Scartait suspensii la rece la Prelude Mk 4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartait suspensii la rece la Prelude Mk 4

    Nu stiu daca e neaparat o problema ci poate mai mult curiozitate.
    La masina mea de 4 ani de cand o am ,in fiecare iarna incep sa scartaie bucse sau garnituri de cauciuc de la suspensii .
    Am dus-o la mecanic si mi-a spus ca nu are probleme de uzura ci doar face galagie .
    A dat el cu WD 40 pe sub masina si a devenit silent pentru cateva saptamani. Dupa 2-3 ploi sau spalare incepe iar sa scoata zgomote. Azi am vorbit cu un coleg cu Opel Astra care are aceeasi problema , si le el numai iarna. El zicea ca din cauza suspensiilor sport face asa . Amandoua masinile sunt echipate cu suspensii sport.
    Ati mai avut careva probleme de astea? Daca da pe suspensii stock sau sport?
    Merci
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 01-12-10, 18:07.
    No signature

  • #2
    Daca ai bucse din poliuretan si nu le-ai uns la instalare scartaie si vara. Daca sunt din poliuretan poti baga lejer niste unsoare, nu conteaza de care pt ca nu are nici o reactie cu aceasta. Daca bucsele sunt stock nu prea e bine sa le dai nici macar cu WD pt ca isi pierd din proprietati.
    sigpic
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

    Comment


    • #3
      O sa ma uit mai exact saptamana viitoare de care sunt cand ajung la mecanic sa-mi schimb uleiul in cutie.
      No signature

      Comment


      • #4
        Ai mare grija cu uleiu din cutie, pune doar MTF3.
        sigpic
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

        Comment


        • #5
          Aia visez , la MTF . Numa cu 10w40 am mers anul asta si nu prea mi-a placut.La rece intra greu in viteza cu ulei de motor
          No signature

          Comment


          • #6
            Update. Problema e capatul de bara-bieleta care duce la zgomotele alea. E un burduf distrus acolo pe unde a intrat mizerie.
            P.S. am si MTF3 in cutie . Exceptional fata de uleiul de motor Mobil
            Nu mai scartaie nimic . Se poate inchide.
            No signature

            Comment

            Working...
            X