Ranforsari/suduri sasiu

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ranforsari/suduri sasiu

    Cred ca este o tema noua, despre care s-a vorbit putin sau deloc, de aceea am decis deschiderea acestui topic.
    In prezent ma documentez despre prepararea sasiurilor : suduri, tipuri de suduri, marimi si zone specifice, si as dori sa adun aici cat mai multe informatii/experiente propii si nu numai .


    http://www.mig-welding.co.uk/
    http://www.aws.org/wj/apr03/AWfeature.html#A

  • #2
    nimeni ??

    Comment


    • #3
      ok, se poate inchide
      traiasca offtopic-ul

      Comment


      • #4
        eu zic sa nu inchizi.. mi se pare interesanta ideea... si poate cineva are experienta in domeniul asta si ne poate impartasi si noua.
        vad ca tu ai prezentat sudura mig, cred ca se poate suda si clasic cu electrod, un superbaza >3.25

        LE: ma refer "se poate" in sensul ca ar rezista la tensiunile ce pot aparea in sasiu.
        "I'm afraid if I raced you on the street, I'd push you to your death." - DK Keiichi Tsuchiya

        now/ honda civic sedan fd1 2008 tafetta white
        now/ ford mondeo 1.8 HE 2004 black panther
        ex/ honda civic coupe ej6 1997

        Comment


        • #5
          Da, si eu zic ca e un subiect super interesant. Nu trebuie inchis. Cunoscatori insa nu stiu cine ar mai putea fi... Sper totusi sa existe!
          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

          Comment


          • #6
            Subscriu si eu, destul de bun si... avangardist as putea spune , asta nu presupune ca trebuie inchis Toy .
            Vor apare si cunoscatori...
            rooth
            Senior Member
            Last edited by rooth; 19-12-10, 00:29.
            sigpic

            http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

            Comment


            • #7
              Coincidenta sau nu , eu zielele astea cercetam pentru proiect moduri de ranfortare a caroseriei pentru un raspuns/stabilitate mai mare. exista 2 metode diferite (cel putin din ce am vazut pana acum) prima este ranforsare prin sudare si cea prin elemente de rigidizare adaugate in puncte cheie. Culmea este ca la EK9 sasiul este ranfortat prin sudura din fabrica , iar puntea spate fata de ek/ej suporta forte de torsionare foarte mari in compartie cu ele.
              Toate aceste upgradeuri se fac in functie si de setupul suspensiei. Practic directia/stabilitatea si ranforsarea sunt strans legate si trebuiesc luate ca un intreg daca vrei ca totul sa iasa asa cum ti-ai propus.

              De suduri inca nu m-am interesat , e singura masina pe care o conduc zilnic ..asa ca slabe sanse sa ma apuc de dezmembratul ei sa incep a ranfosa caroseria prin suduri.
              Am ales partea mai putin complicat dar ceva mai costisitoare cea cu ranforsari cu elemente aditionale.
              Sunt atat de multe incat practic reconstruiesti masina si privind in asamblu ai ideea ca masinile stoc au iesit din fabrica cu duritatea unui biscuite fata de modele de top Type R.
              Momentan imi propun pentru anul ce vine
              rear strut bar , fender brace , front lower bar si un brace de la ASR pentru puntea spate cu bara torsiune de 24mm , impreuna cu suspensia showa am setupul ce mi-l doresc ... adica voi fi un pic mai bine fata de setupul de fabrica de la ek9 ... ironie nu?
              Vali_lj
              Tech Geek
              Last edited by Vali_lj; 19-12-10, 03:05.
              Touge is what we live for

              Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

              Comment


              • #8
                imi gandisem un sistem de ranforsare tubulara a caroseriei prin suduri pentru scirocco.toate imbinarile le vroiam prin sudura pt rigiditatea net superioara prinderilor cu ajutorul suruburilor. din pacate inca nu am ajuns sa-l pun in preactica.
                ceva de genul...
                mai nou ma gandesc si pt del sol...
                HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                Comment


                • #9
                  @mob_wob cert sudura e mult mai rigida decat prinderea prin suruburi, dar daca folosesti suruburi M10 sau M12 cu piulite cu autoblocare iti garanteaza aproape aceeasi siguranta, plus ca devine demontabila structura, in vedera remodelarii.
                  ce tuburalatura ai folosit? inox sau teava neagra trasa...
                  "I'm afraid if I raced you on the street, I'd push you to your death." - DK Keiichi Tsuchiya

                  now/ honda civic sedan fd1 2008 tafetta white
                  now/ ford mondeo 1.8 HE 2004 black panther
                  ex/ honda civic coupe ej6 1997

                  Comment


                  • #10
                    din motive de fabricatie, nu toate componentele sasiului si elementele de caroserie sunt sudate in mai mare sau mica masura vezi EK9, etc
                    producatorilor le-a fost de ajuns cu fixarea componetelor si elementelor sasiului aplicand puncte de sudura in pucte cheie, iar intre aceste puncte prinderea realizandu-se prin lipire.

                    in 99% din cazuri, pentru un uz normal, aceste procese sunt mai mult decat suficiente, probleme aparand atunci cand intram pe pista, forte de tot tipul actionand asupra sasiului tinzand sa-l deformeze, de accea intr-o faza initiala ne orientam spre bari de rigidizare de tot tipul, montate in diferite puncte cheie, sa-i spunem stage 1 .

                    Acum puteti sa spuneti ca stage 1 e suficient, dar odata cu trecerea timpului ne dam seama ca mai e multa munca de facut la sasiu pentru a fi competitiv.
                    Vedem masini cu tot felul de bari interioare montate atat pentru marirea rigiditatii cat si pentru securitate.

                    http://www.intecracing.com/Lawrence240.htm

                    http://www.driftworks.com/forum/drif...ia-2jzgte.html


                    .....

                    Comment


                    • #11
                      Parerea mea este ca trebuie sa-ti faci "modificarile" stage by stage, ca sa poti simti diferenta, sa poti face deosebirea dintre before and after, numai asa vei deveni din ce in ce mai bun, respectiv cunoaste masina si probabil vei mari limitarile tehnici tale de condus.

                      Am cautat pe net si costa destul de mult strut bar ca sa-l cumperi de undeva + taxe curier, asa ca am schitat un model pentru parte fata masina, si daca am timp il convertesc in CAD + plus ceva analiza element finit pentru al dimensiona corespunzator. Presupun ca va iesi mai ieftin decat daca-l cumpar, plus ca mai e si sentimentul de lucru facut de mana mea.
                      "I'm afraid if I raced you on the street, I'd push you to your death." - DK Keiichi Tsuchiya

                      now/ honda civic sedan fd1 2008 tafetta white
                      now/ ford mondeo 1.8 HE 2004 black panther
                      ex/ honda civic coupe ej6 1997

                      Comment

                      Working...
                      X