Īnlocuire (curăţare) filtru de polen - Civic 5D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Se poate inlocui si fara a scoate panoul de plastic. Eu am reusit pe la a treia incercare.
    Da, trebuie luminata zona de lucru.
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • #17
      Salut,

      Foarte utile informatiile. Eu am o intrebare oarecum legata de acest topic. Cand am desfacut panoul de plastic ce acopera filtrul, a curs apa... Multa.

      Asta in conditiile in care am mai vazut apa pe covorasul din partea dreapta, dar doar atunci cand foloseam aerul conditionat pentru mai mult de 2 ore, chiar si cand nu a plouat afara de zile intregi.

      Are cineva idee de la ce poate sa fie? Mentionez ca apa era curata, si uitandu-ma inauntru locului unde era montat filtrul, partea de plastic dinspre botul masinii era uscata.

      Multumesc pentru orice sugestie.

      Comment


      • #18
        @cioclu ai evacuare condens infundata.
        '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

        Comment


        • #19
          Multumesc de raspuns fetherw80.

          M-am mai documentat putin despre chestia asta, si am vazut ca la alte modele de masini se poate desprinde furtunul de evacuare din tavita de condens.
          Stii ceva daca la 5D se poate desprinde furtunul? Si daca da, pe unde oare ajung la el?

          Sper sa fie doar infundat, o sa incerc zilele astea sa il desfund cu aer comprimat.

          Comment


          • #20
            @cioclu , este piesa nr 32 din: http://www.lingshondaparts.com/honda...2&block_05=hcr iar 33 este gura prin care se baga filtrul de polen, cel mai usor ai acces la el sub masina, cu o sarma moale, in zona pasagerului fata cum incepe termic de aluminiu.
            '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

            Comment


            • #21
              Salut, sa fie si finalul de poveste, pentru cei care au aceeasi problema. Era doar furtunul infundat, am bagat aer comprimat pe el, a curs apa multa, acum totul e ok.

              Multumesc

              Comment


              • #22


                Multumesc de tutorial, am schimbat si eu filtrul, dupa cum vedeti cam era cazul, e aproape un an de cand am cumparat eu masina, plus cat o mai fi avut inainte A fost foarte usor de desfacut capacul ala, am curatat pe acolo cat am putut si l-am inlocuit in cateva minute.

                Comment

                Working...
                X