Ce tip de etrieri se gasesc pe modele Honda?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    La honda stiu doar ca exista doar aceste 2 tipuri de etrieri
    Cele cu pistonase pe ambele parti sunt upgradeuri de la diferite firme sau de la alte tipuri de masini .
    Touge is what we live for

    Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

    Comment


    • #17
      la fizica prin clasa XI-a cred, ma omora profa cu formula P=F/S adica presiunea este egala cu forta distribuita uniform pe suprafata)
      Tinand cont la la actionarea pedalei de frana se creaza o presiune in sistem direct proportionala co forta de apasare a piciorului, aceasta presiune se regaseste teoretic si la etrier unde forta de apasare a pistonasului pe placuta ar fi egala cu produsul dintre presiune si suprafata pistonasului sau a pistonaselor, dupa caz.

      Deci, singurul efect pe care l-ar putea avea un numar mai mare de pistonase este de a distribui "mai" uniform acea forta in cazul in care suprafata totala ar fi aceasi.
      Ce se intampla daca ai doua pistonase si unul functioneaza mai greu sau chiar se blocheaza?

      iar treaba cu "pe ambele parti", pot doar sa imi dau cu parerea in sensul ca am observat ca discurile se uzeaza cu precadere pe parte cu pistonasul.. poate ca daca ar fi pe ambele parti s-ar uza in mod egal

      E doar un aspect si nimic mai mult.. la franare probabil ca ar ajuta prin dublarea suprafetei de care vorbeam mai devreme deci teoretic dublarea fortei..
      ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
      ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

      Comment


      • #18
        Ca sa nu mai deschid un nou thread am decis sa postez aici.
        Am de gand sa curat culisele de la etrieri si nu sunt lamurit ce tip de vaselina sa folosesc si anume: cu mobilden,litiu sau cupru?
        h o n d a c i v i c satin silver ep 1

        Comment


        • #19
          grafitata .... Iti trebuie o vaselina sa reziste la temperaturi de lucru mari dar sa ramana vascoasa in orice conditii. Temperaturile fac ca vaselina sa isi piarda din propietati si in timp se scurge ori devine tare ca piatra si de aici probleme cu ovalizarii de discuri , placute care nu calca bine etc. Eu am avut alt tip de vaselina la culisanti si s-au blocat dupa ceva frane sustinute indelung reusind performanta sa ovalizez 2 seturi de discuri fata in 1 an .
          Touge is what we live for

          Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

          Comment


          • #20
            Dupa ceva consultari cu nenea Google se pare ca cea mai buna varianta(stabila) ar fi cu molibden(temp max aprox 980 C,temp min -40C) sau grafitata.
            h o n d a c i v i c satin silver ep 1

            Comment


            • #21
              Cea mai buna Vaselina pentru etrieri este cea ceramica daca vrei sa nu ai surprize.
              E functionala de la -40 la + 1600C
              asa ceva
              http://www.foerch.ro/productgroup.as...e-e57e7ca35260
              2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
              EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

              Comment


              • #22
                Cand va ajunge etrierul la acele temperaturi culisantii sunt ultima grija ... lichidul de frana daca trece peste 200 grade poti sa iti iei adio de la el de folosinta pe termen lung.
                Touge is what we live for

                Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                Comment


                • #23
                  am primit de la un prieten o vaselina febi bilstein care rezista pana la 180 C, este sufiecnt de inalta temperatura pt culisele etrierilor?
                  h o n d a c i v i c satin silver ep 1

                  Comment


                  • #24
                    dap ! este buna aceea vaselina, dar oricum aceea vaselina o schimbi defiecare data cand schimbi placutele. cel putin eu asa procedez si nu am avut probleme niciodata

                    Comment


                    • #25
                      Hello. Pentru ca nu am gasit in alta parte intreb aici... Stie cineva daca etrierii de pe accordul 2009 - x sunt la fel cu cei de la modelul anterior?

                      (Don't judge me, just asking)

                      Comment


                      • #26
                        Sunt diferiţi.
                        Spune de care ai nevoie, ca să îţi spun codul lui.
                        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                        Comment


                        • #27
                          Nu zic asta în ideea de a-mi lua înjurături, doar că pluralul subst. etrier este etriere și nu etrieri, cum văd eu scris p'aicea.
                          E doar ca info, nu vreau să mă dau deștept, nici eu nu scriu corect, dar când pot, încerc să mă corectez.

                          Scuze pentru off-topic!


                          Gesendet von meinem SM-N910F mit Tapatalk

                          Comment


                          • #28
                            Corect. Dar la bucşă cum e?
                            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by bekxy View Post
                              Corect. Dar la bucşă cum e?
                              http://www.dex.ro/buc%C8%99%C4%83

                              Recunosc ca nu stiam doar cand stiu, mai share-uiesc si eu

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by bekxy View Post
                                Sunt diferiţi.
                                Spune de care ai nevoie, ca să îţi spun codul lui.
                                etrier stanga spate, la accord 2009 2.2 diesel.

                                Comment

                                Working...
                                X