentanta si l-am schimbat cu 0W30 HONDA.

        Comment


        • #5
          Ceva update-uri pentru idtec? Eu personal ,am pus Eneos sustina 5w30 la ultimele doua schimburi. Nu stiu ce ulei era in motor ( honda cred) , dar acum cred ca e mai zgomotos. In rest cred ca e ok. Il schimb la 15 mii. As incerca altceva mai bun.

          Comment


          • #6
            Pune ulei OEM Honda 0W30.

            Comment


            • #7
              La urmatorul schimb o sa incerc fuchs sau shell helix ect.Ambele 0w30, ss vedem ce iese...

              Comment

              Working...
              X